Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 51 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Πολύ σκοτεινά είναι.

Δεν φαίνεται τίποτα...:ooh2:

Χαχαχαχα έτσι πρέπει να είναι και στο φυσικό τους περιβάλλον έτσι είναι τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος manos23 έγραψε:

Χαχαχαχα έτσι πρέπει να είναι και στο φυσικό τους περιβάλλον έτσι είναι τα νερά.

Το πας για blackwater δηλαδή;

Τι έχεις κάνει για να σκουρύνει;

Αν και νομίζω το blackwater δεν θα αναδεικνύει τα χρώματα στους δίσκους εκτροφής, θα το προτιμούσα σε άγριους ή σε δίσκους εκτροφής που έχουν χρώματα άγριων.  Έίναι καθαρά θέμα γούστου βέβαια.

Νομίζω ότι δεν φαίνεται καλά γιατί καθρεφτίζει το φωτιστικό στο τζάμι.

Μόλις γεμίσει μέχρι πάνω ανέβασε καμία φωτό να το δούμε πάλι.

Επειδή χάθηκα και λίγο μέσα στο θέμα σου.  Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλορίζικο και να το χαρείς όπως επιθυμείς!!!:D

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποία ψάρια μιλάς και αναφέρεσαι στο... φυσικό τους περιβάλλον από πλευράς έντασης φωτισμού; Μεγάλη κουβέντα... πας να ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυυυ ωραίο χρωμα νερου!

Μου αρέσει!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Το πας για blackwater δηλαδή;

Τι έχεις κάνει για να σκουρύνει;

Αν και νομίζω το blackwater δεν θα αναδεικνύει τα χρώματα στους δίσκους εκτροφής, θα το προτιμούσα σε άγριους ή σε δίσκους εκτροφής που έχουν χρώματα άγριων.  Έίναι καθαρά θέμα γούστου βέβαια.

Νομίζω ότι δεν φαίνεται καλά γιατί καθρεφτίζει το φωτιστικό στο τζάμι.

Μόλις γεμίσει μέχρι πάνω ανέβασε καμία φωτό να το δούμε πάλι.

Επειδή χάθηκα και λίγο μέσα στο θέμα σου.  Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι καλορίζικο και να το χαρείς όπως επιθυμείς!!!:D

120 μήκος 60 πλάτος 60 ύψος 435 λίτρα και σαμπ 300 λίτρα.

Έχω ρίξει ένα σκεύασμα τις Kent έχω ρίζες και ξύλα μαύρη πλάτη και χαμηλό φωτισμό Μόλις μια t8.

Καλά εμένα μου αρέσει και έτσι σκούρο αρκετά.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

Για ποία ψάρια μιλάς και αναφέρεσαι στο... φυσικό τους περιβάλλον από πλευράς έντασης φωτισμού; Μεγάλη κουβέντα... πας να ξεκινήσεις.

Για τους δίσκους και από διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει και ντοκιμαντέρ που έχω δει τώρα τελευταία είναι πολύ σκούρα τα νερά εκεί που ζουν οι δίσκοι!

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολυυυ ωραίο χρωμα νερου!

Μου αρέσει!

Σε ευχαριστώ πολύ παρασκευα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στα εκτροφής μπορεις να εχεις κ καμια λαμπα παραπανω.τωρα για το χρωμα του νερου ....γουστα ειναι αυτα.εγω εχω αρκετό φως κ οταν καηκε μια λαμπα μου απο τις δυο ,δεν καταλαβα καμια αλλαγη συμεριφορας.επισης αναδεικνύει καλυτερα τα χρώματα των ψαριων .Α στεριωσε κ κανα φυτακι ετσι.αν παντως κολλησεις μ αυτο το χρωμα κ τον φωτισμο γιατι δεν βαζεις τύρφη;;;;αστα τα kent !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Στα εκτροφής μπορεις να εχεις κ καμια λαμπα παραπανω.τωρα για το χρωμα του νερου ....γουστα ειναι αυτα.εγω εχω αρκετό φως κ οταν καηκε μια λαμπα μου απο τις δυο ,δεν καταλαβα καμια αλλαγη συμεριφορας.επισης αναδεικνύει καλυτερα τα χρώματα των ψαριων .Α στεριωσε κ κανα φυτακι ετσι.αν παντως κολλησεις μ αυτο το χρωμα κ τον φωτισμο γιατι δεν βαζεις τύρφη;;;;αστα τα kent !!!!!

Στα χρώματα παίζει ρόλο και το χρώμα τον ψαριών πχ το κίτρινο χρώμα φαίνεται  ποιο ωραιο σε ένα σκοτεινό ενυδρείο  κτλπ. 

Τώρα εμένα προσωπικά μου αρέσει  το aquascape να έχει τόνο βιοτοπικου.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε καντο ετσι .οποτε κ αφου εχει κ μεγαλο σαμπ μπορεις να κανεις το νερακι σκουρο οπως θες μ τυρφη αν σ ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αμα υπαρχει θεληση κατι ωραιο θα βγει στο τελος.

Με τυρφη αντι για kent νομιζω θα είναι πιο φυσικο και λειτουργικο το αποτέλεσμα.

Με χαρα να το δουμε ολοκληρωμενο.

Πετρος :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ 2 έγραψε:

Αμα υπαρχει θεληση κατι ωραιο θα βγει στο τελος.

Με τυρφη αντι για kent νομιζω θα είναι πιο φυσικο και λειτουργικο το αποτέλεσμα.

Με χαρα να το δουμε ολοκληρωμενο.

Πετρος :thumbsu:

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει τυφρη μην φανταστείς ότι έχει και μεγάλη διαφορά.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα Μανο.......τωρα μπορεις να κανεις το γουστο σου..... αντε και καλογεμιστω!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ωραια πραγματα Μανο.......τωρα μπορεις να κανεις το γουστο σου..... αντε και καλογεμιστω!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα γούστου. Για πολύ καιρό είχα τα σκαλαρια μου σε σκούρο νερό, και έδειχναν υπέροχα.

Τωρα τελευταία για αλλαγή προσέθεσα μερικά φυτά και αναγκαστικά ανέβασα φωτισμό........

Στο μισο ενυδρείο......

Παλι υπέροχα μου φαίνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τελικά είναι θέμα γούστου. Για πολύ καιρό είχα τα σκαλαρια μου σε σκούρο νερό, και έδειχναν υπέροχα.

Τωρα τελευταία για αλλαγή προσέθεσα μερικά φυτά και αναγκαστικά ανέβασα φωτισμό........

Στο μισο ενυδρείο......

Παλι υπέροχα μου φαίνονται.

Παρεπιπτοντως,και σορυ για το σπαμ,εμεις ποτε θα το δουνε Παρασκευα? :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Γνωμη μου Μανο,βαλε κι αλλο φως στο ενυδρειο

Θα το αφήσω για λίγο έτσι και ίσως να το αυξήσω βάζοντας μια λάμπα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τελικά είναι θέμα γούστου. Για πολύ καιρό είχα τα σκαλαρια μου σε σκούρο νερό, και έδειχναν υπέροχα.

Τωρα τελευταία για αλλαγή προσέθεσα μερικά φυτά και αναγκαστικά ανέβασα φωτισμό........

Στο μισο ενυδρείο......

Παλι υπέροχα μου φαίνονται.

Βασικά και εγώ κάπως έτσι είμαι τώρα γιατί έβαλα επίτηδες ανακλαστιρα στη μισή λάμπα και η μία πλευρά είναι Ποιο σκοτεινή από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Παρεπιπτοντως,και σορυ για το σπαμ,εμεις ποτε θα το δουνε Παρασκευα? :D

Χαχα κάτι θα γίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2017 at 4:23 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Για τους δίσκους και από διάφορα άρθρα που έχω διαβάσει και ντοκιμαντέρ που έχω δει τώρα τελευταία είναι πολύ σκούρα τα νερά εκεί που ζουν οι δίσκοι!

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου περί του θέματος.

 

 

Άσχετα με τα ντοκιμαντέρ που έχεις δει... η προσωπική μου εμπειρία με οδήγησε να έχω τους δίσκους μου (εκτροφής) σε νερό "κρύσταλλο" και με αρκετό φωτισμό, για να μπορώ να βλέπω, πιο σωστά τα χρώματά τους. Το προσωπικό μου γούστο είναι σε χρώματα κοντινά των "άγριων"... δηλαδή τελείως κόκκινα ή κίτρινα ή πορτοκαλί ψάρια... ΔΕΝ με "συγκινούν" (και για άλλους λόγους, πέραν του χρωματισμού).

Σε διαυγές νερό έχω κρατήσει και "άγριους" δίσκους όπου, ΔΕΝ διαπίστωσα να έχουν κάποια αρνητική αντίδραση γι' αυτό, και σε τέτοιο διατηρώ τους "άγριους" μου, ακόμα και τώρα.

Εσύ έχεις αποφασίσει τις χρωματικές ποικιλίες που θα φιλοξενήσεις;  Ήδη έχεις 3 διαφορετικές... και αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι διαφορετικό φάσμα φωτός, για την κάθε μια, ώστε να αναδειχθούν τα χρώματα τους σωστά.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Άσχετα με τα ντοκιμαντέρ που έχεις δει... η προσωπική μου εμπειρία με οδήγησε να έχω τους δίσκους μου (εκτροφής) σε νερό "κρύσταλλο" και με αρκετό φωτισμό, για να μπορώ να βλέπω, πιο σωστά τα χρώματά τους. Το προσωπικό μου γούστο είναι σε χρώματα κοντινά των "άγριων"... δηλαδή τελείως κόκκινα ή κίτρινα ή πορτοκαλί ψάρια... ΔΕΝ με "συγκινούν" (και για άλλους λόγους, πέραν του χρωματισμού).

Σε διαυγές νερό έχω κρατήσει και "άγριους" δίσκους όπου, ΔΕΝ διαπίστωσα να έχουν κάποια αρνητική αντίδραση γι' αυτό, και σε τέτοιο διατηρώ τους "άγριους" μου, ακόμα και τώρα.

Εσύ έχεις αποφασίσει τις χρωματικές ποικιλίες που θα φιλοξενήσεις;  Ήδη έχεις 3 διαφορετικές... και αυτό σημαίνει ότι χρειάζεσαι διαφορετικό φάσμα φωτός, για την κάθε μια, ώστε να αναδειχθούν τα χρώματα τους σωστά.  

Περισσότερο το κάνω σκούρο το νερό λόγω γούστου μου αρέσει αυτή η άγρια ομορφιά.

Δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο χρωματισμό μέχρι στιγμής ότι μου αρέσει στο μάτι εάν και αυτοί που μου αρέσουν Ποιο πολύ είναι οι αλενκρερ.

Link to comment
Share on other sites

Πως το καταφέρνεις... να μου τα κάνεις "κουβάρι" συνεχώς;  :rolleyes:

Ωραία... σου αρέσει η άγρια"" ομορφιά... η χρωματική ποικιλία (Alenquer) που ανέφερες ακόμα και σε εκτροφής, "δένει" με αυτό το περιβάλλον. Τα ψάρια όμως που έχεις ήδη βάλει... ΔΕΝ θα μπορέσεις να τα "δεις" .  ;) 

Γιατί ΔΕΝ ψάχνεις βρεις... Alenquer;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Πως το καταφέρνεις... να μου τα κάνεις "κουβάρι" συνεχώς;  :rolleyes:

Ωραία... σου αρέσει η άγρια"" ομορφιά... η χρωματική ποικιλία (Alenquer) που ανέφερες ακόμα και σε εκτροφής, "δένει" με αυτό το περιβάλλον. Τα ψάρια όμως που έχεις ήδη βάλει... ΔΕΝ θα μπορέσεις να τα "δεις" .  ;) 

Γιατί ΔΕΝ ψάχνεις βρεις... Alenquer;

Χαχαχαχα το έχω έμφυτο ταλέντο.

Εντάξει εν μέρει έχεις δίκιο γι'αυτό τα υπόλοιπα που θα μπουν θα είναι alenquer αυτά που έχω βάλει είδει απλά μου άρεσαν και πραγματικά δεν πίστευα οτι θα ήθελα να ασχοληθώ με τους δίσκους.

Και επειδή με ξέρω στο μέλλον βλέπω να το γυρίζω στους άγριους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...