Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...το απογευμα θα κανω την αλλαγη νερου που λεγαμε χτες κα ιθα προσθεσω και το απαραιτητο αντιχλωριο...θα παρω και το safestart(να φανταστω στο νερο το ριχνουμε ετσι?)και θα προσπαθησω να φτιαξω λιγο τισ τιμες του νερου...κυριε σωκρατη τι ειναι προτιμοτερο παντως?να βαλω το safestart η να έριχνα κάθε μέρα ή κάθε δεύτερη μέρα booster για παράδειγμα stresszyme οπως μου ειπατε χτες?.

ΙΜΟ ειναι και οι 2 καλες λυσεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλα ας περιμενουμε την αποψη του Γιωργου :)

Ο Γιωργος ποιος ειναι ρε Vagos;;;;;

Και τι περιμενετε να σας πει;Αυτο που θελετε να ακουσετε;

Το εχουμε πει χιλιες φορες.Το μυστικο παντα ειναι στην ιχυοφορτιση.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...................

Και να μη δεχεστε χωρις κουβεντα οτι σας λενε οι πωλητες.Δηλαδη αν του ελεγαν βαλε 40 ψαρια με τη μια θα τα εβαζε;;;;;;;Ελεος.....................

Αλλα ειναι αυτο που λεω και εχω ξαναπει.Κανεις δεν διαβαζει αυτα που ειναι με κοπο γραμμενα εδω μεσα.

Κι οταν γινει η πατατα μετα τρεχουμε.

Συγνωμη που τα λεω ετσι αλλα εχουν γινει τα ιδια περιστατικα στο παρελθον ουκ ο λιγες φορες.

Και ρωταω ξανα.........Ο Γιωργος ποιος ειναι ρε Vagos;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργος ποιος ειναι ρε Vagos;;;;;

Και τι περιμενετε να σας πει;Αυτο που θελετε να ακουσετε;

Το εχουμε πει χιλιες φορες.Το μυστικο παντα ειναι στην ιχυοφορτιση.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ...................

Και να μη δεχεστε χωρις κουβεντα οτι σας λενε οι πωλητες.Δηλαδη αν του ελεγαν βαλε 40 ψαρια με τη μια θα τα εβαζε;;;;;;;Ελεος.....................

Αλλα ειναι αυτο που λεω και εχω ξαναπει.Κανεις δεν διαβαζει αυτα που ειναι με κοπο γραμμενα εδω μεσα.

Κι οταν γινει η πατατα μετα τρεχουμε.

Συγνωμη που τα λεω ετσι αλλα εχουν γινει τα ιδια περιστατικα στο παρελθον ουκ ο λιγες φορες.

Και ρωταω ξανα.........Ο Γιωργος ποιος ειναι ρε Vagos;;;;;

Ο georot1981..

Γιωργο δεν τον λενε :)

Να πω και κατι αλλο με την ευκαιρια αυτη..

Το water inn ειναι απο τα λιγα που θα εμπιστευομουν γιατι το θεωρω ενα απο τα σοβαρα καταστηματα.

Αλλα μολις ακουσα οτι του ειπαν να βαλει ολα τα ψαρια αρχισα να πιστευω οτι ολοι τα κανουν ολα για το κερδος.

Εκτος αν το εκανε για αυτο που λεει ο Σωκρατης..

Αλλα δεν νομιζω!

Συγγνωμη αλλα ετσι ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Ο georot1981..

Γιωργο δεν τον λενε :)

Να πω και κατι αλλο με την ευκαιρια αυτη..

Το water inn ειναι απο τα λιγα που θα εμπιστευομουν γιατι το θεωρω ενα απο τα σοβαρα καταστηματα.

Αλλα μολις ακουσα οτι του ειπαν να βαλει ολα τα ψαρια αρχισα να πιστευω οτι ολοι τα κανουν ολα για το κερδος.

Εκτος αν το εκανε για αυτο που λεει ο Σωκρατης..

Αλλα δεν νομιζω!

Συγγνωμη αλλα ετσι ειναι :D

Αν πιο πριν διαβαζε τα αρθρα που υπαρχουν εδω για το ξεκινημα του ενυδρειου,θα πιστευε τον πωλητη του οποιουδηποτε καταστηματος;Δε νομιζω......................

Γι'αυτο λεω οτι κανεις δεν διαβαζει,και οταν γινει η στραβη τρεχουμε και δε φτανουμε.

Και μην τα ριχνουμε ολα στα μαγαζια παιδια.Τα μαγαζια κανουν τη δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε dias ειπα να το μοιραστω μαζι σας για να με βοηθησετε και οχι για να με κραξετε...ο πωλητης μου εδωσε 10 ψαρια και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε για οικονομικους λογους μιας και χρησιμοποιησα την δωροεπιταγη μου..τλσπντν το απογευμα θα ξεκινησω να κανω αυτα που μου ειπε ο κυριος σωκρατης..

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγινε έγινε ρε παιδιά αρκεί να μην έχει πρόβλημα ο άνθρωπος. Κανε αυτό που σου pe ο Σωκράτης φιλε μου και καθημερινές μετρήσεις και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά. :D:)

Link to comment
Share on other sites

Αν πιο πριν διαβαζε τα αρθρα που υπαρχουν εδω για το ξεκινημα του ενυδρειου,θα πιστευε τον πωλητη του οποιουδηποτε καταστηματος;Δε νομιζω......................

Γι'αυτο λεω οτι κανεις δεν διαβαζει,και οταν γινει η στραβη τρεχουμε και δε φτανουμε.

Και μην τα ριχνουμε ολα στα μαγαζια παιδια.Τα μαγαζια κανουν τη δουλεια τους.

Εεεε ωραια δεν τα διαβασε τελος.

Δεν μπορουμε να κανουμε κατι.

Τωρα ειναι το θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε dias ειπα να το μοιραστω μαζι σας για να με βοηθησετε και οχι για να με κραξετε...ο πωλητης μου εδωσε 10 ψαρια και ειμαι σιγουρος οτι δεν το εκανε για οικονομικους λογους μιας και χρησιμοποιησα την δωροεπιταγη μου..τλσπντν το απογευμα θα ξεκινησω να κανω αυτα που μου ειπε ο κυριος σωκρατης..

Φιλε μου,δε σε κραζω,απλα θελω να καταλαβεις οτι εχεις ολη τη γνωση του φορουμ στον υπολογιστη σου και θελω να σε κανω να την εκμεταλευτεις.Αυτο μονο.

Κανε μια καλη αλλαγη νερου,και προσθεσε safe start.

Μετρησεις,και καθε δευτερη μερα μικρες αλλαγες νερου,μεχρι να ερθουν οι μετρησεις εκει που πρεπει.Ταισμα λιγο καθε δυο μερες................Και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,δε σε κραζω,απλα θελω να καταλαβεις οτι εχεις ολη τη γνωση του φορουμ στον υπολογιστη σου και θελω να σε κανω να την εκμεταλευτεις.Αυτο μονο.

Κανε μια καλη αλλαγη νερου,και προσθεσε safe start.

Μετρησεις,και καθε δευτερη μερα μικρες αλλαγες νερου,μεχρι να ερθουν οι μετρησεις εκει που πρεπει.Ταισμα λιγο καθε δυο μερες................Και βλεπουμε.

η σημερινη αλλαγη νερου θα ειναι 20%..μετα απο 2 μερες ποσο μικρη πρεπει να ειναι?επισης θα ηθελα να ρωτησω η δοσολογια που θα ριξω safestart θα ειναι συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου η με το 20% που θα προσθεσω?

Link to comment
Share on other sites

η σημερινη αλλαγη νερου θα ειναι 20%..μετα απο 2 μερες ποσο μικρη πρεπει να ειναι?επισης θα ηθελα να ρωτησω η δοσολογια που θα ριξω safestart θα ειναι συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου η με το 20% που θα προσθεσω?

Με τα λίτρα του ενυδρείου.Το βασικότερο είναι να μην τρομοκράτησε και να αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Ένα χόμπι είναι που προσφέρει ψυχική γαλήνη, και όχι να σε τρελαίνει. Το πρώτο σου ενυδρείο είναι... δες το με ευχαρίστηση :)

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν θελω με τιποτα να δω να πεθανει ψαρι εξαιτιας μου...μακαρι να πανε ολα καλα..θα σας ενημερωνω για τις μετρησεις..

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίτρα του ενυδρείου.Το βασικότερο είναι να μην τρομοκράτησε και να αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Ένα χόμπι είναι που προσφέρει ψυχική γαλήνη, και όχι να σε τρελαίνει. Το πρώτο σου ενυδρείο είναι... δες το με ευχαρίστηση :)

:D

Link to comment
Share on other sites

Με τα λίτρα του ενυδρείου.Το βασικότερο είναι να μην τρομοκράτησε και να αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Ένα χόμπι είναι που προσφέρει ψυχική γαλήνη, και όχι να σε τρελαίνει. Το πρώτο σου ενυδρείο είναι... δες το με ευχαρίστηση :)

:D

Link to comment
Share on other sites

απλα δεν θελω με τιποτα να δω να πεθανει ψαρι εξαιτιας μου...μακαρι να πανε ολα καλα..θα σας ενημερωνω για τις μετρησεις..

Με το που αποφάσισες να ασχοληθείς με αυτό το χόμπι θα δεις πολλά ψαρια να πεθαίνουν κατά καιρούς . Πάρτο απόφαση φιλε. :)

Link to comment
Share on other sites

η σημερινη αλλαγη νερου θα ειναι 20%..μετα απο 2 μερες ποσο μικρη πρεπει να ειναι?επισης θα ηθελα να ρωτησω η δοσολογια που θα ριξω safestart θα ειναι συμφωνα με τα λιτρα του ενυδρειου η με το 20% που θα προσθεσω?

Mπορεις να κανεις αλλη μια 20% και μετα καθε δυο μερες της ταξης του 10%.Μετρας και βλεπεις...............

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο..σημερα θα βαλω και safestart..αυτο θα γινει για μια φορα η πρεπει να ξαναβαζω?αν μπορειτε προτεινετε μου και τι τεστακια να παρω για ph no2 no3 γιατι νομιζω πως αυτα που εχω δεν με βοηθανε

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο..σημερα θα βαλω και safestart..αυτο θα γινει για μια φορα η πρεπει να ξαναβαζω?αν μπορειτε προτεινετε μου και τι τεστακια να παρω για ph no2 no3 γιατι νομιζω πως αυτα που εχω δεν με βοηθανε

Εγω θα εβαζα,στις αναλογιες πλεον της αλλαγης νερου.

Ποια τεστ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω για ακόμη μια φορά θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που είπαμε θα αδειάσεις το safestart και μετά 3-4 μέρες μέτρα και μιλάμε.Πιστεύω οτι θα κάνουμε και άλλες μιροαλλαγές Προσοχή στη τροφή.

Τώρα όσα ειπώθησαν πιο πάνω, εδώ που τα λέμε έχει δίκιο ο Dias.Αυτά όλα θα τα αποφεύγαμε και δεν θα έιχες την ταλαιπωρία αν διάβαζες τα μαθήματα σου :D .Τώρα όσον αφορά το κατάστημα ,ομολογώ φίλοι μου οτι μου είναι εντελώς αδιάφορο τι κάνει το α ή το β κατάστημα και βέβαια είμαι ο τελευταίος που θα κρίνω οποιοδήποτε μαγαζί - αυτό το αφήνω σε διάφορους έξυπνους -αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι το κατά πόσο ήμαστε εμείς ενημερωμένοι γιατί έτσι μπορούμε να αποφύγουμε διάφορες κακοτυχίες.

Περίμενουμε νέα σου ,Σωκράτης :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα,στις αναλογιες ΠΛΕΟΝ της αλλαγης νερου.

Ποια τεστ εχεις;

:)

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αλλαγη 50 λιτρα νερο(20%),πηρα το safestart της tetra kai πισω οι οδηγιες λενε να βαλω καθε 6 λιτρα αλλαγμενου νερου 5ml safestart.Mε λιγα λογια βαζω 40ml βακτηρια.Σαν πολλά δεν είναι?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα αλλαγη 50 λιτρα νερο(20%),πηρα το safestart της tetra kai πισω οι οδηγιες λενε να βαλω καθε 6 λιτρα αλλαγμενου νερου 5ml safestart.Mε λιγα λογια βαζω 40ml βακτηρια.Σαν πολλά δεν είναι?

Κυριε Σωκρατη,καλυτερα ειναι να το αδειασω ολο?Δλδ 100 ml?

Οχι όλο , :) οτι λέει η αναλογία σύμφωνα με τα λίτρα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

οκ παω να το βαλω αμεσως τωρα..μετρησεις μετα απο 3 μερες σωστα?

Από 3 ως 4 μέρες και θα δούμε γιατί πιθανόν να πάμε στην επόμενη αλλάγή.

Μην αγχώνεσαι όλοι είμαστε μαζί σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ τα εβαλα.Ταισα τα ψαρακια μου χθες!

να τα ταισω αυριο πλαι ετσι?

Επηρεαζει τα ψαρια τωρα που εριξα τα βακτηρια?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...