Jump to content

Προβληματακι


Recommended Posts

Περασα απο πετ σοπ της περιοχης και ειπα να παρω υγρα τεστ....της sera βρηκα...πηρα για ph κ αμμωνια...μεχρι τωρα ειχα αυτα τα στικ,κληρονιμια του ενυδρειου...7.5 μου εβγαζε συμφωνα με τις ενδείξεις  το ph,κανω λεω ας κανω και τα υγρα...Αμμωνια κομπλε στο 0 το ph μου το βγαζει 9....Τι να εμπιστευτω και τι να κανω...Δν νομιζω να ειναι υγειες το Ph αυτο για τα ψαρακια...Eπισης ειπα να μετρησω και το νερο της βρυσης απευθειας να δω τι παιζει...και το εβγαλε αρκετα λιγοτερο απο το νερο του ενυδρειου...Ποιο να ειναι το προβλημα...Tα τεστ δεν ειναι ληγμενα αν αυτο παιζει το ρολο του...Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έκανες σωστά το τέστ?Σε ποιά περιοχή είσαι?

 

Το νερό της βρύσης πόσο ph έχει?

 

Τι διακοσμητικά έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Σίγουρα έκανες σωστά το τέστ?Σε ποιά περιοχή είσαι?

 

Το νερό της βρύσης πόσο ph έχει?

 

Τι διακοσμητικά έχεις μέσα?

100% σωστα....5ml ζητουσε και μετα 4 σταγονες υγρου...Αν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο ειχε 9 της βρυσης 7.5 ως 8 δν ταιριαζε ακριβως σε καποιο χρωμα...Ηταν αναμεσα...Φυτα ευκολα,ανουμπιες κλπ και μερικες ριζες....

Link to comment
Share on other sites

Στο 40 λιτρο είχες γράψει πως έχεις μονομάχο και όλα είναι εντάξει άρα να υποθέσω ότι μιλάμε για τα 200 λιτρα σωστά? Πάρε και μία μέτρηση στο ph του μονομάχου.

Διαβάζω πως το ενυδρείο στο έδωσε ένας φίλος σου. Το πήρες έτοιμο ή το έστησες από την αρχή? Αν το ph του μονομάχου είναι καλό τότε κάτι υπάρχει στο μεγάλο που εκτοξέυει το ph. Του έχεις αλλάξει νερό τελευταία?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα ετοιμο....Έκανα μια βαρβάτη αλλαγή νερου...Μόλις μέτρησα και στ μονομαχο...Το ίδιο υψηλό ph...Δεν ξέρω τι συμβαινει...Έκανα αλλαγή νερού και στ δύο ενυδρεία σμρ....Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως όταν έστρωνα το νερό στ βαρέλι μου να παίχτηκε καμιά διακοπή νερού κτ τετοιο και να το έφτασαν στ τερμα ολα...Τον μονομάχο 2.5 χρόνια τον εχω χωρίς θεμα...Το νερό που έχω έτοιμο στρωμένο στ βαρέλι το μέτρησα και αυτο και το ph του είναι μια χαρα....Αλήθεια δεν μπορώ να καταλαβω...Υπάρχει κίνδυνος μακεοπροθεσμα φαντάζομαι 

Link to comment
Share on other sites

ασβεστολιθικες πετρες  μαλλον εβαλες στο ενυδρειο σου...... Κοιταξε λιγο αυτες. Κανε τις δοκιμη με aqua forte(απο το σουπερ παρε 1€ εχει). Ξερεις πως;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ασβεστολιθικες πετρες  μαλλον εβαλες στο ενυδρειο σου...... Κοιταξε λιγο αυτες. Κανε τις δοκιμη με aqua forte(απο το σουπερ παρε 1€ εχει). Ξερεις πως;

Ξέρω να τις τεστάρω αλλά δεν έχω τπτ σε πέτρα μέσα εκτός από χαλίκι πετ σοπ....επίσης έκανα κτ αλλο!!!έκανα το τεστ σμρ τ πρωί κ ήταν παλο υψηλο...Μέσα στ δοκιμαστικό σωλήνα έριξα λίγες σταγόνες αντιχλωριο λ κατευθείαν εστρωσε τ ph...Δν ξερω αν πέτυχα κάτι ή απλά αραίωσα τ διάλυμα...2 σταγόνες έριξα σε 5 ml

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

Ξέρω να τις τεστάρω αλλά δεν έχω τπτ σε πέτρα μέσα εκτός από χαλίκι πετ σοπ....επίσης έκανα κτ αλλο!!!έκανα το τεστ σμρ τ πρωί κ ήταν παλο υψηλο...Μέσα στ δοκιμαστικό σωλήνα έριξα λίγες σταγόνες αντιχλωριο λ κατευθείαν εστρωσε τ ph...Δν ξερω αν πέτυχα κάτι ή απλά αραίωσα τ διάλυμα...2 σταγόνες έριξα σε 5 ml

Τεσταρε το χαλικι. Μια φορα πηρα απο το πετσοπ ενα που ειχε μεσα παρα πολλα μικρα κοχυλια....

Το αντιχλωριο δεν αλλαζει το ph (κανονικα). Αν μπορεις μετρησε Kh σ νερο βρυσης και ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τεσταρε το χαλικι. Μια φορα πηρα απο το πετσοπ ενα που ειχε μεσα παρα πολλα μικρα κοχυλια....

Το αντιχλωριο δεν αλλαζει το ph (κανονικα). Αν μπορεις μετρησε Kh σ νερο βρυσης και ενυδρειου.

Τεστάρα τις πέτρες μια χαρά βγήκαν....Αύριο στέλνω το νερό σε χημείο που έχω μια άκρη να μάθω τιμές στανταρ...κ πάμε σε α/ο που ήθελα να τ αποφυγω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Τεστάρα τις πέτρες μια χαρά βγήκαν....Αύριο στέλνω το νερό σε χημείο που έχω μια άκρη να μάθω τιμές στανταρ...κ πάμε σε α/ο που ήθελα να τ αποφυγω....

Καλυτερη λυση! και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα αποτελέσματα από τ χημείο τις μετρήσεις ούτε καν μ τις έδωσαν τ νερο είναι απλά ακατάλληλο σε ph σκληρότητα κ αγωγιμότητα,παράγγειλα κ όσμωση έρχεται αυριο...Πείτε μ σας παρακαλώ σε τι αναλογίες την χρησιμοποιώ...Επίσης πως αλλάζω νερό σταδιακα....πρέπει να βγάλω και όλη την διακόσμηση και να ξανά φτιάξω το ενυδρείο,πρέπει να φταει και το υπόστρωμα,τα ψάρια ευτυχώς βρήκα να τα φιλοξενισω μερικές μερες...Πρόταση για ένα καλό υπόστρωμα θελω...Σας κούρασα αλλά τώρα μαθαίνω και γω....Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Λοιπόν πήρα αποτελέσματα από τ χημείο τις μετρήσεις ούτε καν μ τις έδωσαν τ νερο είναι απλά ακατάλληλο σε ph σκληρότητα κ αγωγιμότητα,παράγγειλα κ όσμωση έρχεται αυριο...Πείτε μ σας παρακαλώ σε τι αναλογίες την χρησιμοποιώ...Επίσης πως αλλάζω νερό σταδιακα....πρέπει να βγάλω και όλη την διακόσμηση και να ξανά φτιάξω το ενυδρείο,πρέπει να φταει και το υπόστρωμα,τα ψάρια ευτυχώς βρήκα να τα φιλοξενισω μερικές μερες...Πρόταση για ένα καλό υπόστρωμα θελω...Σας κούρασα αλλά τώρα μαθαίνω και γω....Ευχαριστώ 

Το υποσρωμα γιατι θελεις να αλλαξεις;

Το νερο αλλαζεις σταδιακα, οπως το ειπες,  απο 10% (15%) Α/Ο σε καθε αλλαγη(αν εχεις ζωντανα μεσα).

Αν εχεις τεστ Kh kai Gh, μπορεις  να υπολογιζεις πόσο νερο βρυσεις χρειαζεται και σε ποια αναλογια.

Αν το νερο σου περιεχει "ποιος ξερει τι", μπορεις να μην βαζεις  νερο απο την βρυση - υπαρχουν ειδικα αλατα -  osmos re mineral (πχ. tis Dennerle- osmos re mineral+ kai polla alla).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Το υποσρωμα γιατι θελεις να αλλαξεις;

Το νερο αλλαζεις σταδιακα, οπως το ειπες,  απο 10% (15%) Α/Ο σε καθε αλλαγη(αν εχεις ζωντανα μεσα).

Αν εχεις τεστ Kh kai Gh, μπορεις  να υπολογιζεις πόσο νερο βρυσεις χρειαζεται και σε ποια αναλογια.

Αν το νερο σου περιεχει "ποιος ξερει τι", μπορεις να μην βαζεις  νερο απο την βρυση - υπαρχουν ειδικα αλατα -  osmos re mineral (πχ. tis Dennerle- osmos re mineral+ kai polla alla).

Γτ από το χημείο επεμεναν ότι όσο χάλια και να βγαίνει από την βρύση έχει κατι μεσα στ ενυδρειο που το τερματίζει το ph...Οπτ μάλλον αυτό θα φταει και είχες δικιο τλκ...Επίσης μου είπαν ότι με αυτή τν α/ο που θα πάρω εν θα χω θέμα απλά πρέπει να βρω τιτς αναλογιες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Γτ από το χημείο επεμεναν ότι όσο χάλια και να βγαίνει από την βρύση έχει κατι μεσα στ ενυδρειο που το τερματίζει το ph...Οπτ μάλλον αυτό θα φταει και είχες δικιο τλκ...Επίσης μου είπαν ότι με αυτή τν α/ο που θα πάρω εν θα χω θέμα απλά πρέπει να βρω τιτς αναλογιες...

Αν θελεις πικνοφυτεμενο, μπορεις να παρεις ή aqua soil

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4067-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-3lt-5703249710000.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5221-dennerle-scaper-s-soil-υπόστρωμα-1-4mm-4l-4001615045802.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/2225-fluval-plant-and-shrimp-stratum.html

ή ειδικο υποστρωμα  https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4069-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-1lt-5703249612007.html

και απο πανω χαλικι 1-3mm (τουλαχιστον 3-4 εκ παχος)

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

Αν δεν θα ειναι πικνοφυτεμενο, μονο το χαλικι αρκει.

Διαβασε και εδω (αν θελεις) :)

 

Αν θελεις να βρεις αναλογιες νερου για Α/ο, πρεπει να ξερεις σκληροτητα νερου της βρυσης. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις πικνοφυτεμενο, μπορεις να παρεις ή aqua soil

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4067-tropica-υπόστρωμα-aquarium-soil-3lt-5703249710000.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5221-dennerle-scaper-s-soil-υπόστρωμα-1-4mm-4l-4001615045802.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/2225-fluval-plant-and-shrimp-stratum.html

ή ειδικο υποστρωμα  https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/4069-tropica-υπόστρωμα-plant-growth-substrate-1lt-5703249612007.html

και απο πανω χαλικι 1-3mm (τουλαχιστον 3-4 εκ παχος)

https://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/europet-bernina-dark-1-3mm-10kg/

Αν δεν θα ειναι πικνοφυτεμενο, μονο το χαλικι αρκει.

Διαβασε και εδω (αν θελεις) :)

 

Αν θελεις να βρεις αναλογιες νερου για Α/ο, πρεπει να ξερεις σκληροτητα νερου της βρυσης. 

 

 

Εδω που φτασαμε πρεπει να διαβασω και να γινω εξπερ...Θα κρατησω αυτα τα λιγα φυτα που εχει ηδη,να δω τι αναπτυξη εχουν,αυτες οι ταμπλετες που φτιαχνουν υποστρωμα δν κανουν δουλεια....???

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Εδω που φτασαμε πρεπει να διαβασω και να γινω εξπερ...Θα κρατησω αυτα τα λιγα φυτα που εχει ηδη,να δω τι αναπτυξη εχουν,αυτες οι ταμπλετες που φτιαχνουν υποστρωμα δν κανουν δουλεια....???

Κανουν, οταν εχεις φυτα με ριζες - Echinodoros, Cryptocoryne. Μ΄αρεσουν της Tropica - Nutrition capsules (εχουν και μακρο και μικρο στοιχεια)

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutriton-capsules-ταμπλέτες-ενυδρείου-10-τεμ-5703249714008.htm

Το διαβασμα δεν βλαπτει ποτέ! :) Πρεπει απλα να εχεις βασικες γνωσεις. Με 5 αρθρα, που θα διαβασεις, δεν θα γινεις εξπερ .....Σιγα Σιγα.... Και οταν εχεις χρονο.....:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά....Πήρα χτες τ πρωί δύο μικρούς καρδινάλιους κ τους έβαλα στ ενυδρειο σμρ και οι δύο είχαν δεχθεί επίθεση...Πρόβλημα με τους υπόλοιπους καρδινάλιους δν είχα ποτε...Έχω άλλους 5...Επίσης 4 τιγρακια 2 αγγελοψαρα το πολύ 2.5 εκατοστα 2 silver shark και 4 κορι...τα αγγελοψαρα και τα silver shark είναι σε φάση μετακόμισης αλλά ποιος από όλους μπορεί να έκανε τν επιθεση?δν μπορώ να παρατηρήσω  επιθετική συμπεριφορά όση ώρα κ αν προσεχω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και παλι...Έχω μια ερωτηση,όσο και να το έψαξα μια σ μια κανονική απάντηση δν βρηκα,μπορεί να είναι και χαζή ερωτηση...Λοιπόν,γνωρίζουμε ότι ένα ψαράκι έχει περίεργη συμπεροφορα,επιθετικό πειραχτήρι κτλ,στ ψαρια του ιδού είδους...Ποια βήματα ακολουθούμε ώστε να βελτιώσουμε τν κατασταση...Στν συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένα τιγρακι δν γνωρίζω φύλο που είναι ακρως επιθετικό στα όμοια του,συνέχεια ολη μερα,δν ησυχαζει ουτε στ φαγητο.είναι μια ομάδα 6 ατόμων να υπενθυμίσω σε 200 λιτρα...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος farming again and again έγραψε:

Καλησπέρα και παλι...Έχω μια ερωτηση,όσο και να το έψαξα μια σ μια κανονική απάντηση δν βρηκα,μπορεί να είναι και χαζή ερωτηση...Λοιπόν,γνωρίζουμε ότι ένα ψαράκι έχει περίεργη συμπεροφορα,επιθετικό πειραχτήρι κτλ,στ ψαρια του ιδού είδους...Ποια βήματα ακολουθούμε ώστε να βελτιώσουμε τν κατασταση...Στν συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένα τιγρακι δν γνωρίζω φύλο που είναι ακρως επιθετικό στα όμοια του,συνέχεια ολη μερα,δν ησυχαζει ουτε στ φαγητο.είναι μια ομάδα 6 ατόμων να υπενθυμίσω σε 200 λιτρα...ευχαριστω

Θα επαιρνα ακομα 6 (να εχει να ασχολειται) :).  Αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Θα επαιρνα ακομα 6 (να εχει να ασχολειται) :).  Αλλα ψαρια εχεις στο ενυδρειο;

Έχω ναι....Καρδινάλιους κορυ και δυο μικρά αγγελοψαρα είχα μπάλα αλλά τα έδωσα κ ένα γκοστφις...και οι καρδινάλιοι θα φύγουν θα μπουν σε ένα καινούργιο που φτιαχνω και θα μείνουν τα υπολοιπα,άρα εν φύγουν οι καρδινάλιοι κ πάρω ακόμα μεριά τιγρακια μπορεί να λύσω το θεμα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος farming again and again έγραψε:

Έχω ναι....Καρδινάλιους κορυ και δυο μικρά αγγελοψαρα είχα μπάλα αλλά τα έδωσα κ ένα γκοστφις...και οι καρδινάλιοι θα φύγουν θα μπουν σε ένα καινούργιο που φτιαχνω και θα μείνουν τα υπολοιπα,άρα εν φύγουν οι καρδινάλιοι κ πάρω ακόμα μεριά τιγρακια μπορεί να λύσω το θεμα???

Σε  μεγαλο κοπαδι, επιθετικοτητα μειωνεται, αλλα ειναι πολυ ζωηρα ψαρακια.

Τιγρακια με αγγελοψαρα δεν θα κρατουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σε  μεγαλο κοπαδι, επιθετικοτητα μειωνεται, αλλα ειναι πολυ ζωηρα ψαρακια.

Τιγρακια με αγγελοψαρα δεν θα ει

Θεωρείς ότι είναι λύση αντί να μεταφέρω τους καρδινάλιους σε καινούργιο ενυδρείο να μεταφέρω τα τιγρακια??και απλά να βελτιώσω το κοπάδι τν καρδινάλιων σ αυτο???καρδινάλιοι με αγγελοψαρα νομίζω θα τα πάνε καλα

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγράκια θα τα έβγαζα άμεσα. Μαζί με τα αγγελόψαρα θα προτιμούσα μεγαλύτερο είδος  tetra από cardinals. Βέβαια τώρα που τα αγγελοψαρα είναι μικρά ίσως συμβιώσουν αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι κιχλίδες.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Πηρες την απαντηση...

Να συμπληρωσω μονο, οτι αν θα μεταφερεις τα τιγρακια στο φυτεμενο, ειναι 50/50 (για τα φυτα ). Μερικες φορες τσιμπανε (τραβανε) τα φυτα, εξαρταται και απο τι φυτα θα βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...