Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

κατσε να δουμε γιατι σαν να άρχισα να ζαχαρώνω το λεντ που εχει ο bbetta....... ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω αντίστροφη όσμωση..... εχετε προτάσεις? Δεν θελω μεταχειρισμένη, εχω δει ενα σετ απο γνωστό μαγαζι της αττικής στα 65 ευρώ (3 σταδίων) με τη μικρή μεμβράνη. δεν χρειάζομαι μεγαλύτερη ειμαι υπομονετικός (ή τσιγκούνης πειτε το όπως θέλετε!) Να πάρω αυτη να ξεμπερδεύω ή έχουμε καλύτερη λύση?? και ενα TDS γιατι βλέπω πολλές μαρκες στο ιντερνετ και δεν ξερω ποια δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε καλύψει ένα απλό σύστημα Α/Ο δεν χρειάζεσαι κάτι υπερβολικό. Και εγώ τριών σταδίων έχω. 

 

 

ΥΓ1. Τις Τ5 μου τις έδωσα όταν ξεκινούσα ανταλλαγή για κάποια αναλώσιμα, οπότε δεν μου έχει μείνει κάτι...

ΥΓ2. Το λεντ το πήρα ελάχιστα μεταχειρισμένο από χομπίστα που το έφερε από Αμερική. Στην ελληνική αγορά δεν ξέρω τι υπάρχει και αν κανεις έρευνα θα με ενδιέφερε. Προφανώς και δεν θέλω να αλλάξω αυτό που έχω (σκέφτομαι πολύ συχνά ότι αν πάθει κάτι, χτυπά ξύλο, ε τότε.... τον ήπιαμε).

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbetta said:

Θα σε καλύψει ένα απλό σύστημα Α/Ο δεν χρειάζεσαι κάτι υπερβολικό. Και εγώ τριών σταδίων έχω. 

 

 

ναι οντως μονο που προσπαθώ να καταλήξω σε ενα απο τα δυο....      http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174
http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30122


Επίσης ζαχαρώνω το φωτιστικό σου, αλλά πάντα πίστευα πως οι Τ5 ειναι καλύτερες για κανα δυο λόγους. Αλλά λογω χαμηλου υψους του ενυδρείου νομιζω πως σε εμένα θα κάνουν λιγο ζημια σε κοραλια που δεν θελουν πολύ φως. Φαντάζομαι το δικο σου εχει όλες τις απαραίτητες ρυθμισεις έντασης ε? (Βασικα ελεγα να παρω το αμεσως μεγαλύτερο απο αυτο που εχεις για να εχω και περιθόριο για μελλοντική αναβαθμιση γυαλας)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το σκεφτεσαι. Έχω κάψει μαλακά κοράλλια και LPS με το δικό μου στην αρχή αρχή, και σκέψου ότι στο 100% είναι πιο αδύναμο από Τ5. Από που σκεφτεσαι να το πάρεις; Ενδιαφέρομαι. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Σωστά το σκεφτεσαι. Έχω κάψει μ****α κοράλλια και LPS με το δικό μου στην αρχή αρχή, και σκέψου ότι στο 100% είναι πιο αδύναμο από Τ5. Από που σκεφτεσαι να το πάρεις; Ενδιαφέρομαι. 

Θα σου πω αργότερα, αλλά μήπως απλά να σηκώσω τις Τ5 ψηλότερα? Τις θεωρώ καλύτερες λίγο 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Θα σου πω αργότερα, αλλά μήπως απλά να σηκώσω τις Τ5 ψηλότερα? Τις θεωρώ καλύτερες λίγο 

Σήκωσε, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bbetta said:

Σήκωσε, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. 


εχω να χασω, το καπάκι! που σημαινει περισσότερη εξατμιση κτλπ.....  κοιτα πως το βλέπω, τα λεντ αυτης της κατηγορίας πιστέυω πως δεν ειναι 100% το ιδιο σαν φως με τις Τ5. απο την αλλη τα κοραλια που βαζω ισως να μη θελουν κατι παραπανω. επισης ειναι τραγικά πολλές οι ρυθμισεις που εχουν σε συγκριση με τις Τ5 οπότε κανεις παπαδες εστω και αν αλλάξεις μονο την ενταση τους.

Ελεγα να επενδυσω εως 150 ευρώ στο θεμα του φωτισμου.... οι επιλογες μου ειναι 3 οπως το σκεφτομαι τώρα. η πρώτη ειναι το φωτιστικό σου αλλά το αμεσως μεγαλύτερο. η δευτερη ειναι αυτο το υπεροχο  https://www.iquaticsonline.co.uk/universal-t5-light-bar/iquatics-aqualumi-universal-4-tube-80cm.html?___store=default  η δευτερη ειναι το δικό σου που ειναι δοκιμασμένη λυση με καλές κριτικές (αν και καποια ειχαν ελλατωματα) και η 3η ειναι το δικό σου μαζι με μια ή δυο Τ5 αλλά σε αλλο υψος σιγουρα κτλπ.....

Απο amazon κτλπ δεν μπορουμε να το φερουμε χωρις τον φόβο του τελωνειου αλλά εχω μια φιλη σε αγγλία και μια φιλη στη σουηδια και ισως μπορει να γινει μεσω αυτων χωρις τελωνειο ε?
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κύριοι περισσεύουν χρήματα.... 
Θα ήθελα να μου προτείνετε δυο σκιμμερ, ενα που να κοστίζει καινούριο εως 50 ευρώ και να εχει ικανοποιητικές επιδόσεις και ενα που να κοστίζει μεταχειρισμένο περίπου 50 ευρώ (δηλαδή να ειναι καλύτερης κατηγορίας απο το πρώτο).

 

Link to comment
Share on other sites

46115172_10217723682914750_1416612031062081536_n.thumb.jpg.421ba8e1d4eeed36cf0481d5e0ebd01d.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πως τα βλέπετε από υγεία? ανέκαμψαν καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

τα δεξιά καλά μου φαίνονται.

Τα αριστερά και αυτά καλά, αλλά όχι και τέλεια.  Με λίγο ταισματάκι θα τα βοηθήσει και τα 2 πιστεύω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά βοήθησε που τα κατέβασα χαμηλά....

Αυτή την εβδομάδα έλεγα να πάρω την

Jebao Ow-10

. Διάβασα ομως λιγο στο ξένο ιντερνετ πως εχουν βγαλει ζημιές. Τι λετε ειναι αξιοπιστη να τη χτυπήσω? την ήθελα γιατι η αλλη που εχω δεν εχει κοντρολλερ και ειναι και 2000l/h και μου φαινεται αρκετη η ροή για τα 60 λιτρα μου (σε συνδιασμό και με το μικρό εσωτερικό φιλτρο που δινει και αυτο ροή). η0w-10 βλέπω πως εχει ρύθμιση απο τα 500 εως τα 4000l.
Γνώμες??

Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία μου στις Jebao RW-4 μπορώ να πω οτι πάνω απο 2 χρόνια τα φτύνουν. Και αν δεν τα φτύσουν(δηλαδή να παραδώσουν πνεύμα), πέφτει η απόδοσή τους. 

 

Πλέων εχουν βγει νέα μοντέλα , και απο οτι ακούγετε στα σαίτ εχουν βελτιώσει κάποια πράγματα. 

θα έλεγα να την δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οι μόνες με κοντρόλερ στο εμπόριο που μπορούν να πέσουν κάτω απο τα 2000l σε ροή?? εχει βγαλει τώρα και μια εταιρία γνωστή απο τα σκιμμερ της (μου διαφέυγει το ονομα).
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω να σου πω.

Εγω μονο με rw4 ειχα ασχοληθεί. Πλεων εχω εναν απλό κυκλοφοριτή tunze και μια rw4 που μου εχει μεινει και δουλευει ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

τελικά βοήθησε που τα κατέβασα χαμηλά....

Αυτή την εβδομάδα έλεγα να πάρω την

Jebao Ow-10

. Διάβασα ομως λιγο στο ξένο ιντερνετ πως εχουν βγαλει ζημιές. Τι λετε ειναι αξιοπιστη να τη χτυπήσω? την ήθελα γιατι η αλλη που εχω δεν εχει κοντρολλερ και ειναι και 2000l/h και μου φαινεται αρκετη η ροή για τα 60 λιτρα μου (σε συνδιασμό και με το μικρό εσωτερικό φιλτρο που δινει και αυτο ροή). η0w-10 βλέπω πως εχει ρύθμιση απο τα 500 εως τα 4000l.
Γνώμες??

Το πολύ πολύ εάν είναι πολύ βγάζεις την άλλη και αφήνεις αυτή στην ρύθμιση που θες. 

Οι jebao είναι μια φτηνή λύση για τους χομπίστες, που ξέρουν όλοι πως μετά τον χρόνο οπότε γράψει μένει, έχω την OW 40 9+μηνες και δουλεύει, τι να σου πω. 

Link to comment
Share on other sites

Jebao εγγύηση ότι μετά από 1 χρόνο θα χρειαστείς νέες. Υπάρχουν και άλλες μάρκες, όχι μόνο tunze. 
Εγώ προσωπικά είχα 2 κυκλοφορητές jebao και 1 να επιστρέφει το νερό (reef) - οι 2 ψοφήσανε μαζί η επιστροφή άντεξε 2 μηνες παραπάνω. Ποτέ ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις Jebao  να πω και εγώ τη εμπειρία μου. Είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την τιμή της. Σίγουρα όμως δε φτάνει ούτε σε απόδοση, ουτε αξιοπιστία άλλες κορυφαίες επιλογές όπως η Tunze και η Vortech. 

Εγώ δουλέυω 2 RW 8, η μία 3 χρόνια και η άλλη μερικούς μήνες. Η πρώτη κάποια στιγμή δεν έπαιρνε μπρος, την καθάρισα με ξύδι και άρχισε να δουλεύει ξανά. Πιστεύω όμως ότι έχει ημερομηνία λήξης...

 

Η μεγαλύτερη αστοχία κατά τη γνώμη μου είναι ότι δε μπορεί να δουλέψει σε master - slave mode. Μετά από μερικά λεπτά χάνουν τον συγχρονισμό τους. Διάβασα για το ίδιο προβλημα από αρκετούς χομπίστες σε ξένα φόρουμ. Δυστυχώς επιβεβαιώνεται και επίσημα από την εταιρεία. 

Παραθέτω την απάντηση πού πήρα από fish street - σε όχι και τόσο καλά αγγλικά...-  που είναι ένας από τους πρώτους που έφεραν στην αγορά αυτές τις αντλίες πριν μερικά χρόνια.

HI

No, the Jebao Pump is Great, but it's +- time difference based on the client home network, example the distance / any RF or wirelesss or radio
Hope you can understand this price you cannot unbeatable~  It you need more goods item, it have many pump, but the price is higher you need to pay
Our pump is no problem on it, it mostly is for your home network problem, you need to close it or put the controller near together~  
Eric
 
Θεωρώ απαράδεκτο να μην λειτουργεί σωστά επειδή επηρεάζεται από άλλα δίκτυα στον ίδιο χώρο. Και πού πίστευε ότι θα την χρησιμοποιήσουμε; Κάπου που να μην υπάρχει παρεμβολή από κανένα άλλο ασυρματο δίκτυο;  Στη ζούγκλα του Αμαζονίου; Σε άλλο μήνυμα του μου πρότεινε να αγοράσω ένα άλλο σύστημα για να λειτουργεί σωστά, το οποίο για την κάθε αντλία στοιχίζει 50 ευρώ. 
HI
The Jebao C mode , it will have a time difference on it , some signal will affection on the system on the user,you can check if any wireless or signal affection on it,
If you really need a correctly opertion, you need to change to Mobile to connection, that it can make for your pump to be real wireless not affection with the 2.4G RF
We also have a mobile system, but of course the price is higher
Eric
Εγώ αυτό που του είχα πει είναι ότι, όταν αγοράζεις ένα προϊόν που στην περιγραφή λέει ότι συγχρονίζεται ασύρματα περιμένεις να λειτουργεί ασύρματα χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις κάτι επιπλέον. Το άφησα εκεί το ζήτημα, δεν το συζήτησα περισσότερο. Λέω αυτή την εμπειρία μου για να ξέρουμε όλοι πως για την τιμή της είναι αξιοπρεπής, σίγουρα όμως έχει σοβαρές αστοχίες. Θα αγόραζα ξανά Jebao  μόνο αν ήμουν σε απόλυτη ανάγκη για επιπλέον κυκλοφορία και δ εμπορούσα με τίποτα να πάρω άλλη αξιόπιστη αντλία. Και αυτές που έχω σκοπεύω να τις αντικαταστήσω.
Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και από την δικιά μου εμπειρία ότι τις περισσότερες φορές ισχύει το "ότι πληρώσεις παίρνεις ".

Βέβαια θα μου πεις ότι αν μια jebao με σχεδόν ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά κάνει το 1/3 μιας vortec τι κάνουμε?

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις jebao /jecod ή όπως αλλιώς τις λένε.

Έχω κυκλοφοριτες που κράτησαν 2 εβδομάδες και άλλοι που μετά από 4 χρόνια λειτουργούν ακόμα.

Αντλίες επιστροφής ειδικά τις μεγάλες γκρι 6000λ που δουλεύουν ασταμάτητα 3-4 χρόνια ενώ οι μπλε 2000ρες που χάλασαν στο 6μηνο.

Γενικά έχω καταλήξει στην μη σταθερή ποιότητα κατασκευής όμως αυτό μπορεί να αντισταθμιστεί με το χαμηλό κόστος. 

Δεν μπορεί να συγκριθεί μια vortec με την jebao! Όμως η μια κάνει 70€ ενώ η άλλη 300€.

Όπως είπε ο @submarine1981 στην μια η απόδοση πέφτει και χρειάζεται συχνό καθάρισμα ενώ μια νορτεκ ή μια tunze θα αντέξει μέσα στο χρόνο και θα θεωρείς ότι έχεις κάνει μια επένδυση. 

Όμως πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ ολους πολύ.  Θεωρείτε πως τα προγράμματα κυματισμού ενός κυκλοφορητή με κοντρόλερ είναι μεγάλο plus στο σωστό στήσιμο ενος ενυδρείου? αν δεν έχει και τόση σημασία να μη μπω στη διαδικασία και να πάρω μια sicce στα 1000L/h (τωρα εχω την 2000l) με 23 ευρωπουλα να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...