Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

σας ευχαριστώ ολους πολύ.  Θεωρείτε πως τα προγράμματα κυματισμού ενός κυκλοφορητή με κοντρόλερ είναι μεγάλο plus στο σωστό στήσιμο ενος ενυδρείου? αν δεν έχει και τόση σημασία να μη μπω στη διαδικασία και να πάρω μια sicce στα 1000L/h (τωρα εχω την 2000l) με 23 ευρωπουλα να ξεμπερδεύω.

Κοίτα θα σου πω όχι μόνο και μόνο πως χιλιάδες ενυδρεία έτρεχαν επί χρόνια χωρίς κοντρολερ, όμως με την βοήθεια ενός κοντρολερ βλέπεις βλέπεις άλλο ενυδρείο άλλη κίνηση, ποιο κοντά στην μητρική. Σαφώς το μάτι παίζει ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει σημασία είναι η ροή να προέρχεται από διαφορετικά σημεία (κυκλοφορητές τοποθετημένοι σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου) και μάλιστα αν είναι μόνο 2 οι κυκλοφορητές να είναι όσο γίνεται ο ένας απέναντι από τον άλλο. Τώρα αν ο κάθε κυκλοφορητής έχει και αυξομειούμενη ροή τότε ακόμη καλύτερα.

Αν μπορείς μην πάρεις μόνο ένα κυκολοφορητή αλλά 2 ή 3 μικρότερους και βάλε τους σε διαφορετικά σημεία. Αναλόγως με τον όγκο του ενυδρείου σου βέβαια, δε θυμάμαι πόσο μεγάλο είναι.

Η Tunze που θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες σε αυτό τον τομέα και η πρώτη που έβγαλε stream  αντλίες με controller  έχει και μία μικρή αντλία με controller  σε λογική τιμή. 

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Pumps-and-pump-equipment/Tunze/Turbelle-Stream-and-Stream-kits/Tunze-Turbelle-Nanostream-6040-electronic-6040-000::14983.html

Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις την tunze me 100 ευρώ παρά την Jebao με 60 ή 70.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Αυτό που έχει σημασία είναι η ροή να προέρχεται από διαφορετικά σημεία (κυκλοφορητές τοποθετημένοι σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου) και μάλιστα αν είναι μόνο 2 οι κυκλοφορητές να είναι όσο γίνεται ο ένας απέναντι από τον άλλο. Τώρα αν ο κάθε κυκλοφορητής έχει και αυξομειούμενη ροή τότε ακόμη καλύτερα.

Αν μπορείς μην πάρεις μόνο ένα κυκολοφορητή αλλά 2 ή 3 μικρότερους και βάλε τους σε διαφορετικά σημεία. Αναλόγως με τον όγκο του ενυδρείου σου βέβαια, δε θυμάμαι πόσο μεγάλο είναι.

Η Tunze που θεωρείται από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες σε αυτό τον τομέα και η πρώτη που έβγαλε stream  αντλίες με controller  έχει και μία μικρή αντλία με controller  σε λογική τιμή. 

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Pumps-and-pump-equipment/Tunze/Turbelle-Stream-and-Stream-kits/Tunze-Turbelle-Nanostream-6040-electronic-6040-000::14983.html

Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις την tunze me 100 ευρώ παρά την Jebao με 60 ή 70.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τις ροές.  Οι περισσότερες αντλίες θα παρέχουν αν τοποθετηθούν σωστά καλύτερο αποτέλεσμα και σίγουρα πιο ασφαλές από ότι μια .

 

Όμως όσο αφορά την tunze Δυστυχώς η τιμή δεν είναι όπως τα λες .

Η τιμή μια αντίστοιχης jebao είναι η μισή ίσως και λιγότερο. 

Άσε που τελευταία είδα το άλλο.  Να ξεκολλάει αυτοκόλλητο tunze και από κάτω να υπάρχει sicce :matrix:????

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, fishbone! said:

Η τιμή μια αντίστοιχης jebao είναι η μισή ίσως και λιγότερο. 

Άσε που τελευταία είδα το άλλο.  Να ξεκολλάει αυτοκόλλητο tunze και από κάτω να υπάρχει sicce :matrix:????

 

Σε ποιο μοντέλο το είδες αυτό Διονύση; Αν γίνεται κάτι τέτοιο είναι μεγάλη απάτη, ειδικά από μία εταιρεία τέτοιου βεληνεκούς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

Σε ποιο μοντέλο το είδες αυτό Διονύση; Αν γίνεται κάτι τέτοιο είναι μεγάλη απάτη, ειδικά από μία εταιρεία τέτοιου βεληνεκούς. 

 Εγώ από την άλλη θα σου πω για tunze που δουλεύουν χρόνια η για προιοντα ecotech με 3πλασια λεφτά που έχουν θεματα κτλ κτλ... Όπως καταλαβαίνεις φίλε Δημήτρη για το καθένα υπάρχει η καλή και η κακή πλευρά όπως όλα. Επισης υπάρχουν αρκετοί  κωδικοι σε κάθε  εταιρεία που  κάποιος μπορεί να  βγει καλός και κάποιος  όχι . Δοκίμασε για μένα μια jebao  από την στιγμή που είναι στο μπάτζετ σου και στο μέλλον βλέπεις και κρίνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολύ διαφωτιστικά τα οσα λέτε.
Εχω δυο κυκλοφορητές ηδη σε αντίθετες πλευρες (ο δεύτερος ειναι το εσωτερικό φίλτρο αλλα λογω μικρού ενυδρείου κανει μια χαρα τη δουλειά του κυκλοφορητή). Τον κυρίως τον sicce τον αλλάζω τώρα γιατι εκτός του οτι ειναι (νομίζω) λιγο δυνατότερος απο οσο πρέπει εχει εμφανίσει και κατι θορύβους κατα καιρούς και τις προάλλες ειδα ρινίσματα μαγνήτη στον άξονα του. Η λογική απόφαση ειναι να τον αντικαταστήσω άμεσα και να  τον κρατήσω στην ακρη για backup γιατι μενω και επαρχία και αμα μείνω απο κυκλοφορητη θα τρέχω...

Κοιταχτε  προσωπικά εχω τη δυνατότητα να παρω κατι λιγο ακριβότερο μια φορά αλλα μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω κάτι φτηνότερο και να μου χαλάσει σύντομα απροειδοποίητα και να πρέπει να ξαναπάρω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Δηλαδή μπορώ να δωσω τα διπλάσια απο εναν jebao αρκει να εχει αρκετές πιθανότητες να με βγάλει 5εετια.

Πλέον τα πάντα ειναι πιθανόν να χαλάσουν. Ομως χάρη στο ιντερνετ μπορούμε να παίξουμε με τις πιθανότητες που εχει το καθένα να χαλάσει. πχ εγω εχω διαβάσει σε πολλά sites οτι ναι οι jebao έχουν θέματα. Δεν το εχω διαβάσει μεχρι τώρα αυτο τόσο πολύ για τους tunze. Οπότε στατιστικά όλα χαλάνε αλλά καποια λιγο περισσότερο από άλλα. Ετσι κινούμαι συνήθως οταν θέλω να αγοράσω κάτι και μελετάω το θέμα της αξιοπιστίας.

Το site που μου έστειλε ο

thediscusman

  δειχνει πολύ καλό, το έχετε δουλέψει? Υπάρχει λυση αν θελω να προτιμησω ελληνικό μαγαζι γιατι δεν βλέπω κατι με αυτο το tunze.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

 

Σε ποιο μοντέλο το είδες αυτό Διονύση; Αν γίνεται κάτι τέτοιο είναι μεγάλη απάτη, ειδικά από μία εταιρεία τέτοιου βεληνεκούς. 

Σε αντλία επιστροφής 2000λτ .

Και έτυχε να έχω αγοράσει την ίδια εξωτερική για τον ριακτορα μου πριν μια εβδομάδα.

Δεν τίθεται ζήτημα ηταν ακριβώς οι ίδιες. 

Φυσικά το κουτί ήταν tunze.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πολύ διαφωτιστικά τα οσα λέτε.
Εχω δυο κυκλοφορητές ηδη σε αντίθετες πλευρες (ο δεύτερος ειναι το εσωτερικό φίλτρο αλλα λογω μικρού ενυδρείου κανει μια χαρα τη δουλειά του κυκλοφορητή). Τον κυρίως τον sicce τον αλλάζω τώρα γιατι εκτός του οτι ειναι (νομίζω) λιγο δυνατότερος απο οσο πρέπει εχει εμφανίσει και κατι θορύβους κατα καιρούς και τις προάλλες ειδα ρινίσματα μαγνήτη στον άξονα του. Η λογική απόφαση ειναι να τον αντικαταστήσω άμεσα και να  τον κρατήσω στην ακρη για backup γιατι μενω και επαρχία και αμα μείνω απο κυκλοφορητη θα τρέχω...

Κοιταχτε  προσωπικά εχω τη δυνατότητα να παρω κατι λιγο ακριβότερο μια φορά αλλα μου είναι πολύ δύσκολο να πάρω κάτι φτηνότερο και να μου χαλάσει σύντομα απροειδοποίητα και να πρέπει να ξαναπάρω σε σύντομο χρονικό διάστημα. Δηλαδή μπορώ να δωσω τα διπλάσια απο εναν jebao αρκει να εχει αρκετές πιθανότητες να με βγάλει 5εετια.

Πλέον τα πάντα ειναι πιθανόν να χαλάσουν. Ομως χάρη στο ιντερνετ μπορούμε να παίξουμε με τις πιθανότητες που εχει το καθένα να χαλάσει. πχ εγω εχω διαβάσει σε πολλά sites οτι ναι οι jebao έχουν θέματα. Δεν το εχω διαβάσει μεχρι τώρα αυτο τόσο πολύ για τους tunze. Οπότε στατιστικά όλα χαλάνε αλλά καποια λιγο περισσότερο από άλλα. Ετσι κινούμαι συνήθως οταν θέλω να αγοράσω κάτι και μελετάω το θέμα της αξιοπιστίας.

Το site που μου έστειλε ο

thediscusman

  δειχνει πολύ καλό, το έχετε δουλέψει? Υπάρχει λυση αν θελω να προτιμησω ελληνικό μαγαζι γιατι δεν βλέπω κατι με αυτο το tunze.

 

Θα συμφωνήσω και με εσένα και με τον @salamander.

Με εσένα γιατί αγοράζοντας μια tunze ή vortec έχω μια εγγύηση και ένα service τουλάχιστον θεωρητικά άλλα και πρακτικά τις περισσότερες φορές.

Και με τον salamander στο ότι όλα χαλάνε και υπάρχουν αστοχίες υλικού ανεξάρτητα από το ποσό. 

 

Αυτο που θέλω όμως να πω είναι ότι το χόμπι μας χρωστάει πολλά στην jebao  διότι έχει κάνει προσιτό  το χόμπι μας με εξοπλισμό ειδικά σε μια χώρα που βρίσκεται σε τόσο μεγάλη κρίση.

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχουμε όλοι την δυνατότητα να βάλουμε vortec στα ενυδρεία μας !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και για καμια  tunze στις αγγελίες.  Μπορεί να βρείς καμια σε χαμηλή τιμή και να κάνεις την δουλίτσα σου μια χαρά και φθηνότερα απο μια καινούργια Jebao. ;) 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:


Το site που μου έστειλε ο

thediscusman

  δειχνει πολύ καλό, το έχετε δουλέψει? Υπάρχει λυση αν θελω να προτιμησω ελληνικό μαγαζι γιατι δεν βλέπω κατι με αυτο το tunze.

Έχω ψωνίσει πολλές φορές από mrutzek και εξοπλισμό και ζωντανά. Έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση. Είναι από τα παλιά και σοβαρά γερμανικά καταστήματα. Όταν δεν είχαν ανοίξει ακόμη άλλα καταστήματα γερμανικά με WYSIWYG φωτογραφίες και Ελλάδα δε μπορούσες να βρεις σχεδόν τίποτα ήταν η μόνη επιλογή... Δυστυχώς δε μπορεί να στείλει πια ζωντανά Ελλάδα και Κύπρο, αλλά ψωνίζεις κανονικά ό,τι άλλο θέλεις.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις Jebao  είπα και εγώ εξαρχής ότι είναι μια καλη επιλογή για τα χρήματά της. Αλλά δε μπορεί να συγκριθεί η αξιοπιστία και η αποτελεσματικότητά της σε βάθος χρόνου με καμιά άλλη σοβαρή αντλία. Και εγώ έχω αυτή τη στιγμή 2 RW8 αλλά έχω πρόγραμμα να τις αντικαταστήσω πριν με αφήσουν από μόνες τους...

Εννοείται πως μπορεί να παρουσιάσει αστοχία και μία Tunze αλλά στατιστικά αυτο θα συμβεί σε πολύ μικρότερο βαθμό. Είναι σαν να συγκρίζεις Lada  με mercendes. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Όσον αφορά τις Jebao  είπα και εγώ εξαρχής ότι είναι μια καλη επιλογή για τα χρήματά της. Αλλά δε μπορεί να συγκριθεί η αξιοπιστία και η αποτελεσματικότητά της σε βάθος χρόνου με καμιά άλλη σοβαρή αντλία. Και εγώ έχω αυτή τη στιγμή 2 RW8 αλλά έχω πρόγραμμα να τις αντικαταστήσω πριν με αφήσουν από μόνες τους...

Εννοείται πως μπορεί να παρουσιάσει αστοχία και μία Tunze αλλά στατιστικά αυτο θα συμβεί σε πολύ μικρότερο βαθμό. Είναι σαν να συγκρίζεις Lada  με mercendes. 

+1000

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μερες παρελαβα μια jebao ow-10...σημερα-αυριο θα τη βρεξω και θα σου πω γνωμη..

 

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2018 at 8:15 PM, thab said:

Πριν δυο μερες παρελαβα μια jebao ow-10...σημερα-αυριο θα τη βρεξω και θα σου πω γνωμη..

 

πως σου φανηκε? ρυθμίζεται αρκετά χαμηλα η ροή της?

Μου ηρθε και το TDS σήμερα. τι μετρήσεις πρεπει να εχω στο θαλασσινό και στο γλυκο ενυδρείο?? και στην οσμωση ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το TDS εγω το έχω για να μετράω πότε θέλει αλλαγή η μεμβράνη της όσμωσης. 

 

Το θέλουμε 0 της όσμωσης. Εμένα μολις πάει 015 αλλάζω το D.I. και μηδενίζει πάλι.  Εξαρτάται βέβαια και πόσο TDS εχει το αρχικό νερό της βρύσης σου, πρίν περάσει απο τα στάδια της όσμωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετράς την όσμωση. 

 

Πχ . Αν το νερό της βρύσης έχει ένδειξη 150 το καθαρό νερό θα πρέπει να είναι κάτω του 10 . Όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά.  

Αν βάλεις άλλο ένα στάδιο δηλαδή 3 + 1 ρητίνη τότε η ένδειξη θα πρέπει να πλησιάζει το 0.

Σε μια νέα όσμωση θα μετρήσεις πόσο βγάζει και μετά με την πάροδο των μηνών θα βλέπεις πόσο αυξάνει το TDs.

Μην ξεχνάς να αλλάζεις τα προφυλτρα στα προτεινόμενα λίτρα γιατί θα χαλάσει η μεμβράνη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πως σου φανηκε? ρυθμίζεται αρκετά χαμηλα η ροή της?

Μου ηρθε και το TDS σήμερα. τι μετρήσεις πρεπει να εχω στο θαλασσινό και στο γλυκο ενυδρείο?? και στην οσμωση ?

 

Ακομα δεν την εβαλα σε λειτουργια..χρειαζομαι εναν ανταπτορα..μολις τη βαλω θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Λίγες στιγμές φαγητου....
 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2018 at 4:12 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Λίγες στιγμές φαγητου....
 

 

Άμα θες να ταΐζεις κοραλια ταΐζεις πρώτα αυτή και μετά αλλιώς δεν θα σε αφήσει. 

Link to comment
Share on other sites

νικο το έμαθα απο τις πρώτες φορές αφου η τρελιαρα εκανε τη σύριγγα μπιμπερό καθε φορά! τωρα την εχω πετυχει μεχρι και να γραπώνει το six line να ανεβαίνει ολη επανω του και να του παιρνει το flake απο το στώμα... πλέον καμιά φορά της δινω μισή ταμπλέτα απο τους γλείφτες του αλλου ενυδρείου για να παίζει και να αφήνει και κανέναν αλλο να τρώει εκει μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 12:22 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

νικο το έμαθα απο τις πρώτες φορές αφου η τρελιαρα εκανε τη σύριγγα μπιμπερό καθε φορά! τωρα την εχω πετυχει μεχρι και να γραπώνει το six line να ανεβαίνει ολη επανω του και να του παιρνει το flake απο το στώμα... πλέον καμιά φορά της δινω μισή ταμπλέτα απο τους γλείφτες του αλλου ενυδρείου για να παίζει και να αφήνει και κανέναν αλλο να τρώει εκει μέσα!

Να την δεις να μπαίνει στο στόμα της bubble και με τα βελόνια μέσα από το στόμα της να τις βγάζει-παίρνει την τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

Νέες προσθήκες, ας είναι καλά οι εκπτώσεις!
Με βοηθάτε με τα ονόματα? επισης το αριστερό θελει έντονο φως? το εχω στο μισό υψος τωρα.
Εχει αρχίσει να γεμίζει ο βράχος πλέον. Θα αρχίσω να ψαχνω για θέσεις!

46520362_10217820211567906_3556085758328569856_o.jpg

IMG_20181125_150805_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με τα δύο μπορείς να παίξεις σε διάφορα ύψη στην πάνω φωτό(acanthanstrea) μπορείς να είσαι κάπου στην μέση ,και στην κάτω ζωανθους οπουδήποτε ακόμα και στον βυθό.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Νέες προσθήκες, ας είναι καλά οι εκπτώσεις!
Με βοηθάτε με τα ονόματα? επισης το αριστερό θελει έντονο φως? το εχω στο μισό υψος τωρα.
Εχει αρχίσει να γεμίζει ο βράχος πλέον. Θα αρχίσω να ψαχνω για θέσεις!

46520362_10217820211567906_3556085758328569856_o.jpg

IMG_20181125_150805_HDR.jpg

Watermelon λέγονται. 

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα κοραλλακια!

 

Με το wavemaker τι εκανες?

Εδω και 3-4 μερες εβαλα τον ow-10...

Τον εχω στο w2, στο low..μια χαρα ειναι...

Θορυβος ισα ισα και τον εχω στο δωματιο σκεψου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...