Jump to content

Help...


giorgosvas

Recommended Posts

Μια μεγάλη καλησπέρα κ από μένα. 

Μετά από 15 χρόνια λοιπόν είπαμε να ξανά ασχοληθούμε με το hobby για χάρη του 3 χρόνου γιου(η ζωή κάνει κύκλους...) 

Έστησα πριν από 15 μέρες ένα 60αρι.Θεωρητικα έχω μια εμπειρία από παλιά που κράταγα 3 μεγαλα οπότε στο στήσιμο δεν νομίζω να έκανα κάποιο σοβαρό λάθος-μέχρι που έβαλα τον πρώτο μονομάχο. Ενώ την πρώτη μέρα ήταν αρκετά ζωηρός σήμερα είναι πολύ ληθαργικος κ δεν φαίνεται καθόλου καλά. 

Έκανα μια γενναία αλλαγή κ τώρα απλά περιμένω... 

Μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω? 

 

 

IMG_20190619_163337.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχει κάνει κύκλο αζώτου το ενυδρείο; (Έχει στρώσει;) Πότε έβαλες το μονομάχο αφότου έστησες το ενυδρείο;

Τι μετρήσεις έχεις σε NH3/4 NO2 και NO3;

 

Πολύ σωστή σκέψη η αλλαγή νερού!

Προσπάθησε τον να φάει. Θα σου απαντήσουν σίγουρα άτομα με περισσότερη εμπειρία τι να προσέξεις παραπάνω :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλησπέρα!

 

Έχει κάνει κύκλο αζώτου το ενυδρείο; (Έχει στρώσει;) Πότε έβαλες το μονομάχο αφότου έστησες το ενυδρείο;

Τι μετρήσεις έχεις σε NH3/4 NO2 και NO3;

 

Πολύ σωστή σκέψη η αλλαγή νερού!

Προσπάθησε τον να φάει. Θα σου απαντήσουν σίγουρα άτομα με περισσότερη εμπειρία τι να προσέξεις παραπάνω :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 μέρες με βοήθεια από μπόλι είχα τις παρακάτω μετρήσεις. 

Αφού πήρα αυτές τον έβαλα την επόμενη-δλδ προχτές. 

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει το 0 νιτρώδη 0 νιτρικά.. Βλέπεις 0 αμμωνία; Μου πρασινίζει ελάχιστα αλλά εσύ ξέρεις σίγουρα που το είδες! Γιατί αν δεν είναι 0 τότε έχεις θέμα και θα θες αλλαγούλες και ίσως να φιλοξενήσεις το φίλο σου σε άλλο ενυδρείο προσωρινά :( 

Link to comment
Share on other sites

το 0 νιτρικα ειναι ενα θεμα ο @DeLk εχει δικιο

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Προτείνετε να κάνω κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα με εναν μονο μονομαχο δεν θα με παραξενευε ουτε τα μηδεν νιτρικα ουτε τα μηδεν νιτρωδη ουτε η μηδεν αμμωνια..

Αν και βλεπω μια algae ball (Αν δεν κάνω λαθος)που επηρεάζει λίγο το σύστημα.

Το ενυδρειο φαίνεται ότι είναι φρέσκο γιατί ακόμα δεν εχουν φυγει από τα ξύλα οι μύκητες οποτε μπορεί να το εχεις στήσει και λιγότερο από 10 μέρες.

Όπως και να έχει με σωστή την διαδικασία του μπολιασματος η βιολογία στρώνει σε 14 μέρες. 

Το ενυδρειο θέλει πάνω από ενάμιση μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα-το έκανα με μπόλι και από τις μετρήσεις φαίνεται ότι δεν έκανα κάποιο λάθος αλλά παρόλα αυτά μάλλον βιάστηκα. 

Θα τον μεταφέρω κάπου για κάποιες μέρες και ελπίζω να είναι όλα καλύτερα! Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μετρήσεις τακτικά τώρα για να δεις πως πάει! Είναι πολύ πιθανό το μπόλι να μην "έπιασε", οπότε το καλύτερο που μπορείς ίσως να κάνεις είναι να ξαναβάλεις (αν βρεις :)) για να δώσεις μία ακόμη ώθηση στο σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο μονομαχος δεν τα κατάφερε.... 

Έπειτα από 3 αλλαγές-οι 2 γενναίες--η εικόνα του ενυδρείου είναι αυτή. 

IMG_20190623_152556.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο anchistrus φαίνεται τα πάει πολύ καλά και ήδη έχει καθαρίσει αρκετά το ξύλο από το μηκητα. 

Από τις μετρήσεις φαίνεται ότι είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω να περάσω στη τελική φάση-με guppy και tetra.

Πρεπει μήπως να περιμένω να αυξηθούν τα NO2? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Ο anchistrus φαίνεται τα πάει πολύ καλά και ήδη έχει καθαρίσει αρκετά το ξύλο από το μηκητα. 

Από τις μετρήσεις φαίνεται ότι είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω να περάσω στη τελική φάση-με guppy και tetra.

Πρεπει μήπως να περιμένω να αυξηθούν τα NO2? 

Ευχαριστώ! 

 

IMG_20190623_152709.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Ο anchistrus φαίνεται τα πάει πολύ καλά και ήδη έχει καθαρίσει αρκετά το ξύλο από το μηκητα. 

Από τις μετρήσεις φαίνεται ότι είμαι έτοιμος να ξαναδοκιμάσω να περάσω στη τελική φάση-με guppy και tetra.

Πρεπει μήπως να περιμένω να αυξηθούν τα NO2? 

Ευχαριστώ! 

Έχω την εντύπωση και ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος οτι ο κύκλος του αζώτου τώρα αρχίζει, σαν να σκουραινει το κίτρινο στο τεστ αμμωνίας μου φαίνεται απο τη φώτο. Στρωμενο ενα ενυδρειο θεωρειτε οταν εχουμε ΝΗ3/4=0,ΝΟ2=0 και μετρησιμα N03.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Έχω την εντύπωση και ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος οτι ο κύκλος του αζώτου τώρα αρχίζει, σαν να σκουραινει το κίτρινο στο τεστ αμμωνίας μου φαίνεται απο τη φώτο. Στρωμενο ενα ενυδρειο θεωρειτε οταν εχουμε ΝΗ3/4=0,ΝΟ2=0 και μετρησιμα N03.

Ναι, καπως πρασινισε λιγο το NH3/4.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αλλαγή 50% κ αύριο ξαναμετραω. 

Μπορώ να βοηθήσω με κάποια φυτά? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Μόλις έκανα αλλαγή 50% κ αύριο ξαναμετραω. 

Μπορώ να βοηθήσω με κάποια φυτά? 

Ευχαριστώ! 

Δεν ειμαι σιγουρος αν βοηθα μια τοσο μεγαλη αλλαγη τοσο νωρις στην αρχη του κυκλου,.....θα μας πουν και οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που στρώνουμε με ψάρι οι αλλαγές είναι απαραίτητες. Από την στιγμή που δεν υπάρχει ψάρι δεν χρειάζεται αλλά να ξέρεις πως οι αλλαγές βοηθούν να πέσει η αμμωνία που την χρειαζόμαστε σε πρώτη φάση για το στρώσιμο. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση το ενυδρείο να θέλει να ανεβάσει αμμωνία και οι μεγάλες και συχνές αλλαγές που κάνεις να την κρατούν σε χαμηλά επίπεδα και άρα ο κύκλος να έχει κολλήσει. 

Όπως σου είπε ο @DeLk αν μπορείς να βρεις πάλι μπόλι έχει καλώς ειδάλλως άφησε το ένα διάστημα χωρίς αλλαγή και πάρε ξανά μετρήσεις. Μην βάλεις ψάρι στο μεσοδιάστημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον @stathis spithas

On 20/6/2019 at 3:24 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Σε 60 λιτρα με εναν μονο μονομαχο δεν θα με παραξενευε ουτε τα μηδεν νιτρικα ουτε τα μηδεν νιτρωδη ουτε η μηδεν αμμωνια..

το ιδιο ισχυει για ενα ancistrus ,αν ειναι μεχρι 5-6 εκ. Τωρα, που εκανες αλλαγη, ταιζεις το ψαρακι κανονικα (οχι υπερβολικα) και σε μια εβδομαδα (πριν την αλλαγη νερου) παρε ακομα μετρησεις. Αν δεν θα εχεις αμμωνια και νιτρωδη, μπορεις προοδευτικα να΄ρχιζεις να προσθετεις και αλλα ψαρακια ( πχ απο 2 μικρα καθε επομενη εβδομαδα). Αλλαγη νερου κανεις καθε εβδομαδα 30% (αν ειναι καλες οι μετρησεις).

Στο μελλον to αncistrus πρεπει να φυγει, μεγαλωνει πολυ.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

θα συμφωνήσω με τον @stathis spithas

το ιδιο ισχυει για ενα ancistrus ,αν ειναι μεχρι 5-6 εκ. 

Ευχαριστώ για τη διόρθωση!?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τις μετρήσεις της εβδομάδας και φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα αμμωνία.προχωραω σε αλλαγή 30% και απλά περιμένω έτσι? 

Το πλεκο πάντως ζωή να χει έχει καθαρίσει όλο το ξύλο από τον μύκητα και εχει καταλερωσει όλο το ενυδρείο... 

IMG_20190630_112433.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgosvas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...