Jump to content

Lily pipes


GVC

Recommended Posts

καλημέρα σας. Μήπως ξέρει κανείς πως είναι δυνατό να καθαρίσουμε γυάλινα lily pipes χωρίς να σπάσουν;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα αυτό  με αρκετή προσοχή. 

Εναλλακτικά  ένα κομμάτι συρμα και στην άκρη του δεμένο λίγο ενυδριακο βαμβάκι, πάλι με πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Το βουτάς σε μείγμα χλωρίνης/νερού (50-50) το αφήνεις το πολύ μία ωρίτσα και δεν μένει τίποτα, γίνεται καθρέπτης. Μετά κανένα μισάωρο σε νεράκι με αντιχλώριο και είσαι κομπλέ. Άμεσο, γρήγορο, εύκολο καθάρισμα χωρίς καν να ακουμπήσεις το εσωτερικό του.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα την ψυχή μου έβγαζε η lily pipe στο καθάρισμα ειδικά όταν έπιανε πάστα σαν άλγη και άρχιζε σιγα σιγα να μπουκωνει.

Στην αρχή εδενα πανιά σε κομμάτια σκοινί. 

Μετά χρησιμοποίησα και εγώ καυτό νερό και χλωρίνη και οντως ήταν ποιο εύκολο..

Δεν χρειάζεται καν αντιχλωριο η χλωρίνη εξατμίζεται μετά από κάμποση ώρα.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Το μεγαλύτερο νομίζω πρόβλημα είναι στο lily εισόδου νερού στο φίλτρο που έχει τις εγκοπές. Επομένως η ντίζα της EHEIM δεν νομίζω να είναι και το πιο κατάλληλο εργαλείο για αυτή την περίπτωση. σκέφτομαι την λύση με νερό και χλώριο μέσα σε κουβά συνδεδεμένα με μια μικρή αντλία τύπου eheim 300 και νομίζω ότι θα καθαρίζει πιο γρήγορα από ώρα και η ίδια διαδικασία σε κουβά με νερό και αντιχλώριο για πιθανές απώλειες χλωρίου αν δεν εξατμιστεί εντελώς. Σαν σκέψη πως σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ροή μειώνει το χρόνο. Ο χρόνος έχει να κάνει με την "ισχύ" του υγρού που καθαρίζει. Αν το θέμα σου είναι ο χρόνος και θες να επιταχύνεις την όλη διαδικασία, αύξησε την αναλογία της χλωρίνης. π.χ. 80-20 και αν σου περισσεύει αρκετή κάνε το μόνο με χλωρίνη και σε μερικά λεπτά είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Το έλεγα από άποψη, όσο καθαρίζω ενυδρείο να γίνεται παράλληλα και ο καθαρισμός των lily. Ερώτηση...Έχει παραγγείλει κανείς ποτέ από ali;;;; Βρήκα κάτι lily pipes ανοξείδωτα. Τα έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;; Της εισαγωγής στο φίλτρο κλιόλας έχει βίδα στο τερματικό σημείο, κάτι που με κάνει να νομίζω ότι ίσως καθαρίζεται πολύ καλύτερα με ντίζα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...