Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλά είναι πανέμορφος … :D φτού του..

τι έκανες ? έβαλες βακτηρίδια?

μετρήσεις σημερινές ?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα βακτηρίδια τά BIOPTIM 2 αμπούλες σήμερα καί είπα νά μήν μετρήσω, να κάνω τίς μετρήσεις αύριο γιά νά δώ καί τήν λειτουργία τών βακτηριδίων!

Link to comment
Share on other sites

μην ταΐσεις σήμερα… κρατήσου… τι βλέπω στο μανταλάκι? :D ..

.. περνάς κρίσιμες ώρες.. είσαι στην εντατική :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος ο naso σου και δείχνει απόλυτα υγιής!

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε καί φυλλίδια!!! πάμε καλά φτού να μήν τόν ματιάσω.Αύριο τό μεσημέρι θά κάνω τίς μετρήσεις νά δώ τί γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι ίδιες μέ τίς προηγούμενες, παραμένει η αμμωνία 0,05 βέβαια

από ότι γράφει τό τέστ είναι στό όριο, αλλά εάν δέν μηδενιστούν γιά τουλάχιστον 3 ημέρες άλλο ψάρι δέν μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

όταν με το καλό στρώσει .. δεν θα σε απασχολεί η αμμωνία και τα ΝΟ2 ..τότε θα προσέχεις το ΝΟ3…

..μέχρι τότε .. καθημερινές μετρήσεις και υπομονή.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά ακόμα δέν κατάλαβα, πώς ένα ενυδρείο παλιό μέ μπόλικο βιολογικό, καί βράχο ζωντανό καί άμμο ζωντανή, ανεβάζει αμμωνία.

α !!! ξέχασα καί μέ clown και damsel μέσα 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά ακόμα δέν κατάλαβα, πώς ένα ενυδρείο παλιό μέ μπόλικο βιολογικό, καί βράχο ζωντανό καί άμμο ζωντανή, ανεβάζει αμμωνία.

α !!! ξέχασα καί μέ clown και damsel μέσα 2 μήνες.

Αν και τα αναφέραμε προηγούμενα, σου υπενθυμίζω ότι ένα βιολογικό υλικό δεν λειτουργεί χωρίς βιοφορτίο όσα χρόνια και να το έχεις στην "μπρίζα".

Το βιολογικό υλικό, δηλαδή, δεν αναπτύσσεται με την πάροδο των αιώνων, αλλά με την τροφή που του δίνει το σύστημα. Αν δεν υπάρχει τροφή, δεν υπάρχει και επαρκής ποσότητα και πολαπλασιασμός βακτηριδίων. Αντίθετα υπάρχει υποστροφή και μείωση των αποικιών.

Το βιολογικό σου δυναμικό, όλα αυτά τα χρόνια είχε τη δυνατότητα να εξυπηρετεί ένα ψάρι ή έστω δύο. Αυτό δεν σημαίνει ότι σήμερα, αν ρίξεις μέσα δέκα ψάρια θα έχει τη δυνατότητα να τα καλύψει βιολογικά, λόγω "παλαιότητας".

Πιστεύω τώρα να έγινα αντιληπτός.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Άν κατάλαβα καλά γιά κάθε ψάρι θά γίνονται μετρήσεις,μέχρι νά βάλουμε τό επόμενο, γιά νά προσαρμόζεται τό βιολογικό. ok!

Ευχαριστώ Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που αυξάνεται το φορτίο (πχ με την προσθήκη ψαριών ) γίνεται ένας μικρός κύκλος προσαρμογής στα νέα δεδομένα.. υπό κανονικές συνθήκες αυτό περνάει απαρατήρητο … στη περίπτωση σου όμως .. πολλαπλασίασες το φορτίο βάζοντας το τερατάκι των 20 εκ .. έτσι το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα τό ένα 2217 πού έχω μηχανικό-χημικό καί άλλαξα τόν άνθρακα, όλα πάνε μιά χαρά!

Επί τή ευκαιρία κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή ο superactive άνθρακας?

Link to comment
Share on other sites

Ένας μπούσουλας είναι αλλαγή κάθε μήνα …

…πολλοί αλλάζουν κάθε μήνα το μισό …

.. με τον καιρό θα βρεις τη δικιά σου ρουτίνα. :D .

.. οι μετρήσεις τι λένε σήμερα? ..

. έχουμε ακόμα αμμωνία ? ΝΟ2 ?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οί μετρήσεις είναι ίδιες σήμερα εκτός τής αμμωνίας πού ελαφρά καλυτέρεψαν

0,05 όμως ακόμα υπάρχει, μέ τόν άνθρακα θα πέση καί τό PH λίγο πού ήταν 8,5 καί πιστεύω καί ή αμμωνία θά κατεβη κι άλλο, θά δούμε μέ τίς αυριανές μετρήσεις εάν έπαιξε ρόλο ο άνθρακας καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βλέπω κάτι τιναγματάκια πού κάνει ο naso καί μέ ανυσηχεί, ίσως έχει

παράσιτα θά βάλω κανένα γιατρό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όταν έχουν εξωτερικά παράσιτα ξύνονται στα βράχια .. η πάνε μπροστά στην έξοδο των κυκλοφορίτων..

.. οι γαρίδες cleaner κάνουν πολύ καλή δουλειά ..

.. ο <<γιατρός >> δεν είναι προτεινόμενη λύση λόγω δύσκολης επιβίωσης σε ενυδρεία ..

δεν <<ανεβάζει >> το ph την αμμωνία …

.. το αντίθετο νομίζω συμβαίνει.. οπότε πρέπει να διώξεις την αμμωνία για να πέσει το ph

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάζω 2 γαρίδες αύριο, καί διάβασα κάπου γιά ένα PRODIBIO Stop amo

γιά τήν αμμωνία νομίζω, εάν τό βρώ τό ρίχνω.

Link to comment
Share on other sites

δεν το γνωρίζω αυτό το προϊόν . :thumbup: .

το έχεις δοκιμάσει?

.. αν ήμουν στη θέση σου .. θα αγόραζα και δεύτερο τεστ αμμωνίας για να συγκρίνω αποτελέσματα….

.. βεβαία το παρακάνω λίγο με τις ανασφάλειες μου :D ..

Link to comment
Share on other sites

Μού είπαν οτι ρίχνει τήν αμμωνία δέν τό ξέρω θά τό ψάξω αύριο, όσο γιά τό τέστ τό σκέφτηκα καί εγώ, γιατί αυτό πού έχω δέν μού γεμίζει τό μάτι, ειναι αυτό στήν φωτό.

post-1724-1160070769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καί διάβασα κάπου γιά ένα PRODIBIO Stop amo

γιά τήν αμμωνία νομίζω, εάν τό βρώ τό ρίχνω.

Θα πρότεινα να μην το χρησιμοποιήσεις.

Αν τα ψάρια σου φέρονται φυσιολογικά, έχουν καλές αναπνοές, τρώνε και βόσκουν, ειδικά ο naso, μην κάνεις τίποτα. Η αμμωνία θα πέσει μόνη της, εφόσον η κυκλοφορία σου είναι σωστή γύρω από το βράχο.

Υποπτεύομαι και εγώ την πιθανότητα λάθους του τεστ. 'Εχω παρατηρήσει σε τεστ ότι το χρώμα που αντιστοιχεί στο μηδέν δεν ταιριάζει ποτέ απόλυτα. Και αυτό έχει συμβεί σε στρωμένα από χρόνια ενυδρεία.

Μπορείς να το δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο ενυδρείο? Κάποιου Φίλου ή ακόμα σε νερό από το ενυδρειακό κατάστημα, που ψωνίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα τό δοκιμάσω Νίκο, ο naso τρώει καί αναπνέει καλά, καί είναι πολύ ήρεμος, πού καί πού ρίχνει κανένα τίναγμα, όσο για τήν αμμωνία θά περιμένω νά πέσει μόνη της, είναι καλύτερο από τό νά τό φλομώσω στά ζουμιά.

Link to comment
Share on other sites

μήπως κάποια παράμετρος όπως θερμοκρασία , ph, ανεβοκατεβαίνει πολύ κατά τη διάρκεια του 24ωρου ?

πως μετράς salinity ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...