Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε νικο

τα ψαρια που ειναι ηδη μεσα κινδυνευουν ακομα δηλαδη ε?

ποια λαμπα προτινεις εσυ να εχω κατω την μπλε η μια απο τις λευκεσ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το λευκό είναι πιο σημαντικό από το ακτινικό..

.. αν είναι να <ρίξεις> μια .. ας είναι η ακτινική.. IMO

καλή συνέχεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ.

Το ακτινικό φως, λόγω του μικρού μήκους κύματος, διεισδύει σχεδόν παντού και σε μεγαλύτερα βάθη, με μικρές απώλειες.

Οπότε αν είναι να μειώσεις κάποιο φάσμα, είναι προτιμότερο το ακτινικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Χθες εκανα καποιες μετρησεις στο νανο μου και ....(βασικα επειδη ειμαι στη δουλεια δεν εχω τις ακριβεις τιμες)

-Kh 11

-NH4(αναμμεσα σε κιτρινο(0) και πρασινωπο(0.5) σε συνδυασμο με το PH 8.5 βγαινει...0,08-0,03 (αν τα υπολογιζω καλα)[Ευελπιστω οτι σε καποιες μερες θα εχει μηδενιστει τελειως.]

-ΝΟ2 Και ΝΟ3(για αυτα εχω στικς) ετειναν στον μηδεν(ασπρη ενδειξη)

Νιωθω πολυ καλυτερα που το ενυδρειο μου ανακαμπτει :)

Σε ποσο καιρο λετε να ξανακανω μετρησεις?Θελω να προβω στην αγορα κοραλλιων γι'αυτο :D

PS:Για να μην αλλαζω θεμα να αναφερω οτι : σε ενα συγκεκριμενο σημειο στον πυθμενα του ενυδρειου εχει βγαλει μια πρασινιλα σε μορφη τζελ καπως και κατι πρασινα σαν φυτα σαν τουφες :P:D .Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτα? ευχαριστω

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Fotse,

χωρίς παρεξήγηση αλλά στο είχα ξαναεπισημάνει σε προηγούμενο post. MHN ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΕΑ TOPICS ME ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ, ΔΗΛ. ΤΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ. Ετσι και εμεις δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε ενιαία την πορεία του ενυδρείου σου και εσύ επίσης. Ας πούμε δεν θυμάμαι ποια ημερομηνία το ξεκίνησες το ενυδρείο σου ή πότε έβαλες ανεμώνες ή πότε πέθαναν , πρέπει να ψάξω 10 topics που έχεις ανοίξει να το βρώ. Επίσης εαν σου είχε προταθεί κάτι από κάποιον έμπειρο σχετικά με το φωτισμό ας πούμε και με ενδιαφέρει και εμένα και κάποιον άλλο πρέπει να ψάξω σε 10 topics για να βρω που ήταν. Επίσης δεν βοηθάει στην δομή του φορουμ να υπάρχουν σκόρπια post χωρίς ενιαιότητα. Δηλαδή όταν σε 3-4 ημέρες θα κάνεις άλλες μετρήσεις θα φτιάξεις topic μετρήσεις ΙΙ ?? ΙΙΙ, IV ..... Φαντάσου τώρα να το κάναμε όλοι αυτό :)

Στο θέμα σου τώρα θα πρέπει να βρεις τεστ αμμωνίας με ενδιάμεση κλίμακα από το 0 στο 0,50 ο πίνακας που αναφέρεσαι είναι στο αμμώνιο που απελευθερώνεται αλλά δεν είναι αυτό που μετράμε. Πρέπει να είσαι κάτω από 0,25 κατά την γνώμη μου στη χρωματική κλίμακα του τεστ για να είσαι ok. Επίσης ξεφορτώσου όλα τα sticks σε ξεγελούνε και δε μπορείς να βασιστείς σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το νεο τοπικ οτι και να πειτε δικομου λαθος...ανοησια δικη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το νεο τοπικ οτι και να πειτε δικομου λαθος...ανοησια δικη μου :D

Fotse δεν υπαρχει λογος για συγγνωμη...ουσιαστικα καλυτερα για σενα θα ειναι να τα εχεις ολα μαζεμενα (ιδιαιτερα στην αρχη)...φυσικα οταν θεωρεις οτι πρεπει να ξεκινησεις νεο topic επειδη αυτο που εχεις να πεις ειναι μια γενικη συζητηση πρεπει να το κανεις αλλα αν ειναι για το ενυδρειο σου μονο τοτε καλυτερα να ειναι ολα μαζι σαν ημερολογιο!

Αν θελεις πες μου να ενωσω ολα τα τοπικ σου σε ενα θεμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται

φιλε MANOGR αν σου ειναι ευκολο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να ενωσεις τα τοπικς μου...

Τωρα,μετα απο προχθεσινη αλλαγη νερου εχω σημερα τα εξης:

NH4 -> 0 (Sera test)

No2 -> 0 (Tropic Marin Test)

No3 -> 10ppm (Tropic Marin Test)

PH -> 8 (Sera Test)

KH -> 9 (Sera test)

Ca -> 350 (Tropic Marin Test)

Πιστευω οτι το ενυδρειο μου ανεκαμψε και χαιρομαι γι'αυτο :)

Εχω να κανω καποιες ερωτησεις :

-Εχω ενα ριφ μπαφερ της Seachem,αυτο μπορω να το χρησιμοποιω μετα απο καθε αλλαγη νερου,προληπτικα, ή μονο οταν κρινεται απαραιτητο?

-Το Ca μου ειναι σε επιθυμητά επιπεδα για την αγορα κοραλλιών(μαλακών κυριως) ή πρεπει να το ανεβασω?

-Η Εφιλια ειναι ειδος κοραλλιου ή καποιο ειδος ανεμώνης?

Φιλικα

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται

φιλε MANOGR αν σου ειναι ευκολο δεν θα ειχα κανενα προβλημα να ενωσεις τα τοπικς μου...

Τωρα,μετα απο προχθεσινη αλλαγη νερου εχω σημερα τα εξης:

NH4 -> 0 (Sera test)

No2 -> 0 (Tropic Marin Test)

No3 -> 10ppm (Tropic Marin Test)

PH -> 8 (Sera Test)

KH -> 9 (Sera test)

Ca -> 350 (Tropic Marin Test)

Πιστευω οτι το ενυδρειο μου ανεκαμψε και χαιρομαι γι'αυτο :)

από τις μετρήσεις που δίνεις το ενυδρείο μοιάζει έτοιμο στρωμένο…

Εχω να κανω καποιες ερωτησεις :

-Εχω ενα ριφ μπαφερ της Seachem,αυτο μπορω να το χρησιμοποιω μετα απο καθε αλλαγη νερου,προληπτικα, ή μονο οταν κρινεται απαραιτητο?το buffer ανεβάζει ph , ΚΗ και το χρησιμοποιούμε όταν υπάρχει λόγος.. δεν αποκλείετε κάποιοι να το έχουν στη ρουτίνα των αλλαγών νερού ...-

Το Ca μου ειναι σε επιθυμητά επιπεδα για την αγορα κοραλλιών(μαλακών κυριως) ή πρεπει να το ανεβασω?

-δεν είναι χάλια… μπορείς να ανέβεις 380-420

Η Εφιλια ειναι ειδος κοραλλιου ή καποιο ειδος ανεμώνης?

είναι κοράλλι από την κατηγορία των LPS .. <σκληρά> με μεγάλους πολύποδες.. Φιλικα

Φωτης

Link to comment
Share on other sites

Fotse στα ενωσα ολα σε αυτο το θεμα...

οποτε μπορεις οτι αφορα αμεσα το ενυδρειο σου να το γραφεις εδω...για οτι αλλο φυσικα και μπορεις να ξεκινας καινουργιο θεμα.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....τι κανουμε?

Λοιπον ενισχυσα το ενυδρειο μου...τουτ'εστι

πηρα ενα κοραλλι (καφε - πρασινο πολυποδα,μου ειπαν οτι ειναι ευκολο κοραλλι) μια γαριδα κοκκινη με ασπρα ποδια και ενα τουρμπο σνειλ.

Ζητησα και μια λαμπα μαριν γουαιτ και μου εδωσαν μια της σερα "ντειλαιτ" και μου ειπαν οτι κανει και για θαλασσινο...συγκριτικα με την αλλη μαριν που εχω της αρκαντια....καμια σχεση!χωρια του γεγονοτος οτι πανω το κουτι της λαμπας ελεγε για τροπικ φρεσ γουοτερ....μηπως μου ειπαν οτι να ναι?

θα στειλω και φωτο εντος....!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....τι κανουμε?

Λοιπον ενισχυσα το ενυδρειο μου...τουτ'εστι

πηρα ενα κοραλλι (καφε - πρασινο πολυποδα,μου ειπαν οτι ειναι ευκολο κοραλλι) μια γαριδα κοκκινη με ασπρα ποδια και ενα τουρμπο σνειλ.

Ζητησα και μια λαμπα μαριν γουαιτ και μου εδωσαν μια της σερα "ντειλαιτ" και μου ειπαν οτι κανει και για θαλασσινο...συγκριτικα με την αλλη μαριν που εχω της αρκαντια....καμια σχεση!χωρια του γεγονοτος οτι πανω το κουτι της λαμπας ελεγε για τροπικ φρεσ γουοτερ....μηπως μου ειπαν οτι να ναι?

θα στειλω και φωτο εντος....!

Καλή διαμονή στους νέους κατοίκους του ενυδρείου σου.

Όσον αφορά τη λάμπα που αγόρασες, θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτή προορίζεται για φωτοσύνθεση φυτών γλυκού νερού. Το πιθανότερο είναι να σου κάνει έξαρση άλγης.

Στα θαλασσινά συστήματα χρησιμοποιούμε της λευκές λάμπες με υψηλά Kelvin και τις ακτινικές.

Η προσωπική μου άποψη, είναι ότι έκανες λάθος επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....τι κανουμε?

Λοιπον ενισχυσα το ενυδρειο μου...τουτ'εστι

πηρα ενα κοραλλι (καφε - πρασινο πολυποδα,μου ειπαν οτι ειναι ευκολο κοραλλι) μια γαριδα κοκκινη με ασπρα ποδια και ενα τουρμπο σνειλ.

Ζητησα και μια λαμπα μαριν γουαιτ και μου εδωσαν μια της σερα "ντειλαιτ" και μου ειπαν οτι κανει και για θαλασσινο...συγκριτικα με την αλλη μαριν που εχω της αρκαντια....καμια σχεση!χωρια του γεγονοτος οτι πανω το κουτι της λαμπας ελεγε για τροπικ φρεσ γουοτερ....μηπως μου ειπαν οτι να ναι?

Ωραιες οι αγορες σου. Μαλλον η γαριδα που λες θα ειναι η lysmata debelius. κρυβεται λιγο παραπανω αλλα ειναι πανεμορφη.. :D

Σιγουρα οι Arcadia ειναι κορυφη, αλλα θα ειναι χρησιμο εαν μας πεις ποια ακριβως μαρκα ειναι η νεα λαμπα που πηρες και ποια ακριβως ειναι τα κελβιν-θερμοκρασια χρωματος που εχει. Ετσι θα μπορεσουμε να σου πουμε σχεδον σιγουρα εαν η λαμπα σου κανει. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η λαμπα ειναι μια Sera Brilliant Daylight 15watt sta 6000 kelvin...

(Φιλε Disco οντως ειναι ομορφη η γαριδα αν και κρυβεται αρκετα)

Link to comment
Share on other sites

Fotse η λαμπα σου δεν ειναι καθολου καλη επιλογη και πρεπει να την αλλαξεις αμεσα! Τα 6000Κ ειναι ιδανικα για της...αλγες :) οποτε θα εχεις μεγαλο προβλημα... και αισθητικα να το δεις δεν ειναι οτι καλυτερο...

Χρειαζεσαι μια λαμπα για θαλασσινο ενυδρειο με υψηλοτερα Kelvin (Προσωπικη επιλογη 14.000)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως αυτην την λαμπα μου την εδωσαν στο πετ σοπ παρολο που τους ειπα και τους ξαναπα οτι ειναι για θαλασσινο νερο...

:)

Link to comment
Share on other sites

Fotse η λαμπα σου δεν ειναι καθολου καλη επιλογη και πρεπει να την αλλαξεις αμεσα! Τα 6000Κ ειναι ιδανικα για της...αλγες :) οποτε θα εχεις μεγαλο προβλημα... και αισθητικα να το δεις δεν ειναι οτι καλυτερο...

Χρειαζεσαι μια λαμπα για θαλασσινο ενυδρειο με υψηλοτερα Kelvin (Προσωπικη επιλογη 14.000)...

Θεωρητικα και πρακτικα κανει η λαμπα σου. Τα πρωτα κοραλια σε ενυδρεια ειχαν 5500κελβιν ΜΗ τις Osram. Aλλα επειδη απο τοτε περασε πολυ νερο στο αυλακι βρηκαμε πως θερμοκρασιες χρωματος αναμεσα σε 10.000-20.000 ειναι ποιο ιδανικες για διαφορους λογους. Λιγοτερα ξεσπασματα αλγης, ιδανικοτερο χρωμα στο ματι για το ολο ενυδρειο(και για τα κοραλια..) ενω τα ψαρια αισθανονται μακραν καλυτερα σε περιβαλλον με μεγαλυτερα κελβιν και τα κοραλλια μας δεν χανουν καθολου σε αναπτυξη απλα εχουμε τα αλλα πλεονεκτηματα στο..τσουβαλι μαζι μας.

Θα μπορεσεις να κανεις δουλεια και ετσι, απλα δεν ειναι αυτο που θα λεγαμε, μια ιδεατη λυση.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΑΜΠΑ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙ ΑΡΙΦ ΚΑΙ ΠΙΑΣΤΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ

νΑ ΡΩΤΗΣΩ...Η ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1022 ΣΤΑ 1023 ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

θες 1024-1025 για ρίφ!

εάν δεν βρείς μπορώ θες σου στείλω εγώ λάμπα 50/50 power compact με Balast σε λίγες

μέρες όμως, όταν τις ξυλώσω από το τωρινό καπάκι για να βάλω περισσότερα watt.

Σαν αυτή περίπου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στεφανε σε ευχαριστω παρα πολυ,βρηκα λαμπα χθες και ετσι ειμαι κομπλε!και παλι ευχαριστω παντως.

Ο πετσοπας μου ειπε οτι θελει αλατοτητα 1021 και εμενα επειδη μου φανηκε λιγο ειπα να το κανω στα 1023.θελει ομως 1024 με 1025..?..γιατι τοσο.να πω οτι μεσα δεν προκειται να βαλω σκληρο κοραλλι λογο φωτισμου...(το αναφερω μηπως εχει καποια σημασια).

Κατι αλλο χθες προσθεσα στο ενυδρειο λιγο σκετο νερο διοτι ειχε εξατμιστει αρκετο αυτες τις μερες ,για δικαιολογημενο λογο.προσθεσα λιγο απο το νεο αντιχλωρικο που πηρα Kent Pro tech Coat...

To skimer εχει σαλταρει.ολη μερα χθες εβγαζε τρελη ποσοτητα αφρων .περιμενα να κοπει.σημερα το πρωι τα ιδια.τραβηξα το σκιμερ λοιπον προς τα πανω μα συνεχιζει τα ιδια.η ενταση αερα ειναι η ελαχιστη που διδει το παμπερ...τι να κανω???? :) εχω φρικαρει.

η σταθμη του νερου παρεπιπτοντως σε ποιο υψος του σκιμερ πρεπει να ειναι?

(αν γινεται οποιος μπορει ας απαντησει λιγο αμεσα....αφριζω)

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα των 1024-1025 αναφέρεται σε όλα τα είδη κοραλλιών και ασπόνδυλων και όχι μόνο στα σκληρά.

Αν θα έχεις μόνο ψάρια, οι τιμές, που σου πρότειναν είναι καλές.

Όσον αφορά την υπερλειτουργία των skimmers, αυτό οφείλεται στο αντιχλώριο που έβαλες.

Καλό είναι όταν χρησιμοποιείς τέτοια υλικά, να προτιμάς αυτά που προορίζονται αποκλειστικά για θαλασσινό και αναφέρουν στις οδηγίες τους, ότι δεν αφρίζουν.

Διαφορετικά θα πρέπει να κλείνεις τα skimmers, για όσο χρόνο απαιτείται, ώστε να μεταβολιστεί η ουσία.

Αν το skimmer σου, είναι εσωτερικό, τότε θα πρέπει να διαβάσεις στις οδηγίες, αν αναφέρεται, πόσο θα πρέπει να βυθίζεται για την καλύτερή του απόδοση.

Διαφορετικά, θα πρέπει να ξέρεις, ότι όσο πιο ψηλά είναι η στάθμη του νερού, τόσο πιο παραγωγικό θα είναι από άποψη αποβολής νερού (wet system). Αντίθετα όσο πιο χαμηλή είναι η στάθμη λειτουργίας. τόσο μειώνεται η αποβολή νερού (dry ststem), χωρίς όμως να μειώνεται και η λειτουργικότητά του.

Με λίγα πειράματα, θα βρεις το σωστό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποτε σε ενα πετ σοπ δε μου διευκρινιζουν τις δυς-λειτουργιες των προιοντων?

Θα κανω μια αλλαγη μετα...η μερα δυσκολη καθως γιορταζω,και θ αανεωασω την αλατοτητα καμια ποσοστιαια μοναδα ωστε να πανω με την επομενη αλλαγη στα 1024-1025.

Το σκιμερ δυστυχως μου το ειχε δωσει ογαμπρος μου και δεν εχω το μανιουαλ.Απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα στο να το κλεισω μια μερα και κατι ε?

Το wet η to dry system ενδεικνειται η κατι αναμμεσα?θα το ελεγξω παντως..

Φιλε νικο ευχαριστω για την αμεση απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά για τη γιορτή σου.. !!

Γιατι ποτε σε ενα πετ σοπ δε μου διευκρινιζουν τις δυς-λειτουργιες των προιοντων?

πολύ συχνά δεν τις γνωρίζουν ούτε αυτοί ..

Θα κανω μια αλλαγη μετα...η μερα δυσκολη καθως γιορταζω,και θ αανεωασω την αλατοτητα καμια ποσοστιαια μοναδα ωστε να πανω με την επομενη αλλαγη στα 1024-1025.

Το σκιμερ δυστυχως μου το ειχε δωσει ογαμπρος μου και δεν εχω το μανιουαλ.Απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα στο να το κλεισω μια μερα και κατι ε?δεν υπάρχει πρόβλημα.. ποιο skimmer είναι ?? μαρκα – τυπος .. για να βρουμε manual

Το wet η to dry system ενδεικνειται η κατι αναμμεσα?θα το ελεγξω παντως..

Φιλε νικο ευχαριστω για την αμεση απαντηση :)

Link to comment
Share on other sites

η δυνατότητα για ρυθμίσεις που μας δίνουν τα skimmer μας επιτρέπει αν θέλουμε να έχουμε λίγα απόβλητα νερά η περισσότερα …

όταν έχουμε λίγα απόβλητα τότε το χρώμα τους είναι πολύ σκούρο .. σχεδόν αδιαφανές και κάνουμε dry skimming όταν η ρύθμιση μας δίνει περισσότερα απόβλητα το χρώμα τους μπορεί να μοιάζει με σαμπάνια .. και τότε κάνουμε wet skimming

είναι επιλογή του κάθε χρήστη πως θα ρυθμίσει το skimmer του

.. έτσι λοιπόν θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο όπως λέει ο Νίκος με γνώμονα τις υπόλοιπες μετρήσεις και την υγεία των κοραλλιών σου ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...