Jump to content

Δίσκο Προβληματισμοί


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Οι 2 δίσκοι μου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120 Λίτρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Eheim 2213 (με Fluval carbon & Fluval BioMax)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):16 Μήνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 Δίσκοι Blue Diamond & Marlboro, 2 Clownfish , 2 Bala Shark , 6 Tetra Neon

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):3 φορές την μέρα Πρωί - Μεσημέρι - Βράδυ. Αλλαγή νερού κάθε μήνα 1/3 . Προετοιμασία αυτού σε 2 λεκάνες με αντιχλώριο και βοηθώντας μετέπειτα την εισαγωγή του νερού με βακτήρια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: ~ 6,5 - 7,0

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:28 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Tetra Test PH-Freshwater, Tetra Test Αμμωνίας NH3, Tetra Test NO3

-Strips:-

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 2 Δίσκοι Blue Diamond & Marlboro

- Ιστορικό Ψαριού :o Blue Diamond ζει στο ενυδρείο εδώ και 1,5 χρόνο και ο Marlboro εδώ και 1 μήνα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):Ό Blue Diamond χάνει το χρώμα του και επανέρχεται , έχει πολύ όρεξη για φαγητό και κυνηγάει ασθένεια τον μικρό. Έβλεπα μικρά κοψίματα στον ραχιαίο του όπως και του μικρού . Ο μικρός Marlboro έχει μαύρα στίγματα την μούρη του και τα περιφερειακά του πτερύγια μαύρα.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου :-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα )

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε Tropical Healthy

-Δοσολογία: 1η Μέρα 14 ml, 2η Μέρα 6 ml, 3η μέρα 6 ml, 4η μέρα 6 ml και την 9η μέρα αλλαγή νερού 1/3

-Χρόνος Χρήσης:9 ημέρες

-Αναλυτική περιγραφή: ) Έκανα 9 ήμερη αγωγή Tropical Healthy με το συνέστιζε ο μαγαζάτορας που τα προμηθεύτηκα και έδρασα με τον εξής τρόπο 1η Μέρα 14 ml, 2η Μέρα 6 ml, 3η μέρα 6 ml, 4η μέρα 6 ml και την 9η μέρα αλλαγή νερού 1/3 . Κατα την θεραπεία αφαιρέθηκαν τα Fluval carbon & Fluval BioMax

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

62176516.th.jpg49255083.th.jpg89118537.th.jpg71420754.th.jpg30132081.th.jpg

38267677.th.jpg97895647.th.jpg97895647.th.jpg16909152.th.jpg47022083.th.jpg

Και ένα Βίντεο HD

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Είμαι αρχάριος και πρόσφατα πήρα απόφαση να αρχίσω να μελετώ το ενυδρείο και με τον χρόνο και την εμπειρία να μεταβώ σε μεγαλύτερο δίσκο - ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα.

και οι 2 δισκοι σου και ιδιαιτερα ο πιο μικρος φαινονται αδυνατοι.

το φαρμακο που χρησιμοποιησες δεν το γνωριζω.

φαρμακα ριχνουμε οταν ειμαστε 100% σιγουροι,και για την ασθενεια και για την καταπολεμηση της με το σωστο φαρμακο.

στην περιπτωση σου,θα προτεινα αρχικα να βγουνε οι λανθασμενοι συγκατοικοι.ολοι τους ειναι δυστυχως λαθος για διαφορετικους λογους.τα σαρκ και οι κλοουν γιατι μεγαλωνουν πολυ και γρηγορα και με το αποτομο και ταχυτατο κολυμπι τους στρεσαρουν τους δισκους,αλλα και τα νεον λογω της θερμοκρασιας αφου θελουν πιο δροσια απο οτι οι δισκοι.

ποτιζε φαγητο με σκορδοζουμο και βιταμινες,αρκετη σπιρουλινα,και οσο το δυνατον καθαρο νερο και σταθερες συνθηκες.πχ το ευρος του πεχα που μας ειπες δειχνει πως οι συνθηκες σου δεν ειναι σταθερες,και αυτο φερνει προβληματα.επισης βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις τακτικα.

αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

ο μπλε δισκος για 15 μηνων ειναι πολυ μικρος ..... ( με λιγα λογια κακοπερναει εκει που ειναι ) :)

ο κοκκινος τα στιγματα που βγαζει μπορει να ειναι απο διαφορους λογους

τα ταισματα που κανεις ( 3 φορες τη μερα ) , με την αλλαγη που κανεις ( 1/3 μια φορα το μηνα ) και τα νιτρικα - αμμωνια που λες ( Μηδεν ) ειναι τελειος δυσαναλογα !!!

αυτα τα λιγα και απο μενα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας....

Magicpain πρεπει να βγαλεις τα ψαρακια που ειπε ο Κωστας. Να μετρησεις λιγο τις σκληροτητες και να γραψεις αποτελεσματα!

Τα μαυρα στιγματα ειναι pepper και δεν ειναι ασθενεια. Απλα σημαδακια που δεν θα φυγουν λογω ρατσας. Ο blue diamond εχει τεραστια ματια για το μεγεθος του(λαθος αναπτυξη)!

Τον λογο που εριξες αυτο το φαρμακο δεν τον εχω καταλαβει γιατι δεν προσεξα καποιο προβλημα. Το φαρμακο εννοειται πως δεν το γνωριζω.

Το biomax που ειναι βιολογικο υλικο γιατι το εβγαλες και τι το εκανες??

Να πω την αληθεια ειδα τους δισκους να ταλαιπωρουνται απο το εντονο ρευμα που εχεις στο ενυδρειο σου.

Ο Klaz και ο Geo εκαναν σωστες επισημανσεις. :bigemo_harabe_net-145:

Καλη συνεχεια και sorry για την παρεμβαση! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

K.αταρχήν καλημέρα και να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

καλησπερα.

και οι 2 δισκοι σου και ιδιαιτερα ο πιο μικρος φαινονται αδυνατοι.

το φαρμακο που χρησιμοποιησες δεν το γνωριζω.

φαρμακα ριχνουμε οταν ειμαστε 100% σιγουροι,και για την ασθενεια και για την καταπολεμηση της με το σωστο φαρμακο.

στην περιπτωση σου,θα προτεινα αρχικα να βγουνε οι λανθασμενοι συγκατοικοι.ολοι τους ειναι δυστυχως λαθος για διαφορετικους λογους.τα σαρκ και οι κλοουν γιατι μεγαλωνουν πολυ και γρηγορα και με το αποτομο και ταχυτατο κολυμπι τους στρεσαρουν τους δισκους,αλλα και τα νεον λογω της θερμοκρασιας αφου θελουν πιο δροσια απο οτι οι δισκοι.

ποτιζε φαγητο με σκορδοζουμο και βιταμινες,αρκετη σπιρουλινα,και οσο το δυνατον καθαρο νερο και σταθερες συνθηκες.πχ το ευρος του πεχα που μας ειπες δειχνει πως οι συνθηκες σου δεν ειναι σταθερες,και αυτο φερνει προβληματα.επισης βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις τακτικα.

αυτα τα ολιγα.

Το φάρμακο http://tropical.com.pl/healthosan,d172,0,en.html] HEALTHOSAN μου το συνέστησε και το έδωσε ο "Pet shop" όπου έγινε η αγορά του ενυδρείου και τον ψαριών και επίσης η επιλογή των ψαριών μου είπε ότι δεν υπήρχε πρόβλημα να συνυπάρχουν με τους δίσκους.

ο μπλε δισκος για 15 μηνων ειναι πολυ μικρος ..... ( με λιγα λογια κακοπερναει εκει που ειναι ) :)

ο κοκκινος τα στιγματα που βγαζει μπορει να ειναι απο διαφορους λογους

τα ταισματα που κανεις ( 3 φορες τη μερα ) , με την αλλαγη που κανεις ( 1/3 μια φορα το μηνα ) και τα νιτρικα - αμμωνια που λες ( Μηδεν ) ειναι τελειος δυσαναλογα !!!

αυτα τα λιγα και απο μενα :)

οι μετρήσεις γίνανε 2 μέρες μετά την αλλαγή νερού θα ξανά κάνω αύριο test και θα σε ξαναδώσω τα αποτελέσματα.

Καλησπερα σας....

Magicpain πρεπει να βγαλεις τα ψαρακια που ειπε ο Κωστας. Να μετρησεις λιγο τις σκληροτητες και να γραψεις αποτελεσματα!

Τα μαυρα στιγματα ειναι pepper και δεν ειναι ασθενεια. Απλα σημαδακια που δεν θα φυγουν λογω ρατσας. Ο blue diamond εχει τεραστια ματια για το μεγεθος του(λαθος αναπτυξη)!

Τον λογο που εριξες αυτο το φαρμακο δεν τον εχω καταλαβει γιατι δεν προσεξα καποιο προβλημα. Το φαρμακο εννοειται πως δεν το γνωριζω.

Το biomax που ειναι βιολογικο υλικο γιατι το εβγαλες και τι το εκανες??

Να πω την αληθεια ειδα τους δισκους να ταλαιπωρουνται απο το εντονο ρευμα που εχεις στο ενυδρειο σου.

Το biomax μου είπε να το βάλω ο Petshopas για να κρατάει μια τεράστια αποικία βακτηρίων. Έτσι μου είπε έτσι έκανα. Χρειάζεται κάτι άλλο καλύτερο ? τι προτείνεις εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, όπως σου είπαν ήδη οι φίλοι παραπάνω, είναι να απομακρύνεις τους υπόλοιπους συγκατοίκους, αφήνοντας τους δίσκους μόνους τους, να αυξήσεις τις αλλαγές σου για να έχουν τα ψάρια καθαρό νερό και να αντικαταστήσεις τα διακοσμητικά αντικείμενα με μερικές ρίζες για να νοιώθουν πιο άνετα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε MaGiCPain καλημέρα,

Πρέπει κατ΄αρχήν να αποκτήσεις μια καλύτερη κατανόηση των αναγκών αυτών των τόσο γοητευτικών ψαριών που ονομάζονται δίσκοι.

Πρώτα πρώτα, είναι κοπαδόψαρα πράγμα που σημαίνει πως χρειάζεσαι τουλάχιστον 6 για να λειτουργήσουν σωστά σαν κοπάδι και να μην υπάρχει στρες μεταξύ τους (και ως εκ τούτου σωστή ανάπτυξη και αποφυγή ασθενειών).

Τα λίτρα σου βέβαια δεν ενδείκνυνται με τίιποτα για 6 δίσκους. Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως χρειαζόμαστε 30-40 λίτρα για κάθε ενήλικο δίσκο και παρ΄ όλο που οι δικοί σου είναι μικροί ακόμα, κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν.

Οι συγκάτοικοι, όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, είναι τελείως λάθος. Θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού και λόγω ιδιοσυγκρασίας στρεσάρουν τα δισκάκια. Τα neon μπορείς να τα αλλάξεις με cardinals που αντέχουν σε υψηλότερες θερμοκρασίες αλλά καλό είναι να βαλεις 4-5 ακόμη για να δείξουν καλύτερα.

Χρησιμοποίησε μερικές ρίζες για να φτιάξεις κάποιες κρυψώνες στις οπόιες θα μπορούν να αποσύρονται τα ψάρια αν νιώθουν την ανάγκη. Αυτό θα μειώσει και άλλο το στρες τους.

Το τάισμα σου είναι λίγο. Αν διαβάσεις διάφορα σχετικά θέματα στο ΑΖ, θα δεις πως όσοι έχουν δίσκους και ειδικά μικρούς, ταίζουμε 5-6 φορές την ημέρα με διάφορες τροφές. Μιας και όντως μοιάζουν αδύνατα, ιδιαίτερα ο μπλέ, μούλιαζε την τροφή τους σε υγρές βιταμίνες και εναλλάξ σε σκορδόζουμο. Αν δεν μπορείς να βρεις για ενυδρεία στίψε 2-3 σκελίδες σκόρδα και χρησιμοποίησε το ζουμί.

Οι αλλαγές σου είναι πολύ αραιές. Προσπάθησε να τις κάνεις εβδομαδιαίες με αλλαγή 10-20% του νερού κάθε φορά. Αν μπορείς να "ωριμάσεις" το νερό αφήνοντας το μερικές ημέρες σε ένα βαρέλι με έναν κυκλοφορητή και λίγη τύρφη, θα είναι το καλύτερο.

Βακτηρίδια δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς συνέχεια.

Νομίζω πως και το φίλτρο σου είναι μικρό παρ΄όλο που καλύπτει τα λίτρα σύμφωνα με την Eheim. Για τους δίσκους χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα βιολογικού υλικού ώστε να διατηρείς μεγάλο όγκο ωφέλιμων βατηριδίων στο ενυδρείο σου.

Όπως σου είπε και ο klaz, θεραπεία κάνουμε μόνον αν έχουμε σίγουρα πρόβλημα και μόνον αν είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι πρόκειται. Καλώς έβγαλες τον άνθρακα αλλά το βιολογικό υλικό έπρεπε να μείνει στο φίλτρο σου και να συνεχίζει την δουλειά του. Τι το έκανες όταν το έβγαλες? Βάλε το πάλι πίσω αν το διατήρησες σε άλλο ενυδρείο.

Ξέρω πως σε πήρα απο τα μούτρα, αλλά μην πάρεις τα παραπάνω σαν παρατηρήσεις αλλά σαν φιλικές συμβουλές.

Το κυριότερο για μένα είναι να αποφασίσεις αν θέλεις να έχεις δισκους, αναλαμβάνοντας όμως και τις σχετικές δεσμεύσεις. Αν όχι, υπάρχουν εκατοντάδες άλλα ψάρια που μπορεί νά ασχοληθεί κανείς χωρίς να θεωρείται υποδεέστερο.

Περιμένουμε νέα σου,

Κ

Link to comment
Share on other sites

και το βασικοτερο ολων.αλλαξε πετ σοπ καθως οι πληροφοριες που σου εδωσε βαδιζουν σε λαθος δρομο.

Link to comment
Share on other sites

K.αταρχήν καλημέρα και να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.

Το biomax μου είπε να το βάλω ο Petshopas για να κρατάει μια τεράστια αποικία βακτηρίων. Έτσι μου είπε έτσι έκανα. Χρειάζεται κάτι άλλο καλύτερο ? τι προτείνεις εσύ ?

Το biomax ειναι καταπληκτικο προιον και καλα εκανες και το εβαλες! Γραφεις οτι κατα την θεραπεια εβγαλες carbon & biomax. Στο προτεινε το μαγαζι να το βγαλεις?

Να σου πω την αληθεια βαλε καινουργιο ανθρακα και το biomax, βγαλε τα ασυμβατα ψαρια και προσπαθησε να στρωσεις το ενυδρειο σου. Ουσιαστικα περιμενεις, κανοντας κανονικα τις αλλαγες νερου, τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα!

Το φαρμακο ειναι αυτο: http://www.tropical.com.pl/healthosan,d172,0,en.html

Καλη εταιρεια αλλα εσυ δεν ειδα να εχεις τα συμπτωματα τα οποια θεραπευει.

Link to comment
Share on other sites

και το βασικοτερο ολων.αλλαξε πετ σοπ καθως οι πληροφοριες που σου εδωσε βαδιζουν σε λαθος δρομο.

+ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας.Θα προσπαθήσω να κάνω πράξεις αυτά που μου είπατε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: ~ 6.8

- KΗ: Σε 2 σταγόνες έγινε κίτρινο οπότε 35.70 mg/l

- GH:Δοκίμασα τα πάντα 5ml νερό και σταγόνες από κόκκινο σε κίτρινο αλλά εμένα γινόταν κίτρινο και παρέμενε κίτρινο έως και 22 σταγόνες έχω ρίξει το έκανα και με 10ml αλλά τζίφος.

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0.25 mg/l

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):25 mg/l

- Θερμοκρασία:28 C

Κωστή προσπαθώ να βρω ρίζες στα τοπικά μαγαζιά αλλά δεν μπορώ παρά μόνο πλαστικό ξύλο σκέφτομαι την αγορά του να την κάνω online.

Κόκκινος Κ φίλε μου προσπαθώ να δώσω τους ξέμπαρκους συγκατοίκους κάππου σχετικά με το θέμα ΑΖ που αναφέρεις έχω διαβάσει τα άρθρα αλλά λόγω απειρίας δεν μπορώ να τα εφαρμόσω ακόμη. Σχετικά με το βαρέλι που αναφέρεις θα ήθελα να μου επισημάνεις τον τρόπο ακριβώς και μία αντλία που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε καθώς και τον τύπο κυκλοφορητή που αναφέρεις. Στο φίλτρο μέσα χρησιμοποιώ το biomax και τύρφη για να κατεβάσω το ph το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τις αναλογίες για τα λίτρα μου.

Red Rubin κατά την είσοδο του φαρμάκου που αναφέραμε μου είπε ο petshopas να αφαιρέσω και την τύρφη και το biomax που είχε μέσα και έτσι έκανα. Έπειτα μετά την θεραπεία και την αλλαγή νερού που έκανα ξαναέβαλα καινούργια υλικά.

Katz :bigemo_harabe_net-64:

Επίσης στον μικρό παρατηρώ πάλι κομμένο σημείο στον ραχιαίο του. Από τι προέρχεται ? Μπορεί να του το έκανε ο μεγάλος που τον κυνηγάει συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑΓΗ νερου τουλαχιστον καθε βδομαδα 15-20%.

Τυρφη στο φιλτρο θελει προσοχη μη κατεβει αποτομα το ph.

Θερμοκρασια τουλαχιστον 29.

Ειναι πιθανον γιατι τον κυνηγαει ο μεγαλος, γι αυτο να βαλεις ξυλα για Δισκους και κανεναν εχινοδορο για να κρυβεται ο μικρος.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι εχεις αμμωνια!

Βαλε ενα σακκουλακι ζεολιθο.

πετρος :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑΓΗ νερού τουλάχιστον κάθε εβδομάδα 15-20%.

Τύρφη στο φίλτρο θέλει προσοχή μη κατέβει απότομα το ph.

Θερμοκρασία τουλάχιστον 29.

Είναι πιθανόν γιατί τον κυνηγού ο μεγάλος, γι αυτό να βάλεις ξύλα για Δίσκους και κανέναν εχινόδερμο για να κρύβεται ο μικρός.

Τώρα είδα ότι έχεις αμμώνια!

Βαλε ένα σακουλάκι ζεόλιθο.

Πέτρος

Καλημέρα Πέτρο και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Να σε θέσω μερικά ερωτήματα.

  1. Τύρφη στο φίλτρο θέλει προσοχή μη κατέβει απότομα το PH (Που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τύρφη και σε τι ποσότητα αναλογεί ?)
  2. Ψάχνω για ρίζες τοπικά εδώ αλλά τζίφος… Καμία πρόταση ? Τι είναι το εχινόδερμο?
  3. Τώρα είδα ότι έχεις αμμωνία! ( Τι τιμές θεωρείτε ότι υπάρχει πρόβλημα μ ε την αμμωνία ? ποιο είναι το ιδανικό ?)
  4. Βαλε ένα σακουλάκι ζεόλιθο. ( Που το βάζουμε αυτό ?)

Link to comment
Share on other sites

Αν ο μπλε Δίσκος είναι 1,5χρονών τότε πολύ πιθανόν να υπάρχουν πολλοί παράγοντες που προκαλούν τα προβλήματα σου.

Γενικά το ενυδρείο έχει πολύ "φασαρια", και απο θέμα συγκατοίκους και απο θέμα διακόσμησης.

Μια συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι τουλάχιστον 1/3 αλλαγή νερού την εβδομάδα και ψάξε το φίλτρο γιατί δεν είναι σωστό να έχεις αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πέτρο και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Να σε θέσω μερικά ερωτήματα.

  1. Τύρφη στο φίλτρο θέλει προσοχή μη κατέβει απότομα το PH (Που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τύρφη και σε τι ποσότητα αναλογεί ?)
  2. Ψάχνω για ρίζες τοπικά εδώ αλλά τζίφος… Καμία πρόταση ? Τι είναι το εχινόδερμο?
  3. Τώρα είδα ότι έχεις αμμωνία! ( Τι τιμές θεωρείτε ότι υπάρχει πρόβλημα μ ε την αμμωνία ? ποιο είναι το ιδανικό ?)
  4. Βαλε ένα σακουλάκι ζεόλιθο. ( Που το βάζουμε αυτό ?)

Φίλε MaGiCPaiN,

1. Καλύτερα να βάλεις την τύρφη σε ένα βαρέλι προετοιμασίας, ώστε να μπορείς να ελέγξεις το αποτέλεσμα. Τι εννοώ και πως γίνεται?

α. Αν όντως έχεις τόσο ύψηλή σκληρότητα, και θέλεις να διατηρήσεις δίσκους: έχεις πρόβλημα. Η καλυτερη λύση είναι μαι συσκευή όσμωσις η οποία αφαιρεί όλα τα άλατα απο το νερό της βρύσης, και έτσι μπορείς να "φτιάξεις" το νερό που θέλεις με προσθήκη νερού βρύσης ή να το χρησιμοποιήσεις ώς έχει γαι να έχεις όμως εξαιρετικά χαμηλό Ph και σκληρότητες.

Αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΑΟ (αντίστροφη όσμωση) πάρε ένα πλάστικό βαρέλι κατάλληλο για τρόφιμα, γέμισε το με το νερό που χρησιμοποιείς για να κάνεις αλλαγές, και βάλε μέσα έναν κυκλοφορητή (για να κινείται το νερό) και σε ένα τούλι/διχτυ μια ποσότητα τύρφης σε κόκκους. Βάλε όσο έχει ένα πακέτο περ. 500 γραμ. Άσε το μέσα και αυτό σιγά σιγά θα βοηθήσει το μερό σου να "μαλακώσει" και να γίνει καταληλότερο για τους δίσκους.

2. Το εχινόδερμο δεν ξέω τι είναι, ο εχινόδορος απο την άλλη πλευρά είναι μια οικογένεις φυτών που συναντάται πολύ συχνά σε ενυδρεία με δίσκους. Απο ότι καταλαβαίνω είναι λίγο δύσκολο να το βρεις εκεί που είσαι οπότε αν το θέλεις η λύση είναι παραγγελάι σε pet shop σε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα. Θα σου τοστείλουν με ΚΤΕΛ ή courier.

3. Η ανεκτή ποσότητα αμμωνίας στο ενυδρείο είναι ΜΗΔΕΝ. Αν έχεις ένδειξη, ή άλλαξε η ιχθυοφόρτωση και δεν αποροφήθηκε ακόμη ή έχεις πρόβλημα βιολογικής φίλτρανσης.

4. Το Zeolite είναι στην μορφή χαλικιού και απορροφά την αμμωνία. Μπαίνει στο φίλτρο σου.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φιλέ μου. Θέλω ακόμα να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Τελικά τι υλικό χρειάζεται να βάλω μέσα στο φίλτρο μου βασικά ? Το biomax σίγουρα, ζεόλιθο και ίσως κάτι άλλο ?

Επίσης έχω 2 Τ5 λάμπες της Arcadia Tropical & Mar.Blue . Είναι κατάλληλες για δίσκους ? Επίσης ποιες άλλες θα με πρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

mar.blue ΔΕΝ κανει.

Θα παρεις μια SYLVANIA GROLUX που ειναι και 1/4 στη τιμη,και κανει για φυτα.

Στον Εβρο υπαρχει βουνο απο ζεολιθο!Βαλε 1/2 κιλο αφου τον ξεπλυνης ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε θερμοκρασια 65 c.

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για τον ζεολιθο 2 μηνες.

Μετα τον βαζεις σε αλατονερο 6 ωρες και ειναι ετοιμος ξανα.

Αυτο μπορεις να το κανεις 4-5 φορες.

Μετα αφου εχεις χαλικι στο ενυδρειο μπορεις να τον βαλεις μαζι με το χαλικι ειναι ποροδες υλικο και κανουν αποικειες τα καλα βακτηριδια!

πετρος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω το χαλίκι με χαλαζιακή άμμο. Ποιά είναι η γνώμη σας ?

μπορεις να το κανεις αρκει τα ψαρια να μην ειναι μεσα στο ενυδρειο .....

Και να εχεις ετοιμο - προετοιμασμενο νερο ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με 5-6 εκ. θα είσαι εντάξει.

Έχε όμως το νού σου, όπως σου είπε και ο Geosid, πρέπει οποσδήποτε να έχεις βγάλει τα ψάρια απο μέσα πριν ξεκινήσεις την αλλαγή.

Βάλε τα σε ένα καθαρό δοοχείο με μια αερόπετρα και μόλις τελειώσεις και καθίσει η άμμος, τα ξαναβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...