Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Μεγάλη προσοχή στην Acanthastrea, ξεκινα την από τέρμα κάτω και σιγά σιγά ανεβαίνεις. Είναι πολύ πιο πιθανό να την κάψεις από πολύ φως παρα να παύει κάτι από έλλειψη. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2018 at 8:18 PM, thab said:

Ομορφα κοραλλακια!

 

Με το wavemaker τι εκανες?

Εδω και 3-4 μερες εβαλα τον ow-10...

Τον εχω στο w2, στο low..μια χαρα ειναι...

Θορυβος ισα ισα και τον εχω στο δωματιο σκεψου..

Τελικα δεν εκανα τίποτα ακόμη, θα παω για μερικούς μηνες με μια sicce των 1000λ (τωρα εχω των 2000)  και βλέπουμε το πασχα που σκέφτομαι τη μετακόμιση σε ενα rio25.
ελπίζω να σου κρατησει πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2018 at 8:39 PM, bbetta said:

Μεγάλη προσοχή στην Acanthastrea, ξεκινα την από τέρμα κάτω και σιγά σιγά ανεβαίνεις. Είναι πολύ πιο πιθανό να την κάψεις από πολύ φως παρα να παύει κάτι από έλλειψη. 

για μια μέρα την άφησα εκει μεχρι να δω αν θα επαιρνα ενα κοματι βραχο ακομη να φτιαξω μια βάση στο πυθμένα για τετοια κοράλλια. Αν και στο μαγαζί μου είπαν να τη βαλω στη μέση ευτυχώς θυμήθηκα το οτι παραλίγο να σκότωνα την αλλη Acanthastrea και ισα που τη πρόλαβα και επανήλθε απο οταν τη κατέβασα.
κρίμα γιατι δεν θελω να εχω κοράλλια στο πατο τα θελω μονο στο βραχο. ισως θα πρέπει να ψηλώσω 10cm το καπάκι για να ανεβούν πιο πανω οι λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα... και εγώ έχω πάθει το ίδιο με τον φωτισμο στις ακαν. Και εγώ θέλω τα κοράλλια πάνω στον βράχο...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bbetta said:

Συμφωνώ απόλυτα... και εγώ έχω πάθει το ίδιο με τον φωτισμο στις ακαν. Και εγώ θέλω τα κοράλλια πάνω στον βράχο...

εχω ενα θειο στο αμερικα, αν του πώ να μου αγοράσει το ιδιο φωτιστικό με το δικο σου και μου το στείλει ταχυδρομικώς χωρις συσκευασία σαν να ειναι δουλεμένο λες να περάσει τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι, οσο λεει ο κατασκευαστής στη χειρότερη. Θα τον βαλω να μου το φερει ο ιδιος τον Αύγουστο που θα ερθει απλά ελεγα για νωρίτερα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά τι παίζει με τα τελωνεία... Κάποια άλλη εναλλακτική εκτός από το δικό μου δεν έχεις; Εγώ το βρήκα μπροστά μου και το πήρα, δεν έκανα κάποια έρευνα, όχι ότι μου βγήκε σε κακό βέβαια.  

Link to comment
Share on other sites

με κόστος μεχρι 150 ευρώ και προοπτικές για ριο 125 οχι δεν εχω βρει κάτι.  αν και ειδα προχτές κατι φλουβαλ καινουρια αλλά μαλλον θα θελω δυο για το 125 αργότερα οποτε ξεφευγουμε

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα μια ρικορντια. Είναι ήδη κολλημένη σε πλαγκ που λέτε να τη βάλω? Θέλει πολύ φως? Κυκλοφορία φαντάζομαι την ελάχιστη δυνατή ε? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έβαζα κυρίως σε χαμηλά σημεια όπου θα είχαν τον χώρο τους ή σε βραχάκια ξεχωριστά από τον υπόλοιπο βράχο

Κυκλοφορία δεν χρειάζεται έντονη όπως και από φως δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έψαχνα ηλεκτρόδιο ph για controller.... εχετε υπόψιν τιποτα οικονομικό?

Link to comment
Share on other sites

Ανασκόπηση 15 μηνών....

Λοιπόν, αφού κλείσαμε τους 15 μήνες λειτουργίας σκέφτηκα να τα κάνω ολα μια σούμα στο μυαλό μου να δω πως πήγε το εγχείρημα μεχρι τώρα.
Έχουμε και λέμε, το σύστημα δουλεύει απο την αρχή χωρίς σκίμμερ (και χωρις ΑΟ για ενα χρόνο+)  με αλλαγές νερού περίπου κάθε 7 μέρες 20%. Βακτήρια προστίθενται μετά απο κάθε αλλαγή και μια φορά που είχα κυανό έβαζα καθημερινά για καμιά 10αρια μέρες.
Από αλγες είχα πρόβλημα μόνο καποια στιγμή που αποφάσισα να βάλω για βυθό χοντρό σπασμένο κοράλλι. πολύ ωραίο στο μάτι (το bare bottom είναι απαίσιο αισθητικά για εμένα) αλλά η διατομική επί ενα μήνα είχε σκεπάσει τα πάντα. δεν εφευγε με τίποτα μεχρι που ξήλωσα όλο το βυθό και το ξανααφησα bare bottom. έκτοτε δεν εχει εμφανιστεί πάλι.
Φυσικά δεν θα τη γλίτωνα όσον αφορά και το κυανό. δυο φορές μεχρι τώρα. τη πρώτη έβαλα βακτήρια και σιφωναριζα σε καθε αλλαγή (και λίγο ενδιάμεσα) και έφυγε μέσα σε κάνα δυο βδομάδες. τη δεύτερη απλά σιφωναριζα στις αλλαγές και παλι έφυγε σε 2 βδομάδες. Εχει τυχει να βρω καμια φορά λίγο κυανό σε καμιά τρύπα του βράχου αλλά τη σιφωναρω και όλα οκ.

Φυσικά είχα και απώλειες. από όσα κοράλλια εχω βαλει μεχρι τώρα εχω χάσει 3 κεφάλια radioactive (καταλήξαμε τότε οτι τα τσίμπησαν κάποιου είδους κωπιποδα και από τότε πήρα το six line), εχω χάσει μια ρικορντια που δεν κατάφερα να τη κολλήσω όπως έπρεπε και τη χάλασα, έχω χάσει ακόμη δυο κεφάλια απο ένα είδος ζωανθου που έκλεισαν ξαφνικά για 3 μέρες και μετά άπλα ξεκόλλησαν από το plug τους... και εδώ και ενα μήνα εχω δυο κεφάλια Caulastrea που χαροπαλέυουν γιατί τα έκαψα απο το πολύ φως και δεν ανέκαμψαν (αλλά ζουν).
Ακόμη ένα θέμα είναι το utter chaos που έχω εδώ και σχεδόν 1 χρόνο. το πήρα με ένα κεφάλι και σε 4 μήνες έγιναν 3 τα κεφάλια και από τότε δεν έχει πετάξει κανένα άλλο. το έχω βαλει σε 5-6 διαφορετικές θέσεις κατά καιρούς αλλά δεν λέει να γεννήσει οπότε απλά υπάρχει έτσι. Γενικά πέραν του radioactive βλέπω πολύ αργή ανάπτυξη σε όλα αλλά δεν βιάζομαι.

οι λοιποί κάτοικοι γαρίδα σαλιάρα isx line και ερημίτης δεν είχαν ποτέ κάποιο εμφανές θέμα και ζουν ευτυχισμένα και αρμονικά όλοι μαζί με 3 σαλιγκάρια.

εδώ και δυο μήνες (μόλις) χρησιμοποιώ νερό ΑΟ αλλά το KH δεν λέει να πέσει κάτω απο το 9,0. και παλι πολύ καλύτερα από το 12+ που ήταν εδώ και ενα χρόνο πάντως..... υπόλοιπες μετρήσεις εχω μήνες να κάνω.  Γενικά η μόνη μου ρουτίνα σε αυτό το ενυδρείο εδώ και μήνες ειναι η αλλαγή νερού (και ένα πέρασμα του τζαμιού με μαγνήτη αν έχει μαζέψει τίποτα) και ενα ενδιάμεσο μικρό σιφωναρισμα σε ακαθαρσίες της σαλιάρας αν το παρακάνει (είναι πολύ ρυπογόνο ψάρι πάντως).  Άντε και καμιά φορά να καθαρίσω το τζάμι με τον μαγνήτη ενδιάμεσα στην αλλαγή αν και συνήθως δεν έχει μαζέψει κάτι.


Έβγαλα διάφορες φωτογραφίες να σας δείξω αλλά δεν έχει νόημα γιατί είχαν σβήσει τα φώτα και τα άναψα για λίγο αλλά τα περισσότερα κοράλλια είναι κλειστά οπότε τι να δείτε....

IMG_20181203_001531_HDR.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ανασκόπηση. Θεωρώ πως τα ζωανθακια δηλώνουν αδύναμο-λίγο φως. Για ανεβάσετε ψηλότερα, και Επισεις δες τις τιμές, πχ Mg. 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι έχεις 2Τ5 ακριβώς πάνω από την επιφανεια, εγώ δεν θα τα ανέβαζα τα ζωανθακια. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Από ότι θυμάμαι έχεις 2Τ5 ακριβώς πάνω από την επιφανεια, εγώ δεν θα τα ανέβαζα τα ζωανθακια. 

Για ποιο λόγο Βασίλη? 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε όλα τα κοράλλια που μέχρι τώρα είχε πρόβλημα ο Δημήτρης, είχε θέμα με υπερβολικό φως. Και από την δίκη μου εμπειρία είναι πολύ πιο ευκολο να κάψεις ένα κοράλλι παρα να πάθει κάτι από χαμηλό φωτισμο τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα. Κανένα ζωανθακι από τα 6-7 διαφορετικά είδη που είχα/έχω δεν πήγε άσχημα σε πραγματικά χαμηλό φως, αλλά την άκουσε όταν εκτέθηκε σε ένταση πολύ μικροτερη από του Δημήτρη....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο σε όλα τα κοράλλια που μέχρι τώρα είχε πρόβλημα ο Δημήτρης, είχε θέμα με υπερβολικό φως. Και από την δίκη μου εμπειρία είναι πολύ πιο ευκολο να κάψεις ένα κοράλλι παρα να πάθει κάτι από χαμηλό φωτισμο τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα. Κανένα ζωανθακι από τα 6-7 διαφορετικά είδη που είχα/έχω δεν πήγε άσχημα σε πραγματικά χαμηλό φως, αλλά την άκουσε όταν εκτέθηκε σε ένταση πολύ μικροτερη από του Δημήτρη....

Tα uter σε μένα που τα είχα ήταν ψηλά στη φραγκιερα και πήγαιναν τρενο

Link to comment
Share on other sites

Οντως τις Caulastrea  τις γλύτωσα στο τσάκ αφού παραλίγο να τις τσουρουφλίσω σαν Γερμανίδα γκόμενα που μπαίνει πρώτη φορά στο σολαριουμ! απο όταν τις κατέβασα στο βυθό έστρωσαν. τα uter ειναι χαμένη υπόθεση. Τα έχω δοκιμάσει και τέρμα επάνω και χαμηλά για πολύ καιρό. δεν χαλάνε αλλά δεν αναπτύσσονται κιόλας. θα πάρω άλλο ενα φραγκ καποια στιγμή να δω αν θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα.  Οι Τ5 είναι ουτε 5cm από το νερό και το ενυδρείο εχει ύψος μόλις 30cm
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Οντως τις Caulastrea  τις γλύτωσα στο τσάκ αφού παραλίγο να τις τσουρουφλίσω σαν Γερμανίδα γκόμενα που μπαίνει πρώτη φορά στο σολαριουμ! απο όταν τις κατέβασα στο βυθό έστρωσαν. τα uter ειναι χαμένη υπόθεση. Τα έχω δοκιμάσει και τέρμα επάνω και χαμηλά για πολύ καιρό. δεν χαλάνε αλλά δεν αναπτύσσονται κιόλας. θα πάρω άλλο ενα φραγκ καποια στιγμή να δω αν θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα.  Οι Τ5 είναι ουτε 5cm από το νερό και το ενυδρείο εχει ύψος μόλις 30cm
 

 

Ρε φίλε τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο και έχει ύψος μόνο 30 εκ ???

 

Το φωτιστικό πρέπει να πάει πιο ψηλά για να απλώσει το φως και να έχεις φάσμα. 

 

Παιδιά για να πάει καλά ένα κοραλλι δεν φτάνει μόνο το φως . Είναι και άλλοι παράγοντες πολύ σημαντικοί!

Link to comment
Share on other sites

ενα ταπεινό 60λιτρο ειναι μωρέ! Οι Τ5 απλώνουν κατευθείαν νόμιζα. Ενταξει μπορώ να τις σηκώσω 10 πόντους ακομη φτιάχνοντας ενα πλαίσιο απο πλεξι και βάζοντας το σαν επέκταση του τζαμιού προς τα πάνω.... απλά φτιάχνω και το Pico αυτο το διάστημα και βαριέμαι ολα μαζί.
  κοίτα το utter δεν το παίρνω και πολύ στα σοβαρά όταν το radioactive γεννοβολάει σαν το κουνέλι απο τη πρώτη στιγμή! Δεν μπορεί να έχουν τοσο αντίθετες απαιτήσεις.  Αμα θελει ας πιάσει και ας αναπτυχθεί αλλιώς παίρνω ακομη ενα radioactive....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ενα ταπεινό 60λιτρο ειναι μωρέ! Οι Τ5 απλώνουν κατευθείαν νόμιζα. Ενταξει μπορώ να τις σηκώσω 10 πόντους ακομη φτιάχνοντας ενα πλαίσιο απο πλεξι και βάζοντας το σαν επέκταση του τζαμιού προς τα πάνω.... απλά φτιάχνω και το Pico αυτο το διάστημα και βαριέμαι ολα μαζί.
  κοίτα το utter δεν το παίρνω και πολύ στα σοβαρά όταν το radioactive γεννοβολάει σαν το κουνέλι απο τη πρώτη στιγμή! Δεν μπορεί να έχουν τοσο αντίθετες απαιτήσεις.  Αμα θελει ας πιάσει και ας αναπτυχθεί αλλιώς παίρνω ακομη ενα radioactive....

 

Μ αρεσεις !!!

Ετσι για να μάθει το παλιοκοραλλο:bbq:!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ενα ταπεινό 60λιτρο ειναι μωρέ! Οι Τ5 απλώνουν κατευθείαν νόμιζα. Ενταξει μπορώ να τις σηκώσω 10 πόντους ακομη φτιάχνοντας ενα πλαίσιο απο πλεξι και βάζοντας το σαν επέκταση του τζαμιού προς τα πάνω.... απλά φτιάχνω και το Pico αυτο το διάστημα και βαριέμαι ολα μαζί.
  κοίτα το utter δεν το παίρνω και πολύ στα σοβαρά όταν το radioactive γεννοβολάει σαν το κουνέλι απο τη πρώτη στιγμή! Δεν μπορεί να έχουν τοσο αντίθετες απαιτήσεις.  Αμα θελει ας πιάσει και ας αναπτυχθεί αλλιώς παίρνω ακομη ενα radioactive....

Pico βλεπω....ελα να μαζευομαστε!!!:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ενα ταπεινό 60λιτρο ειναι μωρέ! Οι Τ5 απλώνουν κατευθείαν νόμιζα. Ενταξει μπορώ να τις σηκώσω 10 πόντους ακομη φτιάχνοντας ενα πλαίσιο απο πλεξι και βάζοντας το σαν επέκταση του τζαμιού προς τα πάνω.... απλά φτιάχνω και το Pico αυτο το διάστημα και βαριέμαι ολα μαζί.
  κοίτα το utter δεν το παίρνω και πολύ στα σοβαρά όταν το radioactive γεννοβολάει σαν το κουνέλι απο τη πρώτη στιγμή! Δεν μπορεί να έχουν τοσο αντίθετες απαιτήσεις.  Αμα θελει ας πιάσει και ας αναπτυχθεί αλλιώς παίρνω ακομη ενα radioactive....

Δες λίγο το μαγνήσιο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Οντως τις Caulastrea  τις γλύτωσα στο τσάκ αφού παραλίγο να τις τσουρουφλίσω σαν Γερμανίδα γκόμενα που μπαίνει πρώτη φορά στο σολαριουμ! απο όταν τις κατέβασα στο βυθό έστρωσαν. τα uter ειναι χαμένη υπόθεση. Τα έχω δοκιμάσει και τέρμα επάνω και χαμηλά για πολύ καιρό. δεν χαλάνε αλλά δεν αναπτύσσονται κιόλας. θα πάρω άλλο ενα φραγκ καποια στιγμή να δω αν θα είναι το ίδιο αποτέλεσμα.  Οι Τ5 είναι ουτε 5cm από το νερό και το ενυδρείο εχει ύψος μόλις 30cm
 

15 εκατοστά από το νερό βάλτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...