Jump to content

Recommended Posts

13 hours ago, Rik said:

Και για να σου γυρισω και τα ματια αναποδα τωρα :) θα σου πω και το καλυτερο!!

Τα περισσοτερα σκευασματα βακτηριων κανουν ζημια αντι για καλο!!!!

Γιατι;;;; Διαβασε κανενα επιστημμονικο αρθρο και ισως καταλαβεις τον λογο.......

 

http://aem.asm.org/content/64/1/258.full

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.519.6694&rep=rep1&type=pdf

 

μου πηρε αρκετες ωρες αλλα τα διαβασα τα αρθρα.. πες μου σε παρακαλω πως βγαζεις το συμπερασμα οτι κανουν ζημια γτ μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα. κοινως, εξηγησε το κ για τους υπολοιπους που ισως δεν εχουν το χρονο η τις γνωσεις να διαβασουν κ να καταλαβουν αυτα που παρεθεσες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος fwtini έγραψε:

μου πηρε αρκετες ωρες αλλα τα διαβασα τα αρθρα.. πες μου σε παρακαλω πως βγαζεις το συμπερασμα οτι κανουν ζημια γτ μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα. κοινως, εξηγησε το κ για τους υπολοιπους που ισως δεν εχουν το χρονο η τις γνωσεις να διαβασουν κ να καταλαβουν αυτα που παρεθεσες

 

To κάνει επίτηδες επειδή ξέρει ότι δε γνωρίζω αγγλικά και δε μπορώ να του απαντήσω .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Και ποιος ειπε το αντιθετο;;; Ειπα εγω πως δεν αναπτυχθηκαν βακτηρια;;; Το θεμα ειναι το τι βακτηρια αναπτυχθηκαν....και εαν ειναι ωφελιμα για το ενυδρειο μας!! Και μια σταγονα νερου να εριχνε παλι θα αναπτυσονταν βακτηρια αλλα το οτι αναφερει το παλικαρι οτι αναπτυχθηκαν και μυκητες αυτο σημαινει πως υπηρχε και οργανικη ουσια!!! Τα μανιταρια φυτρωνουν στους κορμους των δεντρων, στο χωμα αλλα οχι στο χαλικι...... μηπως παει καθολου το μυαλο σου το γιατι;;;  Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια .

 

Οσο για τον διαγωνισμο των δισκων μαλλον δεν θυμασε καλα οτι ο Νινταλ εκανε καθε μερα αλλαγες νερου  ( ; ) , ειχε χρησιμοποιησει καργα ζεολιθο και δεσμευτικα αμωνιας!!! αυτο τη θελει να πει οτι ειχε ενα στρωμενο ενυδρειο η οτι λογο του διαγωνισμου ο ανθρωπος εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να προστατεψει τα ξενα ζωντανα απλα για τον διαγωνισμο;;;;  Στο πρώτο διαγωνισμό , στους άλλους ;

 

Αν καποιος εδω μεσα πεταει συνεχεια λασπη αυτος εισαι εσυ ως προς το ονομα μου γιατι ζοριζεσε επειδη δεν ακολουθω απαρχαιομενες ( απαρχαιωμένες τα ζωντανά βακτήρια και το μπόλι ; ) και ακαταλληλες τακτικες οπως θελεις εσυ να στρωνουμε τα ενυδρεια μας με ψαρια !! Και σκοπος μου δεν ειναι να το παιζω εξυπνος ( !!! ) αλλα στο να ευαισθητοποιησω ( να τρομάξεις θέλεις να πείς ) τους συνχομπιστες ως προς την σωστη κατεύθυνση  γιατί  αν πας στα θεματα των ασθενειων το 90% ειναι λογο κακκης διαχειρισεις, απειριας και στρώνοντας ενυδρεια με ζωντανα ! ( τόσα ξέρεις τόσα λές . Χρειάζονται πολλές γνώσεις και πολύ μεγάλη εμπειρία για να μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα απο που προέρχεται μία ασθένεια και τα πραγματικά αίτια που τη προκάλεσαν ) .

Γκε γκε....  Σε αυτό δε μπορώ να σου απαντήσω στη γλώσσα σου !!! :P

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αν στρωσουμε ενα ενυδρειο με ψαρια μεσα δεν επιρεαζουμε την μακροζωια τους;;;

Οχι τροφη για σκεψη....

Σκετο τροφη :) 

 

Όχι !!!

Έτσι όπως το λες γενικά και χωρίς προϋποθέσεις η απάντηση είναι απόλυτη , όχι δεν επηρεάζει αρνητικά τη διάρκεια ζωής των ψαριών το στρώσιμο με ψάρια .

Αν εννοείς ότι η αμμωνία και το Νο2 σε υψηλά επίπεδα μπορούν να προκαλέσουν βλάβες ανεπανόρθωτες σε ενα ψάρι που μπορεί να φτάσουν μέχρι και το θάνατο ναι . Αλλά και πάλι θα σου απαντήσω πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα μπορούν να ανεβάσουν σε τόσο υψηλά επίπεδα την αμμωνία και το Νο2 που να είναι τόσο επικίνδυνο για τα ψάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου στο θεμα της χρήσης ζωντανών βακτηρίων στο ενυδρείο είναι τουλάχιστον στους παλιούς γνωστή! Άρα δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε ένα τόσο πολυσυζητημενο θέμα! Απλά επειδή έγινε αναφορά στους διαγωνισμούς των δίσκων τους οποίους και διοργάνωσα, έχω να πω το εξής! 

Το 2012 στα φίλτρα μαζί με τα κεραμικά υλικά και τη χρήση βακτηρίων, χρησιμοποιησα και ζεολιθο για να καλύψω κάθε πιθανότητα αμμωνίας. Το 2014 και το 2016 δεν χρησιμοποιηθηκε καθόλου ζεολιθος πάρα μόνο κεραμικά βιολογικά υλικά μέσα στα φίλτρα και βακτήρια σε αμπούλα. Επίσης στο διάστημα λειτουργίας των ενυδρείων δεν έγινε καμία αλλαγή νερού (πάρα μονο σε 2-3 ενυδρεια που υπηρξε εντονο θεμα!) καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στους κανονισμούς του διαγωνισμού. Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε για χάρη του διαλόγου θα είμαι λίγο επιθετικός χωρίς υπονοούμενα.

Οι παλιοί γνωρίζουν ότι γενικά είσαι αντιδραστικός χαρακτήρας και δεν αποδέχεσε εύκολα κάποια πράγματα αυτό είναι καλό και βοηθά μέγιστα στην διερεύνηση κάποιον θεμάτων, αλλά από την άλλη σε τυφλώνει εν μέρει να δεις κάποια πράγματα όταν κατασταλάξει κάπου το μυαλό σου. Αυτό αποκομίζω απο τα γραφόμενα σου χωρίς να σε ξέρω παραπάνω αν και παλιότερα μιλήσαμε αρκετές φορές τηλεφωνικός.

Εγώ κατέγραψα το τη μπορεί να συμβεί και το τη συμβαίνει με το κάθε είδους στρωσίματος και ποια είναι τα ρίσκα.

Δεν υπάρχει ο τέλειος αλλά ούτε και ο απορριπτέος τρόπος στρωσίματος όλα θέλουν τον τρόπο τους.

 

Εσύ όμως επιμένεις πως το στρώσιμο με τροφή είναι ασφαλές παρόλο που γράφω το τη μπορεί να συμβεί παρόλο αυτά επιμένεις.

Όπως επιμένεις ότι δεν κάνει και δεν μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο με ψάρια αγνοώντας δεν ξέρω γιατί κάποια βασικά πράγματα που έγραψα.

Λες ότι τα βακτήρια κάνουν ζημιά ενώ αρκετός κόσμος έχει στρώσει με αυτά ενυδρεία.

Μετά μας λες ότι μακροπρόθεσμα το στρώσιμο με ψάρια ίσος να εννοείς και με τα βακτήρια μπορούν να κάνουν ζημιά.

 

Αν κάποιο ψάρι ψοφήσει μετά από 5-6 χρόνια κανείς γκουρού επιστήμονας δεν θα μπορέσει να σου πει αν το ψάρι ψόφησε από μικρο λάθει του στρωσίματος. Χίλια μύρια μπορούν να αποκτήσουν τα ψάρια μέσα σε πέντε χρόνια και άλλα τόσα λάθη να κάνουμε εμείς. Αλλά αν το πιστεύεις αυτό θα σε ρωτήσω κάτι.

Εσύ πως μπορείς να εγγυηθείς ότι το στρώσιμο με τροφή δεν προξενεί καμιά μα καμιά βλάβη στα ψάρια και πως είσαι σίγουρος ότι το στρώσιμο με ψάρια προκαλεί μικρές βλάβες ή και μεγάλες βλάβες.

 

Τα έγραψα σε παλιότερα θέματα αναλυτικότατα δεν θα τα ξαναγράψω αλλά θα σου πω τη έρευνα να κάνεις και να βρεις της παρακάτω πληροφορίες.

Γνωρίζουμε πόση αμμωνία αποβάλει ένα ψάρι.

Γνωρίζουμε πως μεταβάλετε η αμμωνία σε αμμώνιο ανάλογα με το ph

Γνωρίζουμε πότε γίνεται βλαβερή η αμμωνία για τα ψάρια.

Γνωρίζουμε την αποροφιτικότιτα των φυτών των ΝΗ, ΝΟ

Γνωρίζουμε πόση αμμωνία σε πόσο ΝΟ2 μεταβάλετε

Γνωρίζουμε τον ρυθμό ανάπτυξης των βακτήριων.

 

Λοιπόν όπως έγραψα στο παράδειγμα ποιο πάνω, έβαλα σε 300 λίτρα 6 μικρούλικα σκαλάρια φυτά κατά 70% και αλλαγές νερού κατά 30% κάθε 3 μέρες και όλα αυτα σε ph 6,5 ή 6,7 στην αρχή, δεν θυμάμαι ακριβός.

Και μετά από όλα αυτά που έκανα στο ενυδρείο πιστεύεις πως ανέβασα ΝΗ και ΝΟ2;

Αν ναι θέλω να μου το πεις, τη, πως, και τη συμβαίνει, και πως μπορεί να ανέβουν η τιμές με όλα τα παραπάνω που έκανα, πως προξένησα βλάβη στα ψάρια.

Σημείωση τα ψάρια αυτά γιγαντώθηκαν έκαναν γέννες που παρουσίασα εδώ και κάθε φορά έβγαζα περί τα 300 ψαράκια με ποσοστό εκκόλαψης πάνω από 90% και μετά από  χρόνια τα δώρισα και ακόμη ζουν και πλέον είναι πάνω από 10 ετών. Μόνο  ένα έχασα από κάποιο όγκο και αυτό το δημοσίευσα εδώ πιστεύω πως κάπου θα υπάρχει εδώ μέσα ακόμη. Τώρα μπορείς εσύ να πιαστείς απο αυτό και να πεις ότι να η βλάβη που προξένησα.

Αλλά θα μπορούσα να σου πω και εγώ απο άτομα ιστορίες που έστρωσαν με τροφή το ενυδρείο τους και έχασαν όχι ένα αλλά αρκετά ψάρια μετά απο μήνες ή και χρόνια και πολλά τέτοια παραδείγματα πιστεύω πως θα έχουμε και εδώ στο φόρουμ. Δεν το κάνω όμως γιατί γνωρίζω ότι μπορούν να συμβούν τόσα πολλά στο ενυδρείο μας που όλα είναι στα όρια του φυσιολογικού καθώς και στην φύση έχουμε και θανάτους μεμονωμένους και μαζικούς.

 

Όλα τα ενυδρεία μου τα έστρωσα με ψάρια και όλα τα ψάρια έζησαν στο μάξιμουμ και δεν θέλω να περιαυτολογώ αλλά σου μιλώ με μια εμπειρία με πάνω από 30 χρόνια στο στρώσιμο ενυδρείων με ψάρια, όσο για το χόμπι ασχολούμαι απο τότε που ξέρω τον εαυτό μου αφού είχα την τύχει να μεγαλώσω δίπλα σε πετ σοπ μόνο με ψάρια.

 

Ποτέ δεν θα έγραψα κάτι που να προξενήσω ζημιά σε χομπιστά και πάντοτε τονίζω ότι όλα θέλουν τον τρόπο τους. Και δεν κάνουν όλοι οι τρόποι για όλα τα ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη εγινε ρε παιδια.... απο που να αρχισω και που να τελιωσω;;; :hehe.....  

 

Αγαπητη Φωτινη δεν ειναι οτι δεν θελω να δωσω τα φωτα μου αλλα εδω μεσα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι οπου προτειμουν να συνεχιζουν να ζουν το σκοταδι... και εαν πας να αναφερεις κατι το καινουργιο θα πεσουν να σε φανε.... οποτε εγω εδωσα τροφη για σκεψη οπως λεει και ο Argy1 αλλα απο εκει και περα δεν θα ασχοληθω παραπανω αυτη την στιγμη.....και ξερω πως καποιοι θα γυρισουν και θα πουν οτι λεω μουφες....υπαρχουν πολλοι απιστοι θωμαδες! :) Δεν ειναι κακο να διαβαζουμε και κανενα ξενο εγκυρο σαιτ μια που εχουμε βαλτωση τα τελευταια χρονια αρκετα στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Και ποιος ειπε το αντιθετο;;; Ειπα εγω πως δεν αναπτυχθηκαν βακτηρια;;; Το θεμα ειναι το τι βακτηρια αναπτυχθηκαν....και εαν ειναι ωφελιμα για το ενυδρειο μας!! Και μια σταγονα νερου να εριχνε παλι θα αναπτυσονταν βακτηρια αλλα το οτι αναφερει το παλικαρι οτι αναπτυχθηκαν και μυκητες αυτο σημαινει πως υπηρχε και οργανικη ουσια!!! Τα μανιταρια φυτρωνουν στους κορμους των δεντρων, στο χωμα αλλα οχι στο χαλικι...... μηπως παει καθολου το μυαλο σου το γιατι;;;  Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια .

Ναι, ωραια...... να αρχισουμε να λεμε διαφορες ατακες του...... τυπου ειπε ο γαιδαρος τον πετινο κεφαλα κλπ να δουμε που θα βγαλει στο τελος!!

Να προσεχεις και να δεινεις βαση πολυ καλα στο τη γραφω και να μην παραπιεις τα λογια μου προσπαθωντας να παρεις με το μερος σου τους αναγνωστες ....οτι ντε και καλα ριχνω λασπη....φατε τον!!! και που ασχολουμε με την παρτη σου και πολυ ειναι!

 

Οσο για τον διαγωνισμο των δισκων μαλλον δεν θυμασε καλα οτι ο Νινταλ εκανε καθε μερα αλλαγες νερου  ( ; ) , ειχε χρησιμοποιησει καργα ζεολιθο και δεσμευτικα αμωνιας!!! αυτο τη θελει να πει οτι ειχε ενα στρωμενο ενυδρειο η οτι λογο του διαγωνισμου ο ανθρωπος εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να προστατεψει τα ξενα ζωντανα απλα για τον διαγωνισμο;;;;  Στο πρώτο διαγωνισμό , στους άλλους ; Στους αλλους τη!!!!! ειχαμε στρωμενα ενυδρεια γιατι εγω δεν το γνωριζω. Και που μπηκαν βακτηρια τη!!! δεν μπηκαν αζωτοδεσμευτικα η καποια ενυδρεια δεν ειχαν θεματα;;;;; Τη να πεις;;;;

 

Αν καποιος εδω μεσα πεταει συνεχεια λασπη αυτος εισαι εσυ ως προς το ονομα μου γιατι ζοριζεσε επειδη δεν ακολουθω απαρχαιομενες ( απαρχαιωμένες τα ζωντανά βακτήρια και το μπόλι ; ) και ακαταλληλες τακτ

Οχι φιλε...... η τακτικη του στρωσιματος με ψαρια ειναι ακαταλληλη αλλα ως συνηθως που το πας και που το φερνεις θα τον στριμωξω σκεφταισε!!! αμ δε......

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nidal έγραψε:

Η άποψη μου στο θεμα της χρήσης ζωντανών βακτηρίων στο ενυδρείο είναι τουλάχιστον στους παλιούς γνωστή! Άρα δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε ένα τόσο πολυσυζητημενο θέμα! Απλά επειδή έγινε αναφορά στους διαγωνισμούς των δίσκων τους οποίους και διοργάνωσα, έχω να πω το εξής! 

Το 2012 στα φίλτρα μαζί με τα κεραμικά υλικά και τη χρήση βακτηρίων, χρησιμοποιησα και ζεολιθο για να καλύψω κάθε πιθανότητα αμμωνίας. Το 2014 και το 2016 δεν χρησιμοποιηθηκε καθόλου ζεολιθος πάρα μόνο κεραμικά βιολογικά υλικά μέσα στα φίλτρα και βακτήρια σε αμπούλα. Επίσης στο διάστημα λειτουργίας των ενυδρείων δεν έγινε καμία αλλαγή νερού (πάρα μονο σε 2-3 ενυδρεια που υπηρξε εντονο θεμα!) καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στους κανονισμούς του διαγωνισμού. Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους! 

Την καλησπερα μου και απο εμενα αγορινα μου και καλες σου διακοπες!! ευχαριστουμε για την ενημερωση......

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιες, ενδοιαφερουσες, και χρησιμες αποψεις.αλλα μηπως ομως θα επρεπε να ειμαστε λιγο ποιο ευγενικοι,θα ειναι κριμα να κλειδωσει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Χρηστακο δεν εχω κανενα θεμα με την παρτη σου γιατι ξερω πως συζηταμε με επιχειρηματα και οχι με προβοκατσια....μπορει καπου να συμφωνουμε και αλλου οχι αλλα αυτο δεν θελει να πει οτι δεν υπολογιζω την αποψη σου απλα στα ατελιωτα σεντονια σου δυστηχως δεν εχω τον αναλογο χρονο για να σου απαντησω σε ολα και να εισαι σιγουρος πως τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω!! Και επειδη πρεπει να φυγω σε λιγο σου υποσχομε οτι θα σου απαντησω εκτενεστερα......σου το χρωσταω!! cu

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Χρηστακο δεν εχω κανενα θεμα με την παρτη σου γιατι ξερω πως συζηταμε με επιχειρηματα και οχι με προβοκατσια....μπορει καπου να συμφωνουμε και αλλου οχι αλλα αυτο δεν θελει να πει οτι δεν υπολογιζω την αποψη σου απλα στα ατελιωτα σεντονια σου δυστηχως δεν εχω τον αναλογο χρονο για να σου απαντησω σε ολα και να εισαι σιγουρος πως τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω!! Και επειδη πρεπει να φυγω σε λιγο σου υποσχομε οτι θα σου απαντησω εκτενεστερα......σου το χρωσταω!! cu

ασχετο αλλα αυτο το cu? see you? 

sorry για το off topic 
 

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Rik said:

Τη εγινε ρε παιδια.... απο που να αρχισω και που να τελιωσω;;; :hehe.....  

 

Αγαπητη Φωτινη δεν ειναι οτι δεν θελω να δωσω τα φωτα μου αλλα εδω μεσα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι οπου προτειμουν να συνεχιζουν να ζουν το σκοταδι... και εαν πας να αναφερεις κατι το καινουργιο θα πεσουν να σε φανε.... οποτε εγω εδωσα τροφη για σκεψη οπως λεει και ο Argy1 αλλα απο εκει και περα δεν θα ασχοληθω παραπανω αυτη την στιγμη.....και ξερω πως καποιοι θα γυρισουν και θα πουν οτι λεω μουφες....υπαρχουν πολλοι απιστοι θωμαδες! :) Δεν ειναι κακο να διαβαζουμε και κανενα ξενο εγκυρο σαιτ μια που εχουμε βαλτωση τα τελευταια χρονια αρκετα στην Ελλαδα.

δε διαφωνω στο γενικο περιεχομενο οσων λες γτ αυτοι που θα πεσουν να σε φανε καραδοκουν σε καθε γωνια μεσα κ εξω απο το φορουμ. ειδικα οταν προκειται για νεες ιδεες. αλλα σου ξαναλεω τα διαβασα τα αρθρα κ δεν ειδα να βγαινει το συμπερασμα που ειπες. τα παρεθεσες λεγοντας οτι αποδεικνυουν οτι τα σκευασματα κανουν κακο. πες μου που το ειδες γτ μαλλον αστοχησα που θα λεγαμε κ στο χωριο μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αγορασει ποτε μου βακτηρια ή τεστακια no2 , nh4, και δεν εχω στρωσει ενυδρειο με αμμωνιες κτλ...

Και δεν προκειται να με πεισει κανεις ποιος ειναι ο σωστος τροπος στρωσιματος....

Ενα ενυδρειο για να στρωσει , θελει εξαμηνο ίσως και παραπανω...

Αυτο που συνηθως κανω, μιλαω για γαριδαδικα, μπολιασμα απο αλλο ενυδρειο υλικα και βυθο, βαζω σαλιγκαρια και τα ταιζω, και μετα απο 1-2 μηνες αρχιζω να βαζω γαριδες.

Τωρα αν ειναι ευαισθητες οι γαριδες , οπου προοριζεται το ενυδρειο, μπαινουν στην αρχη ευκολες , και μετα σιγα σιγα μετακινουνται.

Στα ενυδρεια μπαινουν φυτα, και ειδικα φυτα επιφανειας ή φυτα γρηγορης αναπτυξης...

Για τα βακτηρια , πρεπει να περιεχουν κατι.... εκτος του οτι τα χρησιμοποιουν στο εξωτερικο σε στρωσιμο γαριδαδικων, δοκιμαστε να ριξετε σε γαριδακικο και παρακολουθηστε τις γαριδες να ψαχνονται για τροφη.

 

http://jungleaquashrimp.com/blog/setting-up-a-cardinal-sulawesi-shrimps-tank-step-by-step-by-riversun/

 

Δεν ξερω αν ασχολειστε με γαριδες,,,

Αλλα πλεον υπαρχουν σκονες, προβιοτικα , τροφες για τα βακτηρια...

 

Ριξτε μια ματια και εδω...

 

https://www.shrimpydaddy.com/pages/how-to-setup-shrimp-tank-setup-phase

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mr.Angelos said:

ασχετο αλλα αυτο το cu? see you? 

sorry για το off topic 
 

Ναι, ειναι συντομογραφια του "see you" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στους αλλους τη!!!!! ειχαμε στρωμενα ενυδρεια γιατι εγω δεν το γνωριζω. Και που μπηκαν βακτηρια τη!!! δεν μπηκαν αζωτοδεσμευτικα η καποια ενυδρεια δεν ειχαν θεματα;;;;; Τη να πεις;;;;

πριν 20 ώρες, το μέλος nidal έγραψε:

............. Επίσης στο διάστημα λειτουργίας των ενυδρείων δεν έγινε καμία αλλαγή νερού (πάρα μονο σε 2-3 ενυδρεια που υπηρξε εντονο θεμα!) καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στους κανονισμούς του διαγωνισμού. .........

Όπως βλέπεις σου απάντησε ξεκάθαρα ο Νιντάλ τι δε καταλαβαίνεις ;

Στους επόμενους δύο διαγωνισμούς δε χρησιμοποιήθηκε ζεόλιθος διότι κρίθηκε ότι ήταν περιττός .

Γιατί δε μπορείς να καταλάβεις ότι η εμπειρία μας που έχουμε είναι απο αυτά που έχουμε ζήση και όχι απο αυτά που έχουμε διαβάσει στο ίντερνετ .

Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να παρθεί μια απόφαση σαν αυτή ( τη μη χρήση ζεόλιθου ) σε ένα διαγωνισμό Δίσκων ; Καταλαβαίνεις την ευθύνη ;

Καταλαβαίνεις πόση εμπειρία χρειάζεται να έχει απο πίσω της η απόφαση αυτή ; Πως μπορείς να την αγνοείς ;

Η εμπειρία η δική σου τι θα έκανε αν εσύ ήσουν υπεύθυνος στη διοργάνωση ενος τέτοιου διαγωνισμού ; Θα έβαζες φιλαράκια τροφής ή αμμωνία ;

Δε μπορεί να αμφισβητείς τόσο έντονα και να πετάς στο κάλαθο των αχρήστων μια τέτοια εμπειρία .

Υπάρχει ποιο τρανταχτή απόδειξη απο αυτό που έκανε ο Νιντάλ ;

Ήμουν μπροστά και τα έζησα βοηθώντας στο στήσιμο , αλλά εμένα μπορείς να με αμφισβητήσεις , το αποτέλεσμα όμως το είδε όλος ο κόσμος ακόμα και οι κριτές εντυπωσιάστηκαν .

Και ειδικά όταν μια εβδομάδα πρίν έγινε σε αντίστοιχο διαγωνισμό Δίσκων στη Γερμανία ολική καταστροφή σχεδόν .

 

Rik δε μπορεί να συνεχιστεί έτσι η συζήτηση σου απαντώ με συγκεκριμένες αποδείξεις και μου απαντάς με λινκ στα Αγγλικά που γνωρίζεις οτι δε μπορώ να τα διαβάσω .

Το χειρότερο όμως είναι ότι λές και ψέματα και ως προς το περιεχόμενο !!!

Η fwtini που το διάβασε ( δε τη γνωρίζω και δε ξέρω πόσο καλά Αγγλικά ξέρει ) σε ρωτάει επανειλημμένα που το γράφει ότι τα σκευάσματα ζωντανών βακτηρίων μπορεί να κάνουν και ζημιά στα ενυδρεία ...... απάντηση όμως δε παίρνει ..... !!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημερωση προς ολους!

 

 

Θα πρεπει να ειστε ευγενικοι στους συνομιλητες σας,χωρις χαρακτηρισμους και προσβολες,και φυσικα χωρις κοντρες σε προσωπικο επιπεδο,διαφορετικα δυστυχως ενα ακομη θεμα θα κλειδωσει.

 

@RikΘα κρυψω το σχολιασμο που εκανες στο #33 και θα σε παρακαλουσα να εισαι λιγο πιο ευγενικος και προσεκτικος.Δεν ειναι απαντηση αυτη,καλυτερα να μην ειχε γραφτει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Η fwtini που το διάβασε ( δε τη γνωρίζω και δε ξέρω πόσο καλά Αγγλικά ξέρει ) σε ρωτάει επανειλημμένα που το γράφει ότι τα σκευάσματα ζωντανών βακτηρίων μπορεί να κάνουν και ζημιά στα ενυδρεία ...... απάντηση όμως δε παίρνει ..... !!!

 

 

 

Σε ενα αρθρο ελεγε οτι πολλα σκευασματα ζωντανων βακτηριων περιεχουν λαθος βακρηρια που δεν ειναι χρησιμα ή δεν μπορουν να διασπασουν την αμμωνια.... 
λογικα αυτο θα ενοει "ζημια"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τσακώνεστε ρε παιδιά. Σκοπός του θέματος είναι προς ενημέρωση για διαλογο και όχι για να γίνει προσωπικό. Προφανώς οταν μιλάμε για τον κυκλο του αζωτου με ψαρια να βρισκονται ηδη μεσα στο ενυδρείο, απ'οτι κατάλαβα ειναι εφικτό κατω απο συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Αριθμο ψαριων, λιτρων καθως και φυτομαζας. Μπορει για καποιους να ειναι θεμα "ταμπου" αλλα δεν ειναι ανέφικτο και μπορει να γινει αναιμακτα με πιο στενη παρακολούθηση. Οποιον τρόπο και να επιλέξει κάποιος, η προθεση για ολους ειναι η ίδια. Ενα καλυτερο περιβαλλον ή ακόμα καλύτερα ενα ασφαλές σπιτι για τα κατοικιδια μας. Δεν πιστευω στο οτι τα ετοιμα βακτηρια μας επιτρεπουν να τα βαλουμε μεσα και να αφησουμε το ενυδρείο στο έλεος του θεου, θεωρώντας πως εχει "στρωσει". Μονο ο χρονος και η μητερα φυση αναλαμβανει τα υπολοιπα ΑΛΛΑ καποιες φορες η μητερα φυση χρειαζεται την δικη μας ενισχυση. @Rik και @ΣΤΑΜΑΤΗΣ χρησιμοποίησα εκφράσεις και των 2 σας σε ενα μονο post, για να σας δειξω οτι αυτα που σας ενώνουν ειναι πολύ περισσότερα απο αυτά που σας χωρίζουν.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mr.Angelos said:

Σε ενα αρθρο ελεγε οτι πολλα σκευασματα ζωντανων βακτηριων περιεχουν λαθος βακρηρια που δεν ειναι χρησιμα ή δεν μπορουν να διασπασουν την αμμωνια.... 
λογικα αυτο θα ενοει "ζημια"

To reduce the length of time for establishment of NOB on biofilters, commercial preparations of these organisms, in various forms of preservation, are available to seed the aquarium environment. These preparations range from essentially pure cultures of Nitrobacter species to mixed cultures of autotrophic AOB and NOB organisms and to products which combine autotrophic nitrifying bacteria with various species of heterotrophic bacteria.

Μr Angelos αν αναφερεσαι σε αυτο το σημειο, λεει αμεσως μετα οτι στο παρελθον εχουν αποδειχθει αναποτελεσματικα χωρις να εχει προσδιοριστει ο λογος. στο πειραμα παρακατω χρησιμοποιει δεξαμενες οπου χρησιμοποιουνται τα σκευασματα κ δεξαμενες ελεγχου οπου δε χρησιμοποιουνται. η απονιτροποιηση εγινε ταχυτερα (αν κ λιγο αν θυμαμαι καλα) οπου χρησιμοποιηθηκαν σκευασματα. διορθωστε με αν κανω λαθος γτ λετε οτι μιλαμε για ζημια.

τωρα αν το θεμα ειναι οτι πρεπει να εισαγουμε nitrospira αντι για nitrobacter, στο δευτερο αρθρο (οσο το καταλαβα) λεει οτι και τα δυο κανουν το ιδιο πραγμα. τα nitrobacter ευδοκιμουν οταν οι τιμες μας ειναι υψηλες ενω τα nitrospira οταν υπαρχει χαμηλη κ σταθερη παροχη τροφης γι'αυτα. πιθανολογω οτι γι'αυτο οταν εκαναν τις μετρησεις αρχικα βρηκαν nitrospira κ οχι nitrobacter, οπως περιμεναν.  λεει επισης οτι τα nitrobacter δε μειωνονται οταν χαμηλωνουν οι τιμες αλλα δεν αποκλειεται εν καιρω τα nitrospira να υπερτερησουν κ παλι. απλα το πειραμα δεν κρατησε αρκετο καιρο ωστε να αποδειχθει αυτο.

Προς ολους επισης να σημειωθει οτι ουτε εδω αναφερεται ακριβης συσταση των περιεχομενων του "μη αποστειρωμενου περιεχομενου του μπουκαλιου" αλλα χρησιμοποιηθηκαν σε επιστημονικο πειραμα με δεδομενο το οτι περιειχαν τα βακτηρια που θελουμε κ οχι οτι να'ναι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε argy1 αν εσυ απαντουσες σε καποια ερωτηση χωρις να εχεις προσβαλει καποιον προσωπικα και εβγαινε ενας κυριος και σου ελεγε πως πετας λασπη σε καποιο συγκεκριμενο ατομο εσυ πως θα το επαιρνες;; δεν ειδα κανεναν συντονιστη να χολοσκαει για την δημοσιευση 19 οπου ο Σταματης αρχισε να με κατηγορη οτι ριχνω λασπη αλλα κατα τα αλλα σας φταιω εγω μετα που απανταω με αναλογο υφος. Αλλα βλεπετε εγω δεν ειμαι Σταματης να  σας μιξοκλαιω να του ριξετε κοκκινη καρτα.... γιατι ξερω να απανταω αναλογα γιατι ο κυριος η δεν καταλαβε την απαντηση μου λογο αγνοιας περι του θεματος η λογο του οτι αισθανετε οτι εκτεθεικε και προσπαθει αυτος με τα λεγομενα του να ριξει λασπη στο ονομα μου. 

Αγαπητοι Φωτινη και Αγγελε χαιρομε οταν νεοι χομπιστες δειχνουν πραγματικο ενδιαφερων και ειναι ανοιχτομυαλοι και θελουν να καταλαβουν πεντε πραγματα παραπανω απο το να τρωνε ετοιμες και καποιες φορες ξεπερασμενες πληροφοριες περι του χομπυ μας. Ειστε πολυ κοντα γιαυτο θα σας στειλω μια γενικη οδηγια μια που θα φτασετε απο μονοι σας στο τη εννοω.

http://www.google.gr/search?site=&source=hp&ei=vLZ_WafMF4OuUpqqg2g&q=nitrospira+nitrobacter&oq=nitrospira+ni&gs_l=mobile-gws-hp.1.2.0i19k1l2j0i22i30i19k1l3.54201.61254.0.64088.14.13.0.1.1.0.475.4380.0j1j4j4j4.13.0....0...1.1.64.mobile-gws-hp..0.14.4539.3..0j41j0i131k1j0i10k1j0i30k1.LoLplQtESm4&rlz=1Y1ECZH_elGR568GR568

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2017 at 9:28 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

Ρικάρδε για χάρη του διαλόγου θα είμαι λίγο επιθετικός χωρίς υπονοούμενα.

Οι παλιοί γνωρίζουν ότι γενικά είσαι αντιδραστικός χαρακτήρας και δεν αποδέχεσε εύκολα κάποια πράγματα αυτό είναι καλό και βοηθά μέγιστα στην διερεύνηση κάποιον θεμάτων, αλλά από την άλλη σε τυφλώνει εν μέρει να δεις κάποια πράγματα όταν κατασταλάξει κάπου το μυαλό σου. Αυτό αποκομίζω απο τα γραφόμενα σου χωρίς να σε ξέρω παραπάνω αν και παλιότερα μιλήσαμε αρκετές φορές τηλεφωνικός.

Εγώ κατέγραψα το τη μπορεί να συμβεί και το τη συμβαίνει με το κάθε είδους στρωσίματος και ποια είναι τα ρίσκα.

Δεν υπάρχει ο τέλειος αλλά ούτε και ο απορριπτέος τρόπος στρωσίματος όλα θέλουν τον τρόπο τους.

Όπως ειπα μπορει καπου να συμφωνουμε και αλλου οχι και δεν είναι θεμα στο αν ειμαι αντιδραστικος η όχι αλλα στο ότι μπορει να γνωριζω καποια πραγματα διαφορετικα από ότι ενας αλλος αυτο δεν θελει να πει οτι δεν υπολογιζω την αποψη του κάθε ένα συνχομπυστα. Δυστηχως και εγω από τα γραφωμενα σου λαμβανω περισσοτερο μια συγχυση γνωσεων και αποψεων παρα ξεκαθαρες απαντησεις και το ότι γραφεις για καποια παραδειγματα είναι παρα πολλες οι παραμετροι για να βγαλεις ένα συγκεκριμενο πορισμα για το τη και το πώς της κάθε κατάληξης.

Εσύ όμως επιμένεις πως το στρώσιμο με τροφή είναι ασφαλές παρόλο που γράφω το τη μπορεί να συμβεί παρόλο αυτά επιμένεις.

Όπως επιμένεις ότι δεν κάνει και δεν μπορούμε να στρώσουμε ενυδρείο με ψάρια αγνοώντας δεν ξέρω γιατί κάποια βασικά πράγματα που έγραψα.

Λες ότι τα βακτήρια κάνουν ζημιά ενώ αρκετός κόσμος έχει στρώσει με αυτά ενυδρεία.

Μετά μας λες ότι μακροπρόθεσμα το στρώσιμο με ψάρια ίσος να εννοείς και με τα βακτήρια μπορούν να κάνουν ζημιά.

Κατα αρχας δεν λεω πως το στρωσιμο με τροφη δεν μπορει να εχει καποια προβληματα στην πορεια του όπως ολοι οι μεθοδοι αλλωστε, αλλα το οτι ειναι ο ποιο ασφαλες τροπος μια που δεν βαζουμε εξαρχης ψαρια μεσα!!!! Αυτο ειναι κατανοητο;;; η μηπως είναι παραλογο;; το οτι το ενυδρειο περνει τον χρονο του για να αρχισουν και να εξελιχθουν οι διαφοροι κυκλοι και ειδικα ο κυκλος του αζωτου ενω σε αλλη περιπτωση γινετε με ψαρια μεσα και εχουμε ρισκα! Πως αλλιως να το πω! Το επιθυμητο αποτελεσμα δεν είναι να βαλουμε τα ψαρια μας σε ένα ασφαλες περιβαλλον και όχι σε ένα αγουρο συστημα με πολλες επιπλοκες;;; Η ζημια που γινεται απο καποια σκευασματα ειναι μερικη και οπως αναφερω δεν ειναι ολα τα σκευασματα ιδια!!! Προσεξτε τη γραφω….λεω γινεται ζημια παρα καλο….εννοωντας οτι μπορουν να δημιουργησουν επιπλοκες παρα καλο….αλλα αυτό είναι ένα άλλο θεμα που δεν θελω να το αναπτυξω επι του παροντως γιατι υπαρχουν στο φορουμ πολλοι οπου δεν εχουν ορεξη για συζητηση αλλα για καβγα!

Αν κάποιο ψάρι ψοφήσει μετά από 5-6 χρόνια κανείς γκουρού επιστήμονας δεν θα μπορέσει να σου πει αν το ψάρι ψόφησε από μικρο λάθει του στρωσίματος. Χίλια μύρια μπορούν να αποκτήσουν τα ψάρια μέσα σε πέντε χρόνια και άλλα τόσα λάθη να κάνουμε εμείς. Αλλά αν το πιστεύεις αυτό θα σε ρωτήσω κάτι.

Εσύ πως μπορείς να εγγυηθείς ότι το στρώσιμο με τροφή δεν προξενεί καμιά μα καμιά βλάβη στα ψάρια και πως είσαι σίγουρος ότι το στρώσιμο με ψάρια προκαλεί μικρές βλάβες ή και μεγάλες βλάβες.

Χρειαζεται και ερωτημα;;; Οι γκουρου εχουν εργαστηρια, κανουν ανατομια και βιοψια και πληρωνουν καμποσα για εργαστηριακα τεστ και καλλιεργιες….μην τα ισοπεδονουμε όλα τωρα…… εμεις σαν απλοι χομπυστες μπορουμε μονο να παρατηρουμε και να κανουμε καποια ελαχιστα πραγματα με τα λιγοστα εργαλεια που μπορουμε να εχουμε. Οσο για το στρωσιμο πιστευω να σε καλυψα με τις παραπανω απαντησεις.

 

Τα έγραψα σε παλιότερα θέματα αναλυτικότατα δεν θα τα ξαναγράψω αλλά θα σου πω τη έρευνα να κάνεις και να βρεις της παρακάτω πληροφορίες.

Γνωρίζουμε πόση αμμωνία αποβάλει ένα ψάρι.

Τη παει να πει ……. Μπορεις να συγκρινεις ένα γκαπυ με ένα Οσκαρ;;;

Γνωρίζουμε πως μεταβάλετε η αμμωνία σε αμμώνιο ανάλογα με το ph

 

Γνωρίζουμε πότε γίνεται βλαβερή η αμμωνία για τα ψάρια.

Είναι σαν να σου λεει ενας φιλος ότι το καπνισμα κανει κακο, και εσυ να λες πως εγω εχω μέτρο οποτε δεν βλαπτει….Δεν είναι ετσι μπορει να βλαπτει λιγοτερο αλλα ζημια παντα γινεται!!

Γνωρίζουμε την αποροφιτικότιτα των φυτών των ΝΗ, ΝΟ

Πολύ γενικη ερωτηση…. Σιγουρα τα φυτα γρηγορης και ευκολης αναπτυξης είναι οι καλυτεροι συμμαχοι.

Γνωρίζουμε πόση αμμωνία σε πόσο ΝΟ2 μεταβάλετε

Γνωρίζουμε τον ρυθμό ανάπτυξης των βακτήριων.

Και για τις παραπανω 2 ερωτησεις σου γνωριζουμε απλα πρεπει να ψαξω που τις εχω στα αρχεια μου…..

Λοιπόν όπως έγραψα στο παράδειγμα ποιο πάνω, έβαλα σε 300 λίτρα 6 μικρούλικα σκαλάρια φυτά κατά 70% και αλλαγές νερού κατά 30% κάθε 3 μέρες και όλα αυτα σε ph 6,5 ή 6,7 στην αρχή, δεν θυμάμαι ακριβός.

Και μετά από όλα αυτά που έκανα στο ενυδρείο πιστεύεις πως ανέβασα ΝΗ και ΝΟ2;

Αν ναι θέλω να μου το πεις, τη, πως, και τη συμβαίνει, και πως μπορεί να ανέβουν η τιμές με όλα τα παραπάνω που έκανα, πως προξένησα βλάβη στα ψάρια.

Σημείωση τα ψάρια αυτά γιγαντώθηκαν έκαναν γέννες που παρουσίασα εδώ και κάθε φορά έβγαζα περί τα 300 ψαράκια με ποσοστό εκκόλαψης πάνω από 90% και μετά από  χρόνια τα δώρισα και ακόμη ζουν και πλέον είναι πάνω από 10 ετών. Μόνο  ένα έχασα από κάποιο όγκο και αυτό το δημοσίευσα εδώ πιστεύω πως κάπου θα υπάρχει εδώ μέσα ακόμη. Τώρα μπορείς εσύ να πιαστείς απο αυτό και να πεις ότι να η βλάβη που προξένησα.

 

Αλλά θα μπορούσα να σου πω και εγώ απο άτομα ιστορίες που έστρωσαν με τροφή το ενυδρείο τους και έχασαν όχι ένα αλλά αρκετά ψάρια μετά απο μήνες ή και χρόνια και πολλά τέτοια παραδείγματα πιστεύω πως θα έχουμε και εδώ στο φόρουμ. Δεν το κάνω όμως γιατί γνωρίζω ότι μπορούν να συμβούν τόσα πολλά στο ενυδρείο μας που όλα είναι στα όρια του φυσιολογικού καθώς και στην φύση έχουμε και θανάτους μεμονωμένους και μαζικούς.

 

Όλα τα ενυδρεία μου τα έστρωσα με ψάρια και όλα τα ψάρια έζησαν στο μάξιμουμ και δεν θέλω να περιαυτολογώ αλλά σου μιλώ με μια εμπειρία με πάνω από 30 χρόνια στο στρώσιμο ενυδρείων με ψάρια, όσο για το χόμπι ασχολούμαι απο τότε που ξέρω τον εαυτό μου αφού είχα την τύχει να μεγαλώσω δίπλα σε πετ σοπ μόνο με ψάρια.

 

Ποτέ δεν θα έγραψα κάτι που να προξενήσω ζημιά σε χομπιστά και πάντοτε τονίζω ότι όλα θέλουν τον τρόπο τους. Και δεν κάνουν όλοι οι τρόποι για όλα τα ενυδρεία.

 

Κατά αρχας ξερεις πολλους να στρωνουν ενυδρεια με ΡΗ κατω από 7;;; Ποσοι εχουν αντιστρωφη οσμωση;;; και αντε και με αο παλι κατω του 7 δεν πεφτει λογο του φρεσκοστημενου αλκαλικου περιβαλλοντως…… πρεπει να ριξουμε οξεα…. Ποιος ριχνει οξεα;;; και οργανικο υποστρωμα να εχουμε θελει καμποσο καιρο μεχρι να δημιουργηθουν οξεα και να πεσει το ΡΗ….χρονος πολυτιμος στην αρχη ενός φρεσκοστημενου αστρωτου ενυδρειου με ψαρια μεσα.

Και μετα με τα ΝΟ2 τη κανουμε οπου εκει το ΡΗ δεν εχει καμια σχεση και είναι βλαβερα σε ολες τις μετρησεις;;;

Και αντε αλλαγες νερου, και μην ταιζεις τα ψαρια… αντε αζωτοδεσμευτικα….τεστ…φαρμακα και και και ….

Είναι τωρα μεθοδος στρωσιματος αυτος;;;; Αναμφιβολα τα φυτα σε τετοιες περιπτωσεις βοηθανε αρκετα αλλα δεν ειναι παντα και ολα ροδινα...και ιδικα μην ξεχναμε οτι ενυδρεια στρωνουν κυριως αρχαριοι γιατι οι εμπειροι εχουν και βιολογικο υλικο και στρωμενα υποστρωματα και την γνωση πως θα πρεπει να προσαρμοστουν με ενα νεο ενυδρειο!! Το θεμα δεν ειναι τη εκανες εσυ προσωπικα αλλα γενικα σαν μεθοδο δεν ειναι απο μερος μου στο να την προωθω για ευνοήτους λογους!!

 

 

Το ότι ασχολητε καποιος 200 χρονια δεν θελει να πει τιποτα!! Και εγω εχω ενυδρειο από το 96 αλλα στην ουσια τα τελευταια 10 χρονια με το νετ και την νεα επιστημονικη βιβλιογραφια εχει εξελιχθει το χομπυ μας σε άλλο επιπεδο. Και ο πετσοπας της γειτονιας στρωνει ενυδρεια με χρυσοψαρα μπλουμ και δεν βαριεσε και εχει το μαγαζι 50 χρονια….τη θελει να πει ότι τον νοιαζει η ξερει κατι παραπανω;;

 

Και πανω από όλα σκεψου…..οταν δινεις τα φωτα σου περει στρωσιματος με ψαρια…. Σε ποιον απευθυνεσε….. σε ένα εμπειρο η σε καποιον αρχαριο;;; Σε αρχαριο φυσικα…..και αντε να βγαλεις ακρη….προσοχη δεν τα εχω με τους αρχαριους γιατι ολοι μας καποτε ειμασταν σε αυτή την θεση με τις αναλογες αλχημιες….αλλα να τους προωθουμε κιωλας σε μεθοδο στρωσιματος με ψαρια ειναι κακηστη ιδεα και προσωπικα απαγορευτικη για τα δικα μου δεδομενα και αντιληψεις!!

ammonio-ammoniaca.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αυτήν την φορά δεν θα γράψω πολλά (θα προσπαθήσω) γιατί πρώτων γράφω πολύ αργά και κουράζομαι και μετά μια μια λέξη πρέπει να την διορθώνω. :) 

 

Συνοπτικά εγώ ήθελα να δούμε το στρώσιμο γενικά απο μια διαφορετική πλευρά και τους κινδύνους που κρύβουν η διαφορετική μέθοδοι.

Ήθελα να δείξω τη συμβαίνει με τα βακτήρια, τους μικροοργανισμούς κτλ με μια γενική εικόνα γιατί αν τα αναλύσουμε θέλουμε σελίδες και σελίδες.

θέλω να ξέρουμε τη είναι εφικτό και τη όχι, προσωπικά δεν δαιμονοποιώ κανέναν τρόπο ούτε απορρίπτω κανέναν το ξανά γράφω όλα είναι εφικτά και 99% ασφαλές.

 

Γενικά όμως βλέπω μια τάση απο πολλούς όχι μόνο απο εσένα να δαιμονοποιούν το στρώσιμο με ψάρια και τα παραδείγματα που γράφουν είναι πάντοτε μονόπλευρα αγνοώντας και της άλλες πλευρές, έτσι δεν προσφέρουμε γνώσεις, γνώσεις προσφέρουμε μόνο όταν γράφουμε σε ένα θέμα όλες της πλευρές του και όχι ξερά αλλά αιτιολογημένα.

 

Ο κάθε ένας επελέγη τον τρόπο που θέλει και με βασική παράμετρο της γνώσεις του προχωρά, ποτέ δεν πρώτεινα σε αρχάριο να στρώσει ενυδρείο με ψάρια το γράφω και ποιο πάνω και το ξανά παραθέτω.

On 21/7/2017 at 11:38 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για αυτούς που φοβούνται και το καταλαβαίνω το στρώσιμο με ψάρια απλά προτείνω το στρώσιμο με φυτά και τροφή ή φυτά και μπόλι (προϋπόθεση στο μπόλι να μπουν λίγα ψάρια άμεσα). Ακόμη και αφρικάνικο να είναι που δεν έχει φυτά θα μπορούσαμε για το στρώσιμο και μόνο να βάλουμε μέσα κερατόφυλό και μετά το πετάμε.  

 

Μερικές φορές για να τονίσουμε κάτι άθελα μας χρησιμοποιούμε άκυρα παραδείγματα, έτσι θεωρώ άκυρο το παράδειγμα με το τσιγάρο, το τσιγάρο είναι επινόηση του ανθρώπου και έστω και το λίγο βλάπτει, η φυσική σηγνκέντροσει σε ΝΟ και ΝΗ στα νερά είναι κάτι που είναι άκρος φυσικό και άβλαβες εφόσον δεν υπερβαίνει τα όρια. Οι οργανισμοί και τα ψάρια εξελίχθηκαν σε αυτό το περιβάλλων με τα ελάχιστα ΝΟ,ΝΗ και δεν έχουν κανένα πρόβλημα ειδάλλως δεν θα είχαμε ψάρια.

Όποια μέθοδο στρωσίματος και να επιλέξουμε εφόσον αυτά δεν είναι ανεβασμένα είναι συνάμα και σωστοί σε ότι αφορά αυτές της τιμές. Στο στρώσιμο οδηγούνε πολύ δρόμοι και όλοι πρέπει να διαβούν σωστά και όλοι κρύβουν κινδύνους.

 

Και αυτό που γράφεις με τα όσκαρ και τα γκαμπυ δεν το κατάλαβα, σίγουρα το όσκαρ εφόσον είναι και μεγάλο και όχι ένα εκατοστό αποβάλουν περισσότερη αμμωνία αλλά δεν θα έβαζα ένα ενήλικο οσκαρ σε 100 λίτρα νερό και θα το έστρωνα με το όσκαρ, αλλά θα έβαζα ένα γκαπυ στα 100 λίτρα και θα το έστρωνα.

Και αν θες να μάθεις γιατί  σου δίνω τον τύπο και αυτός δεν είναι δικός μου αλλά τον απέσπασα απο κάποια επιστημονικά βιβλία για λόγου το αληθές μπορείς να το ερευνήσεις και μόνος και και βασικά θα το επιθυμούσα μπας και η πληροφορία που απέσπασα είναι λάθος. Υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις απο έρευνα σε έρευνα, αλλά για λόγους ασφαλείας επέλεξα τον τύπο με την μεγαλύτερη αποβολή αμμωνίας. 

 

Οι οδοί από της όποιες αποβάλετο η αμμωνία είναι:

Το δέρμα

Η απεκκρίσεις από τον πρωκτό

Και τα βράγχια

Η αμμωνία που αποβάλει συνολικά είναι: 0,0075 mg την ώρα ανά ένα γραμμάριο βάρος ψαριού μέσα σε ένα λίτρο νερό.

 

Τώρα δεν μένει τίποτε άλλο απο το να ξέρεις το μέγιστο βάρος των ψαριών που θα βάλεις και στα πόσα λίτρα θα τα βάλεις, κάνεις τις πράξεις και βλέπεις σε πόσες μέρες πόση αμμωνία σηγκεντρώνεις και πόση αποβάλλεις με της αλλαγές νερού λαμβάνοντας υπόψη το ph του νερού.

και όλλα αυτα χωρίς να λάβουμε υποψη την κατανάλωση τις αμμωνίας απο τα φυτά και τα βακτήρια, στιν ουσα δηλαδη η πραγματική αμμωνία θα είναι ποιο κάτω απο ότι μας βγάλει ο μαθηματικός τύπος. Αλλά εγώ την κρατώ την μέτρηση αυτοί για την αμμωνία που θα αποβάλει η τροφή η οποία δεν θα καταναλωθεί. σημείωσε και η τροφή γνωρίζουμε πόση αμμωνία αποβάλει αλλά μην το παρατραβήξω τώρα. 

Σίγουρα δεν λέω ούτε απαιτώ να πάρουν όλοι μολύβι και χαρτί και να αρχίσουν τους υπολογισμούς, απλά τα έγραψα για να αποδείξω και πρακτικά το μέγιστο βαθμό αμμωνίας που θα έχουμε στο ενυδρείο μας.

Και γνωρίζοντας πλέον την ΝΗ μπορούμε να ξέρουμε πάλι με ανάλογες πράξεις και το τελικό ΝΟ2.

 

Με απλά και λιτά λόγια αν έχουμε ένα ενυδρείο με πολλαααά λίτρα και με λιιιίγα ψάρια ΝΗ και ΝΟ2  το ενυδρείο δεν θα ανεβάσει, τον κώλο σας στο τσιμέντο να βαράτε και ότι και παραδείγματα να επινοήσετε και όσο και όμορφα και πειστικά να γράφεται εφόσον δεν το αποδεικνύεται με επιστημονική βάση πλέον τα αγνοώ.

Περι αυτού του θέματος δεν έχω να πω κάτι άλλο και θα ξαναγράψω μόνο όταν κάποιος με πει ότι έχω άδικο, όχι απλά με λόγια αλλά με αποδείξεις και ειλικρινά θα το χαρώ πάρα πολύ γιατί κανείς νομίζω πως δεν θέλει να βρίσκετε στο σκοτάδι εσκεμμένα.

Ο έχων ώτα ακούειν ακουέτω.

Τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2017 at 11:54 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυτήν την φορά δεν θα γράψω πολλά (θα προσπαθήσω) γιατί πρώτων γράφω πολύ αργά και κουράζομαι και μετά μια μια λέξη πρέπει να την διορθώνω.  

 

Συνοπτικά εγώ ήθελα να δούμε το στρώσιμο γενικά απο μια διαφορετική πλευρά και τους κινδύνους που κρύβουν η διαφορετική μέθοδοι.

Ήθελα να δείξω τη συμβαίνει με τα βακτήρια, τους μικροοργανισμούς κτλ με μια γενική εικόνα γιατί αν τα αναλύσουμε θέλουμε σελίδες και σελίδες.

θέλω να ξέρουμε τη είναι εφικτό και τη όχι, προσωπικά δεν δαιμονοποιώ κανέναν τρόπο ούτε απορρίπτω κανέναν το ξανά γράφω όλα είναι εφικτά και 99% ασφαλές.

 Που να εγραφες και πολλα Χρησταρα….. J

Κοιτα να δεις…. Δεν μπορεις να λες «Στρώσιμο μόνο με τροφή εννωήτε πως είναι χειρότερα αφού ισχύουν όλα όσα ανέφερα με τη τροφή μείων τα πλεονεκτήματα των φυτών που συνεισφέρουν στους άλλους κύκλους.»

Είναι ολοφανερο πως υποστιριζεις το στρωσιμο με φυτα και ψαρια συν λιγο τροφη!

Γενικά όμως βλέπω μια τάση απο πολλούς όχι μόνο απο εσένα να δαιμονοποιούν το στρώσιμο με ψάρια και τα παραδείγματα που γράφουν είναι πάντοτε μονόπλευρα αγνοώντας και της άλλες πλευρές, έτσι δεν προσφέρουμε γνώσεις, γνώσεις προσφέρουμε μόνο όταν γράφουμε σε ένα θέμα όλες της πλευρές του και όχι ξερά αλλά αιτιολογημένα.

Δεν είναι θεμα δαιμονοποιησεις…

Μπορει να φαινομε σαν ένας υποστηρηχτης του στρωσιματος με τροφη και μονο αλλα δεν εχω φτασει τυχαια σε αυτή την αποψη μια που απανταω με επιχειρηματα. Δεν λεω πως δεν υπαρχουν αλλοι τροποι αλλα…. Μην γραφω παλι τα ιδια και τα ιδια!! Αν γινει σωστα είναι ο ασφαλεστερος τροπος ενώ με τους αλλους τροπους υπαρχουν πολλοι παραμετροι που πολλες φορες δεν είναι ευκολα διαχειρησιμη από ολους.

Ο κάθε ένας επελέγη τον τρόπο που θέλει και με βασική παράμετρο της γνώσεις του προχωρά, ποτέ δεν πρώτεινα σε αρχάριο να στρώσει ενυδρείο με ψάρια το γράφω και ποιο πάνω και το ξανά παραθέτω.

On 21/7/2017 at 11:38 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για αυτούς που φοβούνται και το καταλαβαίνω το στρώσιμο με ψάρια απλά προτείνω το στρώσιμο με φυτά και τροφή ή φυτά και μπόλι (προϋπόθεση στο μπόλι να μπουν λίγα ψάρια άμεσα). Ακόμη και αφρικάνικο να είναι που δεν έχει φυτά θα μπορούσαμε για το στρώσιμο και μόνο να βάλουμε μέσα κερατόφυλό και μετά το πετάμε.  

 

Μερικές φορές για να τονίσουμε κάτι άθελα μας χρησιμοποιούμε άκυρα παραδείγματα, έτσι θεωρώ άκυρο το παράδειγμα με το τσιγάρο, το τσιγάρο είναι επινόηση του ανθρώπου και έστω και το λίγο βλάπτει, η φυσική σηγνκέντροσει σε ΝΟ και ΝΗ στα νερά είναι κάτι που είναι άκρος φυσικό και άβλαβες εφόσον δεν υπερβαίνει τα όρια. Οι οργανισμοί και τα ψάρια εξελίχθηκαν σε αυτό το περιβάλλων με τα ελάχιστα ΝΟ,ΝΗ και δεν έχουν κανένα πρόβλημα ειδάλλως δεν θα είχαμε ψάρια.

Στην φυση τα ψαρια δεν γενιουνται σε ένα αστρωτο περιβαλλον…αλλωστε ξερουμε πολύ καλα πως εάν δεν υπηρχαν τα κυανοβακτηρια και γενικος βακτηρια διαφορων ειδων δεν θα υπηρχε και ζωη στο πλανητη μας. Οποτε είναι σημαντικο όταν βαλουμε τα ψαρια μας μεσα σταδιακα να βρουνε μια ελαχιστη βιολογια ικανη να ανταποκρειθει αμεσα. Οσο αφορα για το παραδειγμα περι τσιγαρου είναι καθαρα ενδεικτικο και περιγραφικο για να καταλαβουμε πως όπως βλαπτει αυτό στον οργανισμο μας αναλογα και χειροτερα μπορουν οι αζωτουχες ενωσεις να βλαψουν σοβαρα τα ψαρια μας. Δεν είναι φαντασια είναι πραγματικοτητα!

Όποια μέθοδο στρωσίματος και να επιλέξουμε εφόσον αυτά δεν είναι ανεβασμένα είναι συνάμα και σωστοί σε ότι αφορά αυτές της τιμές. Στο στρώσιμο οδηγούνε πολύ δρόμοι και όλοι πρέπει να διαβούν σωστά και όλοι κρύβουν κινδύνους.

 

Και αυτό που γράφεις με τα όσκαρ και τα γκαμπυ δεν το κατάλαβα, σίγουρα το όσκαρ εφόσον είναι και μεγάλο και όχι ένα εκατοστό αποβάλουν περισσότερη αμμωνία αλλά δεν θα έβαζα ένα ενήλικο οσκαρ σε 100 λίτρα νερό και θα το έστρωνα με το όσκαρ, αλλά θα έβαζα ένα γκαπυ στα 100 λίτρα και θα το έστρωνα.

Και αν θες να μάθεις γιατί  σου δίνω τον τύπο και αυτός δεν είναι δικός μου αλλά τον απέσπασα απο κάποια επιστημονικά βιβλία για λόγου το αληθές μπορείς να το ερευνήσεις και μόνος και και βασικά θα το επιθυμούσα μπας και η πληροφορία που απέσπασα είναι λάθος. Υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις απο έρευνα σε έρευνα, αλλά για λόγους ασφαλείας επέλεξα τον τύπο με την μεγαλύτερη αποβολή αμμωνίας. 

 

Οι οδοί από της όποιες αποβάλετο η αμμωνία είναι:

Το δέρμα

Η απεκκρίσεις από τον πρωκτό

Και τα βράγχια

Η αμμωνία που αποβάλει συνολικά είναι: 0,0075 mg την ώρα ανά ένα γραμμάριο βάρος ψαριού μέσα σε ένα λίτρο νερό.

 

Τώρα δεν μένει τίποτε άλλο απο το να ξέρεις το μέγιστο βάρος των ψαριών που θα βάλεις και στα πόσα λίτρα θα τα βάλεις, κάνεις τις πράξεις και βλέπεις σε πόσες μέρες πόση αμμωνία σηγκεντρώνεις και πόση αποβάλλεις με της αλλαγές νερού λαμβάνοντας υπόψη το ph του νερού.

και όλλα αυτα χωρίς να λάβουμε υποψη την κατανάλωση τις αμμωνίας απο τα φυτά και τα βακτήρια, στιν ουσα δηλαδη η πραγματική αμμωνία θα είναι ποιο κάτω απο ότι μας βγάλει ο μαθηματικός τύπος. Αλλά εγώ την κρατώ την μέτρηση αυτοί για την αμμωνία που θα αποβάλει η τροφή η οποία δεν θα καταναλωθεί. σημείωσε και η τροφή γνωρίζουμε πόση αμμωνία αποβάλει αλλά μην το παρατραβήξω τώρα. 

Σίγουρα δεν λέω ούτε απαιτώ να πάρουν όλοι μολύβι και χαρτί και να αρχίσουν τους υπολογισμούς, απλά τα έγραψα για να αποδείξω και πρακτικά το μέγιστο βαθμό αμμωνίας που θα έχουμε στο ενυδρείο μας.

Και γνωρίζοντας πλέον την ΝΗ μπορούμε να ξέρουμε πάλι με ανάλογες πράξεις και το τελικό ΝΟ2.

Το ολο θεμα περι αμμωνιας και ψαρια μπορει να εχει μια λογικη βαση αλλα δυστηχως υπαρχουν πολλοι παραμετροι για να μπορεσουμε να την χρησημοποιησουμε σαν απολυτο οδηγω. Εδώ παρακατω αναρτω κατευθυαν χωρις τις  ολες πραξεις βασει μοριακου βαρους πια είναι η αναλογη παραγωγη ΝΗ4, ΝΟ2 ΝΟ3 αλλα και παλι μπορουμε μονο να τα εχουμε σαν ένα γενικο μπουσουλα μια που το ενυδρειο είναι ενας ζωντανος οργανισμος οπου οι μετρησεις αλλαζουν από στιγμη σε στιγμη.

 1mg/l di NH4 → 2,55 mg/l di NO2

1mg/l di NO2 → 1.35 mg/l di NO3

1mg/l di NH4 → 3.44 mg/l di NO3

 

Με απλά και λιτά λόγια αν έχουμε ένα ενυδρείο με πολλαααά λίτρα και με λιιιίγα ψάρια ΝΗ και ΝΟ2  το ενυδρείο δεν θα ανεβάσει, τον κώλο σας στο τσιμέντο να βαράτε και ότι και παραδείγματα να επινοήσετε και όσο και όμορφα και πειστικά να γράφεται εφόσον δεν το αποδεικνύεται με επιστημονική βάση πλέον τα αγνοώ.

Περι αυτού του θέματος δεν έχω να πω κάτι άλλο και θα ξαναγράψω μόνο όταν κάποιος με πει ότι έχω άδικο, όχι απλά με λόγια αλλά με αποδείξεις και ειλικρινά θα το χαρώ πάρα πολύ γιατί κανείς νομίζω πως δεν θέλει να βρίσκετε στο σκοτάδι εσκεμμένα.

Εχεις δικιο και αυτό είναι και το προβλημα !!!!

Με αυτή την μεθοδο λογω του ότι τα φυτα απορροφουν τις αζωτουχες ενωσεις αμεσα στο φιλτρο φτανει λιγο ΝΗ και ετσι τα νιτροποιητικα βακτηρια δεν μπορουν να αναπτυχθουν σε μεγαλες αποικιες με αποτελεσμα να δημιουργουμε μια αδυναμη βιολογια στο φιλτρο και όταν κατι παει στραβα με τα φυτα να βρεθουμε ξαφνικα με φουλ αμμωνια!! Σου παραθετω τα παραδειγματα σου παρακατω και σκεψου το εάν στην τελικη βοηθαμε η στηνουμε μια παγιδα για τα ζωντανα μας με αυτή την μεθοδο. Εν ολιγης εάν δεν μετρισουμε ΝΟ2 εχουμε συνεχεια ένα αστρωτο ενυδρειο οπου το αζωτοδεσμευτικο σε αυτή την περιπτωση είναι τα ιδια τα φυτα μας…

«γνωστός μου έστρωσε το ενυδρείο του με φυτά και τροφή και για να είναι σίγουρος ότι θα στρώσει καλά και θα έχει επαρκείς βακτήρια έβαζε τόση τροφή όσο θα έτρωγαν τα ψάρια που θα έβαζε. Στον μήνα περίπου το ενυδρείο έστρωσε πήρε και έβαλε τα μισά από όσα θα έβαζε και σε 10 μέρες τα ψάρια αρρώστησαν κάποια στα πτερύγια τους κάποια είχαν πληγές. Δώσου μετα φάρμακα και αλλαγές νερού για να τα σώσουμε, 2 δεν άντεξαν τα αλλά επιβίωσαν αλλά δεν γνωρίζω το μέλλον τους.

ένα ακόμη παράδειγμα.

Γνωστός είχε ενυδρείο φυτεμένο κατά 70% και φιλοξενούσε μέσα νέον τετρα και κάποια κορυ.

Σε κάποια φάση αποφασίζει να αλλάξει το setup και βγάζει όλα τα φυτά με σκοπό την επόμενη μέρα να τα ξανά βάλει με την νέα διαρρύθμιση. Τα φυτά βρίσκονταν σε έναν κουβά αλλά την άλλη μέρα λόγο εκτάκτων εργασιών δεν έφτιαξε την νέα διαρρύθμιση και ούτε για της επόμενες δυο μέρες. Την Τρίτη μέρα με παίρνει τηλ. Και με λέει τρέχα τα ψάρια δεν πάνε καλά δεν αναπνέουν σωστά, τον λέω κανε μέτρηση αμμωνία και έρχομαι.

Όταν πήγα η αμμωνία ήταν στο φουλ, όσο και να προσπαθήσαμε τα 2/3 των ψαριών απεβίωσαν. Τη είχε συμβεί, το φίλτρο είχε τόσα βακτήρια όσο τροφή είχε γιατί ένα μεγάλο μέρος του αζώτου το κατανάλωναν τα φυτά. Ξαφνικά βγήκαν τα φυτά και δεν υπήρχε η άμεση κατανάλωση του αζώτου από αυτά ενώ ταυτόχρονα δεν επαρκούσαν τα βακτήρια στο φίλτρο και για αυτό ανέβηκε η αμμωνία έτσι απλά.»

Εάν στρωσουμε ένα ενυδρειο μονο με τροφη και ριχνουμε ανα 2 με 3 ημερες απλα τροφουλα σαν να ταιζαμε αναλογα τα λιτρα και τα ψαρια που θα φιλοξενισουμε δεν θα εχουμε αναλογες εκπληξεις και θα μπορεσουμε σταδιακα να βαλουμε ψαρια μετα το ολο στρωσιμο έχοντας μια ενεργη βιολογια!

 

Τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...