Jump to content

Αγορές από ebay.


Mr.Puff

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Ξέρετε αν οι αγορές από ebay που γίνονται από Αγγλία ή Γερμανία υπόκεινται σε δασμούς στο τελωνείο όταν έρθουν Ελλάδα; 

Link to comment
Share on other sites

Λουκά απο Ευρώπη δεν υπάρχουν δασμοί.

Ασε που συνήθως αν υπάρχου (εκτός ευρώπης) το e-bay στους υπολογίζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Λουκά απο Ευρώπη δεν υπάρχουν δασμοί.

Ασε που συνήθως αν υπάρχου (εκτός ευρώπης) το e-bay στους υπολογίζει

Ευχαριστώ Πάνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω κάτι από Κίνα κάτω το 20€.

Είμαι περίεργος να δω αν θα περάσει τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία απο Αμερικη 15€ +15 μεταφορικα δεν το σταματησαν πουθενα την προηγουμενη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Απο κινα 25ευρω και περασε.

Στο δεμα γραφει 10ευρω ο γατος..

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χαλάρωσαν τους ελέγχους γενικώς και έρχονται τα δέματα πιο γρήγορα; Εγώ πάντως παρέλαβα προ ημερών παραγγελία που είχε γίνει τον Οκτώβριο... Δεν είχε ούτε σφραγίδες τελωνείου ούτε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα λιγάκι τα πράγματα έχουν ως εξής. 

Γίνεται δειγματοληψία. Αν το πακέτο σου κριθεί ότι αξίζει πάνω από 22€, άσχετα με το τιμολόγιο που έχει πάνω, πληρώνεις ΦΠΑ κ εκτελωνισμο. Την πάτησες δηλαδή. Αν είναι κάτω από αυτο το όριο πληρώνεις 3€ έξοδα εκτελωνισμο και καλά. 

Αν δεν το τσιμπήσουν σου έρχεται κανονικά. Αλλά επειδή ο φόρτος στο τελωνείο έχει αυξηθεί, παρατηρούνται πολυ μεγάλες καθυστερήσεις. Ο @KostasGr πχ παρήγγειλε κάποια πράγματα, εγώ έκανα παραγγελία μετά από αυτόν, κάποια πράγματα μου ήρθαν στις 2 βδομάδες και τα υπόλοιπα σε 2 μήνες. Του Κώστα ήρθαν σε 3 γιατι είχαν θαφτεί.

Από Ευρώπη φυσικά δεν ισχύουν τα παραπάνω. 

Κάποιες πλατφόρμες όπως το Amazon σου υπολογίζουν κατευθείαν και τα λοιπά έξοδα, ενώ το gearbest δίνει την επιλογή priority line, το οποίο το αντικείμενο που αγόρασες έρχεται πρώτα σε ευρωπαϊκή αποθήκη κ μετά σε σένα χωρίς τελωνείο. Κοστίζει βεβαια πολυ παραπάνω σαν επιλογή.

Το eBay έχει "μαυρισει" κάποιες χώρες γιατί κλεβονταν τα δεματα στα ταχυδρομια και όλοι ζητούσαν refund, και σε διαφορά φορουμ διάβασα ότι υπάρχει φόβος να "μαυριστει" και η Ελλάδα γιατί τα refunds έχουν αυξηθεί κατακόρυφα λόγω καθυστερήσεων στα τελωνεία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

..και σε διαφορά φορουμ διάβασα ότι υπάρχει φόβος να "μαυριστει" και η Ελλάδα γιατί τα refunds έχουν αυξηθεί κατακόρυφα λόγω καθυστερήσεων στα τελωνεία.

 

Ειναι ο λογος που δεν το πιεσα για refund, ηξερα οτι ο πωλητης το ειχε στειλει και πως δεν ευθύνεται για την καθυστερηση αν και ο ιδιος με ρωτησε αν θελω refund.

 

Θα μπορούσα να τα ζητησω και οταν ερχόταν το πακέτο να έκανα τον Κινέζο αλλα δεν το εκανα. Οι περισσοτεροι πονηρηδηδες ελληναραδες ομως πραττουν διαφορετικα και αυτο αργα η γρηγορα θα φερει ως αποτελεαμα αυτό που λες...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ευρώπη δεν ισχύουν δασμοί.

Κίνα ισχύουν αλλα μπορείς να τους αποφύγεις με κάποια τρικ.

Αμερική δύσκολα, δεν δέχονται τα τρίκ...

 

Έχω φέρει δέμα απο Κίνα αξίας 800€ με φωτιστικά μέσα κυκλοφορητές και ενα σωρό άλλα πράγματα και δεν πλήρωσα φράγκο.

 

 

Θα μπορούσα να αναφέρω σε επόμενο πόστ τα τρίκ αν δεν υπάρχει πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω οτι καλο θα ηταν ετσι να μπορεσουμε και εμείς να καλυψουμε καποιες ανάγκες 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...