Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

επειδη μου εδωσαν πολλα υγρα στο καταστημα μπορειτε να μου πειτε πιο ακριβως ειναι το αντιχλωριο για να το ριξω σε ενα κουβα με μια πετρα?

31072009688.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη μου εδωσαν πολλα υγρα στο καταστημα....

Εχεις δικιο, πολλα :P:wootwoot:

σκορδο γιατι?

To αντιχλωριο ειναι το Soll Aqualizer.

Αφου ειχε ομως προιοντα seachem γιατι δεν σου εδωσε seachem prime για αντιχλωριο που ειναι σουπερ?

Επειδη ειναι και το πιο οικονομικο? (5ml στα 200 λιτρα?) :D:wootwoot::wootwoot::thumbup:

Δεν αγοραζουμε οτι μας λενε τα πετσοπ αφου δεν ξερουν και δεν "ζουν" το ενυδρειο μας.

Δεν ριχνουμε και οτι ναναι μεσα γιατι πολλα προιοντα μπορει να μην κανει να μπουν, δεν ειναι "ας το ριξουμε κι αυτο προληπτικα".

Πρεπει να διαβαζεις τις οδηγιες σε καθε προιον και να μελετας αν το χρειαζεται και τι χρειαζεται το ενυδρειο σου.

Σχεδον παντα, ενα σωστα στημενο ενυδρειο με σωστη ιχθυοφορτωση, χρειαζεται μονο καθαρο νερο και αντιχλωριο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Oταν λες ενα φιλτρο eheim300 ποιο εννοεις;

Βαλε μια φωτο...................

Μαλλον αυτο λεει http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/b88...ram/eheim%20300

Εγω (που ειμαι και filterfreak) θα εβαζα 4 τετοια ενωμενα σε δυαδες σε αυτο το ενυδρειο. :D

* Pump output 750 l/h

* Filter volume: 2,8 + 0,3 prefilter

Αυτη η αντλια μολις γεμισει με υλικα το φιλτρο, γεμισουν "μπιχλα" τα υλικα και παλιωσει και λιγο η αντλια, δεν θα γυριζει ουτε μια φορα τα λιτρα του ενυδρειου, την ωρα.

Με 2,8 λιτρα χωρητικοτητα (δυο λιτρακια υλικα θα μπαινουν) εκ των οποιων το ενα θα ειναι βιολογικο (πχ substrat) και το αλλο μηχανικο (πχ ehfimech), που να καθαρισει το νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προτού κάνεις χρήση το buffer να μετρήσεις το νερό , ph ,gh ,kh. να μας πείς τις μετρήσεις και τα λέμε.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι σκεφτομαι να το φτιαξω.Ειναι καλυτερο το αποτέλεσμα ή το ιδιο με τις προηγουμενες φωτογραφιες που ειχα ανεβασει?Μου ειχατε πει οτι δεν ηταν τοσο φυσικο..

υγ:την αμμο πως την πλενουμε?

02082009696.th.jpg

02082009695.th.jpg

02082009694.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που μένει κενό μεταξύ μιας πετρας και μιας άλλης στον πάτο θα είναι κενό

δηλαδή αν ένα ψάρι μπει σε μια τρυπα χαμηλά θα είναι μονο το αφρολέξ;

Link to comment
Share on other sites

Στο διάστημα που μένει κενό μεταξύ μιας πετρας και μιας άλλης στον πάτο θα είναι κενό

δηλαδή αν ένα ψάρι μπει σε μια τρυπα χαμηλά θα είναι μονο το αφρολέξ;

αυτο το σκεφτηκα και εγω..αν βαλω πρωτα τις πετρες και μετα την αμμο,η αμμος δεν θα καλυψει πολλες απο τις πετρες?και δεν ειναι πιθανο σε μερικα σημεια να μην υπαρχει αμμος?σε περιπτωση που βαλω πρωτα την αμμο τι μειονεκτηματα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι πρώτα οι πέτρες. Τώρα όσο αφορά τα κενά να μας πουν οι πιο έμπειροι.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αφου βαλεις τις πετρες,γεμιζεις με αμμο,κοιταζεις οσο μπορεις να παει παντου.Ριχνεις ακομα και αναμεσα στις πετρες και οπου βλεπεις κενα.

Κατοπιν αφου τοποθετησεις ολη την αμμο,βαζεις ενα πιατο οπου θα πεφτει το νερο απο το λαστιχο καθως θα γεμιζεις,και γεμιζεις το ενυδρειο.

Γεμιζοντας λοιπον με νερο το ενυδρειο,απλωνει και η αμμος που εχεις τοποθετησει και παει παντου.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος........... :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κ εγω για την απαντηση..οσο αφορα την αεραντλια...αυτη δεν πρεπει να μπει κατω απο την αμμο?πρεπει να κολληθει καπως για να μην μετακινειται το σωληνακι της?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κ εγω για την απαντηση..οσο αφορα την αεραντλια...αυτη δεν πρεπει να μπει κατω απο την αμμο?πρεπει να κολληθει καπως για να μην μετακινειται το σωληνακι της?

Εννοεις αν το σωληνακι και η αεροπετρα πρεπει να μπουν κατω απο την αμμο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις αν το σωληνακι και η αεροπετρα πρεπει να μπουν κατω απο την αμμο;;;

ναι ακριβως αυτο!και που ειναι προτιμοτερο να βγαινουν οι φυσαλιδες .?Μπροστα απο τις πετρες ή στο πισω τζαμι του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με το στησιμο των πετρων του ενυδρειου μου!Μπορει να μην ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα οπως των περισσοτερων απο το forum ,αλλα για πρωτη προσπαθεια πιστευω ειναι ικανοποιητικη!

Σχεδον σε ολες τις πετρες εβαλα ενυδρειακη σιλικονη και εχω βαλει μονο το ενα 8κιλο τσουβαλι αμμου.Μου μενουν αλλα δυο που θα τα πλυνω και θα τα ριξω οταν ειναι να βαλω και το νερο!Ποσο καιρο πρεπει ν'αφησω την σιλικονη για να ριξω το νερο?Και τι φυτα μπορω να βαλω για να σπασω την μονοτονια της πετρας?

Τα σωληνακια της αεραντλιας ειναι κατω απο τις πετρες.Και λογικα οι φυσαλιδες θα βγαινουν απο μπροστα!ειναι προτιμοτερο να βγαινουν πισω?

Φωτος:

03082009700.th.jpg

03082009698.th.jpg

Ευχαριστω + καλο βραδυ σε ολους

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..

δεν ειναι και ασχημο απλα θα ελεγα να βγαλεις την μεγαλη την πετρα τη μπεζ(δε μπορω να καταλαβω τι χρωμα ειναι)..

στη γωνια αυτη λεω και να παρεις και περισσοτερες απο τις αλλες :P

αν ειχα το ενυδρειο σου και τις πετρες το εκανα ψηλοτερο πισω και οσο πηγαινα προς τα μπροστα θα κατεβαινα

απλα πιο φυσικα ριγμενες :D

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα η δε βαζεις τιποτα η αν θες οπωσδηποτε μια valisneria!

αυτο που σου ειπα πριν δε ξερω αν το καταλαβες ετσι οπως το εγραψα..

ετσι εννοω!!

post-13692-1249285362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λες ε?

δυσκολα να βρω κι αλλες τετοιες πετρες!Τις εφερα απο Τηνο απο μια παραλια!!

Οντως ειναι μεγαλυτερη αυτη η πετρα!Το χρωμα της ειναι μπεζ.Ανοιχτο καφε!Λες να εχουν προβλημα τα ψαρια με αυτην την πετρα?Το καλο ειναι πως εχει μερικες κουφαλες επανω της για να κρυβονται.Θα προσπαθησω να βρω κι αλλες(δυσκολο) αλλιως ισως να το αφησω κι ετσι?Δηλαδη δεν του ταιριαζει καθολου λες η μεγαλη πετρα?

Link to comment
Share on other sites

απο φυτα η δε βαζεις τιποτα η αν θες οπωσδηποτε μια valisneria!

αυτο που σου ειπα πριν δε ξερω αν το καταλαβες ετσι οπως το εγραψα..

ετσι εννοω!!

post-13692-1249285362_thumb.jpg

κανε το fwto αν ειναι δυνατον...

υγ:οσο για φυτα θα βαλω.Οτι μου προτεινετε εσεις!

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

νταξει σε εμενα δε μου παει στο ματι ουτε αυτη ουτε η αλλη η πορτοκαλι..(με τις αλλες)

αλλα μην κανεις τιποτα ακομα μεχρι να πουνε και οι αλλοι τις γνωμες τους!!!

παντως αν χρειαστει να τις ξεκολλησεις δε θα δυσκολευτεις..

ειναι η 3η φορα που κανω νεο setup στο δικο μου :D

Link to comment
Share on other sites

για φυτα λες να βαλω μονο ενα?αυτο που ειπες?

ειναι και o theodοr72 που βλεπει το θεμα.Εμπειρος και αυτος .Αν μπορουσε να μας πει την γνωμη του για να γυρισω σπιτι και να διορθωσω το setup..

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να μη βαλεις φυτο..

αν ηταν διαφορετικο το setup να εβαζες!!

ετσι ομως μη βαλεις ΙΜΟ!

Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγη αμμος...

λαθος τοποθετιμενες πετρες...

(οι πετρες πρεπει να φτιαχνουν σπηλιες, οχι να ειναι απλα η μια πανω στην αλλη)

δεν μαρεσει η μεγαλη πετρα στα αριστερα.. καλυτερα βγαλτην..

κατα τα αλλα εισαι πολυ καλος... μαρεσει το ενυδρειο σου..

επιδη ειδα κατι λετε για φυτα... βαλε μια μεγαλη βαλισνερια..

Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγη αμμος...

λαθος τοποθετιμενες πετρες...

(οι πετρες πρεπει να φτιαχνουν σπηλιες, οχι να ειναι απλα η μια πανω στην αλλη)

δεν μαρεσει η μεγαλη πετρα στα αριστερα.. καλυτερα βγαλτην..

κατα τα αλλα εισαι πολυ καλος... μαρεσει το ενυδρειο σου..

επιδη ειδα κατι λετε για φυτα... βαλε μια μεγαλη βαλισνερια..

θα βαλω και αλλη αμμο..εχω αλλα δυο τσουβαλια 8κιλα.θα την βαλω μετα το οριστικο

setup.δεν μου ειπατε και τιποτα καλο :D

θα προσπαθησω να τις κανω σπηλιες!!

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...