Jump to content

Πρόβλημα


Recommended Posts

Και με την τροφουλα μια χαρά θα κανεις την δουλεια σου.

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω και μια άλλη ερώτηση το ενυδρείο μου τρέχει από 2 Ιανουαρίου 

Φιτεμενο με anubia nana, criptocorine , ehinodurus,  eleoharis, velinseria κάνω λιπανση με seachem flourish, excel, potassium και ταμπλετες sera. Τα φυτά έχουν βγάλει ολα νεα φιλα η velisteria ανακτήσετε πολύ καλά και τα άλλα με ψιλοαργο ριθμο 

Από αλγες είχα πριν κάνα μήνα καφέ αλγη αλλά καθαρισε μονι της μόλις έκανα σιντιριση το φιλτρο μου.

Πώς μπορώ να ξέρω αν έχουν ελιψη φοτισμου? 

Επιδη το ενυδρείο δεν προοριζόταν για φυτεμένο και είχε θέμα με των φοτισμο που ειχε ξιλοθηκε και μπήκε μια μπαρα λεντ που πήρα από το Ebay 

Πώς μπορώ να ξέρω αν επαρκεί?

(Οι μόνες πληροφορίες που έχει το φοτιστικο είναι ότι έχει 30 led smd 2835.  6000k ) αλλά δεν λέει πόσα λουμελ είναι 

έχω 2 μπάρες σε 60 l άρα 60 led

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gmm έγραψε:

Να σας κάνω και μια άλλη ερώτηση το ενυδρείο μου τρέχει από 2 Ιανουαρίου 

Φιτεμενο με anubia nana, criptocorine , ehinodurus,  eleoharis, velinseria κάνω λιπανση με seachem flourish, excel, potassium και ταμπλετες sera. Τα φυτά έχουν βγάλει ολα νεα φιλα η velisteria ανακτήσετε πολύ καλά και τα άλλα με ψιλοαργο ριθμο 

Από αλγες είχα πριν κάνα μήνα καφέ αλγη αλλά καθαρισε μονι της μόλις έκανα σιντιριση το φιλτρο μου.

Πώς μπορώ να ξέρω αν έχουν ελιψη φοτισμου? 

Επιδη το ενυδρείο δεν προοριζόταν για φυτεμένο και είχε θέμα με των φοτισμο που ειχε ξιλοθηκε και μπήκε μια μπαρα λεντ που πήρα από το Ebay 

Πώς μπορώ να ξέρω αν επαρκεί?

(Οι μόνες πληροφορίες που έχει το φοτιστικο είναι ότι έχει 30 led smd 2835.  6000k ) αλλά δεν λέει πόσα λουμελ είναι 

έχω 2 μπάρες σε 60 l άρα 60 led

 

Απο την κατασταση φυτων φαινεται. Τα δικα σου δεν εχουν αναγκη απο καλο φωτισμο. Βγαλε μερικες φωτογραφιες αν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο την κατασταση φυτων φαινεται. Τα δικα σου δεν εχουν αναγκη απο καλο φωτισμο. Βγαλε μερικες φωτογραφιες αν θελεις.

 

Screenshot_20200329-223434_Gallery.jpg

Screenshot_20200329-223525_Gallery.jpg

Screenshot_20200329-223531_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλεικα παιδιά Πώς το βλέπετε είναι καλος ο φοτισμος η πρέπει να αλαχθει ?

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου με τα 60 λεντ σε 60 λιτρα λογικα εισαι στα 15 με 20 λουμεν ανα λιτρο.

 

20-30 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός
 

Δεν τιθεται θεμα εαν ειναι καλος ή κακος ο φωτισμος σου αλλα εισαι στα πλαισια του χαμηλου φωτισμου. Εαν τον διπλασιασεις θα εισαι στα πλαισια του χαμηλου με μετριου φωτισμου. Το θεμα ειναι οτι θα χρειαζονται και το διπλασιο διοξειδιο και λιπασματα συν του οτι οι βαλισνεριες πχ θα το εκτιμησουν ενω οι ανουμπιες μπορει να ζοριζωνται και οι αλγες καραδοκουν. Ειναι ολα θεμα ισοροπιας. Μπορεις να δοκιμασεις να τον δυναμωσεις τον φωτισμο και με την παρατηρηση να δεις πως σε βολευει καλυτερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Στο περιπου με τα 60 λεντ σε 60 λιτρα λογικα εισαι στα 15 με 20 λουμεν ανα λιτρο.

 

20-30 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός
30-50 Lumen/Lt Μέτριος φωτισμός
50-70 Lumen/Lt Υψηλός
 

Δεν τιθεται θεμα εαν ειναι καλος ή κακος ο φωτισμος σου αλλα εισαι στα πλαισια του χαμηλου φωτισμου. Εαν τον διπλασιασεις θα εισαι στα πλαισια του χαμηλου με μετριου φωτισμου. Το θεμα ειναι οτι θα χρειαζονται και το διπλασιο διοξειδιο και λιπασματα συν του οτι οι βαλισνεριες πχ θα το εκτιμησουν ενω οι ανουμπιες μπορει να ζοριζωνται και οι αλγες καραδοκουν. Ειναι ολα θεμα ισοροπιας. Μπορεις να δοκιμασεις να τον δυναμωσεις τον φωτισμο και με την παρατηρηση να δεις πως σε βολευει καλυτερα.

 

Ευχαριστώ πολύ για της πλιροφοριες θα το δοκιμάσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τέλεικα παιδιά Πώς το βλέπετε είναι καλος ο φοτισμος η πρέπει να αλαχθει ?

Νομιζω φτανει ο φωτισμος. Κριπτοκορινες εθαψες πολυ βαθια, ροζετα πρεπει να φαινεται, οχι μονο τα φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Νομιζω φτανει ο φωτισμος. Κριπτοκορινες εθαψες πολυ βαθια, ροζετα πρεπει να φαινεται, οχι μονο τα φυλλα.

Την είχα πάρει από έναν φίλο είχε μεγάλα φίλα τα οποία χάλασαν όλα και βγάζει τώρα καινούρια να τα ξεθαψω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και ένα Περοβολάκι led 800lm 10w 6000κ  και το εχω λίγο λοξά για να μην χτυπάει πάνω στης ανουμπιας όσο γίνετε. Η μπαρα ανάβει 9 ώρες και λέω αυτό να το ανάβω μι ώρα μετά και να σβήνει και μια ώρα Πριν δηλαδή να δουλεύει 7 ώρες τι λέτε?

Άρα τώρα έχω περίπου 30-33 λουμελ ανά λίτρο 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Την είχα πάρει από έναν φίλο είχε μεγάλα φίλα τα οποία χάλασαν όλα και βγάζει τώρα καινούρια να τα ξεθαψω?

ροζετα να ξεθαψεις, να φαινεται. εκεινο το σημειο, απο το οποιο βγαινουν τα φυλλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Τελικά έβαλα και ένα Περοβολάκι led 800lm 10w 6000κ  και το εχω λίγο λοξά για να μην χτυπάει πάνω στης ανουμπιας όσο γίνετε. Η μπαρα ανάβει 9 ώρες και λέω αυτό να το ανάβω μι ώρα μετά και να σβήνει και μια ώρα Πριν δηλαδή να δουλεύει 7 ώρες τι λέτε?

Άρα τώρα έχω περίπου 30-33 λουμελ ανά λίτρο 

Το προβολακι δεν ειναι και η καλυτερη λυση.......... αν εχεις την δυνατοτητα βαλτω στους 60 ποντους περιπου απο τον πυθμενα γιατι εκει που βαραει λογω της συγκεντρωμενης δεσμης που εχουν μπορει να σου εμφανιστουν αλγες στο σημειο.

 

Δεν χρειαζεσαι πανω απο 7 ωρες συνολικο φωτισμο για τα φυτα που εχεις!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα μικρο οικονομικο συστημα διοξειδιου θα δωσει το κατι παραπανω στα φυτα σου. Αυτο το χαλικι ειναι ασβεστολιθικο;; που το βρηκες αυτο το νταμαρι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Επισης ενα μικρο οικονομικο συστημα διοξειδιου θα δωσει το κατι παραπανω στα φυτα σου. Αυτο το χαλικι ειναι ασβεστολιθικο;; που το βρηκες αυτο το νταμαρι :)

Όχι δεν είναι το εχώ αγοράσει από pet 1-3 χιλιοστά  είναι Φισικο χαλίκι αυτής της ετεριας 

20200331_193852.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και τωρα που σε πηρε η μπαλα..... :) βγαλε αυτη την αφησα απο πισω γιατι δεν αναδεικνύει καθολου τα φυτα σου..... ?

Αστο χωρις τιποτα ή βαλε ενα σκουρο φοντο για να κανουν κοντραστ τα φυτα σου!

 

.....και ο θερμοστατης λογικα μπαινει μεσα στο φιλτροκουτο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Και τωρα που σε πηρε η μπαλα..... :) βγαλε αυτη την αφησα απο πισω γιατι δεν αναδεικνύει καθολου τα φυτα σου..... ?

Αστο χωρις τιποτα ή βαλε ενα σκουρο φοντο για να κανουν κοντραστ τα φυτα σου!

Όντως στο πρόγραμμα την ειχα να την βγάλω θα βάλω ένα μαύρο για να μην φενοντε τα καλοδια 

Το χαλίκι είναι κακής πιοτιτας?

Υπάρχει τόσο φθηνό co2 με 10€

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι αγορινα ..... μια χαρα ειναι το χαλικακι , στο ματι μου φανηκε ποιο χοντρο και μεχρι να στρωσει εχει μια αφυσικη ασπριλα.

Μαυρο ΟΚ! πας στο σιγουρο και η αληθεια ειναι απο την στιγμη που ειναι μαυρο και το φιλτρο δεν θα ξεχωριζει και αυτο τοσο. Βαλε και το θερμαντηρα μεσα στο φιλτρο, λογικα μπαινει μεσα στο διαμερισμα εισοδου.

Αυτο Co2 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου και θα σε βαλει σιγα σιγα και στον κοσμο του διοξειδιου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οχι αγορινα ..... μια χαρα ειναι το χαλικακι , στο ματι μου φανηκε ποιο χοντρο και μεχρι να στρωσει εχει μια αφυσικη ασπριλα.

Μαυρο ΟΚ! πας στο σιγουρο και η αληθεια ειναι απο την στιγμη που ειναι μαυρο και το φιλτρο δεν θα ξεχωριζει και αυτο τοσο. Βαλε και το θερμαντηρα μεσα στο φιλτρο, λογικα μπαινει μεσα στο διαμερισμα εισοδου.

Αυτο Co2 ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου και θα σε βαλει σιγα σιγα και στον κοσμο του διοξειδιου!

Δεν έχω βάλει των θερμοστατη μεσα Γιατί έχω βάλει σφουγκαρι στην μέσα πλευρά για να μην μου τραβάει τα μωρα guppy το φιλτρο 

Έχω και αυτά τα 2 πράγματα θα μου χρισιμευσουν καποι στο co2?

Screenshot_20200331-200236_Chrome.jpg

20200331_200357.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν μπορείς να το κανεις χρηση με το συστηματακι που σου πρότεινα αλλά το check co2 ναι, αν και δύσκολα θα πρασινισει σε αυτό το βαθμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Το πρώτο δεν μπορείς να το κανεις χρηση με το συστηματακι που σου πρότεινα αλλά το check co2 ναι, αν και δύσκολα θα πρασινισει σε αυτό το βαθμό.

Το πρώτο τι είναι 

Link to comment
Share on other sites

Είναι κεραμικος διαχυτηρας που μπορείς να κανεις χρηση με μπουκάλα, μανομετρα και μειωτηρα πιεσης.

Εν ολίγης δεν μπορείς να τον βάλεις με την φιάλη του μικροσυστηματος που σου εδειξα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Είναι κεραμικος διαχυτηρας που μπορείς να κανεις χρηση με μπουκάλα, μανομετρα και μειωτηρα πιεσης.

Εν ολίγης δεν μπορείς να τον βάλεις με την φιάλη του μικροσυστηματος που σου εδειξα.....

Κατάλαβα Ευχαριστώ πολύ 

Αυτήν η μικρή μπουκαλα από ότι ειδα 

Έχει ένα πλαστικό κουτί που μπενει στο νερο και το γεμίζεις καθημερινά ανάλογα με τα λίτρα σου 

Πώς όμως διανέμεται το co2 από εκεί δεν μπορω να το καταλάβω 

Έχεις χρησιμοποιήσει μήπως αυτό το σιστιματακι?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα της τροπικα είναι απλό. Γεμίζουμε το δοχείο με co2 και με την πίεση που ασκείται από το νερό έχουμε την διάλυση του διοξειδίου στο ενυδρείο μας.

Μια φορά την εβδομάδα περίπου βγάζεις την λαστιχένια τάπα που έχει επάνω το δοχείο για να το κάνεις εξαέρωση από τα αέρια που μαζεύει μέσα, ο2, Ν2, κλπ και ξαναγεμίζεις πάλι με co2. Θα το καταλάβεις άλλωστε όταν θα γεμίζεις το δοχείο και δεν θα διαλύεται πια στο νερό το αέριο. Είναι η ποιο οικονομική λύση πιστεύω και η φιάλη θα σου κρατάει ένα μήνα εάν γεμίζεις μια φορά την ημέρα.

 

 

 

Το συστηματάκι της τετρα είναι λίγο καλύτερο μια που έχει μεγαλύτερη φιάλη και ο διαχυτήρας του έχει κάτι σαν πορώδες πέτρα από πάνω όπου αφήνει το διοξείδιο σιγά σιγά στο νερό χωρίς να συγκεντρώνονται αέρια μέσα σε αυτόν.

Έχει τα διπλά λεφτά αλλά έχει και την διπλάσια ποσότητα αερίου.

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το αμέσως επόμενο κομπλέ συστηματακι είναι το Tropica Plant Growth CO2 System Nano.

Με αυτό μπαίνεις μετά στα ελεγχόμενα συστήματα διοξειδίου με μπουκλίτσες υψηλής πίεσης, μανόμετρο, μειωτήρα πίεσης και μικρο ρυθμιστή φυσαλίδων.

Έχει ένα αρχικό κόστος κοντά στα 70 ευρω αλλά σου προσφέρει μια μεγαλύτερη αυτονομία ( περίπου 3 μήνες για εύκολα φυτά) και η ανταλλακτική καινούργια φιάλη κοστίζει κοντά στα 15 ευρω.

Αν το ISTA έχει μια φιάλη 6 γραμμάρια

Και η  Οptima έχει 11 γραμμάρια

Η CO2 System Nano έχει 95 γραμμάρια.

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το θέμα είναι πως για τα φυτά που έχεις θα βολευτείς με τις δυο πρώτες λύσεις αλλά αν μετά θελήσεις γρασιδάκια και δυσκολότερα φυτά εκεί πας στο τελευταίο σύστημα που είναι μια χαρά για τα λίτρα σου.

Εάν πας βέβαια για περισσότερα λίτρα ενυδρείου τότε πας σε μεγαλύτερα συστήματα και εκεί τα ξανάλεμε ανάλογα τα λίτρα που θέλεις και φυσικά ανεβαίνει και το κόστος αγοράς του συστήματος.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Το αμέσως επόμενο κομπλέ συστηματακι είναι το Tropica Plant Growth CO2 System Nano.

 

Με αυτό μπαίνεις μετά στα ελεγχόμενα συστήματα διοξειδίου με μπουκλίτσες υψηλής πίεσης, μανόμετρο, μειωτήρα πίεσης και μικρο ρυθμιστή φυσαλίδων.

 

Έχει ένα αρχικό κόστος κοντά στα 70 ευρω αλλά σου προσφέρει μια μεγαλύτερη αυτονομία ( περίπου 3 μήνες για εύκολα φυτά) και η ανταλλακτική καινούργια φιάλη κοστίζει κοντά στα 15 ευρω.

 

Αν το ISTA έχει μια φιάλη 6 γραμμάρια

 

Και η  Οptima έχει 11 γραμμάρια

 

Η CO2 System Nano έχει 95 γραμμάρια.

 

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το θέμα είναι πως για τα φυτά που έχεις θα βολευτείς με τις δυο πρώτες λύσεις αλλά αν μετά θελήσεις γρασιδάκια και δυσκολότερα φυτά εκεί πας στο τελευταίο σύστημα που είναι μια χαρά για τα λίτρα σου.

Εάν πας βέβαια για περισσότερα λίτρα ενυδρείου τότε πας σε μεγαλύτερα συστήματα και εκεί τα ξανάλεμε ανάλογα τα λίτρα που θέλεις και φυσικά ανεβαίνει και το κόστος αγοράς του συστήματος.

 

 

 

Μάλλον πρωτα πρέπει να αλλάξω ενυδρείου τα guppy έχουν φτάσει τα 40 και περιμένω αλες 2 να γενισουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...