Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε Ηλία! Πολύ όμορφα τα ψάρια σου, ο naso… τι να πω… Ζηλεύω! :)

Έχασα ένα naso λίγο καιρό πριν. Ήταν μικρός βέβαια αλλά όμορφος. Τον έχασα σε πέντε ώρες από την στιγμή που μπήκε μέσα. Ο μαγαζάτορας σαφώς αποποιήθηκε οποιασδήποτε ευθύνης! :ballistic: Να μη σε ζαλίζω όμως…

Το ενυδρείο σου ωραίο τα ψάρια μεγάλα, σχηματισμένα, αλλά το dekor με χαλάει λίγο. :blink: Πολύ ψεύτικο για αυτά τα ψάρια. Αν θες τη γνώμη μου, βάλε μέσα βράχο και καμιά sinularia και θα δείξει πολύ πιο όμορφο. Αυτά τα λίγα, καλή συνέχεια… :blush::thumbup: :wheelchair:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκοπεύω Νίκο, sinularia ίσως και καμμία ανεμώνη ανθεκτική.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα δεν μπορείς να συγκρίνεις τη Sinularia με τις ανεμωνες! Οι ανεμώνες εκτός του οτι απαιτούν φωτισμό reef καθώς είναι και φωτοσυνθετικές είναι και αρκετά επικίνδυνες καθώς ο θάνατος τους μπορεί να τινάξει ένα ενυδρείο στον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρωτάω, για να μαθαίνω, όχι δεν ήξερα οτι η ανεμώνη μπορεί να κάνε τέτοιο πράγμα!

Οπότε sinularia και xenia? που είπε ένας φίλος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα δεν μπορείς να συγκρίνεις τη Sinularia με τις ανεμωνες! Οι ανεμώνες εκτός του οτι απαιτούν φωτισμό reef καθώς είναι και φωτοσυνθετικές είναι και αρκετά επικίνδυνες καθώς ο θάνατος τους μπορεί να τινάξει ένα ενυδρείο στον αέρα!

Επίσης είναι μετακινούμενοι οργανισμοί και αλλάζουν συνεχώς θέσεις.

Σκέψου, κάποια στιγμή, που θα λείπεις να παρκάρει στην είσοδο της υπερχείλησης, καθότι προτιμά σημεία με μεγάλη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα μια sinularia αρκετά μεγάλη, την αφησα επάνω σε ένα βράχο, το χρώμα είναι ροζ αλλά τώρα που είναι επάνω στο βράχο,το χρώμα της είναι όπως των βράχων.

Δεν έχει ακόμα συνέλθει αν και έχουν περάσει 5 ώρες,για να δούμε αύριο θα είναι εντάξει?

Δεν μου αρέσει η θέση της, πιστεύω να μπορώ να της αλλάξω θέση μετά που θα προσαρμοστή!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πόσο περίπου χρόνο κάνει η sinularia να (πιάσει) στον βράχο?

Θα μου ήταν χρήσιμο για να ανοίξω πάλι τον κυκλοφορητή μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πόσο περίπου χρόνο κάνει η sinularia να (πιάσει) στον βράχο?

Θα μου ήταν χρήσιμο για να ανοίξω πάλι τον κυκλοφορητή μου!!

Αν είναι ικανοποιημένη από το νέο της περιβάλλον, θα έχει πρόσφυση περίπου σε μια βδομάδα.

Πρέπει να τοποθετήσεις τον μίσχο της σε μια σχισμή ανάμεσα στα βράχια, χωρίς όμως να συνθλίβεται.

Το σημείο που θα επιλέξεις, δεν πρέπει να έχει μεγάλη κυκλοφορία. Συνιστάται μέτρια και κάτω ροή και όχι άμεση.

Περιμένουμε νεότερα

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρωτάω, για να μαθαίνω, όχι δεν ήξερα οτι η ανεμώνη μπορεί να κάνε τέτοιο πράγμα!

Οπότε sinularia και xenia? που είπε ένας φίλος?

Αν μπορει? Ξερεις ποσοι απο εμας την ειχαμε πατησει στο παρελθον επειδη δεν ειχαμε καποιον να μας ανοιξει τα ματακια? Η πλειωψηφια των παλιων, απο ψιλη ζημια μεχρι και αστα να πανε... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει? Ξερεις ποσοι απο εμας την ειχαμε πατησει στο παρελθον επειδη δεν ειχαμε καποιον να μας ανοιξει τα ματακια? Η πλειωψηφια των παλιων, απο ψιλη ζημια μεχρι και αστα να πανε... :)

...αλλα μυαλο δεν βαζουμε !!!!!!!!!!!!!!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

...αλλα μυαλο δεν βαζουμε !!!!!!!!!!!!!!!! :ballistic:

Αυτό είναι βέβαιο. :blink::)

Ηλία μπορεί να χρειαστεί μέχρι και αρκετές μέρες να ανοίξει πλήρως.

Τι αλατοτητα έχεις στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι που πρόσεξα απο την sinularia φεύγουν κάτι διαφανή κομμάτια σαν δέρμα, σαν να διαλύεται, και ο Αυτοκράτορας που και που της ρίχνει καμία τσιμπιά!!

Ξέρει κανείς τίποτα? να την βγάλω μη μου αρρωστήσει τα ψάρια μου?

Link to comment
Share on other sites

..

κούκλα να σου ζήσει…

μα ειδές τι διαφορά κάνει?. :) . μπορείς να βάλεις και άλλα όμορφα..

μα τι έγινε έπεσαν τα διακοσμητικά λουλούδια μέσα στο ενυδρείο? :blush: βγάλε τα γρήγορα πριν τα δει η σύζυγος.. :blink:

κρύο αστείο.. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζω! τα βγάζω! μη βαράτε!!!! τώρα θέλω να βάλω μανιταράκια, σιγά! σιγά! μην εξάπτεστε!! το ξέρω ότι έχω fish only μου είπαν όμως ότι κάνουν!

Εξ άλλου εσείς είπατε να βγάλω αυτά τα απαίσια ψεύτικα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι που πρόσεξα απο την sinularia φεύγουν κάτι διαφανή κομμάτια σαν δέρμα, σαν να διαλύεται, και ο Αυτοκράτορας που και που της ρίχνει καμία τσιμπιά!!

Ξέρει κανείς τίποτα? να την βγάλω μη μου αρρωστήσει τα ψάρια μου?

Η διαφανής βλέννα, που αποβάλει η sinularia, είναι εντελώς φυσιολογική και συμβαίνει κατά την προσπάθεια του κύκλου προσαρμογής της, στο νέο περιβάλλον.

Το γεγονός ότι ο ναύαρχος τρώει αυτή τη βλέννα, είναι απόλυτα φυσιολογικό και θα βοηθήσει πολύ το κοράλλι να την απομακρύνει πιο εύκολα και να προσαρμοστεί γρηγορότερα.

Το ίδιο θα μπορούσε να βοηθήσει και μια μεγαλύτερη ροή (όχι υπερβολική) νερού, πάνω στο σώμα της, όσο διαρκεί ο κύκλος της.

Πάντως νομίζω ότι έπρεπε ήδη να είχε ανασηκωθεί. Αν περάσει μια βδομάδα με δέκα μέρες χωρίς αποτέλεσμα, τότε θα πρότεινα να ψάξουμε καλύτερα τις παραμέτρους του νερού.

Τα mushroums επίσης, είναι μια πολύ καλή ιδέα για fish only ενυδρείο. Θα πρότεινα όμως μην κάνεις ακόμα καμία τέτοια κίνηση, αν δεν σιγουρευτείς πρώτα για την πορεία της sinularia. Μην ξεχνάς τους κανόνες, που έχουμε προαναφέρει, Παρατηρώ-Ελέγχω- Προχωρώ.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο τους τελευταίους κανόνες τους έχω εντυπωθεί πολύ καλά!! να είσαι σίγουρος, δεν βάζω τίποτα στο ενυδρείο εάν δεν περάσουν αρκετές ημέρες, και μετρήσω το νερό μου!!!

Σήμερα είναι τέταρτη μέρα θα δούμε!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι τέταρτη μέρα θα δούμε!!

Θα μπορούσες να τη βοηθήσεις ρίχνοντας μια δόση ιωδίνης.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα Νίκο, έχει αρχίσει και ανεβαίνει, μόλις ολοκληρωθεί θα την φωτογραφήσω, λίγο στο χρώμα έχω κολλήσει, νόμιζα θα ήταν ροζ αλλά αυτή είναι μπεζ σκούρο, ήθελα λίγο χρώμα στο ενυδρείο!!

Σε μία φωτό που είχα δη ήταν έντονο ροζ.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα Νίκο, έχει αρχίσει και ανεβαίνει, μόλις ολοκληρωθεί θα την φωτογραφήσω, λίγο στο χρώμα έχω κολλήσει, νόμιζα θα ήταν ροζ αλλά αυτή είναι μπεζ σκούρο, ήθελα λίγο χρώμα στο ενυδρείο!!

Νόμιζα θα ήταν έτσι!! post-1724-1163321258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζω! τα βγάζω! μη βαράτε!!!! τώρα θέλω να βάλω μανιταράκια, σιγά! σιγά! μην εξάπτεστε!! το ξέρω ότι έχω fish only μου είπαν όμως ότι κάνουν!

Μη βαρατε, χαχαχαχα!! Σωστος!! :ballistic::blush: Οκ, μανιταρακια βαλε, ειναι ομορφα και σε ενα ενυδρειο με ψαρια και αυτα τα ευκολα κοραλομορφα ειναι και ευκολα αλλα και δινουν ενα ομορφο χρωμα στο ενυδρειο σου που σιγα σιγα θα του αλλαξεις ονομα απο fish only σε reef. Οχι ασχημα, ετσι? :blink::)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ TAN όταν την αγόρασα ήταν ένα μπερδεμένο σκούρο μπεζ αλλά επειδή το ενυδρείο ήταν στον ήλιο ήταν γεμάτη πράσινη άλγη, δεν φαινόταν χρώμα!

Δεν πειράζει τουλάχιστον έχει κίνηση, και όπως να το κάνουμε είναι κοράλλι !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...