Jump to content

Recommended Posts

Ρε Νικο..... το θεμα ειναι απλο.... εσυ το μπερδευεις τωρα με τα μπολια. Εσυ εχεις 20 ενυδρειακια αλλος εχει το πρωτο του και δεν εχει μπολι που και εκει παντα θελει προσοχη στην αρχη και να εχουμε το σωστο ποσοστο μεσα στο φιλτρο βιολογικου υλικου και να ειναι υγιες. Αν μου βαλεις 2 με 3 μακαρονια και το θεωρησει καποιος μπολι τοτε κινδυνευει παντα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 20 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Θα πω και εγω την αποψη μου.

Κραταω 20 ενυδρεια, δεν εχω αγορασει ποτε  τεστ αμμωνιας ,νο2...

Μπολιαζω τα ενυδρεια, ειτε με στυψιμο σφουγγαριου σε περιπτωση αεροφιλτρων , ή χρηση βιολογικου υλικου  σε ενυδρεια με φιλτρα.

Βαζω μερικα σαλιγγαρια...

Τα ταιζω, κανω αλλαγες ανα εβδομαδα και σε ενα μηνα προσθετω γαρίδες μιας και ασχολουμαι με αυτες.

Γιατι το μπερδευεται το θεμα με το στρωσιμο τοσο πολυ?

 

ξερεις ποσο απεχει ενας νεος ακουαριστας,απο εκει που βρισκομαστε? απλως η δημιουργια παρακαταθηκης,η καλη προθεση να βοηθησουμε οπως μπορουμε, και η διψα για γνωση,η για την καλυτερη ερμηνεια των οσων ξερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τη εννοεις tender..... ετη φωτως πισω βρισκετε ενας αρχαριος. Ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και δεν ξεραμε τη καναμε. Σκοπος μου ειναι να τους προφυλαξω απο τα πολλα λαθη.... απο εκει και περα οπως και να εχει λαθη θα γινουν αλλα ελπιζω σε μικροτερο βαθμο για τα ζωντανα τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τη εννοεις tender..... ετη φωτως πισω βρισκετε ενας αρχαριος. Ολοι μας υπηρξαμε αρχαριοι και δεν ξεραμε τη καναμε. Σκοπος μου ειναι να τους προφυλαξω απο τα πολλα λαθη.... απο εκει και περα οπως και να εχει λαθη θα γινουν αλλα ελπιζω σε μικροτερο βαθμο για τα ζωντανα τους.

δεν ειπα κατι διφορετικο!αυτο ειπα του νικου στην ερωτηση για ποιο λογο γινεται η συζητηση !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σωστός,  απλός/κατανοητός  κ αναλυτικός οδηγός για το πως κάποιος θα στρώσει το ενυδρείο του .

Όσον αφορά το τελευταίο κομμάτι του άρθρου που αφορά το στρώσιμο με μπουκαλάκια βακτηρίων νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη εξέλιξη με πολύ καλά σκευάσματα αλλά και αποτελέσματα .

Με αυτόν τον τρόπο όπου εάν ακολουθηθούν πιστά οι οδηγίες τους μειώνεται κατά πολύ το αιώνιο πρόβλημα της άμεσης εισαγωγής ψαριών στο τανκ 

όπου εκεί δημιουργούνται κ τα μεγαλύτερα προβλήματα καθώς κ απώλειες από νέους χομπίστες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παλιότερα χωρίς τόση πληροφορία Ίντερνετ aquazone κτλ
Υπήρχε δυστυχώς η αντίληψη του βάλε ψάρι για να γίνει αυτό που σήμερα λέγεται ο κύκλος ,
συνήθως ο άτυχος εκείνης της εποχής ήταν
 η πλεκο η χρυσόψαρο κ κάπως έτσι ξεκίναγε ο κύκλος του αζώτου δυστυχώς για το πρώτο ψάρι . 

Στη συνέχεια με το Ίντερνετ την εξέλιξη του χόμπι κ τις ομάδες αυτό έγινε πολύ πιο φιλικό προς τα ψάρια ευτυχώς . 

Με όλους τους τρόπους που γράφει το άρθρο πιο πάνω σίγουρα ήταν πολύ  καλύτερα κ έτσι το έκανα κ εγώ . 
συνήθως το τούλι με τροφή  ακολουθούσα κ όχι την αμμωνία η άλλο τρόπο με πολύ καλά αποτελέσματα κ με τεστ νερού τότε όχι τόσο αξιόπιστα όπως τα σημερινά .
Μετά όταν άλλαζα έφτιαχνα κάτι νέο έκανα το κλασικό σιγουρακι με το μπόλι όπου ποτέ δε σε απογοήτευε κ με πολύ μικρότερους χρόνους εισόδου στα νέα ψάρια.

Πάμε στο σήμερα.


Θεωρώ το μπόλι την ασφαλέστερη μέθοδο από όλες κ ιδανική για νέους βιαστικούς χομπίστες που θέλουν να βάλουν γρήγορα ψάρια .

 

***

Επίσης θεωρώ πως το πάρε κ διάβασε 10 σελίδες συμπυκνωμένης γνώσης κ εμπειρίας δυστυχώς δε πιάνει σε νέα παιδιά 
κ αν πιάνει γίνεται στην μειοψηφία τους 
κ ας είναι αυτός ο σωστός τρόπος .

Θεωρώ πως τα νέα σκευάσματα κ οι τρόποι 
για την άμεση εισαγωγή ψαριών σε ενυδρεία πρέπει να προτείνονται από τις ομάδες σε νέους χομπίστες για 2 λόγους 

Ο βασικός λόγος είναι ότι θα γλιτώσουν κάποια ψάρια
από αυτούς που θα κάνουν αυτό που τους λέει το πετ σοπ  κ ως γνωστόν εκεί γίνεται μπάχαλο …

Θα ικανοποιηθεί η βιασύνη του νέου χομπίστα να βάλει ψάρια τωρα….
Που όλοι ξέρουμε ότι θα το κάνει το λάθος κ θα τα φάει τα μούτρα του ….

 

Μιας και έζησα και τις τρεις περιόδους 
άγνοιας, γνώσης και εξέλιξης 


Παρακάτω επισυνάπτω ένα βιντεάκι από 
μια εξτριμ για την πλειοψηφία των ανθρώπων που επιλέγουν να μένουν μόνο στην δεύτερη περίοδο δηλαδή της γνώσης 
γνωστού ακουαριστα του εξωτερικου . 

 

Την οποία την έχω δοκιμάσει τελευταία σε 2,3 ενυδρεία μου κ δούλεψε πραγματικά.

 

 

 

Με αλλά λόγια θέλω να πω ότι υπάρχει μετά τη γνώση και η εξέλιξη σε κάποια επίπεδα 
που δε θα πρέπει να μας τρομάζουν και ειδικά τους ανθρώπους που έχουν ήδη την βάση δηλαδή τη γνώση .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για έναν που έχει κατανοήσει τον κύκλο του αζώτου και έχει μαζέψει και την ανάλογη εμπειρία μπορεί να στρώσει το ενυδρείο του όπως θέλει και το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου καλό.

Για ένα αρχάριο η ελαφριά προχωρημένο χομπιστα δεν υπάρχει καλύτερη μέθοδος απο το μπόλι με την βασική προϋπόθεση το μπόλι να προέρχεται απο ενυδρείο χωρίς ασθένειες και πάλι υπάρχει ένα ρίσκο ασθένειας αλλά είναι μικρό, πόσο δεν γνωρίζω να το πω σε ποσοστά.

Εκτός το μπόλι για εμένα η δεύτερη καλύτερη μέθοδος είναι τα έτοιμα βακτήρια εφόσον βάλουμε άμεσα ψάρια μαζί με τα βακτήρια και εφόσον βάλουμε λίγα ψάρια στο ενυδρείο και όχι τον τελικο αριθμό ψαριών που θα φιλοξενήσει.

Η επόμενη και η ποιο χρονοβόρα είναι το στρώσιμο με τροφή, δίνει ποιο άρτιο στρώσιμο απο ότι με την αμμωνία.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς , 

 

και μιας η καθημερινότητα μας πλέον έχει αλλάξει αρκετά καθώς και η εμπιστοσύνη μας σε ανθρώπους/κοινωνικότητα 

 

ισως θα πρέπει να δοκιμαστεί/προταθεί  περισσότερο η μέθοδος με τα μπουκαλάκια βακτηρίων περισσότερο .

 

γιατί εάν ισχύει η ασφαλής είσοδος ψαριων από την δεύτερη μέρα κιόλας ,

με ασφάλεια για τα ίδια αυτό

είναι μια επανάσταση που θα γλιτώσει και πολλά ψάρια αλλά και την είσοδο στο χόμπι του ενυδρείου σε πολλούς νέους

 

εγω το τεστ αυτό το έχω κάνει 2 φορές με μετρημένα αποτελέσματα παραμέτρων τιμών και μου δείχνει ότι γίνεται αξιοπρεπέστατα 

 

θα πρέπει να δοκιμαστεί και από

άλλους στη κοινότητα  και να γίνουν γνωστά τα αποτελέσματα στο κοινό γιατί το δείγμα ενός ισούται με το τίποτα

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

γιατί εάν ισχύει η ασφαλής είσοδος ψαριων από την δεύτερη μέρα κιόλας ,

με ασφάλεια για τα ίδια αυτό

είναι μια επανάσταση που θα γλιτώσει και πολλά ψάρια αλλά και την είσοδο στο χόμπι του ενυδρείου σε πολλούς νέους

Φιλε, Γιαννη, αν διάβασες το στρωσιμο με ψαρια - https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229198

ναι, γινεται, με προυποθεσεις....

Εκανα κοπο να δω το βιντεο! :veryangry:Απλα δεν ξερω πως το αντεξα....

 

20 και λεπτα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα κτλ.....και τι ειπε ο τυπος;;;; Βαλτε λεει φουλ seachem stability+prime για να μην εχετε αμμωνια και σε μια εβδομαδα θα στρωσει το ενυδρειο :rolleyes:  .... χωρις σχόλια..... .....το καλο ερχεται μετα.... λεει αν θα μετρατε αμμωνια μετα απο μια εβδομαδα..... - καντε αλλαγη νερου και παλι φουλ seachem stability+prime ....αν και παλι θα μετρατε....να το αφησουμε καλυτερα....

Ουτε μια λεξη για το πόσα συνολικα  ψαρια εβαλε, ουτε μια λεξη για μετρησεις και αν μετρησε και πότε και με ποια τεστ.... δηλ και παλι ενα βιντεο, που δεν εχει νοημα.

Φιλε @Γιάννης σπαρτ, εννοειται οτι η επιστήμη προχωράει μπροστα. Ομως....το μονο που καταφερνουν οι εταιριες μεχρι στηγμης ειναι το στρωσιμο ενυδρειου με μπουκαλακια (οπως το ειπες) μεσα σε 2 εβδομαδες. Και δεν μιλαμε μονο για σκετα βακτηρια, αλλά 1 μπουκαλακι με βακτηρια +1μπουκαλακι με τροφη για βακτηρια (αμμωνια με προσθηκη κι απο αλλες ουσιες). Και παλι το θεμα μετα το στρωσιμο ειναι - πόσα ψαρια μπορω να βαλω με ασφάλεια στο ενυδρειο μου μετα απ αυτο το στρωσιμο;;;; για να μην μετρησω αμμωνια φουλ σε λιγες μερες.... Η απαντηση ειναι απλη - κάνεις μια  δοκιμη με καθαρη αμμωνια (μιλαμε για διαλυμα 25% βασικα). Ανεβαζεις την αμμωνια στο ενυδρειο πχ μεχρι 1-2 ppm και μετρας πχ καθε 4 -5 ωρες τα επιπεδα της. Αν μεσα σε 12-18 ωρες  πχ μετρας μηδεν, τότε εχεις ισχυρη βιολογια, και μπορεις να βαλεις ταδε αριθμο ψαριων.

Ο @Χρήστοςειχε αναφερει μελετες , που σχετιζουν το μεγεθος ενος ψαριου με την αμμωνια, που εκκρινει στο νερο.... αλλά, μπορουμε να υπολογιζουμε στα περιπου το πόσα ψαρια μπορει να αντεξει η βιολογια του ενυδρειου μας.

Και γενικος ειναι απλα τα πραγματα. Αν πληρωνεις ενα ψαρι 2-3€ , δεν σε ενδιαφερει αν θα ψοφησει και αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο (μιλαω γενικος για το τι γινεται με τους νεους στο χομπι), αν θα πληρωναν 350€... θα γινοταν το ιδιο;

Κάποιοι δεν καταλαβαινουν, οτι η ζωη ενος ζωντανου οργανισμου δεν μετριέται σε ευρο, οτι δεν ειναι ενα παιχνιδακι για τα παιδια, οτι δεν γινεται σημερα να το θελεις και αυριο να το πετας στο δρομο.....

Καληνυχτω, φιλες και φιλοι!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε, Γιαννη, αν διάβασες το στρωσιμο με ψαρια - https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229198

ναι, γινεται, με προυποθεσεις....

Εκανα κοπο να δω το βιντεο! :veryangry:Απλα δεν ξερω πως το αντεξα....

 

20 και λεπτα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα κτλ.....και τι ειπε ο τυπος;;;; Βαλτε λεει φουλ seachem stability+prime για να μην εχετε αμμωνια και σε μια εβδομαδα θα στρωσει το ενυδρειο :rolleyes:  .... χωρις σχόλια..... .....το καλο ερχεται μετα.... λεει αν θα μετρατε αμμωνια μετα απο μια εβδομαδα..... - καντε αλλαγη νερου και παλι φουλ seachem stability+prime ....αν και παλι θα μετρατε....να το αφησουμε καλυτερα....

Ουτε μια λεξη για το πόσα συνολικα  ψαρια εβαλε, ουτε μια λεξη για μετρησεις και αν μετρησε και πότε και με ποια τεστ.... δηλ και παλι ενα βιντεο, που δεν εχει νοημα.

Φιλε @Γιάννης σπαρτ, εννοειται οτι η επιστήμη προχωράει μπροστα. Ομως....το μονο που καταφερνουν οι εταιριες μεχρι στηγμης ειναι το στρωσιμο ενυδρειου με μπουκαλακια (οπως το ειπες) μεσα σε 2 εβδομαδες. Και δεν μιλαμε μονο για σκετα βακτηρια, αλλά 1 μπουκαλακι με βακτηρια +1μπουκαλακι με τροφη για βακτηρια (αμμωνια με προσθηκη κι απο αλλες ουσιες). Και παλι το θεμα μετα το στρωσιμο ειναι - πόσα ψαρια μπορω να βαλω με ασφάλεια στο ενυδρειο μου μετα απ αυτο το στρωσιμο;;;; για να μην μετρησω αμμωνια φουλ σε λιγες μερες.... Η απαντηση ειναι απλη - κάνεις μια  δοκιμη με καθαρη αμμωνια (μιλαμε για διαλυμα 25% βασικα). Ανεβαζεις την αμμωνια στο ενυδρειο πχ μεχρι 1-2 ppm και μετρας πχ καθε 4 -5 ωρες τα επιπεδα της. Αν μεσα σε 12-18 ωρες  πχ μετρας μηδεν, τότε εχεις ισχυρη βιολογια, και μπορεις να βαλεις ταδε αριθμο ψαριων.

Ο @Χρήστοςειχε αναφερει μελετες , που σχετιζουν το μεγεθος ενος ψαριου με την αμμωνια, που εκκρινει στο νερο.... αλλά, μπορουμε να υπολογιζουμε στα περιπου το πόσα ψαρια μπορει να αντεξει η βιολογια του ενυδρειου μας.

Και γενικος ειναι απλα τα πραγματα. Αν πληρωνεις ενα ψαρι 2-3€ , δεν σε ενδιαφερει αν θα ψοφησει και αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο (μιλαω γενικος για το τι γινεται με τους νεους στο χομπι), αν θα πληρωναν 350€... θα γινοταν το ιδιο;

Κάποιοι δεν καταλαβαινουν, οτι η ζωη ενος ζωντανου οργανισμου δεν μετριέται σε ευρο, οτι δεν ειναι ενα παιχνιδακι για τα παιδια, οτι δεν γινεται σημερα να το θελεις και αυριο να το πετας στο δρομο.....

Καληνυχτω, φιλες και φιλοι!

 

Καλησπερα Νατατεο ,

 

ναι διάβασα το αρχικό ποστ του Χρήστου .

 

εάν διάβασες και εσυ το δικό μου ποστ πέρα από το βίντεο που επισυνάπτω είπα ότι κ γώ συμφωνώ με τον τρόπο με το μπόλι κυρίως .

 

αλλα είμαι ανοικτός κ στην εξέλιξη  που υπάρχει και στα μπουκαλάκια στην εποχή που ζούμε σήμερα .

τόσο που το δοκιμασα κ εγώ χωρίς απώλειες .

 

τώρα για το βίντεο που είδες λυπάμαι εάν σε τάραξε τόσο όσο λες .

τα ψαριΑ που έβαλε τα δείχνει ένα προς ενα .

 

Δε μπήκα στη διαδικασία να γράψω την άποψη μου για να κάνω κριτική σε κανέναν 

ειπα ότι εάν δοκιμάστει και αυτή η μέθοδος και ότι εάν ισχύει ότι δουλεύει τότε θα είναι κάτι που θα κάνει καλό στο χόμπι μας

δεν είμαι ούτε πετσόπας ούτε αντιπρόσωπος της seachem .

απλα βλέπω ότι εάν το δοκιμάσουν άλλοι 5 10 χομπίστες και δουλεύει τότε καλό θα κάνει στο ίδιο το χόμπι .

σε εμένα δουλεψε ρολόι με υψηλή ιχθυοφορτωση από την πρώτη στιγμή και με μετρήσεις 

 

εαν όχι οκ δε χάθηκε ο κόσμος
το βλέπουμε μετά από μια πενταετία

ξανά το ποστ αυτό και το ξανασυζητάμε τότε 

 

καληνυχτες

 

 

 

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πέφτει λόγος και είμαι πολύ καινούργιος στο χόμπι. Αλλά έχω μια ερώτηση γιατί πρέπει να μαλώνεται  και να γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο????????????  Αφού στο τέλος ένα πράγμα μάς ενώνει ΜΕΣΑ ΕΔΏ η αγάπη μας για ΤΟ ΧΌΜΠΙ ΜΑΣ 

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν βλέπω να μαλώνει κανείς το να διαφωνεί κάποιος είναι δικαίωμα του, προσκοπικά έχω στρώσει ενυδρεία φίλων καμιά δεκαριά φορές με έτοιμα βακτήρια τα εμπιστεύομαι 100% μόνο υπο την προϋπόθεση ότι βάζουμε λίγα ψάρια μέσα. Το πρόβλημα με τα έτοιμα βακτήρια αυτήν την στιγμή η να πω καλύτερα μέχρι πριν κάποιους μήνες που έστρωσα με βακτήρια δεν έκαμναν αναφορά με βάση τα λίτρα πόσα ψάρια πρέπει να βάλουμε και τη μέγεθος να έχουν.

Ούτε εγώ μπορώ να πω κάποιον κανόνα εγώ τα έστρωνα με το μάτι δηλαδή ανάλογα τη ψάρια θα βάζαμε πόσο μεγάλα ήταν και πόσα λίτρα ήταν το ενυδρείο έμπαιναν και τα ψάρια το μίνιμουμ 1/4 απο τον τελικό αριθμό και το μάξιμουμ 1/3. Ίσος να μπορεί να μπει και το 1/2 αλλά δεν δοκίμασα δεν ξέρω δεν μπορώ να πω κάτι θετικό η αρνητικό ως προς το 1/2.

Μπορώ να πω όμως πως με το 1/4  ή το 1/3 στις δέκα φορες που έστρωσα δεν υπήρξε πρόβλημα σε κανένα ενυδρείο.

 

Τέλος τα σκευάσματα δεν είναι κάτι το νέο υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν βγήκε ένας απο μια εταιρία απο όσο ξέρω να πει παιδιά στα 100 λίτρα βάλτε τόσο σκεύασμα και τόσα ψάρια στο τάδε μέγεθος. Για να μην το κάνουν αυτό κάπου θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα εγώ δεν έχω άλλη εξήγηση. Ίσος θα θέλουν να είναι καλυμμένοι ώστε αν βάλεις πολλά ψάρια και διαμαρτυρηθείς θα σου πουν έβαλες πολλά, αν πάλι βάλεις λίγα και σου ψηφίσουν θα σου πουν πως έβαλες λίγα ψάρια. Κάτι σαν την πυθία, ...θα πας δε θα γυρίσεις. ανάλογα με το που θα μπει το κόμμα αλλάζει και το νόημα. :) 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον που ξεκινάει τώρα το χόμπυ δε θα πρότεινα τα έτοιμα σκευασματα βακτηρίων για τρεις λόγους.

1. Πιθανότατα δε θα προμηθευτεί τεστ. Σε κανένα μπουκάλι (απ'όσο ξέρω) δεν αναγράφει "Κάνε κάνα τεστ ρε αδερφε, να δεις τι γινεται"

2. Η ανυπομονησία κυρίως των νέων στο χώρο να δουν ένα ενυδρείο γεμάτο ζωή, θα τους οδηγήσει να βάλουν μεγάλο αριθμό ψαριών από την αρχή, με ότι αυτό συνεπάγεται. 

3. Δε θα γίνει ποτε κατανοητή η έννοια του κύκλου του αζώτου.  

 

Από την άλλη, είναι κατά πολύ προτιμότερο το στρώσιμο με έτοιμα βακτήρια, από ένα ελλιπές στρώσιμο με κάποιον αλλο τρόπο.

 

Ο έμπειρος στο χώρο των ενυδρειων μπορεί να στρώσει το ενυδρείο του με ψάρια και χωρίς να ρίξει το παραμικρό. Όλα αυτά βέβαια υπό προϋποθέσεις τις οποίες θα πρέπει να κατέχει. 

  • Like 3
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Δεν μου πέφτει λόγος και είμαι πολύ καινούργιος στο χόμπι. Αλλά έχω μια ερώτηση γιατί πρέπει να μαλώνεται  και να γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο????????????  Αφού στο τέλος ένα πράγμα μάς ενώνει ΜΕΣΑ ΕΔΏ η αγάπη μας για ΤΟ ΧΌΜΠΙ ΜΑΣ 

Καθολου δεν μαλωνουμε! :) Συζητηση ειναι :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Το πρόβλημα με τα έτοιμα βακτήρια αυτήν την στιγμή η να πω καλύτερα μέχρι πριν κάποιους μήνες που έστρωσα με βακτήρια δεν έκαμναν αναφορά με βάση τα λίτρα πόσα ψάρια πρέπει να βάλουμε και τη μέγεθος να έχουν.

Για αυτο ονομαζω ολο αυτο μπλα μπλα μπλα και λεω οτι δεν εχει νοημα. Μια σωστη δουλεια (για μενα) ειναι , οταν μια εταιρια , που βγαζει καποια σκευασματα με βακτηρια να αναφέρει συγκεκριμένα - πόσα ψαρια και τι ειδος και μεγεθος, σε πόσο νερο (καθαρα λιτρα), θερμοκρασια, φιλτρανση, υλικα πόσα και τι ειδος... κτλ κτλ και να δημοσιεύει έρευνες με συγκεκριμένες δοκιμές και καθημερινές μετρήσεις.

Απο την στιγμη, που δεν το κάνει καμια εταιρια - βγαλτε συμπέρασμα και μονοι σας....

και όπως λεει ο @Antonis K,

πριν 15 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σε κανένα μπουκάλι (απ'όσο ξέρω) δεν αναγράφει "Κάνε κάνα τεστ ρε αδερφε, να δεις τι γινεται"

Παντα με αγαπη φιλοι και φιλες συνχομπιστες(-τριες)! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2022 at 3:43 ΠΜ, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

αλλα είμαι ανοικτός κ στην εξέλιξη  που υπάρχει και στα μπουκαλάκια στην εποχή που ζούμε σήμερα .

τόσο που το δοκιμασα κ εγώ χωρίς απώλειες .

Φιλε, Γιαννη! Ειμαστε ολοι ανοικτοι στις εξελίξεις, πίστεψέ με. Αλλά δεν υπαρχουν μαγικά μπουκαλάκια, δυστυχώς....

Το οτι τα ψαρια δεν ψοφάνε κατα την διαδικασία στρωσίματος, δεν σημαίνει  πως δεν τρώνε μια καλη δοση αμμωνιας..... Ενας έμπειρος χομπιστας μπορει να το διαχειρησ ει, κάνοντας τεστ , βλέποντας την εξέλιξη του ενυδρειου και δρώντας ανάλογα. Άλλος νεος χωρίς εμπειρία , μπορει και να μην ψοφήσει τα ψαρια, αλλά θα πάθουν ζημιά για ολη την ζωη τους.....

Εύχομαι σε όλους να έχουμε υπομονή! :thumbup:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καθολου δεν μαλωνουμε! :) Συζητηση ειναι :)

Ναι το έχω δει και σε παλιότερες συζήτησης ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε, Γιαννη! Ειμαστε ολοι ανοικτοι στις εξελίξεις, πίστεψέ με. Αλλά δεν υπαρχουν μαγικά μπουκαλάκια, δυστυχώς....

Το οτι τα ψαρια δεν ψοφάνε κατα την διαδικασία στρωσίματος, δεν σημαίνει  πως δεν τρώνε μια καλη δοση αμμωνιας..... Ενας έμπειρος χομπιστας μπορει να το διαχειρησ ει, κάνοντας τεστ , βλέποντας την εξέλιξη του ενυδρειου και δρώντας ανάλογα. Άλλος νεος χωρίς εμπειρία , μπορει και να μην ψοφήσει τα ψαρια, αλλά θα πάθουν ζημιά για ολη την ζωη τους.....

Εύχομαι σε όλους να έχουμε υπομονή! :thumbup:

 

Παιδιά από την προσωπική μου εμπειρία με πολύ ρυπογόνα ψάρια (χρυσόψαρα) έμαθα και με τον άσχημο τρόπο ότι στρώσιμο με βακτήρια ενώ έχεις ψάρια μέσα δεν παίζει. Τα βακτήρια όπως και το μπόλι ή η τροφή θέλουν χρόνο για τη δημιουργία αποικιών βακτηρίων. Δε βάζεις τα βακτήρια και σε δύο μέρες είσαι οκ. Θες και πάλι 15-20 ημέρες στο ελάχιστο για πεις ότι δημιουργήθηκε ικανή βιολογία. Στο διάστημα στό αν είσαι και απρόσεκτος (ελλιπείς αλλαγές νερού-μη υποβολή υγρών τεστ) είναι σίγουρο ότι τα ψάρια σου θα φάνε μια γερή δόση αμμωνίας και νιτρωδών στη συνέχεια. Ακόμη και αν επιζήσουν, θα έχουν ένα κάρο κουσούρια. Έχω ζωντανό παράδειγμα με δικό μου παλιό ψάρι

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για αυτο ονομαζω ολο αυτο μπλα μπλα μπλα και λεω οτι δεν εχει νοημα. Μια σωστη δουλεια (για μενα) ειναι , οταν μια εταιρια , που βγαζει καποια σκευασματα με βακτηρια να αναφέρει συγκεκριμένα - πόσα ψαρια και τι ειδος και μεγεθος, σε πόσο νερο (καθαρα λιτρα), θερμοκρασια, φιλτρανση, υλικα πόσα και τι ειδος... κτλ κτλ και να δημοσιεύει έρευνες με συγκεκριμένες δοκιμές και καθημερινές μετρήσεις.

Απο την στιγμη, που δεν το κάνει καμια εταιρια - βγαλτε συμπέρασμα και μονοι σας....

και όπως λεει ο @Antonis K,

Παντα με αγαπη φιλοι και φιλες συνχομπιστες(-τριες)! :)


 

Καλημέρα σας ,

 

Ταξιαρχη δεν τσακωνόμαστε αλλαγή απόψεων έχουμε και διαφορετική οπτική .

 

με συγχωρήστε για την επιμονή μου

αλλα επιμένω ότι δεν είδατε το βίντεο και πιθανός να μην έχετε πιάσει ποτέ το stability που αναφέρεται στο βίντεο στα χέρια σας.

και οδηγίες έχει πάνω στο μπουκαλάκι και ποσα μλ ρίχνουμε την πρώτη μέρα και όλα .

τώρα ως αναφορά μελέτες εάν γράφει πάνω στο μπουκάλι θεωρώ ότι μια εταιρεία σαν τη συγκεκριμένη δε χρειάζεται

έχει αποδείξει χρόνια με την παρουσια της εάν τα προϊόντα που έχει για το χώρο κάνουν δουλειά … για μενα πάλι μιλαω

 

στο βίντεο μιλάει ξεκάθαρα για το ότι το safe/prime σε συνδυασμό με stability εξαφανίζει χλώριο αδρανοποιεί αμμωνία και νιτρικά νίτροδη ώστε να μην είναι βλαβερά στα ψάρια έως ότου χτιστεί η βιολογία στο φίλτρο….

 Επίσης λέει και για μέτρηση με τεστ άσχετος εάν δεν το δείχνει

ότι όταν ανιχνεύσει 4ππμ και όχι μετρισιμη αμμωνία το φίλτρο έχει στρωθεί .

αναλυτικα τα λέει μέσα.

 

εγω ο ίδιος ξαναλέω ότι έχω στήσει 2,5 ενυδρεία με αυτόν τον τρόπο…

με υγρά τεστακια απι ελεγχοσ και πήγαν όλα ρολόι .


δε τα λέω γράφω ολα αυτα για να κάνω κακό σε κανέναν χομπιστα η ψαρι αλλα γιατί εαν επαληθευτεί και από αλλους χομπίστες αυτή η μέθοδος  θα είναι ένας τρόπος πρώτον άμεσα να μπαίνουν ψάρια σε νέους χομπίστες με ασφάλεια άρα θα γλιτώσουν και τα ψάρια και θα ικανοποιηθούν οι νέοεισερχομενοι στο χόμπι 

που ως γνωστόν είναι βιαστικοί …

 

καλημερα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

Καλημέρα σας ,

 

Ταξιαρχη δεν τσακωνόμαστε αλλαγή απόψεων έχουμε και διαφορετική οπτική .

 

με συγχωρήστε για την επιμονή μου

αλλα επιμένω ότι δεν είδατε το βίντεο και πιθανός να μην έχετε πιάσει ποτέ το stability που αναφέρεται στο βίντεο στα χέρια σας.

και οδηγίες έχει πάνω στο μπουκαλάκι και ποσα μλ ρίχνουμε την πρώτη μέρα και όλα .

τώρα ως αναφορά μελέτες εάν γράφει πάνω στο μπουκάλι θεωρώ ότι μια εταιρεία σαν τη συγκεκριμένη δε χρειάζεται

έχει αποδείξει χρόνια με την παρουσια της εάν τα προϊόντα που έχει για το χώρο κάνουν δουλειά … για μενα πάλι μιλαω

 

στο βίντεο μιλάει ξεκάθαρα για το ότι το safe/prime σε συνδυασμό με stability εξαφανίζει χλώριο αδρανοποιεί αμμωνία και νιτρικά νίτροδη ώστε να μην είναι βλαβερά στα ψάρια έως ότου χτιστεί η βιολογία στο φίλτρο….

 Επίσης λέει και για μέτρηση με τεστ άσχετος εάν δεν το δείχνει

ότι όταν ανιχνεύσει 4ππμ και όχι μετρισιμη αμμωνία το φίλτρο έχει στρωθεί .

αναλυτικα τα λέει μέσα.

 

εγω ο ίδιος ξαναλέω ότι έχω στήσει 2,5 ενυδρεία με αυτόν τον τρόπο…

με υγρά τεστακια απι ελεγχοσ και πήγαν όλα ρολόι .


δε τα λέω γράφω ολα αυτα για να κάνω κακό σε κανέναν χομπιστα η ψαρι αλλα γιατί εαν επαληθευτεί και από αλλους χομπίστες αυτή η μέθοδος  θα είναι ένας τρόπος πρώτον άμεσα να μπαίνουν ψάρια σε νέους χομπίστες με ασφάλεια άρα θα γλιτώσουν και τα ψάρια και θα ικανοποιηθούν οι νέοεισερχομενοι στο χόμπι 

που ως γνωστόν είναι βιαστικοί …

 

καλημερα 

 

 

Η διαφωνία μας έγκειται στο γεγονός ότι δε χρειάζεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με ένα κάρο χημικά όταν μπορείς να το κάνεις φυσικά έχοντας λίγο υπομονή και με πολύ μικρότερο κόστος. Επίσης, ο αρχάριος το πιθανότερο είναι ότι δε θα προχωρήσει σε όλες αυτές τις κινήσεις συνδυαστικά, με αποτέλεσμα να προκληθούν ένα κάρο θέματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

στο βίντεο μιλάει ξεκάθαρα για το ότι το safe/prime σε συνδυασμό με stability εξαφανίζει χλώριο αδρανοποιεί αμμωνία και νιτρικά νίτροδη ώστε να μην είναι βλαβερά στα ψάρια έως ότου χτιστεί η βιολογία στο φίλτρο….

Ισχυει -  It contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic - https://www.seachem.com/prime.php

Αν ειμαστε λογικοί άνθρωποι.... αν.... πεστε μου - πως γινεται να στρωσει το φιλτρο χωρις αμμωνια και νιτρωδη, αφου τα εξουδετερώνουμε με prime συνεχεια ?

Ο κυκλος του αζωτου λειτουργει, τουλαχιστον σ αυτον τον πλανητη , με ενα συγκεκριμένο τροπο -

Μια ομαδα βακτηριων "τρωνε" την αμμωνια, την μετατρέπουν σε νιτρωδη.... μετα άλλη ομαδα βακτηρίων μετατρέπει νιτρωδη  σε νιτρικα....Στο θαλασσινο εχουμε και απονιτροποιηση (που δεν εχουμε στο γλυκο) -https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle

Αν δεν εχουμε ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη στο νερο... τότε τι θα φανε τα βακτηρια μας; και αν δεν θα φανε, πως θα πολλαπλασιαστούν και πως θα αποικίσουν τα παντα στο ενυδρειο;

Απλη λογικη ειναι. Δεν χρειαζεται να ειμαστε και  επιστημονες για να καταλαβουμε καποια πραγματα....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ισχυει -  It contains a binder which renders ammonia, nitrite, and nitrate non-toxic - https://www.seachem.com/prime.php

Αν ειμαστε λογικοί άνθρωποι.... αν.... πεστε μου - πως γινεται να στρωσει το φιλτρο χωρις αμμωνια και νιτρωδη, αφου τα εξουδετερώνουμε με prime συνεχεια ?

Ο κυκλος του αζωτου λειτουργει, τουλαχιστον σ αυτον τον πλανητη , με ενα συγκεκριμένο τροπο -

Μια ομαδα βακτηριων "τρωνε" την αμμωνια, την μετατρέπουν σε νιτρωδη.... μετα άλλη ομαδα βακτηρίων μετατρέπει νιτρωδη  σε νιτρικα....Στο θαλασσινο εχουμε και απονιτροποιηση (που δεν εχουμε στο γλυκο) -https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_cycle

Αν δεν εχουμε ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη στο νερο... τότε τι θα φανε τα βακτηρια μας; και αν δεν θα φανε, πως θα πολλαπλασιαστούν και πως θα αποικίσουν τα παντα στο ενυδρειο;

Απλη λογικη ειναι. Δεν χρειαζεται να ειμαστε και  επιστημονες για να καταλαβουμε καποια πραγματα....


μα με την άμεση εισαγωγή των ψαριων μας την ίδια μέρα μέσα στο νέο μας ενυδρείο

αυτο λέει στο βίντεο ο ανθρωπάκος .

 

τα ίδια ψάρια θα παράξουν την αμμωνία το τάισμα τους την επόμενη μέρα απλά ολα αυτά τα βλαβερά στοιχεία αδρανοποιούνται στο να κάνουν κακό στα ψάρια

αλλά τον κύκλο θα τον κάνουν που πρέπει & απαιτείται και θα χτιστεί η απαραίτητη βιολογία στο φίλτρο μας .

 

το έχω κάνει κ γίνεται!

Με μέτρηση όλων των στοιχείων,

 

στην επόμενη φορά που θα στήσω έτσι κάποιο νέο ενυδρείο μου θα σου βγάλω και φωτό τα τεστ και τα ψάρια που έβαλα και ότι άλλο χρειαστείς .

 

ακύρωσε αυτόν τον τρόπο εάν θες για σένα και για όλους τους υπόλοιπους χομπίστες 

 

αλλα εγώ βλέπω μια άλλη οπτική

που θα κάνει καλό στους νεοεισερχόμενους

στο παιχνίδι και κατεπεκταση και στα ίδια τα ψάρια .

 

εαν ισχύει !

αλλά με δοκιμή  όχι ότι δεν γίνεται ξερά κ κοφτά 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


μα με την άμεση εισαγωγή των ψαριων μας την ίδια μέρα μέσα στο νέο μας ενυδρείο

αυτο λέει στο βίντεο ο ανθρωπάκος .

 

τα ίδια ψάρια θα παράξουν την αμμωνία το τάισμα τους την επόμενη μέρα απλά ολα αυτά τα βλαβερά στοιχεία αδρανοποιούνται στο να κάνουν κακό στα ψάρια

αλλά τον κύκλο θα τον κάνουν που πρέπει & απαιτείται και θα χτιστεί η απαραίτητη βιολογία στο φίλτρο μας .

 

το έχω κάνει κ γίνεται!

Με μέτρηση όλων των στοιχείων,

 

στην επόμενη φορά που θα στήσω έτσι κάποιο νέο ενυδρείο μου θα σου βγάλω και φωτό τα τεστ και τα ψάρια που έβαλα και ότι άλλο χρειαστείς .

 

ακύρωσε αυτόν τον τρόπο εάν θες για σένα και για όλους τους υπόλοιπους χομπίστες 

 

αλλα εγώ βλέπω μια άλλη οπτική

που θα κάνει καλό στους νεοεισερχόμενους

στο παιχνίδι και κατεπεκταση και στα ίδια τα ψάρια .

 

εαν ισχύει !

αλλά με δοκιμή  όχι ότι δεν γίνεται ξερά κ κοφτά 

 

 

 

Ρε συ καλά αυτά αλλά την απορία μου δεν την ελυσες. Γιατί να μπω σε τόσα έξοδα και να χρησιμοποιήσω χημικά ενώ μπορεί να γίνει η διαδικασία φυσικά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

στην επόμενη φορά που θα στήσω έτσι κάποιο νέο ενυδρείο μου θα σου βγάλω και φωτό τα τεστ και τα ψάρια που έβαλα και ότι άλλο χρειαστείς .

Παρε Hanna colorimeter, τότε. Γιατι ο καθένας βλεπει τα χρωματακια, όπως τον βολεύει. Θα περιμενω τα αποτελεσματα.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ρε συ καλά αυτά αλλά την απορία μου δεν την ελυσες. Γιατί να μπω σε τόσα έξοδα και να χρησιμοποιήσω χημικά ενώ μπορεί να γίνει η διαδικασία φυσικά?


 

γιατι απλά μπορεί να έχεις δυνατότητα να χαλάσεις αυτά τα χρήματα 

 

γιατι μπορεί να γλυτωσει κάποιο ψαρι από κάποιον νέο που θα κάνει την χ ψ χαζομάρα που θα την κάνει 

 

γιατι μπορεί όλοι να μην έχουν ανακαλύψει τον οδηγό εδώ στο ακουαζον 

 

γιατι ίσως είναι καλύτερα να ακολουθηθεί αυτό σ ο τρόπος από τον πωλητή των πετ ψητή κ σουπερμάρκετ όχι όλοι αλλά αρκετοί 

 

γιατι μπορεί κάποιος να μην εμπειστευται το μπόλι του φίλου η γνωστού του 

 

γιατι το σύνολο που του έρχεται να κάνει ενυδρείο δε θα κάτσει να διαβάσει τον κύκλο του αζώτου 

 

γιατι όλοι σήμερα βιάζονται να κάνουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους 

 

γιατι και γώ το μπόλι κάνω εδώ και 2 δεκαετίες αλλά δοκίμασα κ αυτό τον τρόπο και δουλεύει 

 

γιατι ίσως αυτός ο τρόπος κάνει καλύτερο ευκολότερο κ ασφαλέστερο το χόμπι μας

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...