Jump to content

Πρόβλημα


Recommended Posts

Απο τα λεγομενα σου μαλλον κατι δεν κανεις καλα με τις αλλαγες νερου.

 

Χλωριο ή χλωραμινη

 

Συμπτώματα: 

 

Τίναγματα (flashing). 

Λαχάνιασμα,γρηγορες αναπνοές, χλωμα χρώματα

Σώμα ακαμτο και ερεθισμένο.

Συνήθως όταν πεθαίνουν μενουν με τα βράγχια ανοιχτα.
 
Το χλώριο καίει τους ιστούς και σταματούν να λειτουργούν σωστά καταστρέφει την βλεννοφωνο, το δέρμα και τα βράγχια τα οποία μετά την έκθεση δεν είναι ικανά να απορροφήσουν οξυγόνο και το ψάρι πεθαίνει από υποξία. 

Αντιμετώπιση: 

 

Χρησιμοποιούμε αντιχλώριο και αφήνουμε το νερό σε δοχείο αλλαγής για 48 ώρες πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο, με χρήση αεραντλιας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Απο τα λεγομενα σου μαλλον κατι δεν κανεις καλα με τις αλλαγες νερου.

 

Χλωριο ή χλωραμινη

 

Συμπτώματα: 

 

Τίναγματα (flashing). 

Λαχάνιασμα,γρηγορες αναπνοές, χλωμα χρώματα

Σώμα ακαμτο και ερεθισμένο.

Συνήθως όταν πεθαίνουν μενουν με τα βράγχια ανοιχτα.
 
Το χλώριο καίει τους ιστούς και σταματούν να λειτουργούν σωστά καταστρέφει την βλεννοφωνο, το δέρμα και τα βράγχια τα οποία μετά την έκθεση δεν είναι ικανά να απορροφήσουν οξυγόνο και το ψάρι πεθαίνει από υποξία. 

Αντιμετώπιση: 

 

Χρησιμοποιούμε αντιχλώριο και αφήνουμε το νερό σε δοχείο αλλαγής για 48 ώρες πριν το ρίξουμε στο ενυδρείο, με χρήση αεραντλιας.

 

Ναι όντως τα συμπτοματα μοιάζουν πολύ αλλά χρησιμοποιώ αντιχλοριο seahem prime και Ρίχνω 0,5ml σε 10 λιτρα νερο αλλά δεν το αφήνω 48 ωρες το αφήνω 2-3 ωρες ως που να ζεσταθεί 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, νομίζω ότι βάζεις διπλασια δόση. Αναγράφει 5ml/200l άρα θες 0,25 για 10l.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Καλημέρα, νομίζω ότι βάζεις διπλασια δόση. Αναγράφει 5ml/200l άρα θες 0,25 για 10l.

Ναι το ξέρω αλλάλέει ότι μπορώ να βάλω μέχρι 5πλασια άρα λογικά δεν φτεει αυτό. Και μόλις είδα και μια νεκρή γαρίδα. Τι να κάνω? Να κάνω μια αλαγη νερου?  Πόση ώρα πρέπει να αφήνω το νερό με το αντιχλοριο?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι εξωπραγματικό με το αντιχλώριο. Με προυπόθεση την προετοιμασία 48 ώρες, δεν θα είχε μείνει ψάρι για ψάρι στο hobby. Αυτό που μπορεί να παίζει είναι κάποιο πρόβλημα στην πηγή του νερού; Μήπως έγινε κάτι στο δίκτυο;

Μήπως φταίει κάποιο χημικό από το περιβάλλον του ενυδρείου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος dlamprou έγραψε:

Δεν νομίζω ότι κάνεις κάτι εξωπραγματικό με το αντιχλώριο. Με προυπόθεση την προετοιμασία 48 ώρες, δεν θα είχε μείνει ψάρι για ψάρι στο hobby. Αυτό που μπορεί να παίζει είναι κάποιο πρόβλημα στην πηγή του νερού; Μήπως έγινε κάτι στο δίκτυο;

Μήπως φταίει κάποιο χημικό από το περιβάλλον του ενυδρείου;

Στο δίκτυο δεν γνωρίζω αν έγινε κάτι 

Πρέπει να αφήνω το νερό με αντιχλοριο 48 ώρες? Τι ενοεις χημικό από το περιβάλλον του ενυδρείου?

Θα βοηθούσε αν έβαζα άνθρακα στο φιλτρο?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Γεμίζω το βαρέλι με νερό περίπου ίδιας θερμακρασίας. Λειτουργεί κυκλοφορητής μεγάλος. Βάζω αντιχλώριο και μετα από 1 ώρα το ρίχνω στο ενυδρείο. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.

Αν αφήσεις το νερό στο βαρέλι με κυκλοφορητή για 24 ώρες δεν χρειάζεται αντιχλώριο.

Βέβαια να σημειώσω ότι παίζει ρόλο και η ευαισθησία των οργανισμών που έχουμε στα ενυδρεία μας.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γεμίζω το βαρέλι με νερό περίπου ίδιας θερμακρασίας. Λειτουργεί κυκλοφορητής μεγάλος. Βάζω αντιχλώριο και μετα από 1 ώρα το ρίχνω στο ενυδρείο. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα.

Αν αφήσεις το νερό στο βαρέλι με κυκλοφορητή για 24 ώρες δεν χρειάζεται αντιχλώριο.

Βέβαια να σημειώσω ότι παίζει ρόλο και η ευαισθησία των οργανισμών που έχουμε στα ενυδρεία μας.

 

Εγώ δεν βάζω κυκλοφοριτη είναι απαρετιτος?

Αν έβαζα ενεργό άνθρακα θα βοηθούσε κάπου?

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Εγώ δεν βάζω κυκλοφοριτη είναι απαρετιτος?

Και εγω δεν βαζω. Αν ειναι ανοιχτο το δοχειο, νομιζω φτανουν και 5-6 ωρες. Μια νυχτα - σιγουρα.

Οταν ειχα ζωοτοκα, αλλαζα απο την βρυση(30%), χωρις προετοιμασια και ποτέ δεν ειχα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και εγω δεν βαζω. Αν ειναι ανοιχτο το δοχειο, νομιζω φτανουν και 5-6 ωρες. Μια νυχτα - σιγουρα.

Οταν ειχα ζωοτοκα, αλλαζα απο την βρυση(30%), χωρις προετοιμασια και ποτέ δεν ειχα θεμα.

Εγώ θα κάνω μια αλαγη ετιμαζω νερο πόση ώρα να το αφήσω?

Εγώ εδώ και 5 μήνες που τα έχω βαζω το αντιχλοριο μισή ώρα νωρίτερα και δεν είχα πρόβλημα 

Ο άνθρακας θα κάνει κάτι?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Εγώ θα κάνω μια αλαγη ετιμαζω νερο πόση ώρα να το αφήσω?

Εγώ εδώ και 5 μήνες που τα έχω βαζω το αντιχλοριο μισή ώρα νωρίτερα και δεν είχα πρόβλημα 

Ο άνθρακας θα κάνει κάτι?

Το αντιχλωριο κάνει άμεση δραση.

Τον ανθρακα τι τον θελεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το αντιχλωριο κάνει άμεση δραση.

Τον ανθρακα τι τον θελεις;

Μήπως υπάρχει κάποια ουσία στο νερο που προκαλεσε δηλητηρίαση κάποιο μεγάλο να μην των βάλω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Μήπως υπάρχει κάποια ουσία στο νερο που προκαλεσε δηλητηρίαση κάποιο μεγάλο να μην των βάλω?

Ουσια σαν τι; και απο που;

Αν μιλαμε για αμμωνια, τοτε δεν βοηθαει ο ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ουσια σαν τι; και απο που;

Αν μιλαμε για αμμωνια, τοτε δεν βοηθαει ο ανθρακας.

Μήπως από το νερό του δικτύου αμονια από που τα τεστ διχνουν ότι το νερό είναι εντάξει από αμονια και νιτροδει είναι 0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ακούσει ότι μερικοι μουλιάζουν την τροφη σε βιταμίνη 

Εσείς το κανετε? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

στο Βολο δεν είχα ποτέ θέμα με το νερό δικτύου και πολλές φορές δεν βάζω καν αντιχλωριο. 48 ωρες ειναι πολλες το γνωρίζω και μόνο σε περιπτώσεις χλωραμινης. Οπως και να έχει δεν σου κοσιζει τιποτα το να έχεις ένα κουβα με ια αεραντλια η απλή αντλία τια να σου ανακατεύει το νερό, έτσι φεύγει ποιο ευκολα το χλώριο. Απο την άλλη σκέφτομαι πως έβγαλες το μαλλί το οποίο θα είχε κάμποσες αοικιες βακτηριων και μάλλον ανέβασε αμμωνία προσωρινά. Υποθέσεις κανω φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ξαναδιαβαζοντας λιγο το θέμα δεν πιστεύω να είναι το πρόβλημα το χλώριο....μαλλον φταει το οτι πείραξες το φιλτρακι.

Βαλε ενα μικρο βιντεακι να δούμε το ενυδρείο και το φίλτρο εν λειτουργια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

στο Βολο δεν είχα ποτέ θέμα με το νερό δικτύου και πολλές φορές δεν βάζω καν αντιχλωριο. 48 ωρες ειναι πολλες το γνωρίζω και μόνο σε περιπτώσεις χλωραμινης. Οπως και να έχει δεν σου κοσιζει τιποτα το να έχεις ένα κουβα με ια αεραντλια η απλή αντλία τια να σου ανακατεύει το νερό, έτσι φεύγει ποιο ευκολα το χλώριο. Απο την άλλη σκέφτομαι πως έβγαλες το μαλλί το οποίο θα είχε κάμποσες αοικιες βακτηριων και μάλλον ανέβασε αμμωνία προσωρινά. Υποθέσεις κανω φυσικα....

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό και γιαυτα έκανα αλαγη εριξα βακτιρια και εκοψα το ταισμα για 2 μερες και από αύριο θα ταισω λίγο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Πάντως ξαναδιαβαζοντας λιγο το θέμα δεν πιστεύω να είναι το πρόβλημα το χλώριο....μαλλον φταει το οτι πείραξες το φιλτρακι.

Βαλε ενα μικρο βιντεακι να δούμε το ενυδρείο και το φίλτρο εν λειτουργια.

Πώς ανεβάζω βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε το στο youtube και κανε αντιγραφή και  επικολληση  εδώ τον συνδεσμο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω.... μια χαρα το βλεπω να δουλευει το φιλτρο. Γιατι ομως το εχεις πανω απο την επιφανεια του νερου το σωληνακι εξοδου;

Δεν εχει καποια υποδοχη, καποια τρυπουλα ο καδος του φιλτρου να βγαινει απο εκει; Εβαλες την παρακατω συσκευασια;

Ποσο κεραμικο υλικο εχεις μεσα; μινι σιποραξ;; και σε τη ποσοτητα;A26853.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειδα απο τα αρχικα ποστ σου οτι εχεις μια συσκευασια σιποραξ. Δεν λεω ουσιαστικα θα πρεπει να επαρκει οριακα οποτε στην θεση σου θα αφαιρουσα το μαλλι και θα εβαζα αλλη μια συσκευασια σιποραξ. Εχει ξανατυχει στο παρελθον και αλλα παιδια να ειναι οριακα απο θεμα βιολογικου και μολις βαλαν περρισοτερο μετα απο λιγες μερες εστρωσαν τα πραγματα μια και καλη....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα, χαλαρα με την τροφη, μετρησεις και μικρες τακτικες αλλαγες μεχρι να στρωσουν τα πραγματα με prime.

Επισης μην κανεις χρηση του excel για κανα δυο εβδομαδες.....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πάρει μεγάλη σισκευασια siporax για 200 λιτρα ενυδρείο ακριβώς δε μπορώ να πω πίσω είναι αλλά έχω βάλει σχεδόν το μισό.

Δεν ριχνο τίποτα από λιπασματα 

Αύριο θα ταΐσω 

Να αλλάξω πάλι νερο?

Το ψαράκι που ειχα καραντίνα παιθανε και στο νερό υπιρχε μια λευκή βλενα και τα λεπια του ήταν ανασικομενα 

Στο φυλτρο έχω από κάτω προς τα πάνω σφουγκαρι με μικρούς πορους, siporax, βαμβάκι σφουγκαρι με μεγάλους πόρους.  Να βάλω λίγο siporax ακόμα? 

Την εξαγωγή του φίλτρου εγώ την σικοσα για να κάνει καλή αναταραξη 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...