Jump to content

Ρύθμιση STC Thermocontroler


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ..

 

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας. Προσπαθώ να σετάρω 1 STC thermocontroler κ έχω κολλήσει. Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο;

 

 

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. 

 

Ενώ έχω ρυθμίσει μέγιστη 11 βαθμούς κ μικρότερη 10, δεν μπορώ να το βάλω στο heating mode. Ανάβει μόνο το cooling mode λαμπάκι..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

 

Ίδια λογική ισχύει στο σετάρισμα και στην συνδεσμολογία.

Μπορείς να βάλεις μια φώτο από τον δικό σου έτσι ώστε να φαίνονται καθαρά οι συνδέσεις που έχεις κάνει ??

 

ps Το topic μεταφέρθηκε κάπου που ταιριάζει καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά νομίζω ότι καταλαβαίνω το λάθος μου..

Δεν έχω βάλει κάποιο καλώδιο ως γέφυρα μεταξύ της παροχής( adaptor) και της εξόδου ρεύματος για τον θερμοστάτη..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

 

Καλώς σας βρήκα.. Κ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Αυτή την στιγμή είμαι δεν μπορώ να βάλω κάποια φωτο( είμαι στην δουλειά). γύρω στις 11+ θα ανεβάσω όμως ..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, thedrowningman said:

Παρόλα αυτά νομίζω ότι καταλαβαίνω το λάθος μου..

Δεν έχω βάλει κάποιο καλώδιο ως γέφυρα μεταξύ της παροχής( adaptor) και της εξόδου ρεύματος για τον θερμοστάτη..

 

Αν δεν έχεις κάνει την γέφυρα δεν θα παίξει.  Παρολαυτα ανέβασε καμιά φώτο να δουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Επίσης το ένα καλώδιο της εξόδου του ρεύματος δεν το έχω συνδέσει με την παροχή.. 

 

Πριν το βάλεις στην μπρίζα βάλε μια καλη και καθαρή φώτο. . .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω πως το έχω τώρα.. αλλά κ μετά, πριν το βάλω στο ρεύμα.. κατάλαβα το σκεπτικό της ένωσης..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ηλεκτρολογος, από ότι βλέπω το γεφυρώσες σωστά.

 

Το συνδεσες? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, rastaman said:

Αυτο ειναι μονο για ψυξη ή καταλαβαινω κατι λαθος επειδη ειναι πολυ πρωι :P ;;

Έχει μόνο μια εξοδο.φαντάζομαι ότι ορίζεις σε ποια θερμοκρασία θέλεις να παίρνει μπρος και τότε ανοίγει και δίνει ρεύμα στην έξοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση που μπορεί να είναι μπούρδα, αφού δεν τα ξέρω. Στην πρώτη φωτογραφία, στην πρώτη σειρά που λέει model, έχει τσεκαρισμένο τα 12V...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗ το βάλεις σε πρίζα!! !!

Ο @kadmos έχει απόλυτο δίκιο. Αν δεν είναι λάθος στη σήμανση τότε θέλει 12v  DC για τη λειτουργία του. 

Αν έχεις κάνα μετασχηματιστακι 12v δοκίμασε το στην εισοδο. Αν είναι 230ν δε θα πάθει τίποτα. Αλλά αν είναι 12ν και το βάλεις σε πρίζα.. ... ΜΠΑΜ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία φαίνεται ότι είναι 12V DC. Άρα λειτουργεί με 12V. Το θέμα είναι τι ρελέ έχει. Εάν είναι 220V τότε μπορεί να συνδεθεί ο θερμαντήρας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...