Jump to content

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε Hanna colorimeter, τότε. Γιατι ο καθένας βλεπει τα χρωματακια, όπως τον βολεύει. Θα περιμενω τα αποτελεσματα.....


 

Σε ακριβή λύση με πας ,

άσε που περίμενα πως με την αντίθεση σου στα μπουκαλάκια ίσως πειραματιζόσουν κ σύ ο ίδιος να είχαμε και τη δικη σου άποψη όχι θεωρητηκα μόνο αλλά και πρακτικά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 15 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

γιατι απλά μπορεί να έχεις δυνατότητα να χαλάσεις αυτά τα χρήματα 

 

γιατι μπορεί να γλυτωσει κάποιο ψαρι από κάποιον νέο που θα κάνει την χ ψ χαζομάρα που θα την κάνει 

 

γιατι μπορεί όλοι να μην έχουν ανακαλύψει τον οδηγό εδώ στο ακουαζον 

 

γιατι ίσως είναι καλύτερα να ακολουθηθεί αυτό σ ο τρόπος από τον πωλητή των πετ ψητή κ σουπερμάρκετ όχι όλοι αλλά αρκετοί 

 

γιατι μπορεί κάποιος να μην εμπειστευται το μπόλι του φίλου η γνωστού του 

 

γιατι το σύνολο που του έρχεται να κάνει ενυδρείο δε θα κάτσει να διαβάσει τον κύκλο του αζώτου 

 

γιατι όλοι σήμερα βιάζονται να κάνουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους 

 

γιατι και γώ το μπόλι κάνω εδώ και 2 δεκαετίες αλλά δοκίμασα κ αυτό τον τρόπο και δουλεύει 

 

γιατι ίσως αυτός ο τρόπος κάνει καλύτερο ευκολότερο κ ασφαλέστερο το χόμπι μας

 

 

Να ξέρεις ότι η υπόμονη αποτελεί προϋπόθεση για το χόμπυ μας. Για αυτό το λόγο και έχει πέσει τόσο πολύ το επίπεδο τα τελευταία χρόνια. Γιατί κανείς δε διαβάζει και όλοι ψάχνουν τις εύκολες λύσεις και όχι τις πιο φυσικές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθω, δε λέω ότι είσαι λάθος, λέω ότι υπάρχει πιο απλός, πιο φυσικός και λιγότερο κοστοβορος τρόπος να γίνει, απλά αν έχουμε υπομονή και όρεξη να διαβάσουμε

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Και για να μην παρεξηγηθω, δε λέω ότι είσαι λάθος, λέω ότι υπάρχει πιο απλός, πιο φυσικός και λιγότερο κοστοβορος τρόπος να γίνει, απλά αν έχουμε υπομονή και όρεξη να διαβάσουμε


 

συμφωνω μαζί σου ,

αλλα έχοντας εικόνα από τη νέα γενιά πιστεύω ότι αν γίνεται με ασφάλεια η άμεση εισαγωγή ψαριων θα κρατήσει κόσμο στο χόμπι και θα βοηθήσει να κατανοήσει ο νέος μέσα από αυτη την παραμονή του κ τον κύκλο ως οφείλει .

και γώ με μπόλι έκανα μια ζωή κάθε νέο μου ενυδρείο χωρίς θέματα 

 

απλα αυτός ο νεότερισμος ίσως κρατήσει κόσμο στο χόμπι χωρίς να φάει τα μούτρα του και μετά  να γινει μπουχος 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

συμφωνω μαζί σου ,

αλλα έχοντας εικόνα από τη νέα γενιά πιστεύω ότι αν γίνεται με ασφάλεια η άμεση εισαγωγή ψαριων θα κρατήσει κόσμο στο χόμπι και θα βοηθήσει να κατανοήσει ο νέος μέσα από αυτη την παραμονή του κ τον κύκλο ως οφείλει .

και γώ με μπόλι έκανα μια ζωή κάθε νέο μου ενυδρείο χωρίς θέματα 

 

απλα αυτός ο νεότερισμος ίσως κρατήσει κόσμο στο χόμπι χωρίς να φάει τα μούτρα του και μετά  να γινει μπουχος 

 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πλέον με όλες αυτές τις σελίδες στο fb έχει ξεφύγει η κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πλέον με όλες αυτές τις σελίδες στο fb έχει ξεφύγει η κατάσταση


μην σε φοβίζει  για τις απόψεις

του καθενός υπάρχει το μέλλον που αποφασίσει και σαφώς το αποτέλεσμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

Σε ακριβή λύση με πας ,

άσε που περίμενα πως με την αντίθεση σου στα μπουκαλάκια ίσως πειραματιζόσουν κ σύ ο ίδιος να είχαμε και τη δικη σου άποψη όχι θεωρητηκα μόνο αλλά και πρακτικά 

Γιάννη ο @natateo είναι γυναίκα και ονομάζεται Ναταλία .

  • Haha 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

Σε ακριβή λύση με πας ,

άσε που περίμενα πως με την αντίθεση σου στα μπουκαλάκια ίσως πειραματιζόσουν κ σύ ο ίδιος να είχαμε και τη δικη σου άποψη όχι θεωρητηκα μόνο αλλά και πρακτικά 

Εχω δυνατοτητα να κανω μετρησεις με Hanna, το θεμα ειναι, οτι λειπω μερες απο το σπιτι. Σε κανα τριμηνο μπορει και να το δοκιμασω. και αν θα το κανω θα το μαθετε πρωτοι.;)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιάννη ο @natateo είναι γυναίκα και ονομάζεται Ναταλία .

Σορυ στη Ναταλία λοιπόν ,

να με συγχωρήτε αλήθεια δε γνώριζα

???

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

Σορυ στη Ναταλία λοιπόν ,

να με συγχωρήτε αλήθεια δε γνώριζα

???

 

 

Επίτηδες το κάνει και δεν βάζει μια φωτογραφία της ή κάτι που να παραπέμπει σε γυναίκα . Ξέρεις...... κάτω η πατριαρχία .......οχι στα στερεότυπα και τέτοια :hysterical: .

Πρέπει να είσαι ο εκατοστός που την πατάει........

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


 

συμφωνω μαζί σου ,

αλλα έχοντας εικόνα από τη νέα γενιά πιστεύω ότι αν γίνεται με ασφάλεια η άμεση εισαγωγή ψαριων θα κρατήσει κόσμο στο χόμπι και θα βοηθήσει να κατανοήσει ο νέος μέσα από αυτη την παραμονή του κ τον κύκλο ως οφείλει .

και γώ με μπόλι έκανα μια ζωή κάθε νέο μου ενυδρείο χωρίς θέματα 

 

απλα αυτός ο νεότερισμος ίσως κρατήσει κόσμο στο χόμπι χωρίς να φάει τα μούτρα του και μετά  να γινει μπουχος 

 

Φίλε μου τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Όποιος θέλει να ασχοληθεί, θα ασχοληθεί, διαφορετικά θα ψάξει για δικαιολογίες για να αποχωρήσει. Το να είσαι αρχάριος και να σου πει κάποιος βάλε αυτό το μπουκαλάκι και είσαι έτοιμος δεν σου εξασφαλίζει ότι θα μείνει γιατί πολύ απλά αυτό δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αύριο θα εμφανιστεί σίγουρα κάποιο άλλο εμπόδιο (πχ άλγη) και θα περιμένει πάλι να του προτείνεις τη μαγική λύση. Για αυτό τον λόγο εγώ σαν χομπίστας ποτέ δεν πρότεινα αυτά τα σκευάσματα όχι γιατί αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητά τους αλλά γιατί αν δεις τον κύκλο με τα μάτια σου, για μένα τότε έρχεται ο ενθουσιασμός και όχι μετά κ ας πάρει και παραπάνω χρόνο. Έτσι μετά θα μπορείς να συμβουλέψεις και τους επόμενους αρχάριους και όχι απλά  -τι να σου πω, εγώ αυτό έριξα και έστρωσε... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Φίλε μου τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Όποιος θέλει να ασχοληθεί, θα ασχοληθεί, διαφορετικά θα ψάξει για δικαιολογίες για να αποχωρήσει. Το να είσαι αρχάριος και να σου πει κάποιος βάλε αυτό το μπουκαλάκι και είσαι έτοιμος δεν σου εξασφαλίζει ότι θα μείνει γιατί πολύ απλά αυτό δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι αύριο θα εμφανιστεί σίγουρα κάποιο άλλο εμπόδιο (πχ άλγη) και θα περιμένει πάλι να του προτείνεις τη μαγική λύση. Για αυτό τον λόγο εγώ σαν χομπίστας ποτέ δεν πρότεινα αυτά τα σκευάσματα όχι γιατί αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητά τους αλλά γιατί αν δεις τον κύκλο με τα μάτια σου, για μένα τότε έρχεται ο ενθουσιασμός και όχι μετά κ ας πάρει και παραπάνω χρόνο. Έτσι μετά θα μπορείς να συμβουλέψεις και τους επόμενους αρχάριους και όχι απλά  -τι να σου πω, εγώ αυτό έριξα και έστρωσε... Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 


Καταλαβαίνω , 

 

Απλά είχα την εντύπωση ότι συζητάμε τους τρόπους που επιτυγχάνεται αυτός ο κύκλος .

αναφέρθηκα στην εξέλιξη των μπουκαλακιων στο σήμερα ,

σε σχέση με το τότε που δημοσιεύτηκε το Άριστο άρθρο του ο Χρήστος .

 

ειπα ότι και εγώ ο ίδιος με μπόλι από δικά μου ενυδρεία έστηνα πάντα 


είπα ότι ίσως εάν αυτη η μέθοδος λειτουργεί και σε άλλους ίσως κάνει καλό στο χόμπι 

 

δεν πρότεινα σε κανέναν να υιοθετήσει αυτά που λέει ο Αμερικανος η εγώ

επειδή το δοκίμασα και δούλεψε 

συζήτηση απλή  κάνουμε εάν δουλεύει η όχι 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω δυνατοτητα να κανω μετρησεις με Hanna, το θεμα ειναι, οτι λειπω μερες απο το σπιτι. Σε κανα τριμηνο μπορει και να το δοκιμασω. και αν θα το κανω θα το μαθετε πρωτοι.;)


σορρυ ,

τώρα την είδα την απάντηση σου Ναταλια .

μακάρι να πάει καλά 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μου στρώσιμο με τροφή, αφού είχαν δείξει η μετρήσεις πως έστρωσε, λίγες μόνο μέρες πριν έρθουν τα ψάρια μου ρθε η καταπληκτική ιδέα να κάνω αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας μια πατέντα για να γίνεται η αλλαγή μέσω του φίλτρου (καταβάθος έψαχνα αφρομές για να ασχοληθώ με το ενυδρείο εξ αιτίας του ενθουσιασμού της επανέναρξης του χόμπυ). Long story short τα έκανα θάλασσα γιατί είχα συνδέσει λάθος τα σωληνάκια, το νερό πέρασε μέσα από τον κάδο αντί να περνά από την σωλήνα εξόδου με αποτέλεσμα να καταστραφεί πολύ μεγάλος αριθμός της αποικίας των βακτηριδίων. Με έσωσε το 2ο φίλτρο που έτρεχε, και τα συσκευασμένα βακτηρίδια που αγόρασα (το Quick Start της Api) πανικόβλητος γιατί οι μετρήσεις έδειχναν νιτρώδη και αμμωνία. Πλέον τα έχω πάντα στο ντουλάπι να υπάρχουν για καμιά παρόμοια στραβή και για έξτρα ώθηση στο στρώσιμο νέων ενυδρείων (μπόλι + συσκευασμένα πάει σφαίρα η διαδικασία ?)

 

Πρόσφατα δοκίμασα να στρώσω με ψάρι, ελπίζοντας πως τα φυτά θα άντεχαν να απορροφήσουν τους ρύπους αλλά οι μετρήσεις δεν ήταν καλές και το απομάκρυνα αμέσως σε άλλο ενυδρείο.

 

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη πως ένας αρχάριος καλό είναι να στρώσει το ενυδρείο του "παραδοσιακά" με τροφή και υπομονή, για να κατανοήσει τον κύκλο, την βιολογία, την φιλοσοφία κλπ. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ, κι ας είχα διαβάσει ώρες και ώρες. Η πρακτική είναι πάντα διαφορετική. Μετά από εκεί υπάρχει πολύς χώρος για πειραματισμό, όταν κάποιος έχει λύσεις για προβλήματα που υποψιάζεται πως μπορεί να προκύψουν.

 

Εκτός από την επιτάχυνση στο στρώσιμο, είναι καλό να χρησιμοποιούνται κι όταν καθαρίζονται τα φίλτρα που ίσως μειωθεί ο αριθμός των αποικιών, όταν αυξάνεται ο αριθμός των ψαριών για σιγουρά, αν ξαφνικά μετρήσουμε αμμωνία για τον φ,χ,ψ λόγο κλπ

 

Τα έχω χρησιμοποιήσει σε ενυδρείο που έστρωνα με τροφή, μειώθηκε αρκετά ο χρόνος του στρωσίματος, αλλά δεν είδα να μηδενίζουν οι τοξικές ουσίες σε μια νύχτα. Αν είχα βάλει ψάρι δηλαδή θα το είχα εκθέσει σε αμμωνία και νιτρώδη για 4-5 μέρες ώσπου να ολοκληρωθεί ο κύκλος. Δεν ξέρω αν πραγματικά αδρανοποιούν την αμμωνία και την καθιστούν αβλαβή, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να το ρισκάρω όταν την επόμενη βδομάδα θα μετράω 0 και θα είμαι 100% σίγουρος πως είναι ασφαλές το περιβάλλον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με τα ''μπουκαλάκια'' μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο όπως  προανέφερα και δεν είχα πρόβληματα.  ΑΛΛΑ, το ερώτημα είναι πόσο εξελιχθήκαν ώστε να είναι ασφαλές στα χέρια ενός αρχαρίου;

Και ξανά αναρωτιέμαι γιατί δεν έχουν ακόμη σαφής οδηγίες χρήσεως;

Για να μπορέσουμε να δώσουμε σαφή απάντηση ως χομπιστες θα πρέπει να γίνουν και τα ανάλογα πειράματα απο χομπιστες, κάτι που είναι δησκολο για πολλούς λόγους.

Το ότι 1,2,3 αρχάριοι χομπιστες έστρωσαν μια χαρά το ενυδρείο τους με σκευάσματα αυτό δεν είναι απόδειξη αλλά ένδειξη.

Εως τώρα έχουμε θετικές ενδείξεις, αλλά υπο προϋποθέσεις και πειθαρχεία απο την μεριά του χρήστη, κάτι που δυστυχώς αρκετή χομπιστες δεν έχουν.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κουβέντα εδώ τα παιδιά καταλήγουν πως ο καλύτερος τρόπος για έναν αρχάριο είναι τα βακτηρίδια σε συνδιασμό με τροφή για να επιταχυνθεί η διαδικασία, και σιγά σιγά τα ψάρια όταν δείξουν 0 οι μετρήσεις. Όχι ψάρια από την πρώτη μέρα

Στο 13:30

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:


Καταλαβαίνω , 

 

Απλά είχα την εντύπωση ότι συζητάμε τους τρόπους που επιτυγχάνεται αυτός ο κύκλος .

αναφέρθηκα στην εξέλιξη των μπουκαλακιων στο σήμερα ,

σε σχέση με το τότε που δημοσιεύτηκε το Άριστο άρθρο του ο Χρήστος .

 

ειπα ότι και εγώ ο ίδιος με μπόλι από δικά μου ενυδρεία έστηνα πάντα 


είπα ότι ίσως εάν αυτη η μέθοδος λειτουργεί και σε άλλους ίσως κάνει καλό στο χόμπι 

 

δεν πρότεινα σε κανέναν να υιοθετήσει αυτά που λέει ο Αμερικανος η εγώ

επειδή το δοκίμασα και δούλεψε 

συζήτηση απλή  κάνουμε εάν δουλεύει η όχι 

 

 

Μα φυσικά και υπάρχει εξέλιξη. Η τεχνολογία και οι καινοτομίες δεν έμειναν μόνο στον εξοπλισμό αλλά πλέον έχουν μπει και μέσα στο νερό του ενυδρείου. Μα και να το πρότεινες δεν υπάρχει θέμα. Εγώ προσωπικά δεν το προτείνω για τους λόγους που ανέφερα. Αν πάντως σου κινήσει την περιέργεια κάποιο σκεύασμα και το δοκιμάσεις, γράψε λίγο τις εμπειρίες σου πάνω στο θέμα και κυρίως το πως συμπεριφέρθηκαν τα ψάρια,πιθανές αυξομειώσεις σε παραμέτρους κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλουμε κάτω τα δεδομένα και ας μιλήσουμε λοιπόν με ρεαλισμό .

α) Η συζήτηση γίνετε για αρχάριους που θέλουν να στρώσουν το ενυδρείο τους και δεν γνωρίζουν τίποτα για κύκλο του αζώτου κτλ. .

β) τα μπουκαλάκια(για τα οποία συζητάμε)σίγουρα  βοηθούν -επιταχύνουν στο στρώσιμο του ενυδρείου . 

γ) Η υπομονή είναι αρετή στο χόμπι μας άλλα σχεδόν κανένας αρχάριος δεν την διαθέτει. 

δ) Πάρα πολλές φόρες έχουμε βρεθεί να δίνουμε συμβουλές σε νέους χομπίστες που έβαλαν ψαράκια μέσα (και μάλιστα πολλά )χωρίς να στρώσουν το ενυδρείο τους 

ε)  η εταιρίες (κάποιες από αυτές πολύ μεγάλες ) δεν είναι ηλίθιες για να πουλούν προϊόν το οποίο δεν κάνει αυτό που λέει, κινδυνεύοντας με μηνύσεις είτε από τον ανταγωνισμό είτε από καταναλωτές. 

στ) Μπορεί να μην είναι ο τελειότερος τρόπος για να στρώσει κάποιος το ενυδρείο του άλλα μετά το φυσικό μπόλι είναι ο ποιο γρήγορος και ο ποιο εύκολος . 

Με βάση τα παραπάνω ΝΑΙ θα πρότεινα σε νέους που ασχολούνται με το χόμπι να  κάνουν το στρώσιμο με σκευάσματα αλλά με την ελάχιστη εισαγωγή των ψαριών που προβλέπετε να βάλουν ΑΡΚΕΙ να το συνδυάσουν με συχνές μετρήσεις που θα κάνουν με υγρά τεστ νερού  σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά .

Δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι . Το χόμπι εξελίσσεται νέες τεχνολογίες και ευκολίες είναι  καλοδεχούμενες .

 

@Antonis K Καμία εταιρία δεν είναι χαζή να σου πει να κάνεις τεστ (αγορά προϊόντος που σε παραπέμπει στο προηγούμενο τρόπο στρωσίματος ) γιατί σου λέει ότι με το δικό της προϊόν επιτυγχάνετε το στρώσιμο άμεσα  . Εν ολίγης δεν τα θεωρεί απαραίτητα ( που είναι και παρά είναι)

 

@Χρήστος στις οδηγίες της SEACHEM Stability λέει    «  Κατά την εγκατάσταση μιας νέας δεξαμενής, την πρώτη μέρα, προσθέστε 1 καπάκι (5 ml) για κάθε 10 λίτρα χωρητικότητας ενυδρείου. Στη συνέχεια, προσθέστε 1 καπάκι για κάθε 80 λίτρα χωρητικότητας δεξαμενής για μια εβδομάδα. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, μπορείτε να αρχίσετε να εισάγετε ψάρια και άλλους υδρόβιους οργανισμούς. Στη συνέχεια, προσθέστε 1 καπάκι για κάθε 40 λίτρα χωρητικότητας δεξαμενής μία φορά το μήνα ή κατά τη διάρκεια κάθε αλλαγής νερού, καθώς και κατά την εισαγωγή νέων ψαριών και μετά την ολοκλήρωση της χορήγησης φαρμάκων. » 

Πόσο ποιο σαφείς θα μπορούσε να γίνει μια εμπορική εταιρία ;  Στo Seachem Flourish Excel  στις οδηγίες σου γράφει  «Μετά από μια αλλαγή νερού ρίξτε 10 ml ανά 80 λίτρα νερού. Συνίσταται να ρίχνετε 1 ml ανά 40 λίτρα νερό καθημερινά ή μέρα παρά μέρα » χωρίς να διευκρινίζει πόσα ή τι φυτά μπορεί να έχεις μέσα . Δεν είναι δυνατόν να προβλέψει το τι θα κάνει ο χομπίστας σου λέει τον γενικό κανόνα της δοσολογίας . 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Σε μια κουβέντα εδώ τα παιδιά καταλήγουν πως ο καλύτερος τρόπος για έναν αρχάριο είναι τα βακτηρίδια σε συνδιασμό με τροφή για να επιταχυνθεί η διαδικασία, και σιγά σιγά τα ψάρια όταν δείξουν 0 οι μετρήσεις. Όχι ψάρια από την πρώτη μέρα

Στο 13:30

 

 

Όπως λες κουβέντα είναι σε κάποια άλλη κουβέντα μπορεί να καταλήξουν στο αντίθετο.

και εμείς εδώ κουβέντα κάνουμε με μια διαφορά ότι αυτά που λέμε για τα έτοιμα βακτήρια δεν μπορούμε να τα τεκμηριώσουμε, απλά προσπαθούμε να αυξάνουμε της ενδείξεις ότι βοηθούν και στρώνουν το ενυδρείο αλλά για πολλοστή φορά εγώ φοβάμαι τους αρχάριους.

Ας το δούμε αλλιώς μπορώ να σου πως πως να στρώσεις με 100% ασφάλεια το ενυδρείο σου μόνο με ψάρια, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν ακολουθήσεις όλα όσα σε πω, και αν κάνεις του κεφαλιού σου και πάει κάτι στραβά θα λες ότι φταίω εγώ χωρίς να μπορώ εγώ να αποδείξω ότι έκανες του κεφαλιού σου. (αναφέρομε σε εσένα ως τυχαίο παράδειγμα μην το πάρεις προσκοπικά).

 

Ως Έλληνες χομπιστες δεν έχουμε πειθαρχεία στο τη κάνουμε για αυτό πολλά ενυδρεία τα κάμνουμε ή σαλάτα ή ψαρόσουπα ή κακαβιά, αντε και πλακί στον φούρνο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 

 

@Χρήστος 

Πόσο ποιο σαφείς θα μπορούσε να γίνει μια εμπορική εταιρία ;

 

Ωραίααααα παίρνω λοιπόν το σκεύασμα ως αρχάριος και μέσα στην τρελή χαρά πάω να αγοράσω τα ψάρια μου (τα διάβασα όλα και είμαι σίγουρος και γνώστης πλέον) βλέπεις η επιστήμη προχωρά. Γεμίζω νερό το ενυδρείο μου που είναι 100 λίτρα και πάω στο πετ σοπ να αγοράσω ψάρια μπαίνω μέσα βλέπω κατι σκάλαρια που δεν πουλήθηκαν η ήρθαν μεγάλα και λέω ααααα τη όμορφα αγγελουδάκιαααααα. Ρωτάω πόσο κάνουν 15 το ένα ωωωωω ευκαιρία (είμαι και λίγο ματσωμένος) δώσε 6 κομμάτια (ευκαιρία ο πετσοπας να τα ξεφορτωθεί ούτε ρωτάει καν που θα μπουν).

Πάω στο σπίτι μου και βάζω 6 σκαλάρια στα 100 λίτρα με διάμετρο το καθ' ένα 8εκ χωρίς τα πτερύγια. και κάνω ότι μου λέει το σκεύασμα. 

 

Σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο τα ψάρια δεν θα ψοφούσαν παρολου που είναι μικρό και δεν μιλώ μακροπρόθεσμα αλλά βραχυπρόθεσμα.

Εσύ ως Μαρίνος μπορείς να μου εγγυήθεις ότι αν ακολουθήσω όσα λέει το σκεύασμα δεν θα πάθουν κάτι τα ψάρια μου;

Γιατί το εγχειρίδιο λέει αρχίσετε να εισάγετε ψάρια..., πόσα δεν λέει όμως; λέει και για υδρόβιους οργανισμούς δηλαδή αν βάλω σε ένα 20αλιτρο 30 γαρίδες θα πάνε μια χαρά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Γιατί το εγχειρίδιο λέει αρχίσετε να εισάγετε ψάρια..., πόσα δεν λέει όμως; λέει και για υδρόβιους οργανισμούς δηλαδή αν βάλω σε ένα 20αλιτρο 30 γαρίδες θα πάνε μια χαρά;

Ειδικα αν θα βαλεις high grade CRS και άλλες caridina ??:lmao:

Οτι θα πανε - θα πανε.... αλλά που;;;; :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, όπως το λες, με την ίδια λογική ο αρχάριος μπορεί να κάνει του κεφαλιού του σε όποια μέθοδο στρωσίματος κι αν του προτείνεις. Η πληροφορία στην εποχή μας υπάρχει άφθονη, για όποιον θέλει να την χρησιμοποιήσει. Για τον αρχάριο του τύπου "εγώ θέλω ΣΗΜΕΡΑ 10 χρυσόψαρα σε 30 λίτρα" δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε για τον πετσοπα που θα του πει "ναι βαλε τα 6 σκαλάρια, ρίξε κι αυτό το ζουμί και όλα καλά". Για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει σωστά και τα βακτηρίδια είναι μια καλή επιλογή.

 

Προσκοπικά δεν παίρνω τίποτα γιατί δεν ήμουν ποτέ στους προσκόπους ?

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ωραίααααα παίρνω λοιπόν το σκεύασμα ως αρχάριος και μέσα στην τρελή χαρά πάω να αγοράσω τα ψάρια μου (τα διάβασα όλα και είμαι σίγουρος και γνώστης πλέον) βλέπεις η επιστήμη προχωρά. Γεμίζω νερό το ενυδρείο μου που είναι 100 λίτρα και πάω στο πετ σοπ να αγοράσω ψάρια μπαίνω μέσα βλέπω κατι σκάλαρια που δεν πουλήθηκαν η ήρθαν μεγάλα και λέω ααααα τη όμορφα αγγελουδάκιαααααα. Ρωτάω πόσο κάνουν 15 το ένα ωωωωω ευκαιρία (είμαι και λίγο ματσωμένος) δώσε 6 κομμάτια (ευκαιρία ο πετσοπας να τα ξεφορτωθεί ούτε ρωτάει καν που θα μπουν).

Πάω στο σπίτι μου και βάζω 6 σκαλάρια στα 100 λίτρα με διάμετρο το καθ' ένα 8εκ χωρίς τα πτερύγια. και κάνω ότι μου λέει το σκεύασμα. 

 

Σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο τα ψάρια δεν θα ψοφούσαν παρολου που είναι μικρό και δεν μιλώ μακροπρόθεσμα αλλά βραχυπρόθεσμα.

Εσύ ως Μαρίνος μπορείς να μου εγγυήθεις ότι αν ακολουθήσω όσα λέει το σκεύασμα δεν θα πάθουν κάτι τα ψάρια μου;

Γιατί το εγχειρίδιο λέει αρχίσετε να εισάγετε ψάρια..., πόσα δεν λέει όμως; λέει και για υδρόβιους οργανισμούς δηλαδή αν βάλω σε ένα 20αλιτρο 30 γαρίδες θα πάνε μια χαρά;

Σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων που μόλις έχει ολοκληρώσει το στρώσιμο του με παραδοσιακό τρόπο (δηλαδή μόλις μηδένισαν τα νιτρώδη και είναι ανεκτά τα νιτρικά ) θα βάλεις 6 σκαλάρια σε τελικό μέγεθος και με το πρώτο τάισμα  δεν θα στείλεις την αμμωνία στο Θεό ;  Θα σου θυμίσω ένα δικό σου τύπο για τους ρύπους .

«Η αμμωνία που αποβάλει συνολικά ένα ψάρι είναι: 0,0075 mg την ώρα ανά ένα γραμμάριο βάρος ψαριού μέσα σε ένα λίτρο νερό ». Απλά μαθηματικά είναι. Με τέτοια επίθεση ρύπων που θα δεχτεί η μέχρι τότε βιολογία σου θα είναι ανεπαρκή .

Άρα όσο σίγουρός είσαι εσύ στο ακραίο παράδειγμα σου ότι θα ζήσουν έστω και βραχυπρόθεσμα  με τον παραδοσιακό τρόπο άλλο τόσο είμαι και εγώ για τα σκευάσματα . Άσε που με το prime που από ότι λένε «εξουδετερώνει» την αμμωνία και τα νιτρώδη έστω και βραχυπρόθεσμα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες . 

Βέβαια  μόνο με συνεχόμενα πειράματα μέχρι να αποδειχτεί το σωστό ή λάθος θα μπορεί κάποιος να είναι βέβαιος . 

Θα σου επαναλάβω όμως ότι πρόκειται για μεγάλες και καταξιωμένες  εταιρίες που δεν θα έπαιρναν ένα τέτοιο ρίσκο και σε φυσιολογικές συνθήκες τα προιοντα τους κάνουν αυτά που σου υπόσχονται .

Και όπως θα είδες στα γραφόμενα μου ποιο επάνω δεν είναι ανάγκη να πάμε στα άκρα . Λέω ναι στα σκευάσματα άλλα ,]με την ελάχιστη εισαγωγή των ψαριών και πάντα στην αρχή με συχνές μετρήσεις .

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι ,

 

που σας αναστάτωσα με την άποψη μου

ξεχαστε την

η αφαιρέστε την

δεν είχα σκοπό την αναστάτωση σας 

 

είμαι υπό καθαίρεση

από τον CEO του φόρουμ 

 

καλη σας συνέχεια 

❤️❤️❤️

 


 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιάννης σπαρτ έγραψε:

Λυπάμαι ,

 

που σας αναστάτωσα με την άποψη μου

ξεχαστε την

η αφαιρέστε την

δεν είχα σκοπό την αναστάτωση σας 

 

είμαι υπό καθαίρεση

από τον CEO του φόρουμ 

 

καλη σας συνέχεια 

❤️❤️❤️

 


 

Πιστεύεις ότι αυτό είναι αναστάτωση ; Τότε συγνώμη άλλα δεν έχεις ιδέα από το φόρουμ . Αφορμή δόθηκε για έναν δημιουργικό διάλογο που κάποτε μπορεί να είναι χρήσιμος για κάποιους χομπίστες .

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...