Jump to content

Δίσκοι Stendker - Λίστα Χρωματισμών


KostasGr

Recommended Posts

ΔΕΝ ξέρω ΑΝ θεωρηθεί "κάπως" η ανάρτηση που θα κάνω... απλά θέλω να θυμίσω, ένα θέμα που είχα "ανοίξει" παλαιότερα.

Κρίνετε μόνοι σας... τα ψάρια.-

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/104288-γέννα-αλά-diskus-fan/

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 minutes ago, stathis spithas said:

Οι φωτος που παραθεσες απο το εκτροφειο του Αντονελο Γκρεκο ανηκουν σε χομπιστα που βγαζει κατα καιρους ψαρια πολυ δυνατα σχηματικα..

Καλυτερα και απο τους γεννητορες του... 

Οπως επισης πολλα απο αυτα θα εχουν την δυνατοτητα καποιοι απο τους Ελληνες χομπιστες να τα φιλοξενησουν στα ενυδρεια τους..

Δεν ξερω που εχεις δει τα ψαρια "βελακια" αλλα υπαρχουν παιδια που εχουν κανει αρκετες γεννες και εχουν βγαλει εκπληκτικα ψαρια πολλες φορες καλυτερα και απο τα εκτροφης...

Εννοειται φυσικα και το αντιθετο..

Επισης νομιζω οτι δεν μπορουμε να καθομαστε να συγκρινουμε την αγορα μιας χωρας δεκα εκατομμυριων σε σχεση με αγορες με τον δεκαπλασιο πλυθησμο και οικονομικη δυναμικοτητα...

Ειμαστε σε κριση μην το ξεχναμε!

Το "οτι πληρωνεις παιρνεις" δεν σταματησε ποτε να υφισταται και μου μοιαζει φυσιολογικο οτι αφου δεν υπαρχει πια η οικονομικη ευχερεια τα ψαρια στα ενυδρεια να μην ειναι ποιοτικα τα ιδια και οσα ειναι "ανωτερα" να τα χρυσοπληρωνουμε!

Τι φωτογραφίες τις βρήκα τυχαία στο fb,δεν ξέρω ποιανού είναι ούτε τον εκτροφέα.

Μια χωρα δέκα εκατομμυρίων είναι υπέρ αρκετή για να απορροφήσει 1000 ποιοτικούς δίσκους,βρίσκεις τόσα ποιοτικά ψάρια στην αγορά?

Όταν πιο πάνω αναφέρθηκε ότι μακάρι να βρίσκαμε αυτά τα ψάρια στην Ελλάδα θα συμπληρώσω ότι και να τα βρίσκαμε απλα δεν θα τα πληρώναμε.

Ακριβό δεν ειναι ενα σωστό ψάρι των 150€ αλλά ένα που μοιαζει με uaru και πωλείται 50,60,70€.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω οτι δεν διαφωνω μαζι σου..:lookatme:

1000 ψαρια πιθανοτατα ειναι ολα οσα κυκλοφορουν σε ολα τα πετ σοπ στην Ελλαδα(ισως και λιγοτερα) και τα μισα απο αυτα σε ενα πετ σοπ...

Οποτε θα ηταν υπερβολη να θελαμε να ειναι εστω και τα μισα ποιοτικα ψαρια..

Ασχετο αν δεν ειναι ουτε το 10% για τους λογους που σου ανεφερα πιο πανω..

Εξακολουθω να πιστευω οτι τα καλυτερα ψαρια και ισως περισοτερα απο αυτα που κρατανε τα πετ βρισκονται ηδη σε χερια χομπιστων με λιγο μεγαλυτερη εμπειρια απο μερικους μηνες!!

Και παλι ομως μην νομιζεις οτι υπαρχουν εκατονταδες "δισκαδες"για να δικαιολογηθει ο αριθμος των χιλιαδων ποιοτικων ψαριων!!

Το uaru στο εξωτερικο το ονομαζουν "τον δισκο του φτωχου" οποτε μπορει να εχει ενα μικρο μεριδιο στην "αξια" του δισκου...:shifty:

 

Παρολα αυτα δεν ειναι αναγκη να παρεις "ετοιμο" ψαρι για να το χρυσοπληρωσεις 150+ ευρω...

Μπορεις να παρεις μικρα ψαρια και με υπομονη και σωστο μεγαλωμα και να "μαθεις το ψαρι" (με χιλιαδες εισαγωγικα)και μετα απο 1.5 χρονο να εχεις ενα αξιολογο κοπαδι μεσα στο ενυδρειο σου!!;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες που βρήκες είναι από την φάρμα του Antonello Greco... το έγραψα πιο πάνω. Η σελίδα στο "φατσοβιβλίο" είναι του Δημήτρη Νίκου... είναι φίλος δισκάς.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα παραμένει η απορία... πέραν της ποιότητας των δίσκων που αναφέρετε... γιατί θεωρώ ότι εισάγεται μεγάλος αριθμός ψαριών... που πάνε όλοι αυτοί οι δίσκοι που αγοράζονται, κάθε χρόνο;

Και σκεφτείτε  ότι πλέον... υπάρχει και η οικονομική κρίση.-

Link to comment
Share on other sites

"Λιωνουν" στις γιαλες των πετ σοπ Νικολα..

Τα ιδια ψαρια που φερνουν σημερα θα τα δεις και μετα απο ενα μηνα..

Και μετα απο τρεις..

Και ισως και μετα απο πεντε ανακατεμενα με τις καινουργιες παραλαβες αν δεν εχουν πεθανει απο την ασιτια..

Γιατι ακομα και μετα απο 5 μηνες στο πετ σοπ δεν εχουν παρει ουτε ιντσα..

Μερικα "τυχερα" θα τα παρουν παιδια που δεν εχουν επαφη με το χομπι να τα βαλουν σε 60 λιτρα με γκαμπυ-μολυ-γαριδες- και δεν ξερω τι αλλο μεσα!!

Και εννοειται οτι ειναι παρα πολλα αυτα που χανονται μεσα στα ενυδρεια απο τους πρωτους μηνες της αγορας τους!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Irakles said:

εγω παντως αν και εχω λιγες γνωσεις θα προσπαθήσω να βρω καλα ψαρια και θα προσπαθήσω να δωσω καλες συνθηκες νερου και διακοσμου.... αν ξερεις τι χρειάζεται νομιζω μπορεις να το κανεις... εεε και με την  βοήθεια  απο ατομα εδω μεσα νομιζω ειναι υλοποιησιμο..... 

Τι είναι το ''καλό'' ψάρι,οι ''καλές'' συνθήκες νερού και ο ''καλός'' διάκοσμος κατά την γνώμη σου?

 

Link to comment
Share on other sites

καλο ψαρι : χρωματικα μορφολογικά σωστο για την ηλικια που θα το βρω

(κατα την αγορα πως θα κρινω συν να το δω να τρωει)

 

καλες συνθηκες: χαμηλα νιτρικα σωστες αλλαγες νερου θερμοκρασία  ροη ιχνοστοιχεια καταλληλα για το εκάστοτε ψαρι

 

διακοσμος: ξυλα πετρες  αμμο φυτα ωστε τα ψαρια να εζουν κρυψωνες και δρομους διαφυγεις οπως και σημεια που σπαει η οπτικη επαφη για αποκλιμάκωση της εντασης κατα την φασαρία.

 

σωστος φωτισμός επίσης για να νοιωιουν καλα τα ψαρια χωρις να στρεσαρονται και να αναδεικνύει τα χρωματα τους..

 

καλα δεν σκέφτομαι???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Irakles said:

καλο ψαρι : χρωματικα μορφολογικά σωστο για την ηλικια που θα το βρω

(κατα την αγορα πως θα κρινω συν να το δω να τρωει)

Και πως θα ξέρεις την ηλικία του ψαριού?Ανήλικο ψάρι θα έχει χρώματα?

καλες συνθηκες: χαμηλα νιτρικα σωστες αλλαγες νερου θερμοκρασία  ροη ιχνοστοιχεια καταλληλα για το εκάστοτε ψαρι

Κάποιος θεωρεί σωστή αλλαγή να αλλάζει 100 λίτρα την εβδομάδα και άλλος θεωρεί σωστή αλλαγή να αλλάζει 300 λίτρα την μέρα.Ποιός είναι σωστός και ποιός λάθος?

διακοσμος: ξυλα πετρες  αμμο φυτα ωστε τα ψαρια να εζουν κρυψωνες και δρομους διαφυγεις οπως και σημεια που σπαει η οπτικη επαφη για αποκλιμάκωση της εντασης κατα την φασαρία.

Πώς γνωρίζεις ότι ένας δίσκος ενδιαφέρεται για φυτά,πέτρες,δρόμους διαφυγής?Πως γνωρίζεις οτι θέλει όλα αυτά μέσα στο ενυδρείο και οτι δεν θα ευνοούσε την ανάπτυξη του ένα bare bottom ενυδρείο?

 

σωστος φωτισμός επίσης για να νοιωιουν καλα τα ψαρια χωρις να στρεσαρονται και να αναδεικνύει τα χρωματα τους..

Σωστός φωτισμός για τα ψάρια η για το ανθρώπινο μάτι?

καλα δεν σκέφτομαι???

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ερωτήματα αυτα λογικα ξερεις τις απαντήσεις... ολα αυτα ελεγχονται με μετρησεις οπως η συνθηκες του νερου 

και απο συμπεριφορες οπως ο διακοσμος και ο φωτισμος... και την ηλικια την ξερεις στο περιπου βαση με συνδιασμο μεγέθους χρωματων σχημα μεγεθος ματιού καποια απο τα  ειναο γνωστα αν ψαξεις και τα διαβασεις ασε που ολο και καποιος ποιο εμπειρος μπορει να σε καθοδηγήσει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Irakles said:

Στα ερωτήματα αυτα λογικα ξερεις τις απαντήσεις... ολα αυτα ελεγχονται με μετρησεις οπως η συνθηκες του νερου 

και απο συμπεριφορες οπως ο διακοσμος και ο φωτισμος... και την ηλικια την ξερεις στο περιπου βαση με συνδιασμο μεγέθους χρωματων σχημα μεγεθος ματιού καποια απο τα  ειναο γνωστα αν ψαξεις και τα διαβασεις ασε που ολο και καποιος ποιο εμπειρος μπορει να σε καθοδηγήσει...

Αφού λοιπόν πιστεύεις ότι έχεις τις απαντήσεις και τα εφόδια θα περιμένω να δώ τις επιλογές σου και την εξέλιξή τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Αφού λοιπόν πιστεύεις ότι έχεις τις απαντήσεις και τα εφόδια θα περιμένω να δώ τις επιλογές σου και την εξέλιξή τους.

Εσύ που από τις Απαντήσεις που δίνεις μάλλον πιστεύεις ότι έχεις τις Απαντήσεις στα ερωτήματα και τις γνώσεις Γιατί δεν βοηθάς ένα μέλος που τώρα ξεκιναει με δίσκους και απλά κριτήκαρεις?

Τον φόρουμ είναι να βοηθάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις Όχι να κάνουμε επίδειξη γνώσεων άκομψα δεν κερδίζεις κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω εμπιστοσυνη στα ψαρια που φερνει στην Ελλαδα ο στεντκερ..

Οταν πραγματικα ειναι στεντκερ και οχι "τυπου στεντκερ" που φερνει μεγαλη ομαδα καταστηματων και μετα τα υποβαλλει σε βαπτισια...

Δυο μαγαζια εφερναν αυτα τα ψαρια και τωρα ενα..

Εγινε ξεκαθαρο οταν στα τεσερακοστα πεμπτα(αν θυμαμαι καλα)γενεθλια του εκτροφειου του(πριν 2-3 χρονια) μονο σε αυτα τα δυο εστειλε δωρο απο ενα ζευγαρι δισκων...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Αφού λοιπόν πιστεύεις ότι έχεις τις απαντήσεις και τα εφόδια θα περιμένω να δώ τις επιλογές σου και την εξέλιξή τους.

 

εχω καποιες γνώσεις οχι τρελα πράγματα αλλα αν ειδες λεω οτι διαβάζω και οτι θα χρειαστω την βοηθεια και την καθοδήγηση καποιου πιο έμπειρου... με δισκους δεν εχω ξανα-ασχολιθει αλλα εχω γνωσεις σε αλλα ειδη και ηπείρους.... οπως και καποιες γνωσεις σε γλυκο και αλμυρο... αν συνδιασεις τις γενικες γνωσεις και μπορεις να διαβασεις τις αντιδράσεις των ψαριων θα μπεις και στο νοημα τβν δισκων που εζουν συγκςκριμενες αντιδρασεις και συμπεριφορες αναλογα με το τι τους φταιει....

 

θελω να πιστεύω οτι θα τα καταφέρω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω παντως εχω εμπιστοσυνη στα ψαρια που φερνει στην Ελλαδα ο στεντκερ..

Οταν πραγματικα ειναι στεντκερ και οχι "τυπου στεντκερ" που φερνει μεγαλη ομαδα καταστηματων και μετα τα υποβαλλει σε βαπτισια...

Δυο μαγαζια εφερναν αυτα τα ψαρια και τωρα ενα..

Εγινε ξεκαθαρο οταν στα τεσερακοστα πεμπτα(αν θυμαμαι καλα)γενεθλια του εκτροφειου του(πριν 2-3 χρονια) μονο σε αυτα τα δυο εστειλε δωρο απο ενα ζευγαρι δισκων...

και ευτυχώς το ενα το εχω κοντα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manos23 said:

Εσύ που από τις Απαντήσεις που δίνεις μάλλον πιστεύεις ότι έχεις τις Απαντήσεις στα ερωτήματα και τις γνώσεις Γιατί δεν βοηθάς ένα μέλος που τώρα ξεκιναει με δίσκους και απλά κριτήκαρεις?

Τον φόρουμ είναι να βοηθάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις Όχι να κάνουμε επίδειξη γνώσεων άκομψα δεν κερδίζεις κάτι.

Κριτική σου έκανα κάπου και δεν το κατάλαβα?Ερωτήματα προς προβληματισμό έκανα που μονο να σε βοηθήσουν μπορούν αν το σκεφτείς.Είπα πουθενά ότι γνωρίζω η επέδειξα τις γνώσεις μου?Δεν γνωρίζω τίποτα,απλά εξετάζω ότι έχει γραφτεί ηδη και θέτω κάποια ερωτήματα.Δεν ειναι το φόρουμ χώρος να τεθούν ερωτήματα απο έναν αρχάριο η έναν πιο έμπειρο?

Έγινε επεξεργασία - Traxanoplagia
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Κριτική σου έκανα κάπου και δεν το κατάλαβα?Ερωτήματα προς προβληματισμό έκανα που μονο να σε βοηθήσουν μπορούν αν το σκεφτείς.Είπα πουθενά ότι γνωρίζω η επέδειξα τις γνώσεις μου?Δεν γνωρίζω τίποτα,απλά εξετάζω ότι έχει γραφτεί ηδη και θέτω κάποια ερωτήματα.Δεν ειναι το φόρουμ χώρος να τεθούν ερωτήματα απο έναν αρχάριο η έναν πιο έμπειρο?

Όχι μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος τότε ίσως να φταίει ο γραπτός λόγος που γίνεται παρεξηγησημος πολλές φορές.

Εννοείται ότι χώρος να τεθούν ερωτήματα ειδικά εάν είναι καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, manos23 said:

Όχι μάλλον εγώ κατάλαβα λάθος τότε ίσως να φταίει ο γραπτός λόγος που γίνεται παρεξηγησημος πολλές φορές.

Εννοείται ότι χώρος να τεθούν ερωτήματα ειδικά εάν είναι καλοπροαίρετα.

Είδες κάποιο κακοπροαίρετο ερώτημα?Κάποια μομφή ή ειρωνεία προς το πρόσωπο κάποιου μέλους?

Η συζήτηση ξεκίνησε για την ποιότητα των δίσκων και εγώ σχολίασα επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, stathis spithas said:

Οι φωτος που παραθεσες απο το εκτροφειο του Αντονελο Γκρεκο ανηκουν σε χομπιστα που βγαζει κατα καιρους ψαρια πολυ δυνατα σχηματικα..

Καλυτερα και απο τους γεννητορες του... 

Οπως επισης πολλα απο αυτα θα εχουν την δυνατοτητα καποιοι απο τους Ελληνες χομπιστες να τα φιλοξενησουν στα ενυδρεια τους..

Δεν ξερω που εχεις δει τα ψαρια "βελακια" αλλα υπαρχουν παιδια που εχουν κανει αρκετες γεννες και εχουν βγαλει εκπληκτικα ψαρια πολλες φορες καλυτερα και απο τα εκτροφης...

 

Έχεις κάποιες φωτογραφίες να παραθέσεις από ψάρια γέννας χομπιστα που θα τα θεωρούσες αξιόλογα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Έχεις κάποιες φωτογραφίες να παραθέσεις από ψάρια γέννας χομπιστα που θα τα θεωρούσες αξιόλογα?

Θα ψαξω να βρω μεσω μεσεντζερ(οτι μπορω) γιατι για πολλοστη φορα ειμαι χωρις υπολογιστη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Έχεις κάποιες φωτογραφίες να παραθέσεις από ψάρια γέννας χομπιστα που θα τα θεωρούσες αξιόλογα?

 

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής... έβαλα παραπάνω το link από την γέννα μου, περιμένοντας κάποιο σχόλιο σου.-  B)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diskus fan said:

 

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής... έβαλα παραπάνω το link από την γέννα μου, περιμένοντας κάποιο σχόλιο σου.-  B)

Μου άρεσε πάρα πολύ η ανάπτυξή τους έως τους πρώτους δύο μήνες.Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που περίμενα σύμφωνα με το ξεκίνημά που είχαν και την φωτογραφία που τα δείχνει ενήλικα.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2017 at 7:44 ΜΜ, το μέλος Traxanoplagia έγραψε:

Μου άρεσε πάρα πολύ η ανάπτυξή τους έως τους πρώτους δύο μήνες.Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που περίμενα σύμφωνα με το ξεκίνημά που είχαν και την φωτογραφία που τα δείχνει ενήλικα.

 

 

Ενδιαφέρουσα η άποψη σου.

Τα ενήλικα που βγήκαν φωτογραφία ήταν ότι κράτησα για μένα... ακριβώς επειδή, ΔΕΝ ήταν καλά.-

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2017 at 2:09 PM, Traxanoplagia said:

Έχεις κάποιες φωτογραφίες να παραθέσεις από ψάρια γέννας χομπιστα που θα τα θεωρούσες αξιόλογα?

Θα ήθελα την γνώμη σου για αυτό το ψαρί.Είναι αναπαραγωγή φίλου με τον οποίο συνεργαζόμαστε σε ότι αφορά τα ψάρια μας δηλαδή επιλογές ψαριών και ζευγαριών.

red.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος peris έγραψε:

Θα ήθελα την γνώμη σου για αυτό το ψαρί.Είναι αναπαραγωγή φίλου με τον οποίο συνεργαζόμαστε σε ότι αφορά τα ψάρια μας δηλαδή επιλογές ψαριών και ζευγαριών.

red.jpg

εμενα μου φαίνεται πολυ Καλό!!! 

μακαρι να ειχατε και αναπαραγωγη απο αυτο.... ειναι 12-14 ποντους???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...