Jump to content

Αρχαριος 60 lt.


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Καταρχας συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

 

Λοιπον, για να μην μακρυγορω, ειμαι τελειως αρχαριος και μου μπηκε το μικροβιο απο ενα φιλο και θελω να ασχοληθω και γω με το hobby αυτο.

Εχω δει αρκετα βιντεο και φορουμ θεματα πριν κανω θεμα εδω αλλα θα ηθελα την προσωπικη μου βοηθεια για καλυτερο αποτελεσμα.

 

Μετα απο ψαξιμο το μονο που εχω καταληξει ειναι το ενυδρειο που ειναι https://www.skroutz.gr/s/16604519/HS-Aqua-Platy-60-Led-Bio-Μαύρο.html ,

στο οποιο θα ηθελα μια δευτερη γνωμη και στα ψαρια που θελω. Κλασσικα θελω guppy. Ισως στην πορεια βαλω neon ή platty ΑΝ ταιριαζουν μεταξυ τους και ΑΝ χωρανε.

Οσο για το ενυδρειο, αξιζει το κιτ του λινκ ή αξιζει σκετο τζαμι και να τα παρω ολα εξτρα; Επισης ειναι αναγκαιο καποιο επιπλο για το ενυδρειο;

Γενικα ειμαι tight budget γιατι πριν καν αρχισω να ασχολουμαι νομιζα παιρνω ενυδρειο και κανα δυο φυτα και ολα ενταξει οποτε οσο να ναι εχω φυγει απο τον προϋπολογισμο,

οποτε οσο γινεται VFM προϊοντα.

 

 

Αρχικα λοιπον θα ηθελα να ζητησω αν μπορει κανεις να με βοηθησει με τα βηματα με τη σειρα που πρεπει να κανω, καθως και με τα προϊοντα που πρεπει να αγορασω εξ αρχης για τον κυκλο του ενυδρειου κλπ κλπ.

 

Για παραδειγμα τι χωμα θα πρεπει να παρω; (και αν καταλαβα σωστα χρειαζεται και υποχωμα κατω απο το κυριο χωμα), τι φυτα να βαλω, τι ειδος πετρας, ξυλου και απο τι υλικο μπορω να βαλω αλλα αντικειμενα μεσα (αν βαλω).

 

Θα με βοηθουσε παρα πολυ να υπαρχουν λινκς σε οτιδηποτε πρεπει να αγορασω γιατι πραγματικα εψαχνα μονος και δεν καταλαβαινω τι μου γινεται και τι ειναι τι.

 

Στο μελλον εχω σκοπο αν γινεται να βαλω σαλιγκαρια και γαριδες και ισως καποιο ψαρι καθαρισμου. Γατοψαρο ειδα δε γινεται σε 60 lt γιατι οπως ειδα και στο pet shop γινονται μεγαλα,

εκτος βεβαια αν υπαρχουν και πιο μικρα ειδη.

 

Θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε φυσικο περιβαλλον για τα ψαρακια, να μην εχουν καποιο προβλημα.

Επισης θα ηθελα να ακουσω οτι συμβουλη εχετε για αρχαριο.

 

Δε μπορω να σκεφτω τι αλλο ηθελα να ρωτησω, αλλα θα ρωταω στην πορεια αν εχω καποια απορια.

Ευχαριστω οσους ασχοληθουν και βοηθησουν :D

 

Edit: Ξεχασα, αυτο το DIY μπουκαλι με σοδα ζαχαρη κλπ, που απ οτι καταλαβα στελνει διοξειδιο του ανθρακα και βοηθαει στη φωτοσυνθεση, ποσο απαραιτητο ειναι (οχι απο αποψης χρηματων); Και δεν καταλαβα και που το συνδεω για να το στελνει μεσα στο ενυδρειο.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Δμ
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

 

Όλες σου οι απορίες σχετικά με την επιλογή ενυδρείου απαντώνται εδώ

Ας τα πάρουμε ένα ένα όμως.

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

Κλασσικα θελω guppy. Ισως στην πορεια βαλω neon ή platty ΑΝ ταιριαζουν μεταξυ τους και ΑΝ χωρανε.

το κλασσικά είναι σχετικό μιας και τα γκάπυ είναι μεν τα πιο διαδεδομένα όμορφα ψαράκια αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και η μόνη επιλογή. Αν πούμε ότι καταλήγουμε στα 60 λίτρα έχεις επιλογές όπως microrasbora galaxy, zebra danio, ember tetra κ.α. Επειδή τα γκάπυ είναι ψάρια που αναπαράγονται πολύ εύκολα θα έλεγα πως ένα χαρέμι για αρχή θα ήταν οκ. 1 αρσενικό με 3 θυληκά. Επειδή το θέμα της ψαροσύνθεσης είναι αρκετά λεπτό καλύτερα ας το αφήσεις προς το τέλος. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

Οσο για το ενυδρειο, αξιζει το κιτ του λινκ ή αξιζει σκετο τζαμι και να τα παρω ολα εξτρα; Επισης ειναι αναγκαιο καποιο επιπλο για το ενυδρειο;

Γενικα ειμαι tight budget γιατι πριν καν αρχισω να ασχολουμαι νομιζα παιρνω ενυδρειο και κανα δυο φυτα και ολα ενταξει οποτε οσο να ναι εχω φυγει απο τον προϋπολογισμο,

Όπως το βλέπω μου φαίνεται εντάξει αρκεί φυσικά να προσαρμοστούμε σε ότι δίνει το σετ του ενυδρείου. Δηλαδή φυτά που θα έχουν σωστή ανάπτυξη σε αυτές τις λάμπες και φίλτρο που θα έχει τον απαραίτητο χώρο υλικών για την αποικία των βακτηρίων (βλ στο λινκ κατηγορία "Κύκλος του αζώτου"). Όποια απορία περί αυτού ρώτησε μας. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

Αρχικα λοιπον θα ηθελα να ζητησω αν μπορει κανεις να με βοηθησει με τα βηματα με τη σειρα που πρεπει να κανω, καθως και με τα προϊοντα που πρεπει να αγορασω εξ αρχης για τον κυκλο του ενυδρειου κλπ κλπ.

Κοίταξε το ενυδρείο μπορεί να ξεκινήσει απλά μόνο με νερό και το φίλτρο του απλά καλό είναι να έχεις φροντίσει ένα μέρος της διακόσμησης δηλαδή ενυδρείο+χαλίκι+ξύλα για αρχή. Μπορείς φυσικά να βάλεις και τα φυτά.

 Προιόντα που θα χρειαστείς σίγουρα για να ξεκινήσεις είναι κάποιο σκεύασμα αντιχλωρίου (πχ seachem prime) και ένα σκεύασμα βακτηρίων (πχ microbe lift nite-out). Το πρώτο για να αποχλωριοποιηθεί το νερό της βρύσης και το δεύτερο βακτήρια που θα αποικήσουν το φίλτρο για να γίνει ο κύκλος του αζώτου που ανέφερα παραπάνω. Όπως θα διαβάσεις στην πορεία για τον κύκλο του αζώτου, εκεί περιλαμβάνονται 3 χημικές ενώσεις, η αμμωνία/αμμώνιο (NH3/NH4), τα νιτρώδη (ΝΟ2) και τα νιτρικά (ΝΟ3). Χοντρικά αυτός ο κύκλος διαρκεί περίπου 30 με 40 ημέρες και χρειαζόμαστε υγρά τεστ τα οποία μας επιτρέπουν να μετρήσουμε τις συγκεντρώσεις των παραπάνω άρα σίγουρα θα χρειαστείς και αυτά τα τεστ σύντομα αλλά όχι με το καλημέρα.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

τι χωμα θα πρεπει να παρω; (και αν καταλαβα σωστα χρειαζεται και υποχωμα κατω απο το κυριο χωμα), τι φυτα να βαλω, τι ειδος πετρας, ξυλου και απο τι υλικο μπορω να βαλω αλλα αντικειμενα μεσα (αν βαλω).

Όλα είναι ανάλογα με τις απαιτήσεις των φυτών. Μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ για φυτά που μπορεί να σου αρέσουν και υπάρχουν όσες λεπτομέρειες χρειάζεσαι. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

Στο μελλον εχω σκοπο αν γινεται να βαλω σαλιγκαρια και γαριδες και ισως καποιο ψαρι καθαρισμου. Γατοψαρο ειδα δε γινεται σε 60 lt γιατι οπως ειδα και στο pet shop γινονται μεγαλα,

εκτος βεβαια αν υπαρχουν και πιο μικρα ειδη.

Τα σαλιγκάρια βοηθούν αρκετά το ενυδρείο σε θέματα καθαρισμού όπως και βοηθούν αρκετά κατά την διάρκεια του στρωσίματος (βλ κατηγορία "Στρώσιμο ενυδρείου¨ αν και θέλοντας η μη όταν βάλεις φυτά θα παρατηρήσεις μετά από κάποιες μέρες να πετάγονται μικρά σαλιγκαράκια που έρχονται μαζί με τα φυτά. Οι λεγόμενοι "λαθρεπιβάτες". Γατόψαρο(γλύφτη) όχι αντίθετα μπορείς να βάλεις κάποιο μικρό ψάρι από την οικογένεια των corydoras (πχ corydoras panda). Γαρίδες ναι αλλά πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος και να έχει δουλέψει κάποιους μήνες το ενυδρείο μιας και είναι αρκετά ευαίσθητες σε απότομες αλλαγές παραμέτρων. 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιάννης Δμ έγραψε:

Θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε φυσικο περιβαλλον για τα ψαρακια, να μην εχουν καποιο προβλημα.

Επισης θα ηθελα να ακουσω οτι συμβουλη εχετε για αρχαριο.

Το φυσικό θα είναι και ο στόχος σου. Μακριά δηλαδή από πλαστικά διακοσμητικά φυτά,δύτες,σεντούκια κτλ και πολύχρωμα χαλίκια. Δηλαδή ένα απλό στήσιμο θα έχει ένα μαύρο χαλίκι, ξύλα ή πέτρες και αληθινά φυτά. Τα ψάρια θα είναι χαρούμενα και έτσι αρκεί οι μετρήσεις σε αμμωνία,νιτρώδη και νιτρικά να είναι οι σωστές. Εγώ θα σε συμβούλευα να το πας αργά-αργά και ένα βήμα την φορά. Δηλαδή διάβασε πρώτα για τον κύκλο του αζώτου, μετά διάλεξε κάποια εύκολα φυτά και, συγγνώμη που θα το πω, αλλά μην παρασύρεσαι εύκολα από αυτά που μπορεί να ακούσεις από υπαλλήλους πετ σοπ. Μπορεί εύκολα να φορτωθείς με παραπανήσια έξοδα που μόνο ζημιά θα κάνουν.

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε! Σχετικά με το budget και το value for money θα σου απαντήσω μιας και πρόσφατα έστησα το ενυδρείο μου.Αρχικά αν κατάλαβα σωστά αναρωτιέσαι αν αξίζει να αγοράσεις έτοιμο το ενυδρείο, ή να φτιάξεις τα τζάμια και να πάρεις ξεχωριστά όλα τα άλλα. Για αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα μιας και δεν ξέρω τι τιμές παίζουν για να κολληθεί ένα ενυδρείο, συν το κόστος των τζαμιών, συν το καπάκι (αν θέλεις) αλλά ρώτησε.

 

Από το συγκεκριμένο ενυδρείο από θερμοστάτη και φωτισμό λογικά είσαι καλυμμένος. Τώρα για το φίλτρο δεν έχω άποψη. Γενικά είμαι υπερ των εξωτερικών φίλτρων για πολλούς λόγους. Έχω όμως την εντύπωση πως τα εσωτερικά φίλτρα που έρχονται με το πακέτο του ενυδρείου είναι ανεπαρκή κυρίως επειδή δεν έχουν αρκετό χώρο για το βιολογικό υλικό που θα χρειαστεί το οικοσύστημα. Δεν ξέρω τις τιμές για ένα φίλτρο για 60-70 λίτρα αλλά φαντάζομαι γύρω στα 50-60 ευρώ.

 

Έπειτα για τα τεστ νερού θα χρειαστείς υγρά που είναι ακριβούτσικα. Εγώ πχ πήρα το masterkit της API που κάνει περίπου 50ε (χωρίς μετρήσεις για GH που θα το πάρω έξτρα).

 

Σχετικά με το έπιπλο που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις το ενυδρείο; Σκέψου πως ό,τι χρησιμοποιήσεις για βάση θα πρέπει να υποστηρίξει 70-80 κιλά. Επίσης αν το τοποθετήσεις σε ξύλινη επιφάνεια, επειδή όσο να ναι λίγο νερό θα τρέχει προς τα κει, μπορεί να σου φουσκώσει το έπιπλο. Οι ξύλινες βάσεις του εμπορίου είναι ειδικές για ενυδρεία και δεν απορροφούν νερό. Μια οικονομική λύση είναι η μεταλλική κατασκευή από κάποιο σιδηρουργείο.

 

Εκεί που μπορείς να κερδίσεις χρήματα είναι στην διακόσμηση (υπόστρωμα, πέτρες, ξύλα κλπ). Το υπόστρωμα μπορείς πχ να το βρεις πολύ φτηνά από κάποια μάντρα με οικοδομικά υλικά ή από την φύση. Απ' τη φύση μπορείς επίσης να βρεις ξύλα και πέτρες.

 

Το σημαντικότερο imo είναι να αποφασίσεις τι ψάρια θέλεις να φιλοξενήσεις και να ξεκινήσεις να φτιάξεις ένα ενυδρείο γι αυτά (παράμετροι νερού, διακόσμηση και γενικότερες ανάγκες). Πάντως μην φρικάρεις με το κόστος. Αφού ξεκινάς από το μηδέν έχεις χρόνο να αγοράσεις σιγά σιγά ό,τι χρειάζεσαι. Ξεκινάς πχ με το εσωτερικό φίλτρο, μετά παίρνεις το εξωτερικό, αργότερα τα τεστ κλπ. Σκέψου πως από τη στιγμή που το γεμίζεις και αρχίζει να δουλεύει μετά από 1-1.5 μήνα θα μπορείς να βάλεις ψάρια ούτως ή άλλως.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους δυο σας παρα πολυ για τη βοηθεια πραγματικα με βοηθαει πολυ.

 

11 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

:welcome:

 

Όλες σου οι απορίες σχετικά με την επιλογή ενυδρείου απαντώνται εδώ

 

 

 

Αυτο ειλικρινα δεν το ειδα καν και πραγματικα θα βοηθησει πολυ, ηδη αρχιζω να το διαβαζω, πριν ομως φτασω στο τι να βαλω μεσα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν συγκεκριμενα φυτα για τα γκαπυ ή απλα να βαλω οτι μου αρεσει μεσα απο αυτα που θα δω στο λινκ;

 

Επισης κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω ειναι καποια συμβουλη για να αποφυγω τυχον ατυχηματα (οχι μεσα στο ενυδρειο) πχ. να μην παει νερο στην πριζα ή οτιδηποτε αλλο.

 

Οτι αλλο χρειαστω θα ρωτησω.

 

Ευχαριστω και παλι.

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Δμ
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα όχι απλά καλό θα είναι να υπάρχει κάποιο φυτό όπως το κερατόφυλλο (ceratophyllum demersum) που αφήνεται στην επιφάνεια και είναι καλή κρυψώνα για τα μικρά. Αυτό βέβαια αν δεν θέλεις να γίνουν γεύμα. Στις εξωτερικές προφυλάξεις τώρα εννοείται πρίζες όσο πιο μακριά γίνεται, ενυδρείο όχι κοντά σε καλοριφέρ και σημεία όπου μπορεί να πέσει απευθείας ηλιακό φως. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

φρόντισε επίσης τα ηλεκτρικά καλώδια να κάνουν πάντα ένα loop (ή μεγάλη κοιλιά) ώστε αν πέσει νερό πάνω τους να στάξει στο πάτωμα και να μην μπορεί να φτάσει στην πρίζα

Link to comment
Share on other sites

Εγινε παιδια, θα συνεχισω το διαβασμα και αν εχω καποια απορια που δε βρισκω απαντηση θα ξαναρωτησω.

Ευχαριστω για το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...