Jump to content

καρχαριες


Recommended Posts


Για καποιους το κλουβι ειναι σχετικο, για ενα αρκετα παρεξηγημενο ζωο:
Dead links removed

Αγαπητε filrou τα βιντεακια σου ειναι ακρως κατατοπιστικα για το τι νιωθει ο καρχαριας για τον ανθρωπο μεσα στο νερο.Περιεργεια!!!! Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω παιδια οτι το πρωτο πραγμα που αισθανονται ειναι η περιεργεια .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε filrou τα βιντεακια σου ειναι ακρως κατατοπιστικα για το τι νιωθει ο καρχαριας για τον ανθρωπο μεσα στο νερο.Περιεργεια!!!!

Όταν λες καρχαρία για πιο από τα ~400 είδη μιλάς ?

Αν εννοείς λευκό θα συμφωνήσω αλλά η πλειοψηφία τους είναι ακίνδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καρχαρία για πιο από τα ~400 είδη μιλάς ?

Αν εννοείς λευκό θα συμφωνήσω αλλά η πλειοψηφία τους είναι ακίνδυνη.

Κανενας Καρχαριας δεν μπορει να εννοηθει ακινδυνος.Απο κει και περα ρολο παιζουν οι συνθηκες και οι ατυχεις συγκυριες.Αλλωστε εμεις μπαινουμε στον κοσμο τους και οχι αυτοι στον δικο μας

Link to comment
Share on other sites

στο τελευταιο θα συμφωνησω απολυτα με τον dias

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, υπάρχουν παρά πολλά είδη (Baskin shark, Whale shark, HammerHead, Pigmy, etc) που είναι παντελώς ακίνδυνα. Υπαρχουν βεβαια και καποια που εχουν μεγαλες πιθανοτητες να δοκιμασουν καποιον (G.White, Bull, Blue, Mako, etc, etc)

Δεν ειναι ολα το ιδιο.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλουσα για ολους,φυσικα δεν αναφερομουν στα ειδη που τρωνε πλαγκτον η μαλακια.Αλλα για τον Baskin shark και το σφυροκεφαλο η ζυγαινα,μη βαζεις το χερι σου στη φωτια.Ο σφυροκεφαλος στα ανοιχτα και τροπικα,ζει σε μεγαλες ομαδες.Εχει παρατηρηθει και στα δικα μας νερα,μοναχικος,και με τελειως διαφορετικη συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλουσα για ολους,φυσικα δεν αναφερομουν στα ειδη που τρωνε πλαγκτον η μαλακια.Αλλα για τον Baskin shark και το σφυροκεφαλο η ζυγαινα,μη βαζεις το χερι σου στη φωτια.Ο σφυροκεφαλος στα ανοιχτα και τροπικα,ζει σε μεγαλες ομαδες.Εχει παρατηρηθει και στα δικα μας νερα,μοναχικος,και με τελειως διαφορετικη συμπεριφορα.

Αγαπητέ Δία θα διαφωνήσω μαζί σου και εγω... εχω καταδυθεί πολλες φορες με καρχαριες, αναμεσα και στους οποιους σφυροκεφαλοι... υπαρχουν καποιες φωτογραφιες μου εδω http://www.flickr.com/photos/manogr/sets/72157606084063274/ αλλα εχω και πολλες αλλες που θα ανεβασω σιγα σιγα. Το θεμα, βεβαια, δεν ειναι οτι δεν εφαγαν εμενα :blink: αλλα επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα προσπαθω οπου μπορω να πω την γνωμη μου... οι επιθεσεις καρχαριων ειναι ελαχιστες και οι περισσοτερες απο Μεγαλους Λευκους... κανενας καρχαριας δεν θα επιτεθει σε ανθρωπο συνειδητα με σκοπο να τραφει... εγω πιστευω οτι τις περισσοτερες φορες φοβουνται και μερικες φορες ειναι περιεργοι ενω οι περισσότερες επιθεσεις γινονται επειδη οι κινησεις προσομοιαζουν κατι αλλο (πχ τα ποδια που κουνιουνται αριστερα και δεξια απο τη σανιδα του surf μοιαζουν με κοπαδι ψαριων).

Δεν λεω να μην δειχνουμε τον σεβασμο που απαιτειτε αλλα ο υπερβολικος φοβος μονο κακο μπορει να κανει... ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να βγενουν λιμενικοι και να ψαχνουν να βρουν τον καρχαρια της Ραφηνας για παραδειγμα....να τον κανουν τι?? να τον σκοτωσουν για να μην φαει τις γιαγιαδες που κανουν το μπανιο τους? ΕΛΕΟΣ !!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Manogr,συμφωνω απολυτα σ αυτο που λες.Εγω δεν μιλησα για επιθεσεις.Μιλησα απλα για επιφυλακη.Αλλωστε παγκοσμιως οι επιθεσεις σε ανθρωπο ειναι πολυ λιγες,και δεν ειναι αναγκη να εισαι και βαθια.Οι περισσοτερες εχουν γινει και στα πολυ ρηχα μαλιστα,ακομα και σε ποταμια(ταυρος).Και βεβαια ο σεβασμος σ ενα ζωο που εχει μεινει αναλοιωτο εκκατομυρια χρονια ειναι ειναι απαραιτητος.

Link to comment
Share on other sites

Μανο η βουτια στις φωτο ειναι Ερυθρα ?

Δεν ειναι ολες απο την ιδια καταδυση...αλλα νομιζω πως οσες εχω ανεβασει στο Flickr ειναι απο Ερυθρα... πρεπει να το λεω στην περιγραφη....Οι σφυροκεφαλοι παντως απο Ερυθρα ειναι...θα ανεβασω και αλλες απο διαφορες καταδυσεις...οποιος εχει λογαριασμο εκει ας με κανει add σαν contact και θα σας κανω και εγω

:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σας. 

Είμαι καινούρια στο φόρουμ σας κ για να είμαι ειλικρινής ο μόνος λόγος για τον οποίο γράφτηκα ήταν η συγκεκριμένη συζήτηση την οποία εντόπισα τυχαία και εντόπισα κάποιες λανθασμένες πληροφορίες τις οποίες θα ήθελα να διορθώσω προς δική σας ενημέρωση :)  :)  :)

 

Διαφωνώ, υπάρχουν παρά πολλά είδη (Baskin shark, Whale shark, HammerHead, Pigmy, etc) που είναι παντελώς ακίνδυνα. Υπαρχουν βεβαια και καποια που εχουν μεγαλες πιθανοτητες να δοκιμασουν καποιον (G.White, Bull, Blue, Mako, etc, etc)

Δεν ειναι ολα το ιδιο.... ;)

 

Αγαπητέ firlou, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι ο HammerHead είναι το ακριβώς αντίθετο απ αυτό που τον κατατάσεις, δλδ είναι απο τα πιο επιθετικά κ απρόβλεπτα, όσο αφορά την συμπεριφορά τους, είδη. Από την άλλη ο G.White κ ο Mako είναι δύο είδη με αυστηρά περιορισμένο διαιτολόγιο τα οποία δν θα δοκίμαζαν ποτέ από περιέργεια κάτι πέρα απ αυτό. 

 

Κανενας Καρχαριας δεν μπορει να εννοηθει ακινδυνος.Απο κει και περα ρολο παιζουν οι συνθηκες και οι ατυχεις συγκυριες.Αλλωστε εμεις μπαινουμε στον κοσμο τους και οχι αυτοι στον δικο μας

 

Αγαπητέ Δία θα διαφωνήσω μαζί σ ως προς το πρώτο σκέλος. Υπάρχουν ακίνδυνα για τον ανθρωπο είδη, κ ο λόγος που τα καθηστά ακίνδυνα είναι κυρίως το μέγεθός τους. Τα είδη των χονδριχθύων που φτάνουν μέγιστο μήκος το 1,5μ. από το ρυγχος μέχρι το άνω άκρο του ουραίου πτερυγίου( κ υπάρχουν αρκετα), έχουν μέγιστο άνοιγμα σιαγόνας τα 15εκ. κ μεγεθος δοντιών το μέγιστο 1εκ.. Εκ των πραγμάτων λοιπόν αυτά τα είδη είναι παντελώς ακίνδυνα!!

Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις θα συμφωνήσω απόλυτα!!!

 

Αγαπητέ Δία θα διαφωνήσω μαζί σου και εγω... εχω καταδυθεί πολλες φορες με καρχαριες, αναμεσα και στους οποιους σφυροκεφαλοι... υπαρχουν καποιες φωτογραφιες μου εδω http://www.flickr.com/photos/manogr/sets/72157606084063274/ αλλα εχω και πολλες αλλες που θα ανεβασω σιγα σιγα. Το θεμα, βεβαια, δεν ειναι οτι δεν εφαγαν εμενα :D αλλα επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα προσπαθω οπου μπορω να πω την γνωμη μου... οι επιθεσεις καρχαριων ειναι ελαχιστες και οι περισσοτερες απο Μεγαλους Λευκους... κανενας καρχαριας δεν θα επιτεθει σε ανθρωπο συνειδητα με σκοπο να τραφει... εγω πιστευω οτι τις περισσοτερες φορες φοβουνται και μερικες φορες ειναι περιεργοι ενω οι περισσότερες επιθεσεις γινονται επειδη οι κινησεις προσομοιαζουν κατι αλλο (πχ τα ποδια που κουνιουνται αριστερα και δεξια απο τη σανιδα του surf μοιαζουν με κοπαδι ψαριων).
Δεν λεω να μην δειχνουμε τον σεβασμο που απαιτειτε αλλα ο υπερβολικος φοβος μονο κακο μπορει να κανει... ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να βγενουν λιμενικοι και να ψαχνουν να βρουν τον καρχαρια της Ραφηνας για παραδειγμα....να τον κανουν τι?? να τον σκοτωσουν για να μην φαει τις γιαγιαδες που κανουν το μπανιο τους? ΕΛΕΟΣ !!

 

Αγαπητέ Μάνο όπως προαναφέρω ο Μεγάλος λευκός έχει πολυ περιορισμένο διαιτολόγιο κ αυτό περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο θαλάσσιους λέοντες, φώκιες, πιγκουίνους κ τόνους. Συμφωνώ μαζί σ ότι οι επιθέσεις από λευκούς γίνονται επειδή οι κινήσεις προσομοιάζουν κάτι άλλο κ θα διορθώσω το παράδειγμά σ στο ότι τα πόδια κ τα χέρια ενός σερφερ έξω από την σανίδα, όταν τα δεις από κάτω, προσομοιάζουν θαλάσσιο λέοντα ή φώκια. Ακριβώς επειδή αυτή είναι η τακτική επίθεσης του Μεγάλου λευκού, δλδ επιτίθεται από κάτω με μεγάλη ταχύτητα, μπερδέυει τον σέρφερ με την κύρια τροφή του. Μόλις δαγκώσει το σέρφερ κ δει ότι δν ήταν θ. λέοντας τον αφήνει κ φεύγει. 

Επίσης οι περισσότερες επιθέσεις δν είναι από Μεγάλους λευκους αλλά από ταύρους κ δεύτεροι έρχονται οι τίγρεις. Τα δυο αυτά είδη θεωρούνται κ τα πιο επικίνδυνα δεδομένου ότι είναι τα μόνα αδηφάγα είδη χονδιχθύων!!

 

Εύχομαι οι επισημάνσεις μου να μν ενοχλήσουν κανέναν κ να σας φανουν χρήσιμες!!!!!!! :)  :)  :)  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - Eve
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες και μαλιστα απο γυναικα γι αυτο το υπεροχο πλασμα του πλανητη μας

Μπραβο κοπελια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμες πληροφοριες και μαλιστα απο γυναικα γι αυτο το υπεροχο πλασμα του πλανητη μας

Μπραβο κοπελια!!!

Σας ευχαριστώ πολύ και χα'ιρομαι πραγματικά που φάνηκαν χρήσιμες οι πληροφορίες μ!!!!

Λατρεύω τη θάλασσα κ όλα τα πλάσματα μέσα σ αυτή κ όπως κ να το κάνουμε οι χονδριχθύες είναι από τα πιο εντυπωσιακά, ιδιαίτερα κ παρεξηγημένα πλάσματά της!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμες επισημάνσεις για ένα από τα ωραιότερα και πιο επιβλητικά πλάσματα της θάλασσας. Πραγματικά είναι κρίμα να τα βλέπεις σε μικρά ενυδρεία να δυσκολεύονται ακόμα και να στρίψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις !

Ώρα να φτιάξεις ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Μια και λατρεύεις τη θάλλασα, ώρα να τη φέρεις στο σπίτι σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινής, χωρίς φυσικά να θέλω να κατακρίνω κανέναν, είμαι της άποψης ότι τα πλάσματα που φτιάχτηκαν από τη φύση να είναι ελεύθερα πρέπει να μένουν ελεύθερα!!!!! :D  :D  :D

Να ξέρατε μόνο πόσο μεγάλη διαφορά έχει για παράδειγμα ένα χρυσόψαρο ενυδρείου από ένα "αγριο" ελεύθερο στη φύση!!!! Πόσο πιο εντυποσιακό μπορεί να είναι το δεύτερο!!!!

Η ανάγκη για επιβίωση κάνει θαύματα!!!!

Ξαναλέω δν κατακρίνω κανέναν!!!!!

Όταν δω ενα όμορφο ενυδρείο το θαυμάζω εξίσου!!!!!!

Έχω πάει στο aquarium της Βαρκελώνης κ έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!!!! :bowdown:  :bowdown:  :bowdown:

Απλά εγώ δν θα μπορούσα να το κάνω....

Αγαπητέ Λουκά πιστεψέ με αν είχα τη δυνατότητα δν θα έφερνα τη θάλασσα στο σπίτι μ αλλά θα πήγαινα το σπίτι μ μέσα σε αυτή!!!!! Κυριολεκτικά όμως μέσα!!!! :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα πλάσματα ειναι πιο εντυπωσιακά στη φυση τους!

 

Για το υπόλοιπο κομματι ειναι μεγάλη η συζήτηση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως να πω πως κατα τον ΒΠΠ, κατα τις μαχες που ελαβαν χωρα στον Ειρηνικο, το μεγαλυτερο ποσοστο απωλειων απο ναυαγους αεροπορους και ναυτες, το προκαλεσαν οι Mako.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δν το γνώριζα αυτό!!!!

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!!!

Φυσικά δν παύουν να είναι σαρκοφάγα ζώα, με πρωτογονα ένστικα, τα οποία έλκονται από τη μυρωδιά του αίματος!!!

Κ μόλις πρόσεξα ότι στο πρώτο μ μνμ γράφω "ποτέ" για τους G. White κ Mako, προφανώς ξέχασα να γράψω το "σχεδόν"!!!!

χαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...