Jump to content

Diy filter


pana

Recommended Posts

Λογω του υψηλου κοστους των φιλτρων εχω αποφασησει να φτιαξω ενα εξωτερικο φιλτρο αλλα υπαρχουν μερικες αποριες.

Το φιλτρο ειναι 20λ κουβας αυτο πουβαζουν τις μπογιες.η φιλτρανση θα ξεκινα με 4λ δοχειο γι μηχανικη και το υπολοιπο θα εχει σιποραξ και ελαφροπετρα η αντλια θα ειναι στον πατο του κουβα σκεφτομαι να φτιαξω ενα ορθογωνιο κουτι απο γυαλι για να εχω προσβαση στην αντλια και χωρις αυτη να ερχεται σε επαφη με τα υλικα του φιλτρου θα μπορει ομως να φτιαχτει μια τετοια κατασκευη στα καμπυλοτα τοιχωματα του κουβα? 

Η ανλια ειναι 1000λ/ω  και εχω ρακορ 20μμ για εισοδο και εξοδο  οι σωληνες συνδεσης πρεπει να ειναι pvc η ελαστικες? Και επισης η εισοδος και εξοδος πρεπει να εχουν ιδια διαμετρο ή  η σωληνα της αντλιας να ειναι  μικροτερη απο αυτην που στελνει το νερο προς το φιλτρο 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας ενα σχεδιο για να καταλαβουμε τι ακριβως θες να κανεις!!

Υπαρχουν παιδια που εχουν φτιαξει Diy φιλτρα οπως ο @giorgosmarios....

Εγω αν εφτιαχνα θα προσπαθουσα να μπω στην λογικη που εχει φτιαξει η εχειμ το 2250 και το 2260..

Με αντλιες εξω απο τον κουβα..

Ισως με μια jebao συγκεκριμενα...

Αν παντως αποφασισεις κατι τετοιο δεν νομιζω οτι οικονομικα θα ερθει πολυ πιο φτηνα απο ενα ετοιμο φιλτρο..;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μου λειπει ειναι τα τζαμια για την αντλια και οι σωληνες  ολα τα αλα τα εχω παλια λειτουργουσε με 800ρα αντλια που προστατευοταν με ενα απλο καμπυλοτο πλαστικο αλλα η πιομεγαλη δεν χωραει.ισως δεν εθεσα σωστα το ερωτημα μου 

Η κατασκεβη θα γινει με τρια ντζαμια ισως να βαλω και στον πατο ταντζαμια θα κανουμ μια ορθογωνια κατασκευη  περιμετρικα της αντλιας και υψος οσπου φτανει το νερο του φιλτρου με τρυπες στο κατο μερος οστε να περναει το καθαρο νερο στην ανλια το ερωτημα μου ειναι το εξης :θα αντεξουν τα νταμια την πιεση διοτι λογο του βαρους του βιολογικου υλικου και επιδει τα τοιχωματα ειναι κυκλικα το γυαλι θα δεχεται αρκετη πιεση  ξεχρεωνω αν βαλω και πατο η θα πρεπει να το κλεισο  απο ολες τις μεριες; επισης με τις σωλινες τι κανω αν βαλω και στην εισοδο και στην εξοδο 20μμ σωλινες θα ρεει απο την εισοδο οσο νερο φεβγει αποτην αντλια, η πρεπει να βαλω βανα η αλλο νου μερο σωλινας. Ελπιζω να εγινα κατανοητος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η αναροφηση της αντλιας,δηλαδη η εισοδος του νερου προς την αντλια  καλα θα ηταν να ειναι ποιο μεγαλη απο την καταθλιψη.για τα υπολοιπα δεν μπορω να βοηθησω,δεν το εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος pana έγραψε:

Το μονο που μου λειπει ειναι τα τζαμια για την αντλια και οι σωληνες  ολα τα αλα τα εχω παλια λειτουργουσε με 800ρα αντλια που προστατευοταν με ενα απλο καμπυλοτο πλαστικο αλλα η πιομεγαλη δεν χωραει.ισως δεν εθεσα σωστα το ερωτημα μου 

Η κατασκεβη θα γινει με τρια ντζαμια ισως να βαλω και στον πατο ταντζαμια θα κανουμ μια ορθογωνια κατασκευη  περιμετρικα της αντλιας και υψος οσπου φτανει το νερο του φιλτρου με τρυπες στο κατο μερος οστε να περναει το καθαρο νερο στην ανλια το ερωτημα μου ειναι το εξης :θα αντεξουν τα νταμια την πιεση διοτι λογο του βαρους του βιολογικου υλικου και επιδει τα τοιχωματα ειναι κυκλικα το γυαλι θα δεχεται αρκετη πιεση  ξεχρεωνω αν βαλω και πατο η θα πρεπει να το κλεισο  απο ολες τις μεριες; επισης με τις σωλινες τι κανω αν βαλω και στην εισοδο και στην εξοδο 20μμ σωλινες θα ρεει απο την εισοδο οσο νερο φεβγει αποτην αντλια, η πρεπει να βαλω βανα η αλλο νου μερο σωλινας. Ελπιζω να εγινα κατανοητος

ευχαριστω

Φτιαξε μας ενα σχεδιο με εχεις μπερδεψει...

Μιλας για σαμπ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω μιας και χρησιμοποιω μονο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από το σχέδιο, θελεις μέσα σε ένα βαρέλι, να φτιάξεις ένα ξεχωριστό διαμέρισμα με τζαμί που εκεί μέσα θα υπάρχει μια αντλία. Το νερό θα πέφτει στο βαρέλι, θα υπερχείλιζει στο διαμέρισμα και θα το σηκώνει η αντλία πίσω στο ενυδρείο. Αν είναι έτσι το σχέδιο σου είναι λαθος γιατί το νερό αφού γεμίσει το βαρέλι θα υπερχείλιζει στην αντλία χωρίς να περνάει από το βιολογικό υλικό. Αλλά ακόμα κ να διορθώσεις το σχέδιο θα σε παιδεψει παρα πολυ να το φτιάξεις μέσα σε βαρέλι συν το γεγονός ότι θέλει πολυ καλο υπολογισμό στην διατομή των σωλήνων γιατί δε θες να ξενερισει η αντλία ούτε να έχεις καμία πλημμύρα. Αν γκουγκλαρεις σαμπ ή sub θα βρεις πολλά σχέδια για το πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα λειτουργει σαν υπερχειληση θα υπαρχουν τρυπες στο κατω μερος του γυαλιου

Link to comment
Share on other sites

Οκ αντιληπτό αλλά κ πάλι υπάρχουν θεματάκια να λύσεις. Το δοχείο θα είναι κλειστό από πάνω σαν εξωτερικό φίλτρο ή  ανοιχτό σαν σαμπ; Η αντλία σου τι μανομετρικο εχει; Και το ενυδρείο που θα μπει πόσα λίτρα ειναι;

Το βίντεο που σου έβαλε ο φίλος απο πανω νομίζω ότι είναι η πιο απλή κ σιγουρη λύση για τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το

πριν 5 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οκ αντιληπτό αλλά κ πάλι υπάρχουν θεματάκια να λύσεις.Το φιλτρο σου θα είναι κλειστό από πάνω σαν εξωτερικό Η αντλία σου τι μανομετρικο εχει; 1.6μετρα Και το ενυδρείο που θα μπει πόσα λίτρα ειναι;160

Το βίντεο που σου έβαλε ο φίλος απο πανω νομίζω ότι είναι η πιο απλή κ σιγουρη λύση για τέτοιες περιπτώσεις.ναι αλλα εχω εχω ηδη να ρακορ και την αντλια και δεν ειναι εφικτο να γινει κατι τετοιο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...