Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Η ο δισκος θα κρυωνει η το σκαλαρι θα ζεστενεται....αυξημενο βιοφορτιο απο διαφορετικα ψαρια Κλπ..... λεπτομερειες ισως, σημαντικες ομως σε δυσκολες καταστασεις.

Τι σημαινει αυξημενο βιοφορτιο απο διαφορετικα ψαρια;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mανο το οτι συνυπαρχουν στην φυση δεν ειναι το ιδιο στο να συνυπαρχουν στο ενυδρειο....εκει ο καθενας περνει τον δρομο του οταν το θελει η νιωθει αβολα.

Ας υποθεσουμε πως τα κραταμε σε μια μεση θερμοκρασια 28 με 29 βαθμους ο μεταβολισμος των σκαλαριων θα ειναι αυξημενος με οτι συνεπαγεται σαν διατηρηση του συγκεκριμενου ψαριου και ο δισκος σε δυσκολες καταστασεις ειδικα θελει την ζεστη του. Οταν συνυπαρχουν συνηθως προσπαθουμε καπος να το μοιρασουμε το θεμα αλλα στο τελος μπορει να την πατησουμε. 

 

Δημητρη εννοω αυξημενους ρυπους και αποβλητα με διαφορετικη προελευση παρασητων του καθε ειδους που κουβαλανε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικος αυτα ειναι λιγο πολυ οι λογοι οπου συζητιουνται στα φορουμ και το οτι υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ειναι γεγονος οποτε δεν θα μπορουσα να μην στο αναφερω για το δικο σου καλο...απο εκει και περα ειναι στο χερι σου εαν θες να το επιχειρησης.....ειναι λιγο εως πολυ ξενερωμα η ολη φαση αν αρχισουν τα προβληματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γενικος αυτα ειναι λιγο πολυ οι λογοι οπου συζητιουνται στα φορουμ και το οτι υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ειναι γεγονος οποτε δεν θα μπορουσα να μην στο αναφερω για το δικο σου καλο...απο εκει και περα ειναι στο χερι σου εαν θες να το επιχειρησης.....ειναι λιγο εως πολυ ξενερωμα η ολη φαση αν αρχισουν τα προβληματα.

Πολυ ...παρα πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θεση σου θα εβαζα καμια 50αρια ροδοστομους για να χαζευω το κοπαδισμα........χαχαχα.....τωρα θα μου πεις αυτο μου το λες για καλο.... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εγω στην θεση σου θα εβαζα καμια 50αρια ροδοστομους για να χαζευω το κοπαδισμα........χαχαχα.....τωρα θα μου πεις αυτο μου το λες για καλο.... :)

Εγω τους εβγαλα γιατι ζοριζονται στην θερμοκρασια.οι καρδιναλιοι ειναι λιγο πιο ανετοι κ ενω δεν κοπαδιαζουν οπως οι ροδοστομοι σ ενα σπιτι που ημουν χθες κ ειχε σ ενα 2μετρο με δισκους ηταν υπερθεαμα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εγω στην θεση σου θα εβαζα καμια 50αρια ροδοστομους για να χαζευω το κοπαδισμα........χαχαχα.....τωρα θα μου πεις αυτο μου το λες για καλο.... :)

Χαχαχαχα θα ήταν καλή ζωντανή τροφή για το σαλαχι

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Χαχαχαχα θα ήταν καλή ζωντανή τροφή για το σαλαχι

Χεχεχε.....δεν ξερω που κυκλοφορεις τα βραδια και ετσι....

Link to comment
Share on other sites

Το 900αρι σκεφτομε και ονειρευωμε κοπαδια εγω....ασε εμενα...εσυ σκεψου τη θα κανεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Χεχεχε.....δεν ξερω που κυκλοφορεις τα βραδια και ετσι....

Χαχαχαχα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το 900αρι σκεφτομε και ονειρευωμε κοπαδια εγω....ασε εμενα...εσυ σκεψου τη θα κανεις. :)

Δεν είμαι φαν τον μικροψαρον περισσότερο τι ψήνω να δω εάν ταιριάζει κανέναν πλεκο η Γατόψαρο που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ημουν αλλα εγινα....ειναι πανεμορφο θεαμα οταν ειναι παρα πολλα και εχουν χωρο και μακρος για να κολυμπησουν.....εχω ενα νταμαρακι κλασικο πλεκοστομο 30+ εκατοστα εαν ψηνεσε και σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Και εγω δεν ημουν αλλα εγινα....ειναι πανεμορφο θεαμα οταν ειναι παρα πολλα και εχουν χωρο και μακρος για να κολυμπησουν.....εχω ενα νταμαρακι κλασικο πλεκοστομο 30+ εκατοστα εαν ψηνεσε και σε ενδιαφερει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου απλά από ότι ξέρω δεν κάνουν με τους δίσκους.

Είναι συγκεκριμένα είδη που ταιριάζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καιρο ειχα δισκους με σκαλαρια...

Μαλιστα εχω βιντεο που μεσα στο ενυδρειο ζευγαρωνουν τα σκαλαρια και μαζι ζευγαρωνουν και δισκοι..

Βαζοντας τα ομως μαζι καποιο απο αυτα τα δυο δεν θα τα ευχαριστηθεις..

Αν ειναι να βαλεις ομως φροντισε να ειναι μικροτερο κοπαδι απο τους δισκους...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 11:44 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πολυ καιρο ειχα δισκους με σκαλαρια...

Μαλιστα εχω βιντεο που μεσα στο ενυδρειο ζευγαρωνουν τα σκαλαρια και μαζι ζευγαρωνουν και δισκοι..

Βαζοντας τα ομως μαζι καποιο απο αυτα τα δυο δεν θα τα ευχαριστηθεις..

Αν ειναι να βαλεις ομως φροντισε να ειναι μικροτερο κοπαδι απο τους δισκους...

Μα αυτό είπα και εγώ ότι δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τα 6 τεμάχια.

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2017 at 10:05 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Δεν είμαι φαν τον μικροψαρον περισσότερο τι ψήνω να δω εάν ταιριάζει κανέναν πλεκο η Γατόψαρο που λέει ο λόγος.

Μανο πες μου πως δεν σου αρεσουν τα μικροψαρα αφου δεις το βιντεο...... :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι κατάσταση αυτή... έλειψα για λίγο και το έκανες "american bar". :kookoo:

Επιγραμματικά λοιπόν...

1. Το πρώτο βιβλίο που αγόρασα (κάπου το 1980-81 νομίζω) ήταν του Klaus Paysan στο οποίο αναφέρει ότι, το motoro φτάνει τα 60 εκ. και θέλει θερμοκρασία 24-26 βαθμούς.

Από τις κατά καιρούς αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο, έχω διαπιστώσει ότι το 25-26 είναι σύνηθες, σαν προτεινόμενη θερμοκρασία. Το μέγεθος του από αυτά που έχω διαβάσει, αγγίζει τα 90-100 εκ. Στο θέμα των λίτρων είναι απλό και σαφές ότι εφ' όσον το σώμα είναι δισκοειδές, αλλά κινείται παράλληλα με τον βυθό, έχει αυξημένες απαιτήσεις ως προς το μήκος και πλάτος. Το βασικότερο όμως που ΔΕΝ πρέπει  όμως να μείνει αδιάφορο είναι το κεντρί, που έχει το σαλάχι στην ουρά για άμυνα. Ρώτα κάποιον που είχε την άσχημη εμπειρία να του το καρφώσει και θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Η άποψη μου λοιπόν είναι, πως έχεις κάνει κακή επιλογή.

2. Τα δισκάκια έγραψες ότι είναι 1,5 μηνός και 5 εκ. Πως γνωρίζεις ότι είναι 1,5 μηνός; Νομίζω έγραψες ότι, τα πήρες από κατάστημα.

3. Έγραψες... "Ναι ταιριάζουν στις παραμέτρους γιατί και στην φύση το συναντάμε στα ίδια ποτάμια που είναι και οι δίσκοι!"... από ποίο ποτάμι, είναι οι δίσκοι που έχεις;

4. Έγραψες... "Θεωρώ ότι τα νιτρικά δεν παίζουν σοβαρό λόγο για την ανάπτυξη τον ψαριών."... κάνε αρκετές γέννες δίσκων για να αποκτήσεις την εμπειρία και έλα πάλι να δούμε ΑΝ θα εξακολουθείς, να έχεις την ίδια άποψη. Μέχρι τότε να ξέρεις ότι, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος (έγραψε και ο Δημήτρης Τ ... σχετικά).

5. Τα σκαλάρια τρώνε σαν γουρούνια και διεκδικούν το φαγητό με τον ανάλογο τρόπο, αυτή είναι η κύρια αιτία που αποφεύγεις, να τα βάλεις μαζί με τους δίσκους. Έχουν την ίδια απαίτηση  σε αριθμό με τους δίσκους, για να "σπάει" και η επιθετικότητα μεταξύ των μελών της ομάδας. Τα altum γίνονται τεράστια, κάνε μια αναζήτηση να βρεις καμιά φωτογραφία τους, σε τελικό μέγεθος.

6. Καλό θα ήταν να είχες αποφύγει να γράψεις, για την ποιότητα των μικρών δίσκων.

7. Οι κρεμασμένες ρίζες, είναι λάθος (για τους δίσκους).

8. Τα πλέκο θα έλεγα ότι καλό θα ήταν, να τα έχεις αποφύγει (όπως και την ομάδα γεωφάγων).

9. Τελικά αυτός ο κύβος... μεγαλώνει ευχάριστα. Περιμένω να δω, το τελικό του μέγεθος. 

10. Να σου ζήσουν.-

 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Μανο πες μου πως δεν σου αρεσουν τα μικροψαρα αφου δεις το βιντεο...... :) 

 

 

 

Πολύ ωραίο μέγεθος ενυδρείου, για τα μικρόψαρα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσότεροι τα "χώνουν" σε 60λιτρα και νομίζουν ότι τα "βλέπουν".

Όταν βάζουμε ψάρια μαζί... ελέγχουμε ΑΝ ταιριάζουν, από πολλές παραμέτρους. Σε δισκοενυδρείο αυτά ... ΔΕΝ έχουν θέση.- 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως οντως ετσι ειναι...... και ο μονος λογος που ποσταρα το βιντεο ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου που προκειτε να παρει ο Μανος οπου θα ηταν υπεροχα τα ρουμι εαν δεν υπηρχαν φυσικα τα υπολοιπα ζωντανα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

ΔΕΝ είναι κατάσταση αυτή... έλειψα για λίγο και το έκανες "american bar". :kookoo:

Επιγραμματικά λοιπόν...

1. Το πρώτο βιβλίο που αγόρασα (κάπου το 1980-81 νομίζω) ήταν του Klaus Paysan στο οποίο αναφέρει ότι, το motoro φτάνει τα 60 εκ. και θέλει θερμοκρασία 24-26 βαθμούς.

Από τις κατά καιρούς αναζητήσεις μου στο διαδίκτυο, έχω διαπιστώσει ότι το 25-26 είναι σύνηθες, σαν προτεινόμενη θερμοκρασία. Το μέγεθος του από αυτά που έχω διαβάσει, αγγίζει τα 90-100 εκ. Στο θέμα των λίτρων είναι απλό και σαφές ότι εφ' όσον το σώμα είναι δισκοειδές, αλλά κινείται παράλληλα με τον βυθό, έχει αυξημένες απαιτήσεις ως προς το μήκος και πλάτος. Το βασικότερο όμως που ΔΕΝ πρέπει  όμως να μείνει αδιάφορο είναι το κεντρί, που έχει το σαλάχι στην ουρά για άμυνα. Ρώτα κάποιον που είχε την άσχημη εμπειρία να του το καρφώσει και θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Η άποψη μου λοιπόν είναι, πως έχεις κάνει κακή επιλογή.

2. Τα δισκάκια έγραψες ότι είναι 1,5 μηνός και 5 εκ. Πως γνωρίζεις ότι είναι 1,5 μηνός; Νομίζω έγραψες ότι, τα πήρες από κατάστημα.

3. Έγραψες... "Ναι ταιριάζουν στις παραμέτρους γιατί και στην φύση το συναντάμε στα ίδια ποτάμια που είναι και οι δίσκοι!"... από ποίο ποτάμι, είναι οι δίσκοι που έχεις;

4. Έγραψες... "Θεωρώ ότι τα νιτρικά δεν παίζουν σοβαρό λόγο για την ανάπτυξη τον ψαριών."... κάνε αρκετές γέννες δίσκων για να αποκτήσεις την εμπειρία και έλα πάλι να δούμε ΑΝ θα εξακολουθείς, να έχεις την ίδια άποψη. Μέχρι τότε να ξέρεις ότι, κάνεις πολύ μεγάλο λάθος (έγραψε και ο Δημήτρης Τ ... σχετικά).

5. Τα σκαλάρια τρώνε σαν γουρούνια και διεκδικούν το φαγητό με τον ανάλογο τρόπο, αυτή είναι η κύρια αιτία που αποφεύγεις, να τα βάλεις μαζί με τους δίσκους. Έχουν την ίδια απαίτηση  σε αριθμό με τους δίσκους, για να "σπάει" και η επιθετικότητα μεταξύ των μελών της ομάδας. Τα altum γίνονται τεράστια, κάνε μια αναζήτηση να βρεις καμιά φωτογραφία τους, σε τελικό μέγεθος.

6. Καλό θα ήταν να είχες αποφύγει να γράψεις, για την ποιότητα των μικρών δίσκων.

7. Οι κρεμασμένες ρίζες, είναι λάθος (για τους δίσκους).

8. Τα πλέκο θα έλεγα ότι καλό θα ήταν, να τα έχεις αποφύγει (όπως και την ομάδα γεωφάγων).

9. Τελικά αυτός ο κύβος... μεγαλώνει ευχάριστα. Περιμένω να δω, το τελικό του μέγεθος. 

10. Να σου ζήσουν.-

 

1. Ότι έχω γράψει για το motoro είναι από προσωπικές εμπειρίες του Σταυρου που έχει τον Άβυσσο και είναι ο μοναδικός που έχει τόσα χρόνια εμπειρία επάνω στο συγκεκριμένο είδος και το μοτορο που έχω είναι εκτροφής του 50cm η μεγαλύτερη θηλυκια του 28 ο αρσενικός και είναι αρκετά χρόνια στην λίμνη του.

Καλά δεν πρόκειται να το αγγίξω κιόλας.

2. Πάντα με τα λεγόμενα του καταστήματος και επικοινωνίας με τον εκτροφέα που προμηθεύονται Τους δίσκους.

3. Από το ποτάμι stendker στην Γερμανία και μετανάστευσαν μετέπειτα στον Άλιμο και το ποτάμι Ζαχαρόπουλος και το σαλαχι ποταμός Πλατεία Βικτωρίας και μαγαζί άβυσσος Σταυρος Τσιπας.

4.Δηλαδή με πάρα πολύ λίγα νιτρικά σχεδόν τίποτα τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν?

Γιατί εγώ μέχρις στιγμής βλέπω το αντίθετο.

5.έκανα Αναζήτηση και  τα δίνουν 12-15 εκατοστά.

6. Με την μικρή μου εμπειρία πάνω Στο συγκεκριμένο είδος και επειδή έτυχε να δω ίδιο μέγεθος και από άλλο μαγαζί αυτά που πείρα μου φαίνονται champions league!

7. Όταν έγραφα προτάσεις για το aquascape οι περισσότεροι συμφώνησαν σε κάτι τέτοιο δεν είπε κανείς το αντίθετο τώρα που το έστησα μου το λες και εσύ?

8. Ομάδα Γεωφαγον δεν θα μπει άντε ένας δύο μόνο και μόνο για τα απολυματα τροφών.

Οι πλεκο γιατί?

9.χαχαχαχα είδει περιμένω το επόμενο 185*65*75.

10. Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

Πολύ ωραίο μέγεθος ενυδρείου, για τα μικρόψαρα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσότεροι τα "χώνουν" σε 60λιτρα και νομίζουν ότι τα "βλέπουν".

Όταν βάζουμε ψάρια μαζί... ελέγχουμε ΑΝ ταιριάζουν, από πολλές παραμέτρους. Σε δισκοενυδρείο αυτά ... ΔΕΝ έχουν θέση.- 

Πολύ ωραίο θέαμα αλλά θέλω και το ψάρι με την προσωπικότητα να έχω μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγά να ΜΗΝ σου γράψω σήμερα και δεύτερο "σεντόνι".-   :kookoo:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Σιγά να ΜΗΝ σου γράψω σήμερα και δεύτερο "σεντόνι".-   :kookoo:

Χαχαχαχα οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος manos23 έγραψε:

Πολύ ωραίο θέαμα αλλά θέλω και το ψάρι με την προσωπικότητα να έχω μέσα.

Μανο...πανω απο ολα, οτι αγαπας. Κουβεντα να γινεται.Για να λεμε την αληθεια εχουμε δει δισκους με πολλους συνδιασμους....με σκαλαρια με ρουμις με γεοφαγους με με με. Σιγουρα τα λιτρα παιζουν ρολο...οπως και η φιλτρανση και πανω απολα η φροντιδα του συνολου...απλα εχοντας να κανουμε με δισκους οσο φορτωνουμε το ενυδρειο αυξανουμε και τις πιθανοτητες προβληματων που μπορουν να προκυψουν.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...