Jump to content

Πρόβλημα


Recommended Posts

On 1/4/2020 at 8:19 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

 

 

Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το γκαπακι που γενισε  εδώ και 3 ημέρες έχει κοκκινα βραγχια και κάθετε στης γωνίες Όχι πάντα όμως 

Εκατα όλα τα τεστ το νερό είναι κομπλέ τι στο καλό σιμβενει τα υπόλοιπα ψαρια και οι γαριδες  είναι εντάξει 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 8:19 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Το αμέσως επόμενο κομπλέ συστηματακι είναι το Tropica Plant Growth CO2 System Nano.

 

Με αυτό μπαίνεις μετά στα ελεγχόμενα συστήματα διοξειδίου με μπουκλίτσες υψηλής πίεσης, μανόμετρο, μειωτήρα πίεσης και μικρο ρυθμιστή φυσαλίδων.

 

Έχει ένα αρχικό κόστος κοντά στα 70 ευρω αλλά σου προσφέρει μια μεγαλύτερη αυτονομία ( περίπου 3 μήνες για εύκολα φυτά) και η ανταλλακτική καινούργια φιάλη κοστίζει κοντά στα 15 ευρω.

 

Αν το ISTA έχει μια φιάλη 6 γραμμάρια

 

Και η  Οptima έχει 11 γραμμάρια

 

Η CO2 System Nano έχει 95 γραμμάρια.

 

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχει μεγάλη διαφορά. Το θέμα είναι πως για τα φυτά που έχεις θα βολευτείς με τις δυο πρώτες λύσεις αλλά αν μετά θελήσεις γρασιδάκια και δυσκολότερα φυτά εκεί πας στο τελευταίο σύστημα που είναι μια χαρά για τα λίτρα σου.

Εάν πας βέβαια για περισσότερα λίτρα ενυδρείου τότε πας σε μεγαλύτερα συστήματα και εκεί τα ξανάλεμε ανάλογα τα λίτρα που θέλεις και φυσικά ανεβαίνει και το κόστος αγοράς του συστήματος.

 

 

 

Σκευτομε να φτιάξω ενα dyi co2 για να ασχοληθώ της μέρες που είμαι μέσα θα κάνει κάτι η δεν φτάνει σε κανενα βαθμο της μικρές μπουκαλες? 

Βλέπω ότι μερικοι χρισιμοποιουν 2 μπουκαλι και άλλοι 1 Γιατί?

Μπορεί να χρησιμοποιήσω αυτό των γιαλινο διαχιτη που έχω βάλει ποιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μεγαλύτερη ποσότητα βάζεις 2 μπουκάλια.

Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν θέλεις μεγαλύτερη ποσότητα βάζεις 2 μπουκάλια.

Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος 

20 και από ότι είδα θέλει υψηλές θερμοκρασίες και το καλοκαίρι θα Έχω θέμα με υψηλή θερμοκρασία αρα άκυρο θα πάρω μπουκαλα δεν την γλιτονο για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο 

Link to comment
Share on other sites

Το μείγμα για να ξεκινήσει να δουλεύει και για να έχει ροή θέλει θερμακρασία 24-25 βαθμούς.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και ένα αλο που ειδα σήμερα έχω στο ενυδρείο 3 ενήλικες θηλικες guppy οι διο έχουν γεμίσει και η μια περιμένω, τα ψαρια είναι στο ενυδρείο 3 μήνες όλα μαζί και τα μωρα δεν μπήκαν ποτε σε γενιστρα και από την πρώτη μέρα που γεννήθηκαν δεν ν είχα πρόβλημα οστρε να τα τρώνε τα ενήλικα σε καμία από της 2 γενες. Σήμερα παρατιρισα ότι η μια θηλικια αυτήν που δεν έχει γενισει αρχισε να δαγκώνει τα μυκρα guppy 1,5 μηνών τους έκοβε της ουρές. Τώρα την έβαλα σε μια γενιστρα μου σκοτοσε 3 ψαράκια. Γιατί όμως, εδώ δεν τα εφαγε μυκρα και τα τρώει μεγαλα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Σκευτομε να φτιάξω ενα dyi co2 για να ασχοληθώ της μέρες που είμαι μέσα θα κάνει κάτι η δεν φτάνει σε κανενα βαθμο της μικρές μπουκαλες? 

Βλέπω ότι μερικοι χρισιμοποιουν 2 μπουκαλι και άλλοι 1 Γιατί?

Μπορεί να χρησιμοποιήσω αυτό των γιαλινο διαχιτη που έχω βάλει ποιο πάνω?

Τον κεραμικο διαχυτη ξεχνα το με diy συστημα.

Για τα δυο  μπουκαλια ή φτιαχνουν διπλη ποσοτητα ή παιζει και με κιτρικο οξυ και σοδα diy συστημα, αναλογα ποιο ειδες.

Για να κρατας το μπουκαλι ζεστο το βαζεις σε κουβα με νερο και θερμαντηρα εαν εχει κρυο, αλλα οπως και να εχει ειναι μια προχειρη λυση μια που δεν υπαρχει σταθεροτητα στο συστημα. Οσο για την θυλικια μαλλον τα λιγουρευτικε και σκεφτηκε πως σαν πολυ δεν μαζευτικαμε εδω μεσα.....:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τον κεραμικο διαχυτη ξεχνα το με diy συστημα.

Για τα δυο  μπουκαλια ή φτιαχνουν διπλη ποσοτητα ή παιζει και με κιτρικο οξυ και σοδα diy συστημα, αναλογα ποιο ειδες.

Για να κρατας το μπουκαλι ζεστο το βαζεις σε κουβα με νερο και θερμαντηρα εαν εχει κρυο, αλλα οπως και να εχει ειναι μια προχειρη λυση μια που δεν υπαρχει σταθεροτητα στο συστημα. Οσο για την θυλικια μαλλον τα λιγουρευτικε και σκεφτηκε πως σαν πολυ δεν μαζευτικαμε εδω μεσα.....:D

Παιδια, ειχα το φυτεμενο 120λ με DIY co2 και κεραμικο διαχύτη περιπου 2 χρόνια. Ομως.... 2 μπουκαλια Χ2λ συνδεμενα και το πιο βασικο - εχουμε τηλεθερμανση στο σπιτι. Η θερμοκρασια δεν επεφτε ποτέ κατω απο 23-24 βαθμους και.... καθε εβδομαδα αλλαγη μειγματος. Θελει εμπειρια.:) και χρονο!

Με μπουκαλα ειναι αλλη φαση - ευτυχια! :D

  • Like 1
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Rik said:

Τον κεραμικο διαχυτη ξεχνα το με diy συστημα.

Για τα δυο  μπουκαλια ή φτιαχνουν διπλη ποσοτητα ή παιζει και με κιτρικο οξυ και σοδα diy συστημα, αναλογα ποιο ειδες.

Για να κρατας το μπουκαλι ζεστο το βαζεις σε κουβα με νερο και θερμαντηρα εαν εχει κρυο, αλλα οπως και να εχει ειναι μια προχειρη λυση μια που δεν υπαρχει σταθεροτητα στο συστημα. Οσο για την θυλικια μαλλον τα λιγουρευτικε και σκεφτηκε πως σαν πολυ δεν μαζευτικαμε εδω μεσα.....:D

ο κεραμικός διαχυτής, δηλαδή αυτα τα γιαλινα με τον ασπρο δισκο, μια χαρα δουλευουν με τα diy... το χρησιμοποίησηα αρκετα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, ειχα το φυτεμενο 120λ με DIY co2 και κεραμικο διαχύτη περιπου 2 χρόνια.

Αφου δεν σου εκανε κανενα μπαμ κανενα μπουκαλι με τον κεραμικο διαχυτηρα καλα σου πηγε.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dearangelo έγραψε:

ο κεραμικός διαχυτής, δηλαδή αυτα τα γιαλινα με τον ασπρο δισκο, μια χαρα δουλευουν με τα diy... το χρησιμοποίησηα αρκετα...

Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια αλλα θα το φοβομουν λιγο μια που αναπτυσεται πιεση και......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξεκινα με diy και εχε το νου σου, συνέχεια βγαίνουν μπουκάλες για 20-40 ευρά με μανόμετρα και κοντρόλερ... δεν ειναι τρελο το κοστος, ανμπεις μεσα σε πετσοπ, θα σου πάρουν το σκαλπ...βέβαια, το co2 θεωρείται πολυτέλεια..αλλα αν εχεις αγαπη για κήπο, ειναι must!!! μαζεψε τα εξαρτήματα σιγα σιγα... ενα κοντρολερ, μια μπουκαλα...

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-178:

σου αρέσουν οι υπερβολές... ξερεις πόση πίεση αντέχει το μπουκάλι PET-C της κοκα κολα? πολλή!!!!! ουτε καν φτάνει ποτέ η εσωτερική πίεση τόσο ψηλά, αν δεν πετάξεις ΄'ολα τα πραγματα μέσα... πάντα μιλάμε για το συστημα με τις δυο ξεχωριστές φιάλες...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

https://education.seattlepi.com/much-pressure-can-two-liter-bottle-handle-6313.html

 

40-50 psi, έχει, και αντέχει 80 με 83... βεβαια το καπακι μπορει να ειναι ο αδυναμος κρίκος αλλα πανω απο 40 με 50 psi

αν λειτουργεις στα 5psi...βαλε το νου σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

https://education.seattlepi.com/much-pressure-can-two-liter-bottle-handle-6313.html

 

40-50 psi, έχει, και αντέχει 80 με 83... βεβαια το καπακι μπορει να ειναι ο αδυναμος κρίκος αλλα πανω απο 40 με 50 psi

αν λειτουργεις στα 5psi...βαλε το νου σου...

Εγω ξερω το ρητο που λεει φιλα τα ρουχα σου για νε εχεις τα μισα. Υπαρχουν αναφορες απο συνχομπιστες για εκρηξη οποτε,ειμαι υπερβολικος; ισως.... :) 

https://www.google.com/search?q=diy+co2+εκρηξη&rlz=1C1AOHY_enGR817GR817&oq=diy+co2+εκρηξη&aqs=chrome..69i57.8751j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Rik said:

Δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια αλλα θα το φοβομουν λιγο μια που αναπτυσεται πιεση και......

τα μπουκάλια αυτα και γενικά το υλικό αυτο το πετ, ειναι δυσκολο να το καταστρέψεις, να το κολλήσεις, δεν εχει πόρους, και δυαλύεται σε 400+ χρόνια, ζήσε Μάη... ειναι το ιδιο υλικό με αυτο που χρησιμοποιούν στις σψλήνες τις μαυρες, ειναι πολυαιθυλένιο...indestructible virtually

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Rik said:

Εγω ξερω το ρητο που λεει φιλα τα ρουχα σου για νε εχεις τα μισα. Υπαρχουν αναφορες απο συνχομπιστες για εκρηξη οποτε,ειμαι υπερβολικος; ισως.... :) 

https://www.google.com/search?q=diy+co2+εκρηξη&rlz=1C1AOHY_enGR817GR817&oq=diy+co2+εκρηξη&aqs=chrome..69i57.8751j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

εχεις δίκιο, αλλα εδω εχεις περίπτωση με ζαχαρη, με ζυμωση που συνεχίζεται μεχρι εξαντλησης της ποσότητας, ενω στα συστήματα με δυο μπουκαλια, εχεις καποιας ασφαλειες λόγω τρόπου... τέλος πάντων, το χρησιμοποιησα, το ξερω... δεν ειναι τόσο επικινδυνο οσο αυτο με τη ζύμωση και τη μαγια...αρκει κατ ελάχιστον να έχεις ιδέα τι κάνεις,ειπαμε το ενυδρείο ειναι πολλα diy μαζι... χεχεχεχε

στα συστήματα με κιτρικό, περιλαμβάνεται και μανόμετρο... ωστε να ξερεις αλλα και με ενα μαγηνητάκι, μπορεις να απομακρύνης την εισοδο του ενος υγρου μέσα στο άλλο να σταματας την αντιδραση ...

 

Καλημέραααααααα!!!!?

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν βάλω Αλή μία σακούλα βιολογικό υλικό στο φιλτρο μου για να την χρησιμοποιήσω αργότερα μετα απο κανένα τρίμηνο για μπολι θα Έχω κάποιο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Παιδιά αν βάλω Αλή μία σακούλα βιολογικό υλικό στο φιλτρο μου για να την χρησιμοποιήσω αργότερα μετα απο κανένα τρίμηνο για μπολι θα Έχω κάποιο θέμα?

Αν δεν έχεις κάποιου είδους ασθένεια μέσα στο ενυδρείο μια χαρά θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Παιδιά αν βάλω Αλή μία σακούλα βιολογικό υλικό στο φιλτρο μου για να την χρησιμοποιήσω αργότερα μετα απο κανένα τρίμηνο για μπολι θα Έχω κάποιο θέμα?

Οχι, απλα θα μειωθει η ροη του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν δεν έχεις κάποιου είδους ασθένεια μέσα στο ενυδρείο μια χαρά θα είσαι.

Όχι δεν έχω έτσι και άλλιος τα ίδια ψάρια θε μεταφερθουνε 

Έχω φιλτρο πολαπλων θαλαμων και έχει και θέση για θερμοστατη αλλά δεν την χρησιμοποιώ Γιατί ο θερμοστατης είναι μεγαλιτερος και λέω να βαλω έκει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι, απλα θα μειωθει η ροη του φιλτρου.

Μην σου πω ότι αυξήθηκε Γιατί Πριν εκεί εβαζα ενιδριακο βαμβακι και μπούκονε εύκολα 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι προχώρα.:thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιθανε ένα gapyy μου σήμερα μετά από την 4η γενα ήταν σε κακή κατάσταση για 1 μήνα είχε στραβώσει ήταν χάλια αλλά μου έβγαζε για έναν περίεργο λόγο μεγαλιτερα ψαράκια από της αλες γκαπινες και παρατιρισα τώρα που πήγα να το βγάλω πολλά σαλιγκάρια πάνω του και μια γαρίδα να το τρώνε  να το βγάλω η να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gmm έγραψε:

Παιθανε ένα gapyy μου σήμερα μετά από την 4η γενα ήταν σε κακή κατάσταση για 1 μήνα είχε στραβώσει ήταν χάλια αλλά μου έβγαζε για έναν περίεργο λόγο μεγαλιτερα ψαράκια από της αλες γκαπινες και παρατιρισα τώρα που πήγα να το βγάλω πολλά σαλιγκάρια πάνω του και μια γαρίδα να το τρώνε  να το βγάλω η να το αφήσω?

Τελικά το έβγαλα το ψάρι και παρατιρισα κάποιο πρόβλημα και σε άλλο ψαρι και έβγαλα και το άλλο και το έβαλα σε καραντίνα. Γιατί φοβήθηκα να μην πάθουν τίποτα και τα άλλα ψαράκια  τι στο καλό να είναι πάλι. Παρατήρησα κόκκινα ανιχτα βαγχια και το ψάρι καθόταν στην επιφάνεια αρκετή ώρα και αναπνέει συνέχεια δεν είναι από αμονια είναι σε στρωμένο ενυδρείο έκανα τεστ είναι όλα οκ. Το ψαρι βρίσκετε 4 μήνες στο ενυδρείο έχουν να μπουν νεα ψαρια 2 μήνες περίπου. Λογικά είναι κάποια ασθένεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...