Jump to content

Συζητηση για τον διαγωνισμο Macro


Ζ.Χ

Recommended Posts

Να κάνω μία παρατήρησει με όλο το θάρρος ότι η οι φωτογραφίες δέν ανταποκρίνονται στο θέμα που θέσατε.

Είναι ένα θέμα που θέλει γνώση (τι είναι macro) και υλικό(μηχανήματα) για να το πετύχεις.

Ισως να είναι ο λόγος που δέν υπάρχει συμμετοχή.

Έγινε επεξεργασία - Ζ.Χ
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία παρατήρησει με όλο το θάρρος ότι η οι φωτογραφίες δέν ανταποκρίνονται στο θέμα που θέσατε.

Είναι ένα θέμα που θέλει γνώση (τι είναι macro) και υλικό(μηχανήματα) για να το πετύχεις.

Ισως να είναι ο λόγος που δέν υπάρχει συμμετοχή.

Χρήστο η παρατήρηση σου είναι σωστή, αλλά δεν έχουν όλοι την γνώση που έχεις πάνω στην φωτογραφία, ούτε τον εξοπλισμό. Ο κάθε ένας στέλνει μια φωτογραφία πιστεύοντας ότι ανταποκρίνεται στο θέμα.

Από την άλλη πάλη δεν είμαστε φωτογραφικό φόρουμ ώστε να δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην ποιότητα της φωτογραφίας και κατά πόσο η φωτογραφία συμβαδίζει με το θέμα. Δεν είπαμε βέβαια να ξεφεύγει τελείως.

Ο σκοπός του διαγωνισμού αυτού είναι να αναδείξουμε ορισμένες στιγμές από τα ενυδρεία μας και να της μοιραστούμε με τους άλλους συνχομπιστες. Με ότι εξοπλισμό έχουμε και με ότι γνώσης κατέχουμε πάνω στην φωτογράφηση.

Τώρα τα αίτια της μικρής συμμετοχής ίσος να οφείλονται στην νοοτροπία του Έλληνα τον ωχαδερφισμό, ίσος και ότι επειδή δεν υπάρχει κίνητρο. Είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε έπαθλο 5000 ευρώ τώρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ίσος ο δισταγμός πιστεύοντας ότι η φωτογραφία τους δεν ανταποκρίνεται στης περιστάσεις.

Δεν γνωρίζω τα ακριβή αίτια αλλά εγώ καλώ όλους να συμμετέχουν με ότι έχουν και όσο μπορούν η φωτογραφία τους να ανταποκρίνεται στο θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η παρατήρηση σου είναι σωστή, αλλά δεν έχουν όλοι την γνώση που έχεις πάνω στην φωτογραφία, ούτε τον εξοπλισμό. Ο κάθε ένας στέλνει μια φωτογραφία πιστεύοντας ότι ανταποκρίνεται στο θέμα.

Από την άλλη πάλη δεν είμαστε φωτογραφικό φόρουμ ώστε να δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην ποιότητα της φωτογραφίας και κατά πόσο η φωτογραφία συμβαδίζει με το θέμα. Δεν είπαμε βέβαια να ξεφεύγει τελείως.

Ο σκοπός του διαγωνισμού αυτού είναι να αναδείξουμε ορισμένες στιγμές από τα ενυδρεία μας και να της μοιραστούμε με τους άλλους συνχομπιστες. Με ότι εξοπλισμό έχουμε και με ότι γνώσης κατέχουμε πάνω στην φωτογράφηση.

Τώρα τα αίτια της μικρής συμμετοχής ίσος να οφείλονται στην νοοτροπία του Έλληνα τον ωχαδερφισμό, ίσος και ότι επειδή δεν υπάρχει κίνητρο. Είμαι σίγουρος ότι αν υπήρχε έπαθλο 5000 ευρώ τώρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ίσος ο δισταγμός πιστεύοντας ότι η φωτογραφία τους δεν ανταποκρίνεται στης περιστάσεις.

Δεν γνωρίζω τα ακριβή αίτια αλλά εγώ καλώ όλους να συμμετέχουν με ότι έχουν και όσο μπορούν η φωτογραφία τους να ανταποκρίνεται στο θέμα.

Απο την στιγμή που μπαίνεις στον κόπο να διοργανώσεις ενα διαγώνισμό καλό θα ήταν για μένα,να ενημερώσεις τον κόσμο για την ακρίβεια του θέματος(ειδικά το συγκεκριμένο θέμα ειναι τεχνικό).

Ειτε με κάποια links ειτε εξηγώντας το με απλά λόγια.

Απο κει και πέρα σίγουρα γίνεται για να περνάμε καλά αλλά αυτό δεν πρέπει να είναι ο λόγος για δικαιολογούμε τα πάντα.

Εαν θέλετε δωστε μου την ευκαιρία κάποιον επόμενο διαγωνισμό σας να τον αναλάβω εγώ απο την αρχη εως το τελος.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΖΧ κατά βάση πιστεύω πως δεν έχουν άδικο τα λεγόμενα σου και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να εξετάσει η διαχειριστική ομάδα του AZ.

Θα σταθώ όμως σε ένα λάθος κατά τη γνώμη μου που και εσύ υπέπεσες. Εφόσον είσαι γνώστης του θέματος και γνωρίζεις τη σημαίνει μάκρο- φωτογράφηση και θέλεις να μείνουμε όλοι μας εντός θέματος δεν θα έπρεπε να κατεβάσεις στο διαγωνισμό τη συγκεκριμένη φωτογραφία γιατί απλούστατα τυπικά δεν είναι μάκρο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία σου είναι crop από άλλη φωτογραφία που έχεις καταθέσει σε άλλο ενυδριακό φόρουμ έτσι ώστε να φαίνεται σα να είναι τραβηγμένη μάκρο, ενώ η αρχική σου φωτο δεν είναι μάκρο. Θα μου πεις ότι το αποτέλεσμα δείχνει σα μάκρο, ναι αλλά όταν μιλάμε σε αυστηρό τόνο για συγκεκριμένες τεχνικές φωτογράφησης, μηχανήματα κλπ πρέπει να είμαστε τυπικότατοι και οι ίδιοι πριν κατακρίνουμε και πριν αναλάβουμε τη διοργάνωση διαγωνισμών.

Νομίζω όμως πως αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση πρέπει να βγει εκτός από τις δηλώσεις συμμετοχής σε ξεχωριστό topic.

Link to comment
Share on other sites

Με τσάκωσες,

ναι δεν ειναι macro,είναι μία προσπάθεια να μοιάσει. :hysterical:

Ορίστε κάποιες macro

http://www.flickr.com/photos/lordv/sets/590338/

Aλλο είναι το νόημα ομως.

Έγινε επεξεργασία - Ζ.Χ
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας θα ηθελα να πώ οτι η παρατήρηση μου έχει να κάνει με τον τρόπο διεξαγωγής των διαγωνισμών και όχι με την συμμετοχή.

Καντε επιτέλους έναν σοβαρό διαγωνισμό όπως αρμόζει σε ενα απο τα μεγαλύτερα forum της χώρας μας.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Section Mod Note:

Παρακαλω η συζητηση για το θεμα του διαγωνισμου να συνεχιστει εδω. Στο θεμα για τις συμμετοχες δεν επιτρεπονται ουτε συζητησεις, ουτε καν σχολια για τις φωτογραφιες.

ευχαριστω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να προτείνω τότε

1)Η συμμετοχή να αποστέλνεται σε ένα mail που θα ανοιχτεί

2)Οι συμμετοχές θα παρουσιάζονται στο τέλος ανώνυμα.

3)Η θεματολογία να είναι κατανοητοι σε όλους(αν χρειάζεται να εξηγηθεί).

4)Να φτιαχτούν δύο κατηγορίες(compact και dslr) στο ίδιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η όλη ιστορία ξεκίνησε από τη λέξη macro.

Ζ.Χ. καλά κάνεις και αντιδράς.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στην ανωνυμία τον φωτογραφιών

έως την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Προτιμώ όμως οι διαγωνισμοί να μείνουν σε αυτό το επίπεδο.

Δεν είναι δυνατόν να έχουν όλα τα μέλη τον ανάλογο εξοπλισμό

για άψογες φωτογραφίες.

Όταν γίνεται διαγωνισμός για το ενυδρείο του μήνα...

τραβάς μια φωτογραφία του ενυδρείου και τελείωσε.

Όταν ζητά ο διαγωνισμός κοντινές λήψεις...επιλέγει ο καθένας ,

από το album του, μία φωτογραφία με κοντινή λήψη και την ανεβάζει..

Δεν είμαι φωτογράφος, αλλά θεωρώ ότι είναι πολλές οι παράμετροι

που πρέπει να γνωρίζει κανείς για τη λήψη μιας φωτογραφίας που

θα απεικονίζει κάτι από το ενυδρείο του...

Πάχος γυαλιού, ποιότητα νερού, φωτισμός (έξω και μέσα από αυτό) και

φυσικά ο φακός της μηχανής.

Βλέπω ότι έχεις ιδιαίτερη αγάπη για τη φωτογραφία...οπότε θα ήθελα

τη βοήθειά σου ΕΔΩ.

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου ο διαγωνισμος πρεπει να παραμεινει οπως εχει .

Δεν ειμαστε φωτογραφικο φορουμ αλλα ενυδρειακο .

Το οτι κανουμε ενα "διαγωνισμο" φωτογραφιας δε παει να πει οτι ολοι πρεπει να γινουμε φωτογραφοι.

Προσπαθουμε ολοι μας παντα για το καλητερο ... και αυτο φαινετε και απο τις φωτογραφιες των συνχομπιστων που αν και δεν ειναι επαγγελματιες φωτογραφοι το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο χωρις να γνωριζω την τεχνικη της macro φωτογραφησης.

Ισως θα πρεπε ο διαγωνισμος να ελεγε κοντινες ληψεις σκετο για να μην ειχαμε παρεξηγησεις ... γιατι αποτι καταλαβα και εσυ αγαπητε Ζ.Χ. εισαι λαθος στο θεμα macro ως αναφορα τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σου φωτο στο διαγωνισμο ... :hysterical:

Θελω να πω και ενα ευχαριστω στη συμμετοχη των μελων στις προσπαθειες μας ... :hysterical:

Φιλικα Dartman

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα πρεπε ο διαγωνισμος να ελεγε κοντινες ληψεις σκετο για να μην ειχαμε παρεξηγησεις ... γιατι αποτι καταλαβα και εσυ αγαπητε Ζ.Χ. εισαι λαθος στο θεμα macro ως αναφορα τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ σου φωτο στο διαγωνισμο ... :hysterical:

Φιλικα Dartman

Ακυρωστε την τότε,μία και οι υπόλοιπες πληρούν τα στάνταρ που εχουν δωθεί.

Δεν με εχεις καταλάβει δυστυχως,μιλάω για την σωστη διοργάνωση ενος διαγωνισμού.

Οχι για την ποιότητα.

Η ποιότητα εξαρτάται απο την σωστη διοργάνωση.

Επίσης αν το έχεις προσέξει οι ποιότητα των εικόνων έχει ανέβει τον τελευταιο καιρό στα forum,και αυτό γιατι αρκετα μέλη έχουν επενδυσει και σε χρόνο και σε διάβασμα πάνω στο αντικειμενο(προσωπικα έχω δεχτεί πολλα πμ με ερωτήσεις πάνω στην φωτογραφία)

Δεν θέλω να ερθω σε συγκρουση με κανέναν,προτείνω κάτι και άν βοηθήσει καλώς.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ακυρωστε την τότε,μία και οι υπόλοιπες πληρούν τα στάνταρ που εχουν δωθεί.

Δεν με εχεις καταλάβει δυστυχως,μιλάω για την σωστη διοργάνωση ενος διαγωνισμού.

Οχι για την ποιότητα.

Η ποιότητα εξαρτάται απο την σωστη διοργάνωση.

Επίσης αν το έχεις προσέξει οι ποιότητα των εικόνων έχει ανέβει τον τελευταιο καιρό στα forum,και αυτό γιατι αρκετα μέλη έχουν επενδυσει και σε χρόνο και σε διάβασμα πάνω στο αντικειμενο(προσωπικα έχω δεχτεί πολλα πμ με ερωτήσεις πάνω στην φωτογραφία)

Δεν θέλω να ερθω σε συγκρουση με κανέναν,προτείνω κάτι και άν βοηθήσει καλώς.

:hysterical:

Εγω πουθενα δεν ειπα για ακυρωση καμιας φωτογραφιας απο αυτες που ειναι στο διαγωνισμο οποτε και της δικιας σου .

Κανενος δεν ειναι επιδιωξη να ερθει σε αντιπαραθεση με κανεναν και αυτο το θεωρω αυτονοητο .

Θεωρω οτι ο διαγωνισμος θα πρεπει να παραμεινει οπως εχει ( αν και θα γινει συζητηση επι του θεματος ) με πιο απλα και πιο συγκεκριμενα θεματα .

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του Ζ.Χ νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε στο :

...μιλάω για την σωστη διοργάνωση ενος διαγωνισμού. Οχι για την ποιότητα.

Eίναι προφανές ότι ο Ζ.Χ δεν ενδιαφέρεται να πάρει κάποιο βραβείο, έτσι ή αλλιώς χωρίς να ξέρω το επάγγελμά του οι φωτογραφίες του είναι μακράν από τις καλύτερες στον χώρο.

Άρα πιστεύω ότι :

1) αν μιλάμε απλά για μια κοντινή φωτογραφία θα πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του διαγωνισμού.

2) αν μιλάμε για macro φωτογράφιση θα έπρεπε να λάβουν μέρος μόνο τέτοιες φωτογραφίες - έστω και με μια μικρή καθοδήγηση ή έστω παράθεση κάποιων παρόμοιων links από την πλευρά της επιτροπής - ώστε οι αδαείς σχετικά με το θέμα χομπίστες, να πάρουν μια ιδέα.

Να σημειώσω εδώ για να μην παρερμηνευθώ ότι θεωρώ τον ευατό μου από τους χειρότερους φωτογράφους, και το έχω αποδείξει πολλές φορές!

Η ουσία της κουβέντας δεν είναι νομίζω αν τελικά οι φωτογραφίες των μελών ή και του ίδιου του Ζ.Χ είναι ή δεν είναι macro αλλά από την στιγμή που μπαίνετε στον κόπο να διοργανώσετε ένα διαγωνισμό καλό θα ήταν να το κάνετε όσο μπορείτε καλύτερα.

Ας φέρω κι ένα παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό. Συμμετείχα στον διαγωνισμό "Ενυδρείο του Aquazone" Μαρτίου-Απριλίου 2007 και τελικά το δικό μου ενυδρείο βγήκε πρώτο σε ψήφους. Στον κανονισμό υπάρχουν κάποια υποτυπώδη βραβεία. Δεν έλαβα τίποτα από όλα αυτά. Τόσο η συμμετοχή μου στον διαγωνισμό, όσο και αυτή εδώ η αναφορά δεν έχει να κάνει με το ότι παραπονιέμαι ή διεκδικώ τα βραβεία αυτά. Ούτε που με ενδιαφέρανε και τότε και τώρα. Σκεφθείτε όμως την περίπτωση κάποιου (ίσως πιο μικρού στην ηλικία από εμένα) που μπορεί να υπολόγιζε στην δωροεπιταγή, ή να ήθελε το βραβείο στην υπογραφή του κλπ κλπ.

Για να μην μακρυγορώ, να επανέλθω στο ότι αφού έχετε το κουράγιο και την όρεξη για να διοργανώσετε κάποιο διαγωνισμό προσπαθείστε, στο μέτρο του εφικτού, να είναι όσο τον δυνατόν πιο οργανωμένος και σωστός. Αν χρειάζεστε βοήθεια μπορούμε να συνεισφέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Ας αναφέρω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

Όντως η macroφωτογράφηση απαιτεί πέρα από κατάλληλο εξοπλισμό,κατάλληλο χειρισμό.

Αυτή την απαίτηση ως moderator (δεν είναι σπόντα! :hysterical: ) δεν θα την είχα από κανέναν συμφορουμίτη.

Επομένως στην περίπτωσή μας οι πολύ κοντινές λήψεις είναι αποδεκτές.

Για το τρόπο διεξαγωγής το μόνο που θα ήθελα να αλλάξει είναι η επωνυμία των συμμετεχόντων.

Δηλ να αποστέλλονται οι προς διαγωνισμό φωτογραφίες με pm/e-mail σε κάποιον mod/admin και να παραθέτονται για ψήφιση χωρίς ονόματα.Αυτό γίνεται για ευνόητους λόγους.

Ας μην τρελαινόμαστε πάντως...

Λάθη γίνονται και θα γίνονται είτε βγαίνουν προς τα έξω είτε όχι.Τί να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα μόνα που γνωρίζω, από φωτογράφηση, είναι τα βασικά. Για να φωτογραφίσω ένα θέμα, αναγκάζομαι να βγάλω πολλές ίδιες φωτογραφίες, χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες που μου δίνουν οι μηχανές μου και κατόπιν κρατάω αυτή που είναι καλύτερη.

Και οι δύο μηχανές μου έχουν δυνατότητα επιλογής macro. Η μία στην επιλογή αυτή, μου δίνει τη δυνατότητα να φωτογραφίσω θέματα από απόσταση έως 10cm, ενώ η άλλη από έως 60cm.

Τώρα, πιθανά να υπάρχουν μηχανές που παρέχουν τη δυνατότητα, στο χρήστη, να φωτογραφίσουν σε πολύ μικρότερες αποστάσεις, πχ 5mm. Αυτό δεν αποκλείει τις προηγούμενες, της αναφοράς μου.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, θεωρώ πως όλες ή οι περισσότερες φωτογραφίες είναι αποδεκτές, σύμφωνα με τις γνώσεις ενός απλού χρήστη και τις δυνατότητες μιας απλής ερασιτεχνικής φωτογραφικής μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Για το τρόπο διεξαγωγής το μόνο που θα ήθελα να αλλάξει είναι η επωνυμία των συμμετεχόντων.

Δηλ να αποστέλλονται οι προς διαγωνισμό φωτογραφίες με pm/e-mail σε κάποιον mod/admin και να παραθέτονται για ψήφιση χωρίς ονόματα.Αυτό γίνεται για ευνόητους λόγους.

Αυτο είναι ενα θεμα που με απασχολει και μενα... Αυτο που εχουμε παρατηρησει ομως σαν ομαδα συντονιστων ειναι οτι οταν περιπλεκονται οι διαδικασιες (αποστολη email κτλ) τοτε μειωνονται και οι συμμετοχες. Ο διαγωνισμος αυτος απο την αρχη δημιουργηθηκε σαν ενας χαλαρος διαγωνισμος (με την εννοια της ευκολιας των μελων να συμμετασχουν) για να βλεπουμε ομορφες φωτογραφιες και να βγαζουμε εναν νικητη. Δεν ανακαλυψαμε τον τροχο βεβαια... θεματικοι διαγωνισμοι γινονται σε πολλα fora του εξωτερικου με τον ιδιο ακριβως τροπο...

Πραγματικα αν αρχισουμε και γι αυτον τον διαγωνισμο να βαζουμε κανονες και γραφειοκρατικες διαδικασιες φοβαμαι οτι θα μειωθουν αισθητα οι συμμετοχες...

Link to comment
Share on other sites

η πτωχη μου αποψη,στην ουσια συμφωνει με τον συναδελφο μανο παραπανω.

ο διαγωνισμος σαφως και δεν απευθυνεται σε επαγγελματιες φωτογραφους η σε μαεστρους οπως ο φιλος μου ο χρησταρας.

οσο μπαινουν ειδικοι κανονες τοσο θα απομακρυνεται λογω δυσκολιας ο απειρος φωτογραφος χρηστης......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...