Jump to content

Fotse Nano Reef Log


fotojohn

Recommended Posts

Καλημερα!...τι καλημερα?

Χθες ολο το βραδυ επισκευαζα.ολα ξεκινησαν οταν πηγα να βγαλω λιγα αντιφωσφορικα,επειδη ειχα βαλει αρκετα,μεσα στο φιλτρο.Καθως βιδωνα τα λααστιχα ξεκουμπωνει το πλαστικο με την κανουλα και πεταγεται εγω μια μπυλια και ενα λαστιχακι που ειχε μεσα .το 1/3 του νερου αδειασε μεσα στο δωματιο μου....τρελαθηκα.κουτσα στραβα το εφτιαξα.4-5 ωρες παιδευομουν.με ειχε πιασει εγκεφαλικο :)

εως σημερα δεν μου ειχε βγαλει τπτ.φοβαμαι μην εχει λασκαρει ομως και μου ξαναπεταχτει.θα παρω να την αλλαξω σημερα.παλι διαδικασια ρε γαμ...το!τι να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα!...τι καλημερα?

Χθες ολο το βραδυ επισκευαζα.ολα ξεκινησαν οταν πηγα να βγαλω λιγα αντιφωσφορικα,επειδη ειχα βαλει αρκετα,μεσα στο φιλτρο.Καθως βιδωνα τα λααστιχα ξεκουμπωνει το πλαστικο με την κανουλα και πεταγεται εγω μια μπυλια και ενα λαστιχακι που ειχε μεσα .το 1/3 του νερου αδειασε μεσα στο δωματιο μου....τρελαθηκα.κουτσα στραβα το εφτιαξα.4-5 ωρες παιδευομουν.με ειχε πιασει εγκεφαλικο :blink:

εως σημερα δεν μου ειχε βγαλει τπτ.φοβαμαι μην εχει λασκαρει ομως και μου ξαναπεταχτει.θα παρω να την αλλαξω σημερα.παλι διαδικασια ρε γαμ...το!τι να κανουμε!

Ατυχια.. :ballistic: Δυστηχως ολοι μας καποια στιγμη εχουμε μπλεξει σε καποια παραλογη ατυχια και γκαντεμια.. Ολο το κακο να ειναι εκει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω ερχεται η παροιμια που λεει οτι το να σου χυθει κατι μεσα στο

σπιτι ειναι γουρι.Το μαζεμα ομως ειναι το αγγουρι.

Καλη τυχη απο εδω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαίνουν...δυστυχως συμβαίνουν και χειροτερα οποτε υπομονη....και κουραγιο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα!!!Τουλάχιστον παρακολούθησε το για μερικές μέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την ταλαιπωρία. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν.

Δεν νομίζω ότι θα προκύψει καμία μεταβολή στην ισορροπία του συστήματός σου. Δεν πρέπει να ανησυχείς. Αντίθετα, η αναγαστική αλλαγή νερού που έκανες, μόνο καλό μπορεί να κάνει .

Για να αλλάξεις το προβληματικό βανάκι, αν κατάλαβα καλά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πνύχτη στο σωλήνα, ώστε να διακόψεις τη ροή του νερού ή αν έχεις περιθώρια, να τον τσακίσεις και να τον δέσεις με ένα Ται-Ραπ.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Dustuxe ti sou emele na pa8eis.....upomoni kai sou euxomai pote xana tetoia......To mono kalo tis istorias einai oti ekanes kai mia genaia alagi tis taxeos tou30%.

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο φίλε ..

δε διάβασα κάτι για απώλειες ζωντανών ..

.. οπότε .. το μάζεμα λίγου νερού από το δάπεδο .. είναι το λιγότερο ..

.. προσοχή στο εξής .. όσο είναι δυνατό..

.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχια.. :angry2: Δυστηχως ολοι μας καποια στιγμη εχουμε μπλεξει σε καποια παραλογη ατυχια και γκαντεμια.. Ολο το κακο να ειναι εκει. :angry2:

Άστα από ατυχίες και γκαντεμιές άλλο τίποτα . :rasp::rasp:

Φίλε μου δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα ίσα ίσα που η αλλαγή θα του κάνει καλό <_< όπως είπε και το φίλτατος Νίκος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα μελη του Aquazone!

Οπως ειχα αναφερει σε ενα παλιοτερο φορουμ εχω μετατρεψει το ενυδρειο γλυκου νερου σε μινι ριφ.

Εχω μεσα 2 βραχους σε συνολο 5,5+ κιλα,καθως και 2 νταμσελ(ενα μπλου ντεβιλ και ενα ασπρομαυρο ριγωτο).

Το θεμα ειναι οτι τωρα σκεφτομαι να βαλω κανενα κοραλακι μεσα.η αλατοτητα μου ειναι 1022 με 1023 και η λαμπα μου μια προς το παρον μαριν γουαιτ.μεσα εχω εναν κυκλοφορητη διοτι το ενυδρειο μου ειναι 50-60 λιτρα και πιστευω οτι αρκει.

Το θεμα που με απασχολει εμενα ειναι οτι στα πετ σοπ μου ειπαν οτι τα νταμσελ πρεπει να φυγουν απο το ενυδρειο εαν βαλω μεσα κοραλια.η αληθεια ειναι οτι λυπαμαι πολυ να τα βγαλω και μακαρι να μην χρειαζοταν. <_< εξαλλου μου ειπαν οτι δεν ειναι ιδαιτερα συμβατα με τα τελικα ψαρια υφαλου που σκεφτομαι να βαλω μεσα.Και θελω να ρωτησω οντως πρεπει να τα βγαλω?θα ειναι και δυσκολο διοτι οι βραχοι ειναι αρκετα κουφιοι και μπαινουν μεσα.πως να τα βγαλω?

κατι αλλο ακομα...το σκιμερ μου εχει σπασει τα νευρα.ενω ειχε αρχισει και εβγαζε αφρους στο κυπελακι,εκ νεου εχει σταματησει να το κανει και οι αφροι φτανουν μονο εως τη βαση του κονου που ειναι μεσα στο κυπελακι.μου εχουν θεσει παλιοτερα το θεμα του κακου σεταπ στο σκιμερ...γινεται να γινει κακο σεταπ και αν ναι πως?

Ευχαριστω για το χρονο σας! φιλικα

φωτης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Fotse

Κατ' αρχήν τα συγκεκριμένα ψάρια δεν θα πειράξουν κοράλλια και γενικά ασπόνδυλα στο ενυδρείο σου.

Πιθανά, όμως να αντιμετωπίσουν εχθρικά κάποιο πιο ευαίσθητα ψάρια, που θα θελήσεις να βάλεις αργότερα. Η ανταγωνιστική συμπεριφορά τους θα μεγιστοποιείται λόγω του μικρού όγκου του ενυδρείου σου.

Από τη στιγμή που θα αποφασίσεις να βάλεις κοράλλια, θα πρέπει να ανεβάσεις την αλατότητα, σταδιακά, στα 1025 και να προσθέσεις άλλη μια λευκή λάμπα και μια ακτινική.

Αφού ο βράχος σου αποτελείται μόνο από δύο κομμάτια, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να τον βγάλεις έξω, για να μπορέσεις να πιάσεις τα ψάρια.

Το Skimmer σου, μπορεί να μην αποβάλει οργανικά, γιατί δεν υπάρχουν άλλα να αποβάλει. Όταν αυξηθούν και πάλι, πιστεύω ότι θα αρχίσει να δουλεύει κανονικά.

Τέλος, θα ήθελα να παρατηρήσω, ότι πιο σωστό ο βράχος σου να αποτελείται από περισσότερα μικρότερα κομμάτια, παρά δύο μεγάλα. Έτσι θα έχει πολύ καλύτερη βιολογική απόδοση, αφού η επιφάνειά του θα είναι μεγαλύτερη.

Στα μικρά συστήματα, προτιμούμε να βάζουμε μικρότερα βραχάκια, που να ταιριάζουν και με την κλίμακα, για καλύτερο αισθητικό αλλά και λειτουργικό αποτέλεσμα.

Γνώμη μου είναι, να αντικαταστήσεις το βράχο σου με μικρότερα κομμάτια ή να τον τεμαχίσεις.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειναι η εικονα του ενυδρειου μου εως τωρα....θα προσθεσω αλλο ενα μικρο βραχακι στα αριστερα,θα βγουν απο μεσα τα damsel, θα μπουν κοραλια και αλλα ψαρακια.

Αυτες ειναι φωτο απο το σκιμερ.(Δυστυχως ειναι απο κινητο και οχι τοσο εμφανεις.)Στη μια απο αυτες φαινεται το κυπελακι,που δεν μαζευει αφρους,αλλα οι ιδιοι φτανουν εως τη βαση του.(Σε προηγουμενο φορουμ μου ειπατε οτι παιζει να μην εχει απλα να βγαλει κατι αλλο.Εγω στελνω τη φωτο διοτι μου ειχε ζητηθει παλαιοτερα.)

Οι επομενες φωτο σε επομενη εξελιξη....

Με εκτιμηση

Φώτης

post-1571-1164951753_thumb.jpg

post-1571-1164951782_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπω το skimmer σου. Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάζει μονίμως απόβλητα. Μην ξεχνάς ότι το σύστημά σου είναι αφενός καινούργιο, αφετέρου δεν είναι φορτωμένο.

Προσωπικά θα προτιμούσα μικρότερα κομμάτια βράχου, ώστε να δημιουργείται μεγαλύτερη επιφάνεια, για καλύτερη βιολογική επεξεργασία και θα φρόντιζα να μην έρχεται σε επαφή με την άμμο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειναι η εικονα του ενυδρειου μου εως τωρα....θα προσθεσω αλλο ενα μικρο βραχακι στα αριστερα,θα βγουν απο μεσα τα damsel, θα μπουν κοραλια και αλλα ψαρακια.

Αυτες ειναι φωτο απο το σκιμερ.(Δυστυχως ειναι απο κινητο και οχι τοσο εμφανεις.)Στη μια απο αυτες φαινεται το κυπελακι,που δεν μαζευει αφρους,αλλα οι ιδιοι φτανουν εως τη βαση του.(Σε προηγουμενο φορουμ μου ειπατε οτι παιζει να μην εχει απλα να βγαλει κατι αλλο.Εγω στελνω τη φωτο διοτι μου ειχε ζητηθει παλαιοτερα.)

Οι επομενες φωτο σε επομενη εξελιξη....

Με εκτιμηση

Φώτης

Μαλλον εννοεις σε αλλο τοπικ-θεμα και οχι σε αλλο φορουμ... <_<

Οντως εαν δεν εχει να βγαλει δεν βγαζει, τωρα εαν θεωρεις πως εχει βρωμα το ενυδρειο ή το εχεις για πανω απο 2 βδομαδες και δεν βγαζει τιποτα, τοτε ειναι θεμα ρυθμισης. Πρεπει ή να δωσεις περισοτερο αερα ή να ανεβασεις λιγο την σταθμη του σκιμμερ.

Γιατι να βγαλεις τα damsel? Λογο επιθετικοτητας?

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μου ειπαν οτι τα damsel δεν ενδεικνυνται για ριφ-> για τα κοραλλια που λεω να βαλω συντομα καθως και για τα υπολοιπα ψαρια,επειδη ειναι επιθετικα.φιλε Discos να σου πω την αληθεια αν γινοταν δε θα τα εβγαζα γιατι δεν θελω εξαλλου.και γιατι μου αρεσουν....αλλα..........

Link to comment
Share on other sites

Η επιθετικοτητα που λες ειναι προς αλλα ψαρακια....οχι προς τα κοραλλια! Δεν θα σου πειραξουν τα κοραλλια σου αλλα ισως να αντιμετωπησεις προβληματα με τα ψαρια που προκειτε να βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Fotse.. αυτο το ταμπελακι πανω δεξια στο nano σου αν δεν κανω λαθος ειναι για να σου δειχνει την αμμωνια συνεχεια ετσι?

Αν θες την γνωμη ενος καμμενου απο το συγκεκριμενο αξεσουαρ..ΠΕΤΑ ΤΟ! :angry2:

Δεν ξερω αν επεσα 2 φορες σε ελατωματικο αλλα οταν αυτο εδειχνε ''0'' το τεστ αμμωνιας χτυπαγε κοκκινο η μαλλον πρασινο..

εμπιστεψου τα τεστ με τα ζουμακια μονο κια ΟΧΙ αυτο..

Αποψη μου παντα..

Αν καποιος εχει αλλη αποψη..δεκτη! <_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Fotse.. αυτο το ταμπελακι πανω δεξια στο nano σου αν δεν κανω λαθος ειναι για να σου δειχνει την αμμωνια συνεχεια ετσι?

Αν θες την γνωμη ενος καμμενου απο το συγκεκριμενο αξεσουαρ..ΠΕΤΑ ΤΟ! :angry2:

Δεν ξερω αν επεσα 2 φορες σε ελατωματικο αλλα οταν αυτο εδειχνε ''0'' το τεστ αμμωνιας χτυπαγε κοκκινο η μαλλον πρασινο..

εμπιστεψου τα τεστ με τα ζουμακια μονο κια ΟΧΙ αυτο..

Αποψη μου παντα..

Αν καποιος εχει αλλη αποψη..δεκτη! :angry2:

Η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετικη ΑΛΛΑ δεν διαφωνω μαζι σου!! Δεν πρεπει να εμπιστευομαστε το συγκεκριμενο αξεσουαρ ειδικα σε περιοδο στρωσιματος! Απο την αλλη ομως μου εχει φανει χρησιμο και φερεγγυο σε καποιες περιπτωσεις (πχ στην καραντινα μου μετα απο μια περιοδο χωρις ψαρια μου εδειξε ανεβασμενο επιπεδο που επιβεβαιωθηκε με μετρηση οταν εβαλα νεο ψαρι μεσα...)

Σιγουρα δεν ειναι επαρκες και αν καποιος φοβαται οτι θα εφησυχαζει τοτε καλυτερα να μην το εχει <_<

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό ενυδρείο σίγουρα έχεις περιορισμένες επιλογές σε ψαρια.Τα damsel θα τυραννήσουν αρκετά μπορεί και να σκοτώσουν ότι καινούργιο ψάρι επιχειρήσεις να βαλεις.Θα σου πρότεινα είτε να τα αντικαταστήσεις είτε να προσθέσεις κάποιο damsel ακόμα και να μείνεις εκεί. <_<

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εξέλιξη?

Η καφέ άλγη, που αναφέρεις, είναι διατομική. Αυτή αναπτύσσεται συνέχεια σε όλα τα συστήματα. Την βλέπουμε εύκολα, στα τζάμια. Η καλύτερη λύση ελέγχου της, είναι η προσθήκη σαλιγκαριών.

Αν παρατήρησες, σχηματισμό πράσινης μικροάλγης, στο βράχο, μια καλή λύση, επίσης, είναι η προσθήκη ερημιτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα παιδια,πως παει?

Αυτες τις μερες ελειπα γιαννενα για την ορκομοσια μου.Ερχομενος πισω το ασπρομαυρο μου Damsel ειχε πεθανει.Τα τεστ ηταν κανονικα και δεν ξερω γιατι.τεσπα εκανα μια αλλαγη νερου και εκει το σκιμερ αρχισε να τα δινει... τρελαθηκα.(σε παλιοτερρο θεμα ειχα αναφερει οτι ισως το σκιμερ μου να μην δουλευε καλα διοτι δεν εβγαζε τπτ).τωρα μετα την αλλαγη αλλαξε συμπεριφορα :welcome: Εχω ξανακανει αλλαγη ποτε ομως δεν υπηρχε τετοια"αντιδραση"...τι να πω...μηπως εχει να κανει με το νεκρο σωμα του αλλου ψαριου που υπηρξε στο ενυδρειο μου? :thumbup:

Τωρα θελω να παω να παρω κοραλλια κτλ...λεω να παω το απογευμα....να ρωτησω αν ξερετε τις τιμες που κυμαινονται?

Αυτα προς το παρον για ο,τι νεο(αν υπαρξει)θα τα ξαναπουμε και θα στειλω και φωτο

Φιλικα

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι φορτίο είχε το ενυδρείο όταν το skimmer δεν δούλευε σωστά..

.. σε ένα καινούριο ενυδρείο χωρίς φορτίο δεν είναι παράξενο που υπολειτουργεί..

.. σε αυτή τη περίπτωση ο θάνατος και η σήψη του ψαριού μπορεί ίσος να εξηγήσει το στρώσιμο του skimmer ..

δεν σε καλύπτω .. αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..

για κοράλλια και τιμές .. μπορείς να ρωτήσεις στα μαγαζιά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=125

καλή σταδιοδρομία τώρα φίλε ..

και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μαζί με την αλλαγή νερού άλλαξες και μπαμπάκι ή έριξες αντιχλώριο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...