Jump to content

Stc 1000


ReBeLoS

Recommended Posts

τελικά το παράγγειλα από εδώ γιατί η δημοπρασία για το λίνκ πιο πάνω είχε λήξει...

25 € όλα πληρωμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ τον αγόρασα από αυτόν τον seller:

http://cgi.ebay.com/Mini-Digital-Temperatu...=item3f0007ae63

Μου κόστισε 22,50€ και ήρθε μια χαρά! Έχει και 100% feedback! :)

Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον φίλο στην σύνδεση όταν τον πάρει, κανένα πρόβλημα...!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα σημερα το πρωι απο εδω με 19.90 αλλα εληξε και αλλαξε τιμη.

http://cgi.ebay.co.uk/Mini-Digital-Tempera...=item1c12c5492a

το δικό σου γράφει ότι είναι το STC-1000 εμένα δε γράφει τπτ... κάτσε να δούμε τι θα έρθει θα γελάσουμε... δεν είμαι για να ψωνίζω όταν βιάζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

το δικό σου γράφει ότι είναι το STC-1000 εμένα δε γράφει τπτ... κάτσε να δούμε τι θα έρθει θα γελάσουμε... δεν είμαι για να ψωνίζω όταν βιάζομαι :)

Mπορει να ειναι αυτος, αν και διαφερει και αυτος αν δεις καλα τις φωτο:

http://www.infocenter.gr/eshop/index.php?m...products_id=641

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον αγόρασα από αυτόν τον seller:

http://cgi.ebay.com/Mini-Digital-Temperatu...=item3f0007ae63

Μου κόστισε 22,50€ και ήρθε μια χαρά! Έχει και 100% feedback! :)

Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον φίλο στην σύνδεση όταν τον πάρει, κανένα πρόβλημα...!!! :D

Και εγω απο αυτον το πηρα! Πολυ καλος και τυπικος seller!

Το παρελαβα εχθες και μαλλον θα το συνδεσω το Σαββατοκυριακο....Αν τυχει να χρειαστω βοηθεια θα σου πω... :D

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά μετά από ανελέητο τεσταρισμα 5 μηνών πλέον για μένα είναι αξιόπιστο το μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά μετά από ανελέητο τεσταρισμα 5 μηνών πλέον για μένα είναι αξιόπιστο το μηχανάκι.

Aν και δεν τον δοκιμασα συμφωνω απολυτα μαζι σου,ιδια κατασκευη ιδιο design και ιδια χαρακτηριστικα.

Αν πριν καιρο ειχαν παρει ολοι αυτον και σημερα δοκιμαζαμε τον eliwell για πρωτη φορα παλι τις ιδιες αμφιβολιες θα ειχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο αυτον το πηρα! Πολυ καλος και τυπικος seller!

Το παρελαβα εχθες και μαλλον θα το συνδεσω το Σαββατοκυριακο....Αν τυχει να χρειαστω βοηθεια θα σου πω... :D

Τελικά, προφανώς δεν έχει σχέση με τον άλλο που σου έλεγα... :)

Η εμφάνιση προφανώς είναι ίδια, αλλά η ψύχα διαφορετική...

Συγνώμη αν σε άγχωσα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο αυτον το πηρα! Πολυ καλος και τυπικος seller!

Το παρελαβα εχθες και μαλλον θα το συνδεσω το Σαββατοκυριακο....Αν τυχει να χρειαστω βοηθεια θα σου πω... :D

Όποτε θες Δημήτρη στην διάθεσή σου...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι ενημερωτικά στους φίλους που το πήραν ή που θα το πάρουν...

Εγώ αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από τον STC-1000, θα κάνω μια αναβάθμιση του μοντέλου αλλάζοντας τον αισθητήρα(sensor) θερμοκρασίας!

Θα πάρω ένα πιο αξιόπιστο και επώνυμο ώστε πραγματικά να είναι σούπερ πλέον το controller! :)

Βασικά για τον eliwell sensor σκεφτόμουνα...

Link to comment
Share on other sites

όταν έρθει στα χέρια μου θα κάτσω εάν έχω χρόνο να φτιάξω ένα tutorial για το πως να καλιμπράρετε την θερμοκρασία και στον eliwell και στον κινέζο...

Link to comment
Share on other sites

όταν έρθει στα χέρια μου θα κάτσω εάν έχω χρόνο να φτιάξω ένα tutorial για το πως να καλιμπράρετε την θερμοκρασία και στον eliwell και στον κινέζο...

Για τον STC-1000 warhawk εννοείς καλιμπράρισμα το "F4" ?

Link to comment
Share on other sites

Για τον STC-1000 warhawk εννοείς καλιμπράρισμα το "F4" ?

όχι... εννοώ πως είτε από την αρχή είτε μετά από καιρό η ένδειξη της θερμοκρασίας η πραγματική χάνει και θέλει καλιμπράρισμα... δε το έχουν προβλέψει όμως και δε γίνετε με κάποιο "εύκολο" τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Να προσθέσω κάτι ενημερωτικά στους φίλους που το πήραν ή που θα το πάρουν...

Εγώ αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα από τον STC-1000, θα κάνω μια αναβάθμιση του μοντέλου αλλάζοντας τον αισθητήρα(sensor) θερμοκρασίας!

Θα πάρω ένα πιο αξιόπιστο και επώνυμο ώστε πραγματικά να είναι σούπερ πλέον το controller! :)

Βασικά για τον eliwell sensor σκεφτόμουνα...

Γιατι πιστευεις οτι στον Eliwell ειναι καλυτερος ο αισθητηρας;

Link to comment
Share on other sites

όχι... εννοώ πως είτε από την αρχή είτε μετά από καιρό η ένδειξη της θερμοκρασίας η πραγματική χάνει και θέλει καλιμπράρισμα... δε το έχουν προβλέψει όμως και δε γίνετε με κάποιο "εύκολο" τρόπο...

Warhawk νόμιζα ότι μόνο με το F4 "Temperature calibration value" θα μπορούσε κάποιος να καλιμπράρει τον STC-1000... :D

Αν γνωρίζεις κάποιον άλλο τρόπο (κάποιο ίσως ποτενσιόμετρο πάνω στην πλακέτα του κοντρόλερ) ανυπομονώ να μας τον πεις! :)

Link to comment
Share on other sites

(κάποιο ίσως ποτενσιόμετρο πάνω στην πλακέτα του κοντρόλερ) ανυπομονώ να μας τον πεις! :)

ακριβώς αυτό... λογικά δε θα έχει ποντεσιόμετρο αλλά θα βάλουμε εμείς... περίμενε μόνο να τον πάρω στα χέρια μου να δω πως είναι μέσα :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιστευεις οτι στον Eliwell ειναι καλυτερος ο αισθητηρας;

Φίλε orck ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με κάποιο κινέζικης προέλευσης μηχάνημα και αν μπορείς ειδικά με ένα πολύ μικρό νομίζω κόστος να το τσεκάρεις, γιατί όχι! Ο σένσορας NTC της Eliwell φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσεις ότι είναι από τους πιο αξιόπιστους σένσορες θερμοκρασίας της αγοράς... Το κόστος αγοράς λοιπόν του NTC ανέρχεται στα 2,5€! Και δίνοντάς μου την ευκαιρία ο orck θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μόλις πριν από λίγο "πειραματίστηκα" με τον συγκεκριμένο σένσορα τον οποίο αγόρασα το πρωί... Τα αποτελέσματα λοιπόν είναι αρκετά ενδιαφέρον! Ο "μαμά-κινέζικος" σένσορας μου έδειχνε 24.3 βαθμούς Κελσίου ενώ αλλάζοντας επιτόπου με τον NTC έδειχνε 24,5 βαθμούς Κελσίου! Η διαφορά των 2 δεκάτων στην ένδειξη της θερμοκρασίας νομίζω ότι είναι πολύ μικρή... Άρα τελικά θεωρώ ότι ο κινέζικος κατά τα άλλα κοντρόλερ, είναι μια πολύ καλή ολοκληρωμένη επιλογή και ειδικά για το κόστος αγοράς του!!!

Και κάτι τελευταίο... Σε όλη την διαδικασία είχα βυθίσει και ένα θερμόμετρο οινοπνεύματος, το οποίο μου έδειχνε επίσης περίπου 24,5 βαθμούς Κελσίου! Άρα ο κοντρόλερ, τουλάχιστον ο δικός μου, δεν θέλει κανένα καλιμπράρισμα και είναι αρκετά ακριβής στις ενδείξεις του... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest orck

Και οι δυο αισθητηρες ειναι θερμιστορ NTC, αυτο ειναι μια ειδικη αντισταση η οποια αλλαζει τιμη (Ohm) αναλογα με την θερμοκρασια. Επειδη μαλιστα το κανει αντιστροφος αναλογα, δηλαδη για καθε αυξηση της θερμοκρασιας η τιμη της αντιστασης μειωνεται το λεμε negative temperature coefficience, αρνητικος θερμικος συντελεστης. Αμφιβαλω εντονα εαν και του Eliwell κατασκευαζονται στην Γερμανια απο αριους επιστημονες που εχουν εικονισμα του Χιτλερ, πιστευω οτι ολα ειναι απο Κινα-Ταιλανδη μερια, βεβαια δεν εχω δει τον καινουργιο παιχτη απο κοντα.

Δεν ειναι ιδιαιτερα κρισιμο εξαρτημα. Οσοι φτασατε εως εδω να ξερεται οτι τετοια εξαρτηματα εχουν αποκλιση μεταξυ τους, οπως εχουν και τα θερμομετρα αποκλιση αυτο ειναι φυσιολογικο και για να αντισταθμισουν αυτες τις αποκλισεις οι κατασκευαστες ενσωματωνουν στους ελεκτες μας την ρυθμιση καλιμπραρισματος. Στον Eliwell υπαρχει η παραμετρος

CA1 Calibration 1. Positive or negative temperature value that is added to the value read by control probe (probe 1) before being displayed or used for control.

Δηλαδη βαζουμε μια αρνητικη η θετικη τιμη για να διορθωσουμε την ενδειξη του ελεκτη, συγκρινοντας με ενα θερμομετρο αναφορας.

Πιστευω οτι εαν μπει ενα επιπλεον ποτενσιομετρο γινεται η μετρηση πιο επισφαλης καθως βαζουμε εναν αλλο ασταθμητο παραγοντα στο κυκλωμα (και τα ποτενσιομετρα οπως ολα τα υλικα αλλαζουν τιμη συμφωνα με την θερμοκρασια, εαν θυμαμαι καλα μαλιστα ειναι PTC).

Στην πραξη τωρα πιστευω οτι διυλιζουμε τον κωνωπα και τιποτα απο αυτα δεν αξιζει τον κοπο. Δεχομαστε σαν αξιοπιστες της μετρησεις των ελεκτων, εχουμε παντα μεσα στο ενυδρειο ενα δευτερο θερμομετρο και το θεμα εχει τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Aς μην ειμαστε και τοσο υπερβολικοι 0.2 πανω 0.2 κατω δεν χαλασε και ο κοσμος,το προβλημα θα ηταν αν εχουμε αποκλισεις τη ταξεως των 2 και 3 βαθμων,η θερμοκρασια του νερου αλλαζει αναλογα με τη θεση του θερμαντηρα και τη θεση του αισθητηρα η' του θερμομετρου σε περιοχες βαθητερες η' ριχοτερες και απο τη μια πλευρα στην αλλη.

Για να μπορεσουμε να μετρησουμε με ακριβια τη θερμοκρασια θα επρεπε να εχουμε ενυδρειο κυβο,στις 4 γωνιες θερμαντηρες και να μετραγαμε ακριβως στο κεντρο του κυβου,και παλι θα ειχαμε αποκλισεις αλλα σε λιγοτερο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, προφανώς δεν έχει σχέση με τον άλλο που σου έλεγα... :)

Η εμφάνιση προφανώς είναι ίδια, αλλά η ψύχα διαφορετική...

Συγνώμη αν σε άγχωσα...

Οκ Μανωλη κανενα προβλημα! Ευτυχως πηγαν ολα καλα απ οσο δειχνει.... :D

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θες Δημήτρη στην διάθεσή σου...!!! :)

Τhanks! :D

Link to comment
Share on other sites

Στην πραξη τωρα πιστευω οτι διυλιζουμε τον κωνωπα και τιποτα απο αυτα δεν αξιζει τον κοπο. Δεχομαστε σαν αξιοπιστες της μετρησεις των ελεκτων, εχουμε παντα μεσα στο ενυδρειο ενα δευτερο θερμομετρο και το θεμα εχει τελειωσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...