Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα... εχω ενα ενυδρειο 120 l με ευκολα φυτα και γενικα συμιθισμενα ψαρια... ανα τακτα διαστηματα χανω ενα ενα ψαρι... δλδ εκει που την μια μερα ειναι μια χαρα την αλλη φαινεται σαν να μην μπορει να παρει ανασα ανοιγοκλεινει το στομα του και δεν. κολυμπανε... και στο τελος πεθαινουν. εγινε αλλαγη νερου προχτες κανονικα οπως παντα ...καμια ιδεα ?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου, τις ρουτίνες που ακολουθείς, πόσο καιρό τρέχει, τι φίλτρο υπάρχει και τα υλικά του, μετρήσεις νερού εάν υπάρχουν. Τι ψαράκια έχεις μέσα, για να μπορέσουμε να μπούμε στο νόημα και να βοηθήσουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δώσε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο σου, τις ρουτίνες που ακολουθείς, πόσο καιρό τρέχει, τι φίλτρο υπάρχει και τα υλικά του, μετρήσεις νερού εάν υπάρχουν. Τι ψαράκια έχεις μέσα, για να μπορέσουμε να μπούμε στο νόημα και να βοηθήσουμε.:)

ειναι κανα 5μηνο στημενο ..μου χαν δωσει φιλτρο εσωτερικο με βιολογικο υλικο κ ανθρακα καινουργιο...ταιζονται 2 φορες την μερα...και εχω 4 σκαλαρια...2-3  moly ...kai κοπαδι black neo k ena κοπαδι gapy 

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, η άποψή μου είναι ότι έχεις μεγάλο αριθμό ψαριών. Περισσότερα απ' όσα μπορεί να φιλοξενήσει

το ενυδρείο σου. Και ο υπερπληθυσμός πάντα οδηγεί σε απώλειες...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με @Φρου Φρου. Ο υπερπληθυσμός οδηγεί σε απώλειες αλλά βέβαια αυτό δεν είναι και απόλυτο αν λάβουμε υπ'όψιν και το φίλτρο. Δηλαδή μπορεί κάποιος σε 50 λίτρα να βάλει δύο χρυσόψαρα και με ένα απλό εσωτερικό να μην δουλέψει το σύστημα αλλά αν πούμε ότι αναβαθμίζουμε το φίλτρο σε κάποιο εξωτερικό που παίρνει πολλαπλάσια βιολογία εδώ νομίζω το παιχνίδι αλλάζει. Φυσικά και τα βακτήρια αποικούν όχι μόνο το φίλτρο αλλά και επιφάνειες του ενυδρείου αλλά παραμένει μία γερή βάση. 

Δηλαδή καλό είναι ναι μεν να κοιτάμε πρώτα τι ψάρια θέλουμε να βάλουμε στο ενυδρείο ανάλογα με τα λίτρα και το μέγεθος του ψαριού αλλά μετά να κοιτάμε αν μπορεί και το φίλτρο μας να υποστηρίξει αυτόν τον αριθμό. Εγώ το βλέπω σαν δύο διαφορετικά πράγματα. 

 

Όπως και να έχει δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο για να σε βοηθήσουμε περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Από οξυγόνο πως παει το ενυδρειο;

Και επίσης τον άνθρακα τον έχεις κανει αλλαγη;

Το πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό (που αναφέρθηκε ποιο πανω) είναι ότι σε μια ασθένεια οι απώλειες είναι πολλές τις περισσότερες φορές.. 

Βέβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις που χάνονται τα ψαρια ανά τακτά διαστήματα..

Αλλά και εκεί δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο ασθενειας με ή χωρίς εκδήλωση συμπτωμάτων.. 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

αυτη την στιγμι εχω 23 ψαρια... ειχα ρωτησει κ σσ pet και μου παν οτι ειμαι μια χαρα... ανθρακα αλλαζω μια φορα το μηνα...αλλα και τα νιτρικα πουωειχα μετρησει ηταν μια χαρα κ αμμωνια 0 εχω...απο οξυγονο εχω μηχανηματακι του οξυγονο....τι αλλη πληροφορια ννδωσω δεν ξερω... παντος ολα τα ψαρια... εκτος απο ενα ειχαν τα ιδια συμπτωματα.... δλδ ανοιγοκλεινα το στομα σου γρηγορα κ δεν κολυμπουσα η πηγαινα στο πατωμα η στο φιλτρο 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλή σου μέρα!

Εγώ θα επικεντρωνόμουν αρχικά στο φίλτρο αν και όσα σου είπαν για τον αριθμό των ψαριών ισχύουν. Ειχα τα λίτρα σου με ίδιο όγκο ψαροσύνθεσης (αν και διαφορετικά ψαράκια) και εσωτερικό φίλτρο.

Θα προτεινα αρχικά να ρυθμίσεις παραμέτρους εύκολα βελτιούμενες. Πχ στην θέση σου θα πετούσα τον άνθρακα και θα έβαζα στην θέση του και άλλο βιολογικό υλικό.

Αλλαγές νερού και καθαρισμός φιλτου σε εβδομαδιαία βάση (ευλαβικά). Το δικό μου φίλτρο (Hailea RP600 - περίπου 200γρ βιολογικού υλικού) μπούκωνε στην εβδομάδα (έβαζα και ενυδρειακό βαμβακι) και χρειαζόταν ή να το ρυθμίσω στην μέγιστη ροή ή να το καθαρίσω (το καθάριζα).

Πες μας αν θέλεις ποιο φίλτρο έχεις για να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε την κατάσταση.

Οφείλω να σου πω ότι είχα την αίσθηση ότι το σύστημα μου κινούνταν στο όριο και το επέβλεπα καθημερινά για τυχόν αλλαγές συμπεριφοράς /εικόνας κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλή σου μέρα!

Εγώ θα επικεντρωνόμουν αρχικά στο φίλτρο αν και όσα σου είπαν για τον αριθμό των ψαριών ισχύουν. Ειχα τα λίτρα σου με ίδιο όγκο ψαροσύνθεσης (αν και διαφορετικά ψαράκια) και εσωτερικό φίλτρο.

Θα προτεινα αρχικά να ρυθμίσεις παραμέτρους εύκολα βελτιούμενες. Πχ στην θέση σου θα πετούσα τον άνθρακα και θα έβαζα στην θέση του και άλλο βιολογικό υλικό.

Αλλαγές νερού και καθαρισμός φιλτου σε εβδομαδιαία βάση (ευλαβικά). Το δικό μου φίλτρο (Hailea RP600 - περίπου 200γρ βιολογικού υλικού) μπούκωνε στην εβδομάδα (έβαζα και ενυδρειακό βαμβακι) και χρειαζόταν ή να το ρυθμίσω στην μέγιστη ροή ή να το καθαρίσω (το καθάριζα).

Πες μας αν θέλεις ποιο φίλτρο έχεις για να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε την κατάσταση.

Οφείλω να σου πω ότι είχα την αίσθηση ότι το σύστημα μου κινούνταν στο όριο και το επέβλεπα καθημερινά για τυχόν αλλαγές συμπεριφοράς /εικόνας κλπ.

 

καλημερα φιλε μου..φιλτρο εχω ενα marina μεχρι 150 λιτρα..την προηγουμενη βδομαδα αλλαξα και το βαμβακι και τον ανθρακα... αν προσθεσω κι αλλο βιολογικο υλικο δεν θα χαλαση η ισοροπια ας πουνε του νερου.... γιατι σκεφτηξα να εβαζα εξωτερικο φιλτρο αν το προβλημα ειναι απο το φιλτρο αλλα δεν θα θελει παλι στρωσιμο απο την αρχη λ8γο οτι θα αλλαξω το βιολογικο υλικο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα....

Ας βαλουμε τα πράγματα σε μια σειρά....

1- πετας τον ανθρακα (αν δουλεψε 2 εβδομαδες) ή αν ειναι "φρεσκος"- το βαζεις στην ακρη (ραφι)

στην θεση του βαζεις βιολογικο υλικο (δεν αλλαζεις βιολογικο υλικο, απλα συμπληρωνεις)

2- πρεπει να κανεις κατι με τ ψαρισυνθεση σου - ή κρατας ζωοτοκα ή νεον ..... pterophyllum scalare δεν ειναι για το ενυδρειο σου...

διαβαζεις εδω-

3- δεν καταλαβαινω τι σημαίνει

 

πριν 3 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

τα νιτρικα πουωειχα μετρησει ηταν μια χαρα

πόσο ακριβος μετρας και με τι τεστακια; το "μια χαρα" για μενα ειναι 10-20ppm, για πετσοπα 150 ppm!

Με τόσα ψαρια πρεπει να εχεις τα νιτρικα στα 80 με 120 ppm (αν ταιζεις αρκετα και δεν εχεις πολλα φυτα).

4- για αλλαγες νερου δεν μας ειπες τιποτα..... πόσα λιτρα αλλαζεις  και πόσο συχνα;

5- μια φωτογραφια (ή 2-3ς) θα βοηθουσε πολυ. Βγαλε και μερικες κοντινες φωτο των ψαριων για να δουμε, αν προκειται για ασθενεια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα και απο μενα....

Ας βαλουμε τα πράγματα σε μια σειρά....

1- πετας τον ανθρακα (αν δουλεψε 2 εβδομαδες) ή αν ειναι "φρεσκος"- το βαζεις στην ακρη (ραφι)

στην θεση του βαζεις βιολογικο υλικο (δεν αλλαζεις βιολογικο υλικο, απλα συμπληρωνεις)

2- πρεπει να κανεις κατι με τ ψαρισυνθεση σου - ή κρατας ζωοτοκα ή νεον ..... pterophyllum scalare δεν ειναι για το ενυδρειο σου...

διαβαζεις εδω-

3- δεν καταλαβαινω τι σημαίνει

 

πόσο ακριβος μετρας και με τι τεστακια; το "μια χαρα" για μενα ειναι 10-20ppm, για πετσοπα 150 ppm!

Με τόσα ψαρια πρεπει να εχεις τα νιτρικα στα 80 με 120 ppm (αν ταιζεις αρκετα και δεν εχεις πολλα φυτα).

4- για αλλαγες νερου δεν μας ειπες τιποτα..... πόσα λιτρα αλλαζεις  και πόσο συχνα;

5- μια φωτογραφια (ή 2-3ς) θα βοηθουσε πολυ. Βγαλε και μερικες κοντινες φωτο των ψαριων για να δουμε, αν προκειται για ασθενεια....

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα νιτρικα εχω κατι υγρα τεστ δεν θυμαναι μαρκα κια μ βγαινουν σχεδον 0... μπορει επειδηβεχω καμοα 20 ριζες διαφορα φυτα κ τα ταιζω λιγο ...τωρα θα παω ν παρω βιολογικο υλικο κ θ αλλαξω τον ανθρακα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Άλεξ. Ο άνθρακας χρειάζεται μετά από θεραπείες. Αντικατέστησέ τον με βιολογικό υλικό. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να διαταραχθεί καμία ισορροπία.

Το λιγοστό οξυγόνο που υπάρχει τέτοια εποχή στο νερό (λόγω θερμοκρασίας) σε συνδυασμό με τον πληθυσμό παίζει τον ρόλο του (όσο περισσότερα τα ψάρια, τόσο λιγότερο το διαθέσιμο οξυγόνο)...Φυσικά, μπορεί οι απώλειές σου να οφείλονται όπως ανέφερε και ο Στάθης σε κάποια ασθένεια άνευ συμπτωμάτων...

Πάντως, μην ακούς τους petshop-άδες. Αυτοί είναι ικανοί να σε αφήνουν να επιλέγεις ψάρια μέχρι ν' αδειάσουν τα ενυδρεία και όταν τους ρωτήσεις "Μήπως είναι πολλά;" να σου απαντήσουν "Μια χαρά είναι. Παίρνει κι άλλα, αλλά καλό είναι να μη το παρακάνεις για αρχή. Αργότερα μπορείς να προσθέσεις λίγα ακόμα"...

 

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλημέρα, Άλεξ. Ο άνθρακας χρειάζεται μετά από θεραπείες. Αντικατέστησέ τον με βιολογικό υλικό. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Μη φοβάσαι, δεν πρόκειται να διαταραχθεί καμία ισορροπία.

Το λιγοστό οξυγόνο που υπάρχει τέτοια εποχή στο νερό (λόγω θερμοκρασίας) σε συνδυασμό με τον πληθυσμό παίζει τον ρόλο του (όσο περισσότερα τα ψάρια, τόσο λιγότερο το διαθέσιμο οξυγόνο)...Φυσικά, μπορεί οι απώλειές σου να οφείλονται όπως ανέφερε και ο Στάθης σε κάποια ασθένεια άνευ συμπτωμάτων...

Πάντως, μην ακούς τους petshop-άδες. Αυτοί είναι ικανοί να σε αφήνουν να επιλέγεις ψάρια μέχρι ν' αδειάσουν τα ενυδρεία και όταν τους ρωτήσεις "Μήπως είναι πολλά;" να σου απαντήσουν "Μια χαρά είναι. Παίρνει κι άλλα, αλλά καλό είναι να μη το παρακάνεις για αρχή. Αργότερα μπορείς να προσθέσεις λίγα ακόμα"...

 

καλημερα φιλε μου....αυτο θ κανω θ 0αρω ν συμπληρωσω βιολογικο υλικο...το ψαρι που μ πεθανε χτες το χχα ηδη 3 μηνες...γενικα εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα που μ πεθαινουν ειναι τα moly 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα συμφωνήσω με τον natateo έχεις πολλά ψαρια και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους τα σκαλάρια θέλουν πολύ περισσότερα λύτρα για αλλαγές νερού δεν μας είπες  τα νιτρικά σου σίγουρα δεν είναι 0. Η κρατάς τα ζωοτόκα η το κάνεις με κοπαδόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Καλημέρα θα συμφωνήσω με τον natateo έχεις πολλά ψαρια και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους τα σκαλάρια θέλουν πολύ περισσότερα λύτρα για αλλαγές νερού δεν μας είπες  τα νιτρικά σου σίγουρα δεν είναι 0. Η κρατάς τα ζωοτόκα η το κάνεις με κοπαδόψαρα.

λαθος δικο μου η αμμωνια ειναι 0.. δεν ηξερα καθολου ιδικα στην αρχη ρωταγα στα μαγαζια και τα επερνα κ μου λεγαν οτι ταιριαζουν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

λαθος δικο μου η αμμωνια ειναι 0.. δεν ηξερα καθολου ιδικα στην αρχη ρωταγα στα μαγαζια και τα επερνα κ μου λεγαν οτι ταιριαζουν 

 

 

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε σε εμένα είχαν δώσει σε 20 λίτρα 2 χρυσόψαρα και έναν μονομάχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε σε εμένα είχαν δώσει σε 20 λίτρα 2 χρυσόψαρα και έναν μονομάχο.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για εξωτερικο φιλτρο για 120 λιτρα... και μεταχειρο αν υπαρχει νκανα της προκοπης 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

καμια ιδεα για εξωτερικο φιλτρο για 120 λιτρα... και μεταχειρο αν υπαρχει νκανα της προκοπης 

 

Έχω ένα FLUVAL 206 έχει δουλέψει ένα χρόνο περίπου αν σε ενδιαφέρει το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Έχω ένα FLUVAL 206 έχει δουλέψει ένα χρόνο περίπου αν σε ενδιαφέρει το συζητάμε.

Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 200 L (45 US Gal)
Ρυθμός ροής: 780 LPH (206 US GPH)
Μέση χωρητικότητα: 4.6 L
Ισχύς: 120 V / 60 HZ – 10 W ΚΑΙ 230-240 V / 50 HZ – 10 W
Διαστάσεις (Π x Π x Υ): 20 X 18 X 46 CM

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Κατάλληλο για ενυδρεία μέχρι 200 L (45 US Gal)
Ρυθμός ροής: 780 LPH (206 US GPH)
Μέση χωρητικότητα: 4.6 L
Ισχύς: 120 V / 60 HZ – 10 W ΚΑΙ 230-240 V / 50 HZ – 10 W
Διαστάσεις (Π x Π x Υ): 20 X 18 X 46 CM

μ ενδιαφερει αρκει να ειναι σε καλη κατασταση..δλδ να μην χανει απο παντου νερα ...και ν μ πεις κ μια τιμη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

μ ενδιαφερει αρκει να ειναι σε καλη κατασταση..δλδ να μην χανει απο παντου νερα ...και ν μ πεις κ μια τιμη 

 

Δούλευε μέχρι πριν από 15 ήμερες κανονικά χωρίς πρόβλημα είναι πολύ καλό φίλτρο  έχει 89 ευρώ με 55 θα το έδινα.

Fluval External filter 206

 

89.00 

Το Fluval 206 Filter Canister προσφέρει πολλά πρακτικά οφέλη ,περιλαμβανομένου του καλύτερου φιλτραρίσματος, της λιγότερης συντήρησης, της ταχύτερης εγκατάστασης και της πιο αθόρυβης λειτουργίας. Το φίλτρο βοηθά τη διατήρηση του ενυδρείου όσο το δυνατόν πιο εύκολα και χωρίς προβλήματα, χάρη σε μια αξιόλογη σειρά πρόσθετων χαρακτηριστικών, συμπεριλαμβανομένων των πατενταρισμένων βαλβίδων Aqua-Stop για εύκολη αποσύνδεση των σωλήνων, των σφιγκτήρων μανδάλωσης μονής κίνησης για απλό καθαρισμό και συντήρηση των πολλαπλών αφαιρούμενων καλαθιών φιλτραρίσματος που είναι ήδη συσκευασμένα με τα απαραίτητα μέσα για μηχανική, χημική και βιολογική διήθηση.Επιπλέον, το φίλτρο έχει ένα μοναδικό σχεδιασμό δοχείου σε σχήμα τετραγώνου που συγκρατεί 35 έως 50% περισσότερο νερό από τα φίλτρα στρογγυλού δοχείου παρόμοιου μεγέθους, επιτρέποντας καλύτερη ροή νερού μέσω μιας σύνθετης διαδρομής καθαρισμού που μεγιστοποιεί την επαφή με τα μέσα διήθησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...