Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Διαβαστε αυτο ΠΑΛΙ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

georot1981 οσο ελειπες διακοπες επεφτε τροφη στο ενυδρειο?

Αν δεν υπηρχαν ρυποι με καποιο τροπο στο νερο δεν λειτουργουσε ο κυκλος του αζωτου και δεν γινοταν στρωσιμο.

Για τον κυκλο αυτο εννοουσα απλα ισως το εγραψα λιγο περιεργα :(

Για το νερο που προσθετουμε δεν το ηξερα :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

georot1981 οσο ελειπες διακοπες επεφτε τροφη στο ενυδρειο?

Αν δεν υπηρχαν ρυποι με καποιο τροπο στο νερο δεν λειτουργουσε ο κυκλος του αζωτου και δεν γινοταν στρωσιμο.

εδω και 2 βδομαδες που εχω βαλει νερο στο ενυδρειο δεν εχω ριξει καθολου τροφη..θα επρεπε?παντως η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο με το στρωσιμο...σημερα θα κανω καποιες μετρησεις για να δω τι τιμες θα εχω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι ποτε πρεπει να βαλω τα ψαρια?ο πωλητης παντως μου ελεγε οτι μπορω να βαλω ενα ζευγαρι καομα και σημερα.. :(

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 βδομαδες που εχω βαλει νερο στο ενυδρειο δεν εχω ριξει καθολου τροφη..θα επρεπε?παντως η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο με το στρωσιμο...σημερα θα κανω καποιες μετρησεις για να δω τι τιμες θα εχω..

Φυσικα θα επρεπε, τοσα θεματα δεν το διαβασες καπου?

Δες μερικα δικα μου ψαξε και για αλλα

στρωσιμο με τροφη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246635

επισπευση κυκλου του αζωτου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry245709

με βακτηρια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246112

με μπόλιασμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καταλαβει οτι ολα περι στρωσιματος και ποτε βαζουμε ψαρια κτλ υπαρχουν στο θεματικο γλυκου νερου,αλλα κανεις δεν μπαινει στον κοπο να ψαξει.Ολοι τα θελουν ετοιμα

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καταλαβει οτι ολα περι στρωσιματος και ποτε βαζουμε ψαρια κτλ υπαρχουν στο θεματικο γλυκου νερου,αλλα κανεις δεν μπαινει στον κοπο να ψαξει.Ολοι τα θελουν ετοιμα

+1 :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους...λοιπον εδω και 1 βδομαδα και μετα απο την συγκαταθεση του πωλητη στο water inn το ενυδρειακι μου αποτελειται απο 10 malawi..οι τιμες του νερου πριν βαλω τα ψαρια και ενω το ενυδρειο ετρεχε 20 μερες ηταν οι εξης.

ph 8,2

gh 8

kh 12

no2 0

no3 0

nh3/nh4 0.

μια βδομαδα μετα την 1η μετρηση και ενω το ταισμα γινεται 2 φορες την ημερα και το φως ανοιγει 8 ωρες εκανα νεες μετρησεις με τα εξης αποτελεσματα.

ph 7,5

gh 5

kh 10

no2 1

no3 10

nh3/nh4 0.1

το ξερω οτι οι τιμες λογικα δεν ειναι και τοσο καλες μιας και αλλαξανε απο την 1η μετρηση..θα ηθελα μια γνωμη για το τι να κανω γιατι δεν θελω να παθει τιποτα καποιο απο τα ψαρακια μου.

υγ θα σας παρακαλουσα μην κατακρινετε την κινηση μου να βαλω ψαρια μιας και κατι τετοιο θα με στενοχωρουσε παρα πολυ καθως δεν γινεται να αλλαξει κατι τωρα :) ...αλλα να με βοηθησετε να διορθωσω τις τιμες..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...λοιπον εδω και 1 βδομαδα και μετα απο την συγκαταθεση-παροτρυνση του πωλητη στο water inn το ενυδρειακι μου αποτελειται απο 10 malawi(μου ειπε να τα βαλω ολα μαζι)..οι τιμες του νερου πριν βαλω τα ψαρια και ενω το ενυδρειο ετρεχε 20 μερες ηταν οι εξης.

ph 8,2

gh 8

kh 12

no2 0

no3 0

nh3/nh4 0.

μια βδομαδα μετα την 1η μετρηση και ενω το ταισμα γινεται 2 φορες την ημερα και το φως ανοιγει 8 ωρες εκανα νεες μετρησεις με τα εξης αποτελεσματα.

ph 7,5

gh 5

kh 10

no2 1

no3 10

nh3/nh4 0.1

το ξερω οτι οι τιμες λογικα δεν ειναι και τοσο καλες μιας και αλλαξανε απο την 1η μετρηση..θα ηθελα μια γνωμη για το τι να κανω γιατι δεν θελω να παθει τιποτα καποιο απο τα ψαρακια μου.

υγ θα σας παρακαλουσα μην κατακρινετε την κινηση μου να βαλω ψαρια μιας και κατι τετοιο θα με στενοχωρουσε παρα πολυ καθως δεν γινεται να αλλαξει κατι τωρα :) ...αλλα να με βοηθησετε να διορθωσω τις τιμες..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...λοιπον εδω και 1 βδομαδα και μετα απο την συγκαταθεση του πωλητη στο water inn το ενυδρειακι μου αποτελειται απο 10 malawi..οι τιμες του νερου πριν βαλω τα ψαρια και ενω το ενυδρειο ετρεχε 20 μερες ηταν οι εξης.

ph 8,2

gh 8

kh 12

no2 0

no3 0

nh3/nh4 0.

μια βδομαδα μετα την 1η μετρηση και ενω το ταισμα γινεται 2 φορες την ημερα και το φως ανοιγει 8 ωρες εκανα νεες μετρησεις με τα εξης αποτελεσματα.

ph 7,5

gh 5

kh 10

no2 1

no3 10

nh3/nh4 0.1

το ξερω οτι οι τιμες λογικα δεν ειναι και τοσο καλες μιας και αλλαξανε απο την 1η μετρηση..θα ηθελα μια γνωμη για το τι να κανω γιατι δεν θελω να παθει τιποτα καποιο απο τα ψαρακια μου.

υγ θα σας παρακαλουσα μην κατακρινετε την κινηση μου να βαλω ψαρια μιας και κατι τετοιο θα με στενοχωρουσε παρα πολυ καθως δεν γινεται να αλλαξει κατι τωρα :D ...αλλα να με βοηθησετε να διορθωσω τις τιμες..

ευχαριστω

Να το πω- και μην το θεωρήσεις καθόλου κριτική - οτι πάντα προσέχουμε τις οδηγίες και αν θυμάμαι κάπου είχαμε πεί προσοχή στη ιχθυοφόρτωση.Εγώ καταλαβαίνω με πιο σκεπτικό σου τα έδωσαν όλα τα ψάρια μαζί αλλά δεν ειναι της ώρας να το αναλύσω.Πες μας και τί ψάρια σου έδωσε.

Εγώ λοιπόν θα έκανα τα εξής εφόσον δεν ήθελα να ελαφρύνω την ιχθυοφόρτωση και άφηνα και τα δέκα ψάρια μέσα:

1.θα σταματούσα να ταίζω 2 φορές την ημέρα , εγώ θα ταίζα μια φορά την ημέρα ή μία φορά κάθε δεύτερη μέρα.

2.θα έκανα μικρή αλλαγή νερού της τάξης 20% περίπου.

3.Και για να υποστηρίξω την βιολογία μου θα έριχνα άμεσα μετα την αλλαγή νερού safestart ή θα έριχνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα booster για παράδειγμα stresszyme.

4.Θα συνέχιζα βέβαια να μετρώ τις επικίνδυνες παραμέτρους για να ξέρω τι γίνεται.

Η άλλη λύση για περισσοτερη σιγουριά είναι να αφήσεις 3-4 ψάρια μέσα και να συνεχίσεις με λιγότερη τροφή

πάλι μικρή αλλαγή ,ενίσχυση βιολογίας δηλ. η ίδια διαδικασία όπως πιο πάνω με λιγότερα ψάρια.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Να το πω- και μην το θεωρήσεις καθόλου κριτική - οτι πάντα προσέχουμε τις οδηγίες και αν θυμάμαι κάπου είχαμε πεί προσοχή στη ιχθυοφόρτωση.Εγώ καταλαβαίνω με πιο σκεπτικό σου τα έδωσαν όλα τα ψάρια μαζί αλλά δεν ειναι της ώρας να το αναλύσω.Πες μας και τί ψάρια σου έδωσε.

Εγώ λοιπόν θα έκανα τα εξής εφόσον δεν ήθελα να ελαφρύνω την ιχθυοφόρτωση και άφηνα και τα δέκα ψάρια μέσα:

1.θα σταματούσα να ταίζω 2 φορές την ημέρα , εγώ θα ταίζα μια φορά την ημέρα ή μία φορά κάθε δεύτερη μέρα.

2.θα έκανα μικρή αλλαγή νερού της τάξης 20% περίπου.

3.Και για να υποστηρίξω την βιολογία μου θα έριχνα άμεσα μετα την αλλαγή νερού safestart ή θα έριχνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα booster για παράδειγμα stresszyme.

4.Θα συνέχιζα βέβαια να μετρώ τις επικίνδυνες παραμέτρους για να ξέρω τι γίνεται.

Η άλλη λύση για περισσοτερη σιγουριά είναι να αφήσεις 3-4 ψάρια μέσα και να συνεχίσεις με λιγότερη τροφή

πάλι μικρή αλλαγή ,ενίσχυση βιολογίας δηλ. η ίδια διαδικασία όπως πιο πάνω με λιγότερα ψάρια.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Δεν νομιζω φιλε Σωκρατη να θελει ο φιλος μας να δωσει ψαρια..

Αυτο που λες να κρατησει 3-4..

Εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις ετσι και οτι προβλημα υπαρξει να μιλησεις στον πωλητη :thumbup:

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω φιλε Σωκρατη να θελει ο φιλος μας να δωσει ψαρια..

Αυτο που λες να κρατησει 3-4..

Εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις ετσι και οτι προβλημα υπαρξει να μιλησεις στον πωλητη :thumbup:

:)

Τι εννοείς αγαπητέ μου να συνεχίσει έτσι γιατί όμολογώ οτι δεν κατάλαβα.

Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αγαπητέ μου να συνεχίσει έτσι γιατί όμολογώ οτι δεν κατάλαβα.

Σωκράτης :)

Nαι αυτο εννοω :D

Το water inn που του τα εδωσε ειναι υπευθυνο πλεον :rasp: Προτεινω να κανει οτι του ειπαν.

Δεν μπορουσα να κρατηθω αλλο :rasp:

Αααα και αν μπορεις αναλυσε γιατι του τα εδωσαν ολα μαζι που λες σε προηγουμενο ποστ :angry2:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτο εννοω :)

Το water inn που του τα εδωσε ειναι υπευθυνο πλεον :rasp: Προτεινω να κανει οτι του ειπαν.

Δεν μπορουσα να κρατηθω αλλο :rasp:

Αααα και αν μπορεις αναλυσε γιατι του τα εδωσαν ολα μαζι που λες σε προηγουμενο ποστ :angry2:

:D

Το πρόβλημα είναι να προλάβουμε εμείς προτού μας προλάβουν τα ψάρια εξάλλου περιμένω να μας γράψει ο φίλος μας την γνώμη του.

Υπάρχει λοιπόν η αντίληψη - προσπαθώ να θυμηθώ που την έχω διαβάσει- που λέει οτι στους αφρικάνους προσπαθούμε να βάζουμε οσο είναι δυνατόν τα ψάρια όλα μαζί γιατί τα επόμενα που θα μπούν μετά τρώνε πολύ ξύλο με κίνδυνο να χάσουν και την ζωή τους.Θέλω να πιστεύω οτι αυτό ήταν το σκεπτικό.Και αφού λέμε για την εισαγωγή ψαριών και είδικά σε malawi ,υπάρχουν τρόποι να βάλεις καινούργια ψάρια σε malawi ενυδρείο που πιθανόν ελαττώνουν την επιθετικότητα των άλλων που είναι μέσα.

1.Τα ψάρια να μπούν με σβηστά φώτα ή ακόμα με σβηστά φώτα και βράδυ.

2.Το πιο ριζοσπαστικό είναι να αλλάξεις το aquascaping ώστε να γίνει ανακατανομή περιοχών επιρροής και απο παλιούς και νέους συγχρόνως.

Αυτά τα ολίγα ,φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι να προλάβουμε εμείς προτού μας προλάβουν τα ψάρια εξάλλου περιμένω να μας γράψει ο φίλος μας την γνώμη του.

Υπάρχει λοιπόν η αντίληψη - προσπαθώ να θυμηθώ που την έχω διαβάσει- που λέει οτι στους αφρικάνους προσπαθούμε να βάζουμε οσο είναι δυνατόν τα ψάρια όλα μαζί γιατί τα επόμενα που θα μπούν μετά τρώνε πολύ ξύλο με κίνδυνο να χάσουν και την ζωή τους.Θέλω να πιστεύω οτι αυτό ήταν το σκεπτικό.Και αφού λέμε για την εισαγωγή ψαριών και είδικά σε malawi ,υπάρχουν τρόποι να βάλεις καινούργια ψάρια σε malawi ενυδρείο που πιθανόν ελαττώνουν την επιθετικότητα των άλλων που είναι μέσα.

1.Τα ψάρια να μπούν με σβηστά φώτα ή ακόμα με σβηστά φώτα και βράδυ.

2.Το πιο ριζοσπαστικό είναι να αλλάξεις το aquascaping ώστε να γίνει ανακατανομή περιοχών επιρροής και απο παλιούς και νέους συγχρόνως.

Αυτά τα ολίγα ,φιλικά Σωκράτης :)

Kαλα ας περιμενουμε την αποψη του Γιωργου :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ψαρια ειναι τα εξης¨4 labidochromiς species,2melanochromiw auratus,2cynotilapia afra,2 pseudotropheus astd...να πω επισης οτι ενω ειναι πολυ κινητικα δεν εχω διακρινει επιθετικοτητα..τα ψαρια τα εβαλα με σβηστα φωτα και δεν αναψα τις λαμπες για 2 μερες..οπως επισης δεν τα ταισα κιολας γιαυτες τις μερες...η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο προβληματισμενος με την κατασταση και λιγο φοβισμενος..κυριε σωκρατη αυτα που μου ειπατε να κανω πιστευετε θα βοηθησουνε τη νκατασταση?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα ψαρια ειναι τα εξης¨4 labidochromiς species,2melanochromiw auratus,2cynotilapia afra,2 pseudotropheus astd...να πω επισης οτι ενω ειναι πολυ κινητικα δεν εχω διακρινει επιθετικοτητα..τα ψαρια τα εβαλα με σβηστα φωτα και δεν αναψα τις λαμπες για 2 μερες..οπως επισης δεν τα ταισα κιολας γιαυτες τις μερες...η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο προβληματισμενος με την κατασταση και λιγο φοβισμενος..κυριε σωκρατη αυτα που μου ειπατε να κανω πιστευετε θα βοηθησουνε τη νκατασταση?

ευχαριστω

Γιώργο αυτά που έγραψα πιστεύω οτι θα βοηθήσουν να μην ξεφύγουν οι επικίνδυνες παράμετροι του νερού και ελπίζω να πάμε καλά.Κάνε αυτά και κάνε μετρήσεις να το παρακολουθήσουμε.Να σου πω επίσης οτι τα ψάρια πάνε σε χαρέμια δηλ.1αρ./2-3 θηλ.Μπορούσες να βάλεις δύο ή ακόμα και τρείς οικογένειες απο 3 ή 4 ψάρια αλλά με αργή ιχθυοφόρτωση.Τελοσπάντων αυτό θα το δούμε μετά.Αυτό που προέχει είναι η βιολογία να κρατηθει και να δυναμώσει.

Ψυχραιμία και καλή επιτυχία ,εδώ είμαστε Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

1.θα σταματούσα να ταίζω 2 φορές την ημέρα , εγώ θα ταίζα μια φορά την ημέρα ή μία φορά κάθε δεύτερη μέρα.

2.θα έκανα μικρή αλλαγή νερού της τάξης 20% περίπου.

3.Και για να υποστηρίξω την βιολογία μου θα έριχνα άμεσα μετα την αλλαγή νερού safestart ή θα έριχνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα booster για παράδειγμα stresszyme.

4.Θα συνέχιζα βέβαια να μετρώ τις επικίνδυνες παραμέτρους για να ξέρω τι γίνεται.

1.αυτο σε τι θα βοηθουσε?

2.καθε ποτε να κανω αλλαγες?καθημερινα?και οταν βαζω νερο να ριχνω και αντιχλωριο?

3.το μαγαζι μου εχει δωσει και ζωντανα βακτηρια που πλεον βαζω καθε 3 μερες..ειναι της treis aquaristik. το 1ο http://www.preis-aquaristik.com/eng/images/baktoplan.jpg .αυτα να τα σταματησω και να αρχισω αυτα που μου λετε?

4.μετρησεις να κανω σε καθημερινη βαση?ποια ειναι τα καλυτερα τεστακια για ph,no2,no3 γιατι αυτα που εχω δεν ειναι και τοσο ακριβη νομιζω..

καλο βραδυ σε ολους και ελπιζω ολα να πανε καλα..

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

1.αυτο σε τι θα βοηθουσε?

2.καθε ποτε να κανω αλλαγες?καθημερινα?και οταν βαζω νερο να ριχνω και αντιχλωριο?

3.το μαγαζι μου εχει δωσει και ζωντανα βακτηρια που πλεον βαζω καθε 3 μερες..ειναι της treis aquaristik..αυτα να τα σταματησω και να αρχισω αυτα που μου λετε?

4.μετρησεις να κανω σε καθημερινη βαση?ποια ειναι τα καλυτερα τεστακια για ph,no2,no3 γιατι αυτα που εχω δεν ειναι και τοσο ακριβη νομιζω..

καλο βραδυ σε ολους και ελπιζω ολα να πανε καλα..

1.Να μην φορτιστεί με περισσότερη τροφή το ενυδρείο που τώρα φαίνεται επιβαρυμένο και επηράζονται οι παράμετροι ,μικρή ποσότητα τροφής να ρίχνεις και καλύτερα κάθε δεύτερη μέρα.

2.Αυρίο να κάνεις την αλλαγή και αντιχλώριο ,αν θα κάνεις ξανά θα το δούμε στην πορεία.

3.Αυτό το προιόν δεν το ξέρω αν είναι όμως αυτό που σου λένε συνέχισε να βάζεις.

4.Αυριο μετά την αλλαγή νερού κάνε μετρήσεις για να έχεις ενα μπούσουλα,σημείωσε τις μετρήσεις κάνε μετά απο 3-4 μέρες και βλέπουμε.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

1.Να μην φορτιστεί με περισσότερη τροφή το ενυδρείο που τώρα φαίνεται επιβαρυμένο και επηράζονται οι παράμετροι ,μικρή ποσότητα τροφής να ρίχνεις και καλύτερα κάθε δεύτερη μέρα.

2.Αυρίο να κάνεις την αλλαγή και αντιχλώριο ,αν θα κάνεις ξανά θα το δούμε στην πορεία.

3.Αυτό το προιόν δεν το ξέρω αν είναι όμως αυτό που σου λένε συνέχισε να βάζεις.

4.Αυριο μετά την αλλαγή νερού κάνε μετρήσεις για να έχεις ενα μπούσουλα,σημείωσε τις μετρήσεις κάνε μετά απο 3-4 μέρες και βλέπουμε.

:)

1.βαζω τοσο τροφη ωστε να μην μενει..ετσι μου ειχε πει ο πωλητης..παλι επηρεαζει?αν ναι ξεκιναω διαιτα στα ψαρακια μου

2.χτες καθαρισα λιγο τον βυθο με μια σκουπα που αγορασα και αδειασα περιπου 25 λιτρα...και τα ξαναγεμισα συμπληρωνοντας φυσικα αντιχλωριο..υπολογιζω οτι τα καθαρα λιτρα στο ενυδρειο μου ειναι 250..αρα το 20% 50 λιτρα..αυριο νακανω νεα αλλαγη 50 λιτρων η τα αλλα 25?

3.αυτα που μου προτεινατε στην αρχη ειναι ζωντανα βακτηρια?αν ναι και φυσικα τα εχετε δοκιμασει με καλα αποτελεσματα παω να το παρω αυριο κιολας και σταματαω αυτα που εχω..

καλο βραδυ και τα λεμε αυριο με νεοτερα

Link to comment
Share on other sites

1.βαζω τοσο τροφη ωστε να μην μενει..ετσι μου ειχε πει ο πωλητης..παλι επηρεαζει?αν ναι ξεκιναω διαιτα στα ψαρακια μου

2.χτες καθαρισα λιγο τον βυθο με μια σκουπα που αγορασα και αδειασα περιπου 25 λιτρα...και τα ξαναγεμισα συμπληρωνοντας φυσικα αντιχλωριο..υπολογιζω οτι τα καθαρα λιτρα στο ενυδρειο μου ειναι 250..αρα το 20% 50 λιτρα..αυριο νακανω νεα αλλαγη 50 λιτρων η τα αλλα 25?

3.αυτα που μου προτεινατε στην αρχη ειναι ζωντανα βακτηρια?αν ναι και φυσικα τα εχετε δοκιμασει με καλα αποτελεσματα παω να το παρω αυριο κιολας και σταματαω αυτα που εχω..

καλο βραδυ και τα λεμε αυριο με νεοτερα

Αλλξε 50 λίτρα .το safestart είναι ζωντανά βακτηρίδια αν θα πάρεις θα ρίξεις όλη τη δόση μαζί,είπα δεν ξέρω αυτό που χρησιμοποιείς τι είναι ακριβώς.

Κάνε αυτά που είπαμε και τα λέμε ξανά.

Καληνύκτα :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι να προλάβουμε εμείς προτού μας προλάβουν τα ψάρια εξάλλου περιμένω να μας γράψει ο φίλος μας την γνώμη του.

Υπάρχει λοιπόν η αντίληψη - προσπαθώ να θυμηθώ που την έχω διαβάσει- που λέει οτι στους αφρικάνους προσπαθούμε να βάζουμε οσο είναι δυνατόν τα ψάρια όλα μαζί γιατί τα επόμενα που θα μπούν μετά τρώνε πολύ ξύλο με κίνδυνο να χάσουν και την ζωή τους.Θέλω να πιστεύω οτι αυτό ήταν το σκεπτικό.Και αφού λέμε για την εισαγωγή ψαριών και είδικά σε malawi ,υπάρχουν τρόποι να βάλεις καινούργια ψάρια σε malawi ενυδρείο που πιθανόν ελαττώνουν την επιθετικότητα των άλλων που είναι μέσα.

1.Τα ψάρια να μπούν με σβηστά φώτα ή ακόμα με σβηστά φώτα και βράδυ.

2.Το πιο ριζοσπαστικό είναι να αλλάξεις το aquascaping ώστε να γίνει ανακατανομή περιοχών επιρροής και απο παλιούς και νέους συγχρόνως.

Αυτά τα ολίγα ,φιλικά Σωκράτης :)

Το θεωρω την καλυτερη επιλογη και ισως πολυ εξυπνη επιλογη, αλλα αν οι πετρες εχουν κολληθει τι κανεις??

Αρα αυτο αλλαζει τη σκεψη οτι τις κολλαμε για να μη γινει ζημια απο πέσημο??

Μπερδευτηκα. :D

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω την καλυτερη επιλογη και ισως πολυ εξυπνη επιλογη, αλλα αν οι πετρες εχουν κολληθει τι κανεις??

Αρα αυτο αλλαζει τη σκεψη οτι τις κολλαμε για να μη γινει ζημια απο πέσημο??

Μπερδευτηκα. :D

Προσπαθεις να μην αναγκαστεις να το κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...το απογευμα θα κανω την αλλαγη νερου που λεγαμε χτες κα ιθα προσθεσω και το απαραιτητο αντιχλωριο...θα παρω και το safestart(να φανταστω στο νερο το ριχνουμε ετσι?)και θα προσπαθησω να φτιαξω λιγο τισ τιμες του νερου...κυριε σωκρατη τι ειναι προτιμοτερο παντως?να βαλω το safestart η να έριχνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα booster για παράδειγμα stresszyme οπως μου ειπατε χτες?.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...