Jump to content

Σκαλαρια (Maanvis στα ολλανδικά )


Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Τέλειο το ενυδρείο σου!!!!!! Με το carbo τι να κάνω βάζω μέχρι να την εξαφανισω;;

Καθε μερα. Και που θα εξαφανιστει, παλι βαλε. Καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Καθε μερα. Και που θα εξαφανιστει, παλι βαλε. Καλο κανει.

Το carbo δεν το Χρησιμοποιούμε όταν δεν έχουμε co2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Το carbo δεν το Χρησιμοποιούμε όταν δεν έχουμε co2?

Οταν δεν εχουμε μπουκαλα CO2 και εχουμε μετρια φυτεμενο, καλυτερα να βαζουμε καθε μερα. Ανθρακας ειναι απο τα πιο βασικα στοιχεια, που χρειαζονται τα φυτα.

Carbo προλαμβανει την εμφανιση της αλγης.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν δεν εχουμε μπουκαλα CO2 και εχουμε μετρια φυτεμενο, καλυτερα να βαζουμε καθε μερα. Ανθρακας ειναι απο τα πιο βασικα στοιχεια, που χρειαζονται τα φυτα.

Carbo προλαμβανει την εμφανιση της αλγης.

 

Εγώ που έχω co2 πρέπει να Βάσω λιγότερη ποσότητα μόνο για θεραπεία άλλης;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Εγώ που έχω co2 πρέπει να Βάσω λιγότερη ποσότητα μόνο για θεραπεία άλλης;;

Ξεχασα, οτι εβαλες μπουκαλα :rolleyes:  Δεν νομιζω οτι δουλευεις φουλ  CO2. Το carbo ανετα βαζεις και οταν εχεις μπουκαλα.

Μου κανει εντυπωση, που δεν εφυγε ακομα η αλγη.  Κάνεις τοπικη θεραπεια (οπως στο βινδεο);

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ξεχασα, οτι εβαλες μπουκαλα :rolleyes:  Δεν νομιζω οτι δουλευεις φουλ  CO2. Το carbo ανετα βαζεις και οταν εχεις μπουκαλα.

Μου κανει εντυπωση, που δεν εφυγε ακομα η αλγη.  Κάνεις τοπικη θεραπεια (οπως στο βινδεο);

 

Ναι κανονικά πάνω στα φυτά και το co2 έχω κάτι λιγότερο από 2 Φυσαλίδες το λεπτό!! Μήπως για κανα 2 -3 μέρες να βάλω παραπάνω carbo τώρα ραντίζω με 4 μλ

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ναι κανονικά πάνω στα φυτά και το co2 έχω κάτι λιγότερο από 2 Φυσαλίδες το λεπτό!! Μήπως για κανα 2 -3 μέρες να βάλω παραπάνω carbo τώρα ραντίζω με 4 μλ

Μπορεις ανετα να πας και στα 5-6 μλ. Πρεπει με πιεση να ψεκαζεις τα φυλλα ανουμπια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορεις ανετα να πας και στα 5-6 μλ. Πρεπει με πιεση να ψεκαζεις τα φυλλα ανουμπια.

Έτσι κάνω αλλά πόση πίεση όλα και όλα 5 μλ είναι χαχα φεύγει μπαμ και κάτω!! Αλλά είμαι σε καλό δρόμο πριν από λίγο είδα ότι σε Κάποια σημεία εξαφανίστηκε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην ήρθε η καταστροφή μόλις κατάλαβα ότι το φίλτρο μου είναι κλειστό από χθες 24 ώρες. Θόλωσε λίγο το νερό τι κάνω έχασα όλα τα βακτήρια τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ελπίζω να μην ήρθε η καταστροφή μόλις κατάλαβα ότι το φίλτρο μου είναι κλειστό από χθες 24 ώρες. Θόλωσε λίγο το νερό τι κάνω έχασα όλα τα βακτήρια τώρα;

Οχι και ολα, αλλα... Αυριο μην ταιζεις τα ψαρια + καλη αναταραξη επιφανειας. Αυριο κανε τεστ αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι και ολα, αλλα... Αυριο μην ταιζεις τα ψαρια + καλη αναταραξη επιφανειας. Αυριο κανε τεστ αμμωνιας.

Δεν έχω αμμωνίας Δευτέρα θα μπορέσω να παρω μόνο no2 Kai no3 εχω. Να κάνω αύριο μια αλλαγή για ασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Δεν έχω αμμωνίας Δευτέρα θα μπορέσω να παρω μόνο no2 Kai no3 εχω. Να κάνω αύριο μια αλλαγή για ασφάλεια;

Κανε, κακο δεν θα κανεις. Αν εχεις ακομα στην ακρη καποιο σκευασμα με βακτηρια, ριξε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε, κακο δεν θα κανεις. Αν εχεις ακομα στην ακρη καποιο σκευασμα με βακτηρια, ριξε.

Μπα δεν έχω που βακτήρια πριν από 1/2 χρόνο που ξεκίνησα το μεγάλο!! Και το κακό είναι ότι σήμερα το βραδυ τάισα και μετά πήρα χαμπάρι ότι ξεχάσει το φίλτρο χθες το έκλεισα για το carbo και έγινε η ζημιά!!! 
(Άλγη σχεδόν χάθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καμία λύση έχετε για το προ φίλτρο; Πως μπορω να το βγάζω να το καθαρίζω από το νερό χωρίς όλες οι βρωμιές να φεύγουν μέσα στο νερό;

59F36D8D-D875-4C7C-B89C-55E4C9CBEE0D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το πλεκακι μου νομίζω ότι άρχισε να χάνει το χρωμα του είναι νορμαλ;

E1220C68-FE34-422D-A262-10F16B41A8E5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φορες αλλαζουν λιγο το χρωμα. Δες απλα να μην ειναι μύκητας (σαν βαμβακι πανω στο δερμα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μερικες φορες αλλαζουν λιγο το χρωμα. Δες απλα να μην ειναι μύκητας (σαν βαμβακι πανω στο δερμα)

Όχι το χρωμα είναι!! Άρα να μην Ανησυχώ

Έγινε επεξεργασία - Tasos Vettis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πάνω που ρώτησα για το φίλτρο έχεις κανένα κόλπο η δεν γίνετε τπτ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Ποιο πάνω που ρώτησα για το φίλτρο έχεις κανένα κόλπο η δεν γίνετε τπτ;

Δεν ξερω πως γινεται .... Κλεινεις το φιλτρο και βαζεις το σφουγγαρι μεσα σε μια σακουλα κατω απο το νερο; Ιδεα δεν εχω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ξερω πως γινεται .... Κλεινεις το φιλτρο και βαζεις το σφουγγαρι μεσα σε μια σακουλα κατω απο το νερο; Ιδεα δεν εχω....

Αν βγάλω το σφουγκαρι είναι σωστό; Γιατί μόλις το κουνήσω το ενυδρείο γίνεται μαύρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Αν βγάλω το σφουγκαρι είναι σωστό; Γιατί μόλις το κουνήσω το ενυδρείο γίνεται μαύρο 

Δοκιμασε σιγα σιγα να το βγαζεις, να μην βγαλει μαυριλα. Εχω ενα σφουγγαρι αλλα οχι τοσο χοντρο, οπως το δικο σου (μεσαιο) στο μπαστουνι εισοδου (να μην ρουφαει γαριδες) και ολοι την βρομια κραταει μεσα, αν δεν το βγαζω αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 4:24 ΜΜ, το μέλος Tasosvet έγραψε:

Καλησπέρα βλέπω το co2 σαν να ανέβηκε  αρκετά ο στο βλέπετε;

28458795-CAFA-43B4-9477-DB9BD24657B5.jpeg

9E748002-AA49-498B-8947-FEC6AED0DA68.jpeg

D3E65F7A-F7B7-4971-A5FC-4E5365EB9CF6.png

Λιγο πιο πρασινο πρεπει να ειναι. Τωρα ποσες φυσ/δευτ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Λιγο πιο πρασινο πρεπει να ειναι. Τωρα ποσες φυσ/δευτ εχεις;

2 το δευτερόλεπτο. Πάντως τα φυτά έχουν τεράστια διαφορά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...