Jump to content

Nεος Για Αλμυρο Νερο Χρειαζετε Γνωμες-Συμβουλες!


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας....

Εχω αρκετο καιρο να ασχολιθω με το θεμα των ενυδρειων.καποτε ειχα παρα πολλα ενυδρεια στην κατοχη μου. Τροπικα γλυκου νερου(τανγκανικα,δισκους,ζωοτοκα,κοινοβια κλπ κλπ) μεχρι θαλασσινο μεσογειακου τυπου(τσιπουρες,μπαρμπουνια,αστακους,χταποδια κλπ κλπ).

Ομως ποτε μα ποτε δεν ειχα ασχοληθει με τα Reef ενυδρεια κατι το οποιο το ειχα αφησει για αργοτερα.Σε πια επισκεψη σε ενα φιλο πριν 2 εβδομαδες ειδα ενα ενυδρειο 1m με γκαμπυ και μολλυ και ξαναζωντανεψε η επιθυμια μου για ενα ενυδρειο. Αρχικα σκεφτομουν μονο για γλυκο νερο με ζωοτοκα, ομως βλεποντας διαφορους τυπους ενυδρειων μπηκα στον πειρασμο να σκεφτω να κανω αυτο που δεν εκανα καποτε....Ενα REEF ενυδρειο. (Τελος με την εισαγωγη)

Σκεφτομαι για ενα ενυδρειο το οποιο να ειναι "ματζοβολο" και παραλληλα να μπορω να το εχω ειτε για αλμυρο ειτε για γλυκο. Τι γνωμη εχετε για το boyu BTL550 ? παραθετω λινκ για να καταλαβετε ποιο λεω(σε καμια περιπτωση δεν θελω να φανει οτι διαφημισω τα συγκεκριμενα μαγαζια, απλα ετυχε να βρω φωτος του ενυδρειου)

λινκ http://www.petsupermarket.gr/4137/προϊόντα/θαλασσινό-ενυδρείο-128lt--μαύρο‚-ασημένιο.html

λινκ http://zoofilia-ionias.interpet.gr/AQUARIUMS/enidreia_BTL_1.htm

Οι ερωτησεις μου:

1) ΤΙ γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο αν το δουλεψω σαν αλμυρο? (οσο αφορα εξοπλισμος-φιλτρα και γενικα σαν κατασκευη)

2) Αν το κανω αλμυρο σε ενα τετοιο μεγεθος ενυδρειου, ποσους οργανισμους-ψαρια μπορω να βαλω μεσα? (ενημερωνω οτι απο reef εχω μαυρα μεσανυχτα. Εχω διαβασει εδω αρκετα αθρα και εχω ενημερωθει οσο γινετε)

3)μπορω να το δουλεψω ειτε με γλυκο ειτε με αλμυρο νερο? Εχω την εντυπωση πως ναι. ομως μου ειπαν σε μαγαζι οτι δεν μπορω!! (Αν αποσυνδεσω το σκιμερ και το UV και τον κυκλοφοριτη, ποιο το προβλημα του ενυδρειου για να δουλεψει με γλυκο νερακι?)

4) Αυτη η ερωτηση σχετιζετε με την 1 αλλα και με την τσεπη μου(εχουμε και κριση) Θα χρειαστω καποιον αλλο εξοπλισμο? αρκει αυτος που εχει ηδη το ενυδρειο? Και αν οχι, με 100-150 ευρω παραπανω(για τεστ αμμωνιας,νιτρικων,αλατια,βραχους κλπ κλπ) θα ειμαι ετοιμος? (εχω να πατησω σε πετ-σοπ εδω και 6-7 χρονια και δεν εχω ιδεα απο τιμες.σιγουρα θα εχουν αλαξει απο τοτε)

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην ομορφη παρεα σας....

Εχω αρκετο καιρο να ασχολιθω με το θεμα των ενυδρειων.καποτε ειχα παρα πολλα ενυδρεια στην κατοχη μου. Τροπικα γλυκου νερου(τανγκανικα,δισκους,ζωοτοκα,κοινοβια κλπ κλπ) μεχρι θαλασσινο μεσογειακου τυπου(τσιπουρες,μπαρμπουνια,αστακους,χταποδια κλπ κλπ).

Ομως ποτε μα ποτε δεν ειχα ασχοληθει με τα Reef ενυδρεια κατι το οποιο το ειχα αφησει για αργοτερα.Σε πια επισκεψη σε ενα φιλο πριν 2 εβδομαδες ειδα ενα ενυδρειο 1m με γκαμπυ και μολλυ και ξαναζωντανεψε η επιθυμια μου για ενα ενυδρειο. Αρχικα σκεφτομουν μονο για γλυκο νερο με ζωοτοκα, ομως βλεποντας διαφορους τυπους ενυδρειων μπηκα στον πειρασμο να σκεφτω να κανω αυτο που δεν εκανα καποτε....Ενα REEF ενυδρειο. (Τελος με την εισαγωγη)

Σκεφτομαι για ενα ενυδρειο το οποιο να ειναι "ματζοβολο" και παραλληλα να μπορω να το εχω ειτε για αλμυρο ειτε για γλυκο. Τι γνωμη εχετε για το boyu BTL550 ? παραθετω λινκ για να καταλαβετε ποιο λεω(σε καμια περιπτωση δεν θελω να φανει οτι διαφημισω τα συγκεκριμενα μαγαζια, απλα ετυχε να βρω φωτος του ενυδρειου)

Θα προτεινα αντι να δωσεις 300 ευρω για 128 λιτρα ενυδρειο να κανεις αναζητηση για καποιο μεταχειρισμενο (υπαρχουν πολλα με μεγαλυτερα λιτρα και καλυτερες τιμες)

λινκ http://www.petsupermarket.gr/4137/προϊόντα/θαλασσινό-ενυδρείο-128lt--μαύρο‚-ασημένιο.html

λινκ http://zoofilia-ioni...dreia_BTL_1.htm

Οι ερωτησεις μου:

1) ΤΙ γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο αν το δουλεψω σαν αλμυρο? (οσο αφορα εξοπλισμος-φιλτρα και γενικα σαν κατασκευη)

καλο ειναι αλλα θα σε δυσκολεψει το υποθετικο symp που εχει στην πλατη του ενυδρειο..

2) Αν το κανω αλμυρο σε ενα τετοιο μεγεθος ενυδρειου, ποσους οργανισμους-ψαρια μπορω να βαλω μεσα? (ενημερωνω οτι απο reef εχω μαυρα μεσανυχτα. Εχω διαβασει εδω αρκετα αθρα και εχω ενημερωθει οσο γινετε)

στα 128 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις ψαρια που μεγαλωνουν πολυ, θα αναγκαστεις να βαλεις μικροψαρα και λιγα σε ποσοτητα

3)μπορω να το δουλεψω ειτε με γλυκο ειτε με αλμυρο νερο? Εχω την εντυπωση πως ναι. ομως μου ειπαν σε μαγαζι οτι δεν μπορω!! (Αν αποσυνδεσω το σκιμερ και το UV και τον κυκλοφοριτη, ποιο το προβλημα του ενυδρειου για να δουλεψει με γλυκο νερακι?)

δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν αποσυνδεσης τα παραπανω να το κανεις γλυκο ενυδρειο...

μαλλον καποιος δεν ηξερε ή δεν καταλαβε και σου εδωσε την παραπανω απαντηση

4) Αυτη η ερωτηση σχετιζετε με την 1 αλλα και με την τσεπη μου(εχουμε και κριση) Θα χρειαστω καποιον αλλο εξοπλισμο? αρκει αυτος που εχει ηδη το ενυδρειο? Και αν οχι, με 100-150 ευρω παραπανω(για τεστ αμμωνιας,νιτρικων,αλατια,βραχους κλπ κλπ) θα ειμαι ετοιμος? (εχω να πατησω σε πετ-σοπ εδω και 6-7 χρονια και δεν εχω ιδεα απο τιμες.σιγουρα θα εχουν αλαξει απο τοτε)

θα χρειαστεις:

αυτοματη αναπληρωση

αντιστροφη οσμωση

τεστακια

ιχνοστοιχεια ή ριακτορα ασβεστιου ή δοσομετρικες αντλιες

βραχο

αραγωνιτη

κυκλοφορητες

Τα παραπανω ισως και να ξεχασα καποια θα ξεπερασουν τα 100-150 ευρω για πλακα....

εκτος και αν φτιαξεις light reef με χαμηλες απαιτησεις απο πλευρας σου που ισως σου φτασουν τα 150 ευρω...

μην ξεχνας και το κοστος συντηρησης καθε μηνα....

Υ.Γ. δεν σε αποτρεπω απλα σε ενημερωνω ...... καλη συνεχεια

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν μέσα έχει σκίμμερ και χώρο για άνθρακα και φώσφορο τότε ναί. Στο youtibe υπάρχουν πολλά reef σε αυτή τη γυάλα αλλά δεν ξέρω αν τα εσωτερικά ήταν μαμά.

Απότι κατάλαβα για να λειτουργήσει ένα θαλασσινό σου λείπουν τα εξής και από τιμούλες σου βάζω από μαγαζιά μέσους όρους ( και από ιντερνετ):

Κυκλοφορητές 10 - 150 (όχι τρόμπα φίλτρου)

Τεστ: Αλατότητας (είτε ρεφρακτόμετρο είτε άνωσης) 13 - 60

Ph, Kh, Αμμωνία, Νιτρώδη, Νιτρικά, Ασβέστιο, Μαγνήσιο, Φωσφορος. υπολόγισε από 8 μέχρι 17

Αλάτι συνθετικό 30 - 40 το δεκάκιλο πιο μικρή ποσότητα σου βγαίνει πιο ακριβό

Αντιφώσφορος 15 - 50

Άνθρακας 15 - 30

Ζωντανός Βράχος 10 - 15 ευρώ το κιλό (θές περίπου 12 με 13 κιλά για τα 128 λίτρα.

Αραγωνίτης (αν θες μπορείς να το κάνεις και bare bottom) από 3 μέχρι 9 ευρώ το κιλό. Αν δεν κάνεις DSB παίζεις και με νεκρό.

κυκλοφορητές βράχο αραγωνίτη βρίσκεις σε πιο καλές τιμές και από συγχομπίστες εδώ στις αγγελίες. Μια όσμοση έστω και για να προσθέτεις νερό ανάμεσα από τις αλλαγές είναι απαραίτητη κατα την γνώμη μου. πάς παραπάνω σίγουρα. Αλλά είναι και άλλο το σπόρ.

Κοίτα από ψάρια υποπρουποθέσεις 5-6 άνετα και γαριδο/καβουρο/σαλίγκαρους πολλούς.

3) ναι.

4) Στα είπα από πάνω. τσέκαρε και αγγελίες. Πάντως αν θέλεις να σου φύγει η κα...λα κάνε ένα γλυκό. το reef θέλει υπομονή (και όταν δεν περιμένεις πληρώνεις μετά).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Μου ανοιξατε τα ματια γιατι δεν ειχα ποιον να ρωτησω. Θα σας απαντησω ταυτοχρονα και στους 2 σας :)

Λοιπον....το ενυδρειο το συγκεκριμενο απλα μου αρεσε εξωτερικα. Ειναι μαζεμενο και κομψο. Μεταχειρησμενο το εχω βρει στα 250 ευρω με φιλτρα,κυκλοφοριτες,επιπλο και κατι αλλα πραγματακια. Επισης με βολευουν οι διαστασεις του μιας και δεν εχω αρκετο χωρο στο σπιτι. Δηλαδη να φανταστειτε το μεγιστο που μπορω να βαλω ειναι ενα ενυδρειο 70Χ50Χ60. Αλλα με βολευει πολυ που ειναι τετραγωνισμενο. Και για να λεμε και του στραβου το δικιο.....μου αρεσε εξωτερικα :) Εσεις δηλαδη προτεινετε κατι μεταχειρησμενο στις ιδιες διαστασεις? η σαν το συγκεκριμενο?

- Tι εννοειτε οτι θα με δυσκολεψει το υποθετικο του sump?

- Σιγουρα τα περισσοτερα πραγματα θα τα παρω απο χομπιστες απο εδω. Μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να στηριξω τα μαγαζια μας, αλλα δυστηχως δεν την εχω. Αλωστε οι χομπιστες οπως εσεις θα με διαφωτισουν πιστευω καλυτερα σε τετοια θεματα.

- Καπου διαβασα (εδω στο φορουμ) οτι καποιος δεν χρεισιμοποιει νερο αντιστροφης οσμοσης, και βαζει απο την βρυση. Τι προβλημα υπαρχει αν βαλω απο την βρυση? (αφου αντιχλωρια θα βαζω πριν κανω την αλαγη νερου. Και αλωστε αφου ειναι θαλασσινο τα αλατα της βρυσης GH δεν νομιζω να δημιουργουν προβλημα)

- Γνωμη μου.....η αυτοματη αναπληρωση πιστευω δεν ειναι απαραιτητη. Λογικα συμπληρωνει το νερο αμα εξατμιζεται. Εγω manual δεν μπορω να το κανω αυτο? Υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα της αυτοματης αναπληρωσης που δεν τα ξερω?

- Υπαρχουν καποια ψαρια που μου αρεσουν ειναι κιτρινα με σουβλερες μυτες, καποια αλλα μπλε χρωματος με μαυρο. Εστω οτι αυτα εχουν την ταση να μεγαλωνουν. Υπαρχει προβλημα στο να τα βαλω μεσα μικρα, και οταν μεγαλωσουν να τα δωσω σε καποιον χομπιστα ή να τα κανω ανταλαγη? Φυσικα αν τα ψαρια ειναι σε στυλ οσκαρ που μεγαλωνουν και γινονται παντοφλες σε συντομο διαστημα τοτε παω πασο, και δεν τα βαζω μεσα. Οσο αφορα τα καρκινοειδη (καβουρια-γαριδες......τα λατρευω!!)

- light Reef εννοουμε να εχει οργανισμους που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε φροντιδα? (ποιοι να ειναι αυτοι αραγε.....και θα ειναι ωραιοι και χρωματιστοι? )

Και κατι τελευταιο για τον φιλο Jester..............Εχω γαΐδουρινη υπομονη :)) αν εννοεις για το στρωσιμο (κυκλο αζωτου) σε ολα μου τα ενυδρεια (που ειχα πριν χρονια) τα εστρωνα με φυσικο τροπο (30 μερουλες, τροφουλα για αυξηση αμωνιας και κανενα χρυσοψαρο μετα τιν 15 μερα).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Μου ανοιξατε τα ματια γιατι δεν ειχα ποιον να ρωτησω. Θα σας απαντησω ταυτοχρονα και στους 2 σας :)

Λοιπον....το ενυδρειο το συγκεκριμενο απλα μου αρεσε εξωτερικα. Ειναι μαζεμενο και κομψο. Μεταχειρησμενο το εχω βρει στα 250 ευρω με φιλτρα,κυκλοφοριτες,επιπλο και κατι αλλα πραγματακια. Επισης με βολευουν οι διαστασεις του μιας και δεν εχω αρκετο χωρο στο σπιτι. Δηλαδη να φανταστειτε το μεγιστο που μπορω να βαλω ειναι ενα ενυδρειο 70Χ50Χ60. Αλλα με βολευει πολυ που ειναι τετραγωνισμενο. Και για να λεμε και του στραβου το δικιο.....μου αρεσε εξωτερικα :) Εσεις δηλαδη προτεινετε κατι μεταχειρησμενο στις ιδιες διαστασεις? η σαν το συγκεκριμενο?

- Tι εννοειτε οτι θα με δυσκολεψει το υποθετικο του sump?

- Σιγουρα τα περισσοτερα πραγματα θα τα παρω απο χομπιστες απο εδω. Μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να στηριξω τα μαγαζια μας, αλλα δυστηχως δεν την εχω. Αλωστε οι χομπιστες οπως εσεις θα με διαφωτισουν πιστευω καλυτερα σε τετοια θεματα.

- Καπου διαβασα (εδω στο φορουμ) οτι καποιος δεν χρεισιμοποιει νερο αντιστροφης οσμοσης, και βαζει απο την βρυση. Τι προβλημα υπαρχει αν βαλω απο την βρυση? (αφου αντιχλωρια θα βαζω πριν κανω την αλαγη νερου. Και αλωστε αφου ειναι θαλασσινο τα αλατα της βρυσης GH δεν νομιζω να δημιουργουν προβλημα)το αντιχλωριο μπορει να δεσμευσει χλωριο,χλωραμινη.τι γινεται ομως με αλλες επιβλαβης για τα κοραλλια ουσιες,δηλητηρια,βαρεα μεταλλα κλπ?επισης με το νερο της βρυσης το κεχα θα τιναχτει στο θεο οταν προσθεσεις αλατι για τις αλλαγες σου.για ριφ λοιπον η οσμωση ειναι απαραιτητη.και ιδιαιτερα σημαντικη και για την αναπληρωση.

- Γνωμη μου.....η αυτοματη αναπληρωση πιστευω δεν ειναι απαραιτητη. Λογικα συμπληρωνει το νερο αμα εξατμιζεται. Εγω manual δεν μπορω να το κανω αυτο? Υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα της αυτοματης αναπληρωσης που δεν τα ξερω?εντελως λαθος σκεψη.μετα το σκιμερ και την οσμωση η αναπληρωση ειναι βασικοτατη.αλλο το να προσθεσεις μηχανικα εσυ πχ τα 5 λιτρα νερου που αναπληρωνεις καθε μερα να μπουνε με τη μια και αλλο να μπουνε σιγα-σιγα ολη την ημερα.εκτος και αν σκεφτεσαι να εισαι συνεχεια απο πανω με μπετονι στα χερια....

- Υπαρχουν καποια ψαρια που μου αρεσουν ειναι κιτρινα με σουβλερες μυτες, καποια αλλα μπλε χρωματος με μαυρο. Εστω οτι αυτα εχουν την ταση να μεγαλωνουν. Υπαρχει προβλημα στο να τα βαλω μεσα μικρα, και οταν μεγαλωσουν να τα δωσω σε καποιον χομπιστα ή να τα κανω ανταλαγη? Φυσικα αν τα ψαρια ειναι σε στυλ οσκαρ που μεγαλωνουν και γινονται παντοφλες σε συντομο διαστημα τοτε παω πασο, και δεν τα βαζω μεσα. Οσο αφορα τα καρκινοειδη (καβουρια-γαριδες......τα λατρευω!!)

- light Reef εννοουμε να εχει οργανισμους που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε φροντιδα? (ποιοι να ειναι αυτοι αραγε.....και θα ειναι ωραιοι και χρωματιστοι? ) και βεβαια υπαρχουν.εχεις πολλες επιλογες.

Και κατι τελευταιο για τον φιλο Jester..............Εχω γαΐδουρινη υπομονη :)) αν εννοεις για το στρωσιμο (κυκλο αζωτου) σε ολα μου τα ενυδρεια (που ειχα πριν χρονια) τα εστρωνα με φυσικο τροπο (30 μερουλες, τροφουλα για αυξηση αμωνιας και κανενα χρυσοψαρο μετα τιν 15 μερα).

εδω χρειαζεται τουλαχιστον 3πλασια υπομονη και μπολικο διαβασμα.καμμια μα καμμια σχεση με το γλυκο.ξεχνα σχεδον ολα οσα ηξερες.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το ενυδρειο που θες να παρεις εχω το ιδιο αλλα σε 60 λιτρα δες τι του εχω κανει εγω και τι εχω αλλαξει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74237 να παρεις μια ιδεα! βεβαια αν ηταν να παρω μεγαλυτερο θα επερνα ενα κανονικο αλλα για τα λιτρα του εγω ειμαι ικανοποιημενος! και σιγουρα θες αυτοματη αναπληρωση και Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Μου ανοιξατε τα ματια γιατι δεν ειχα ποιον να ρωτησω. Θα σας απαντησω ταυτοχρονα και στους 2 σας :)

Λοιπον....το ενυδρειο το συγκεκριμενο απλα μου αρεσε εξωτερικα. Ειναι μαζεμενο και κομψο. Μεταχειρησμενο το εχω βρει στα 250 ευρω με φιλτρα,κυκλοφοριτες,επιπλο και κατι αλλα πραγματακια. Επισης με βολευουν οι διαστασεις του μιας και δεν εχω αρκετο χωρο στο σπιτι. Δηλαδη να φανταστειτε το μεγιστο που μπορω να βαλω ειναι ενα ενυδρειο 70Χ50Χ60. Αλλα με βολευει πολυ που ειναι τετραγωνισμενο. Και για να λεμε και του στραβου το δικιο.....μου αρεσε εξωτερικα :) Εσεις δηλαδη προτεινετε κατι μεταχειρησμενο στις ιδιες διαστασεις? η σαν το συγκεκριμενο?

Εγώ προσωπικά μισώ παθολογικά τα καπάκαι γιατί με εμποδίζουν συνέχεια και γιατί κόβουν την εξάτμιση. Παίζει ένα trigon 190 αυτή τη στιγμή από ένα παιδί στο φόρουμ που για μένα είναι από τα ομορφότερα ενυδρεία (για να σου δώσω ένα παράδειγμα).

- Tι εννοειτε οτι θα με δυσκολεψει το υποθετικο του sump? Το τσέκαρα το ενυδρείο. έχει ένα πλαστικό για χώρισμα και εκεί είναι το sump του. Να σου πω την αλήθεια δεν θα μπορείς να βάλεις κάποιες δυνατότερες συσκευές και τα σκιμμερ που θα μπορείς να πάρεις θα είναι περιορισμένα λόγω χώρου (άρα θα στραφείς σε hang on συσκευή με τις ανάλογες πατέντες στο καπάκι. στο σαμπ μου έχω 20εκατοστά χώρισμα για να βάλω το σκίμμερ και κάθε φορά που πρέπει να βάλω χέρι στην αντλία μου παίρνει μισή ώρα λόγω έλλειψης χώρου.

- Σιγουρα τα περισσοτερα πραγματα θα τα παρω απο χομπιστες απο εδω. Μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να στηριξω τα μαγαζια μας, αλλα δυστηχως δεν την εχω. Αλωστε οι χομπιστες οπως εσεις θα με διαφωτισουν πιστευω καλυτερα σε τετοια θεματα.

- Καπου διαβασα (εδω στο φορουμ) οτι καποιος δεν χρεισιμοποιει νερο αντιστροφης οσμοσης, και βαζει απο την βρυση. Τι προβλημα υπαρχει αν βαλω απο την βρυση? (αφου αντιχλωρια θα βαζω πριν κανω την αλαγη νερου. Και αλωστε αφου ειναι θαλασσινο τα αλατα της βρυσης GH δεν νομιζω να δημιουργουν προβλημα) Λοιπόν εγώ χρησιμοποιώ βρυσούλα (με διπλή δοσολογία prime) για τις αλλαγές και όσμοση για τις αναπληρώσεις. αν είσαι σίγουρος πως τονερό της βρύσης σου είναι οκ (οκ όμως για θάλασσα οχι φώσφορους, όχι νιτρικά όχι χαλκούς κ.α.) τότε προχώρα. Ξέρω κιάλλους που χρησιμοποιούν βρύση και τα ενυδρεία τους είναι cool. Αλλά, είναι καθαρά επιλογή σου αν θα το κάνεις, με τα ανάλογα ρίσκα. Μπορείς να σκεφτείς και τις αλλαγές από θάλασσα επίσης, είναι μια πρακτική που πρόσφατα ακολουθούν πολλοί.

- Γνωμη μου.....η αυτοματη αναπληρωση πιστευω δεν ειναι απαραιτητη. Λογικα συμπληρωνει το νερο αμα εξατμιζεται. Εγω manual δεν μπορω να το κανω αυτο? Υπαρχουν και αλλα πλεονεκτηματα της αυτοματης αναπληρωσης που δεν τα ξερω? Κοίτα με το ενυδρείο να μην έχει σαμπ από κάτω η εξάτμιση θα φαίνεται στο ενυδρείο σου και όπως λέει και ο κλαζ δεν είναι το ίδιο 1 λίτρο με μιας και 1 λίτρο σταγόνα σταγόνα. Άσε που σου λύνει και τα χέρια, εγώ κάθομαι σαν βλάκας και ρίχνω κρασοπότηρο κρασοπότηρο το νερό (5-6) φορές την μέρα. Τώρα που έφυγα για λίγες μέρες αυτός που τα φροντίζει ριχνει μια κανάτα μονομιας. δεν είναι το ίδιο.

- Υπαρχουν καποια ψαρια που μου αρεσουν ειναι κιτρινα με σουβλερες μυτες, καποια αλλα μπλε χρωματος με μαυρο. Εστω οτι αυτα εχουν την ταση να μεγαλωνουν. Υπαρχει προβλημα στο να τα βαλω μεσα μικρα, και οταν μεγαλωσουν να τα δωσω σε καποιον χομπιστα ή να τα κανω ανταλαγη? Φυσικα αν τα ψαρια ειναι σε στυλ οσκαρ που μεγαλωνουν και γινονται παντοφλες σε συντομο διαστημα τοτε παω πασο, και δεν τα βαζω μεσα. Οσο αφορα τα καρκινοειδη (καβουρια-γαριδες......τα λατρευω!!) κοίτα πρέπει να καταλάβεις κάτι τα θαλασσινά ψάρια είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα γλυκού (συνήθως υπάρχουν και εξαιρέσεις). Τα λίτρα που αναφέρουν τα προφίλ έχουν να κάνουν όχι μόνο με το μέγεθος αλλά πολλές φορές με το χώρο που απαιτούν ή με κάποια τροφή που θα πρέπει να αναπτύσεται μέσα στο ενυδρείο φυσικά. Από τα ψάρια που έχω κρατήσει ως τώρα τα περισσότερα κάναν μήνα για να εγκλιματιστούν στο ενυδρείο. υπάρχει και ο νανισμός (να μην μεγαλώσουν λόγω γυάλας). δεν θα το έκανα προσωπικά. ευτυχώς που γουστάρεις γαριδο κάβουρες γιατί χωρίς συνεργείο δουλειά δεν γίνεται.

- light Reef εννοουμε να εχει οργανισμους που δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις σε φροντιδα? (ποιοι να ειναι αυτοι αραγε.....και θα ειναι ωραιοι και χρωματιστοι? ) πρόσεξε το reef έχει να κάνει με το στοκ σε κοράλλια. Κοράλλια σημαίνει χρώμα. κοράλλια σημαίνει όμως και απαιτήσεις σε kh ιχνοστοιχεία και υψηλές τιμές ασβέστιου και μαγνήσιου. light reef είναι θαλασσινό ενυδρείο με κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις. Τις ακροπόρες δηλαδή τις ξεχνάς.

Και κατι τελευταιο για τον φιλο Jester..............Εχω γαΐδουρινη υπομονη :)) αν εννοεις για το στρωσιμο (κυκλο αζωτου) σε ολα μου τα ενυδρεια (που ειχα πριν χρονια) τα εστρωνα με φυσικο τροπο (30 μερουλες, τροφουλα για αυξηση αμωνιας και κανενα χρυσοψαρο μετα τιν 15 μερα). Περίμενα 40 ημέρες (το θαλασσινό είναι το δέκατο μου ενυδρείο) μόνο με νερό βράχους αραγωνίτη και ένα καναρίνι... ε chromis ήθελα να πω. Πάνω που έβαλα κάποια ψαράκια και ερημίτες (γαρίδες δεν γινόταν λόγω λιονταρόψαρου) αρχίσαμε με τις άλγες. Ειλικρινά πέρασα ενάμιση μήνα που δεν ήθελα να κοιτάω το ενυδρείο, βλέπεις το κυανοβακτήριο με τίμησε πολύ καλά σχεδόν το 80% του πάτου και κάτι βραχάκια. και σε αυτή τη φάση δεν πειράζεις, δεν ανακατέβεις. Και τραβάς τις ξενέρες σου αλλά λες υπομονή θα στρώσει. Ειλικρινά μακάρι να αντέξεις κι εσύ (το κάναμε πολλοί και αξίζει).

Έγινε επεξεργασία - Jester
Link to comment
Share on other sites

- ποιο ειναι αυτο το trigon? μπορεις να μου στειλεις το λινκ να το δω?

- το σκιμερ που εχει το ενυδρειο απο μονο του δεν επαρκει? εγω ηθελα να ειναι κρυμενα τα φιλτρα-μηχανιματα γιαυτο επελεξα αυτο το ενυδρειο. Δεν θα μου αρεζε να κρεμονται σκιμερ, σωληνες,καλοδια και διαφορες συσκευες γυρο γυρο απο το ενυδρειο. Γινετε καπως αντιαισθητικο το θεαμα πιστευω. ( Με βαζεις σε σκεψεις να εγκαταληψω το συγκεκριμενο ενυδρειο και να κοιταξω κατι αλλο με ξεχωριστο sump που να χωρανε ολα. ομως δεν εχω την πολυτελεια του χωρου γμτ)

-Για το νερο τωρα..... Εγω δουλευω σε ιχθυογεννητικο σταθμο και τραβαμε θαλασσα με γεωτρησεις. Αυτες καταληγουν σε δεξαμενες συγκεντρωσεων του νερου και μετα φιλτραρονται απο UV και πεφτει το νερο στις δεξαμενες. Ισως να μπορω να δοκιμασω αυτο το νερο μιας και ειναι πεντακαθαρο και απαλαγμενο απο παθογονουν οργανισμους. Απλα θα πεσει κουβαλιμα απο την δουλεια στο σπιτι με παγουρια.

-Για την εξατμιση εχω να πω το εξης(ισως να ειναι και λαθος) Ενα ενυδρειο 130 λιτρων. εστω οτι εξατμιζετε το νερο και προσθετο 5 λιτρα/εβδομαδα. 5 λιτρα απιονισμενου σε 130 λιτρα πιστευω οτι δεν θα εχει και τοσο αρνητικα αποτελεσματα. Θελω να πω μηπως ειμαστε λιγο (ας μου επιτραπει η εκφραση) υπερβοληκοι στο θεμα ευαισθησιας των οργανισμων. Βεβαια εσεις ξερετε καλητερα για το συγκεκριμενο θεμα. Ισως να "εχετε φαει τα μουτρα σας" στο παρελθον και γιαυτο να επιμενετε.

- Για το στρωσιμο, πρεπει να αναπτυχθουν αλγες, και μετα φευγουν μονες τους? η πρεπει να βαλεις καποιους οργανισμους να τις φανε? ή περιμενουμε να εξαντηθουν τα θρεπτικα για να εξαφανιστουν? Και κατι αλλο.....τι ειναι αραγονιτης? :P και οταν λεμε ζωντανο βραχο....? τι θεωρειτε ζωντανος βραχος? βραχος ο οποιος εχει πανω προσκολημενους ζωντανους οργανισμους(σκουλικια,ανεμωνες κοραλια,φυκια κλπ κλπ) ?

Link to comment
Share on other sites

lorentzos .... το ενυδρειο σου......απλα.....ειναι.... ΦΟΒΕΡΟ!!! καπως ετσι θελω να κανω και το δικο μου. Να σου πω....το νεο σκιμερ που πηρες.....χωρεσε πισω στα φιλτρα? η το εχεις κρεμαστο?
Link to comment
Share on other sites

Δειτε αυτο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=16502&pid=149807&st=40entry149807 και ειναι μονο 54 λτ. Δηλαδη εγω που σκεφτομαι για μεγαλυτερο δεν θα μπορω να το κανω ετσι και να εχω και 3-4 ψαρακια παραπανω?

κατι τετοιο θελω να δημιουργησω

Link to comment
Share on other sites

- ποιο ειναι αυτο το trigon? μπορεις να μου στειλεις το λινκ να το δω?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74989

- το σκιμερ που εχει το ενυδρειο απο μονο του δεν επαρκει? εγω ηθελα να ειναι κρυμενα τα φιλτρα-μηχανιματα γιαυτο επελεξα αυτο το ενυδρειο. Δεν θα μου αρεζε να κρεμονται σκιμερ, σωληνες,καλοδια και διαφορες συσκευες γυρο γυρο απο το ενυδρειο. Γινετε καπως αντιαισθητικο το θεαμα πιστευω. ( Με βαζεις σε σκεψεις να εγκαταληψω το συγκεκριμενο ενυδρειο και να κοιταξω κατι αλλο με ξεχωριστο sump που να χωρανε ολα. ομως δεν εχω την πολυτελεια του χωρου γμτ) μιας και μιλάμε για ενυδρείο με έτοιμη βάση μπορείς να πάρεις μια δεξαμενή (πλαστικό food grade) και να το βάλεις κάτω από το ενυδρείο μέσα στην βάση. όλα τα μηχανήματα εκτός από τους κυκλοφορητές μάζι με αντιφώς άνθρακα και να ρίξεις και μια μακροαλγούλα να σου τρώει τα νιτρικά. Άσε που με αντίθετα φώτα (όταν ανάβουν τα πάνω θα σβήνει κάτω και τούμπαλιν θα έχεις και πιο σταθερά ph kh (καλά το θυμάμαι νομίζω το τελευταίο).

-Για το νερο τωρα..... Εγω δουλευω σε ιχθυογεννητικο σταθμο και τραβαμε θαλασσα με γεωτρησεις. Αυτες καταληγουν σε δεξαμενες συγκεντρωσεων του νερου και μετα φιλτραρονται απο UV και πεφτει το νερο στις δεξαμενες. Ισως να μπορω να δοκιμασω αυτο το νερο μιας και ειναι πεντακαθαρο και απαλαγμενο απο παθογονουν οργανισμους. Απλα θα πεσει κουβαλιμα απο την δουλεια στο σπιτι με παγουρια. Το νερό της Μεσογείου αν δεν κάνω λάθος έχει μια αλατότητα στο 1030 - 1036 (αν δεν κάνω λάθος) οπότε και πάλι θέλει αραίωμα και μετά τεστ να δεις τι λείπει και θέλει πρόσθεση (άρα και όποια πρόσθετα). Μην ξεχνάς ανάλογα τα κοράλια σου θέλεις και ανάλογη αλατότητα. Περισσότερα πάνω σε αυτό μίλα με τα παιδιά που κάνουν αλλαγές με θαλασσινό νερό να σου πουν που το κατέχουν.

-Για την εξατμιση εχω να πω το εξης(ισως να ειναι και λαθος) Ενα ενυδρειο 130 λιτρων. εστω οτι εξατμιζετε το νερο και προσθετο 5 λιτρα/εβδομαδα. 5 λιτρα απιονισμενου σε 130 λιτρα πιστευω οτι δεν θα εχει και τοσο αρνητικα αποτελεσματα. Θελω να πω μηπως ειμαστε λιγο (ας μου επιτραπει η εκφραση) υπερβοληκοι στο θεμα ευαισθησιας των οργανισμων. Βεβαια εσεις ξερετε καλητερα για το συγκεκριμενο θεμα. Ισως να "εχετε φαει τα μουτρα σας" στο παρελθον και γιαυτο να επιμενετε. εγώ στα 80 χάνω 1-1.5 λίτρο ημερησίως και στο 300άρι έχανα 20 με 25 την εβδομάδα. βασικά ρώτα και τον ιχθυολόγο στην δουλειά να σου πει την γνώμη του.

- Για το στρωσιμο, πρεπει να αναπτυχθουν αλγες, και μετα φευγουν μονες τους? η πρεπει να βαλεις καποιους οργανισμους να τις φανε? ή περιμενουμε να εξαντηθουν τα θρεπτικα για να εξαφανιστουν? Και κατι αλλο.....τι ειναι αραγονιτης? :P και οταν λεμε ζωντανο βραχο....? τι θεωρειτε ζωντανος βραχος? βραχος ο οποιος εχει πανω προσκολημενους ζωντανους οργανισμους(σκουλικια,ανεμωνες κοραλια,φυκια κλπ κλπ) ?

Λοιπόν αρχίζουμε από τα βασικά, ζωντανός βράχος είναι πορώδης βράχος από κοραλλιογενή ύφαλο (δηλαδή νεκρό κοράλλι) ή συνθετικός βράχος (υπάρχει και DIY επίδειξη στο φόρουμ) πάνω στον οποίο έχουν κάνει αποικίες τα βακτήρια μας (αντικαθιστά δηλαδή το βιολογικό υλικό του γλυκού νερού) καθώς επίσης και οι μικροάλγες και μικροοργανισμοί που χρειαζόμαστε. Η διαφορά ανάμεσα σε ζωντανό και νεκρό είναι πως ο ένας έχει αποικίες ενώ ο άλλος έχει ξεραθεί/νεκρωθεί (χλωρινούλα). Ο αραγωνίτης είναι σπασμένα κοράλλια/κοχύλια που τα χρησιμοποιούμε αντι για άμμο. Μπορείς να βάλεις και θαλασσινή άμμο αντι για αραγωνίτη αλλά όχι την μεσογειακή (αν θυμάμαι καλά έχει πολύ πυρίτιο;), πόσο θα χρειαστείς εξαρτάται από το αν θες να κάνεις DSB ή όχι. Η φάση με τις άλγες πάει ως εξής. Στήνεις το ενυδρείο και από το ανακάτεμα που βάζεις τον αραγωνίτη και τους βράχους απελευθερώνονται πυρίτιο (silicates) και φωσφορικά τα οποία είναι το ψωμί των αλγών. Οπότε μολις έχουν και σταθερή παροχή νιτρικών αρχίζουν να βγαίνουν. Κλασικά είναι το κυανοβακτήριο (σίχαμα) και η διατομική. τσέκαρε δώθε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74198&st=0

κσνονικά κάνουν τον κύκλο τους και εξαφανίζονται (ή τουλάχιστον σχεδόν). Αν παραμείνουν τσεκάρεις να δεις τι έχεις λάθος από μετρήσεις. Το συνεργείο καθαρισμού σου (δηλαδή ερημίτες, καβουρέοι, γαριδόνια και πολλά μα πολλά σαλιγκάρια. ίσως και κανα χοβιουδάκι.) θα φάει μεγάλο μέρος από τις άλγες. Θες να εξαντληθούν τα θρεπτικά συστατικά. Σίγουρα θα προσθέσεις και κοπιποδάκια.

Link to comment
Share on other sites

- πολυ ωραιο το trigon και οικονομικο. βρηκα επισης και αυτο http://www.xe.gr/zoa...d-12154927.html λογο χωρου το trigon μαλων δεν θα μπορεσω να το αποκτησω.

- .... θα το σκεφτω το θεμα του φιλτρου μολις αποφασισω στο τι ενυδρειο τελικα θα παρω.

- Για την αλατοτητα εχουμε γεωτρησεις με 24%ο και 38%ο . Θα κοιταξω με το διαθλασιμετρο για τo που βρισκετε.

-Ιχθυολογος ειμαι :)

- πολυ ενδιαφερων φαινετε το στρωσιμο του reef ενυδρειου. καμια σχεση με το γλυκο νερο ή με τα μεσογειακα που ειχα. Και πολυ ενδιαφερων ο ζωντανος βραχος!!

Παντως σας ευχαριστω για το χρονο και την υπομονη που δειχνετε με το να διαβαζετε και να απαντατε σε ερωτησεις που κανει ενας αρχαριος σαν εμενα (καταλαβαινω οτι τετοιες ερωτησεις θα σας εχουν κανει πολλα ατομα και καποια στιγμη κατανταει βαρετο να σας ρωτανε τα ιδια και τα ιδια.)

Παντως Jester με αυτα που μου ειπες αν ημουν 60% στο να φτιαξω θαλασσινο τωρα ειμαι 99% !! Ειναι πολυ ποιο ενδαιφερων απο το γλυκο νερο. Και γενικα μου αρεσει που μαθαινω νεα πραγματα που δεν γνωριζα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

- πολυ ωραιο το trigon και οικονομικο. βρηκα επισης και αυτο http://www.xe.gr/zoa...d-12154927.html λογο χωρου το trigon μαλων δεν θα μπορεσω να το αποκτησω.

- .... θα το σκεφτω το θεμα του φιλτρου μολις αποφασισω στο τι ενυδρειο τελικα θα παρω.

Το σαμπ είναι τσίτα απαραίτητο. λύνει χέρια. Σκέψου το.

- Για την αλατοτητα εχουμε γεωτρησεις με 24%ο και 38%ο . Θα κοιταξω με το διαθλασιμετρο για τo που βρισκετε.

-Ιχθυολογος ειμαι :)

- πολυ ενδιαφερων φαινετε το στρωσιμο του reef ενυδρειου. καμια σχεση με το γλυκο νερο ή με τα μεσογειακα που ειχα. Και πολυ ενδιαφερων ο ζωντανος βραχος!!

Κοίτα δεν έχω βρεί άλλο στήσιμο ενυδρείο με μεγαλύτερη βιοποικιλότητα αλλά και με τόσα επίπεδα ζωής. Ξέρεις τι είναι να χαζεύεις το ενυδρείο αλλά να αγνοείς οτιδήποτε ,μεγαλύτερο του εκατοστού; Είναι άνετα οικοσύστημα.

Παντως σας ευχαριστω για το χρονο και την υπομονη που δειχνετε με το να διαβαζετε και να απαντατε σε ερωτησεις που κανει ενας αρχαριος σαν εμενα (καταλαβαινω οτι τετοιες ερωτησεις θα σας εχουν κανει πολλα ατομα και καποια στιγμη κατανταει βαρετο να σας ρωτανε τα ιδια και τα ιδια.) Έλα μωρέ με κάνεις και κοκκινίζω :bigemo_harabe_net-74: .

Παντως Jester με αυτα που μου ειπες αν ημουν 60% στο να φτιαξω θαλασσινο τωρα ειμαι 99% !! Ειναι πολυ ποιο ενδαιφερων απο το γλυκο νερο. Και γενικα μου αρεσει που μαθαινω νεα πραγματα που δεν γνωριζα. Θα βαρεθείς να διαβάζεις φίλε. Και επειδή δεν το ξέρουμε όπως το γλυκό (και είναι και πιο σύνθετο σύστημα) θα σου τουμπάρουν συχνά πράγματα που ήξερες. Είναι ελαφρώς μαζοχιστικό. Παλιά γέλαγα όταν διάβαζα που κάθονταν παιδιά και καραδοκούσαν στα σκοτάδια με φακό κατάδυσης, τώρα πια το κάνω και εγώ. Α πρόταση μάζεψε εξοπλισμό και άστον να τρέχει μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου χωρίς ζωντανα/κοράλλια, να περάσουν οι ζέστες να μην τρέχεις ακόμα με θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι επιβαλεται να ερθεις σε ενα Aquazone meeting-cafe να γνωριστουμε!!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως. Αρκει να μην δουλευω(δουλευω και ΣΚ και αργιες...!) :)

Σιγουρα θα εχουμε να κουβεντιασουμε πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο το περασμα 7 ημερων το σπιτι(στο οποιο ισα που χωραω επειδη ειναι γκαρσονιερα) απεκτησε reef ενυδρειο(boyu 130 lt). Στην αρχη εφτιαξα την αλατοτητα με αλατι tropic marine στα 1025. Σε 2-3 μερες που ξεθολωσε εβαλα 2 σακουλακια ( 7 κιλα πρεπει να ηταν) αμμο αραγονιτη νεκρο και 1 σακουλακι ζωντανο αραγωνιτη. αφου δουλεψε 4-5 μερες(χρησιμοποιησα υαλοβαμβακα ο οποιος εχει αφαιρεθει πλεων για να ξεθολωσει) το ενυδρειο μπηκαν και τα πρωτα ζωντανα βραχια (12 κιλα για 130 λτ). Στο φιλτρο εχω μονο σκιμερ και ενεργο ανθρακα αυτη την στιγμη. Και το αποτελεσμα φαινετε στις φωτος....

20120707075619.th.jpg

20120707075652.th.jpg

20120707075709.th.jpg

20120707075629.th.jpg

Και ενα ευχαριστω σε ολους που με βοηθησαν και ιδιαιτερα στον Jester :)

Οποιαδηποτε παρατηρηση-διορθωση οσο αναφορα το setup ειναι καλοδεχουμενη (βλεπετε να εχω κανει τπτ λαθος? )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Διορθωσε τον κυκλοφορητη σου.... πρεπει να κοιταει την επιφανεια

αφηνε ανοιχτο το καπακι του ενυδρειου......

ph εχεις μετρησει???

Link to comment
Share on other sites

- To καπακι ανοιχτο το εχω (απλα για να βγει η φωτο λιγο εντυπωσιακη το εκλεισα)

- Για τον κυκλοφοριτη ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να κοιταζει τον ζωντανο βραχο ετσι ωστε να υπαρχει ροη και να τρεφονται οι οργανισμοι που ειναι πανω του. Δεν ησχυει αυτο? Αυτη την στιγμη και ο κυκλοφοριτης (κοραλια 2) και η εξοδος του σαμπ (η οποια εχει ροη περιπου ιδια με του κυκλοφοριτη) ριχνουν νερο πανω στον βραχο. να γυρισω και τις 2 ροες να κοιτανε την επιφανεια? και για ποιο λογο πρεπει να κοιτανε την επιφανεια?

- οχι δεν εχω μετρησει....!!! εχω ενα ηλεκτρονικο οργανο το οποιο θελει καλιμπραρισμα και δεν εχω προλαβει ακομα να το κανω. Εκανα ομως μετρησεις ΝΗ3:0 ΝΟ2: 0,1 ΝΟ3: 50 ΡΟ4: 0

Link to comment
Share on other sites

- To καπακι ανοιχτο το εχω (απλα για να βγει η φωτο λιγο εντυπωσιακη το εκλεισα)

- Για τον κυκλοφοριτη ειχα την εντυπωση οτι πρεπει να κοιταζει τον ζωντανο βραχο ετσι ωστε να υπαρχει ροη και να τρεφονται οι οργανισμοι που ειναι πανω του. Δεν ησχυει αυτο? Αυτη την στιγμη και ο κυκλοφοριτης (κοραλια 2) και η εξοδος του σαμπ (η οποια εχει ροη περιπου ιδια με του κυκλοφοριτη) ριχνουν νερο πανω στον βραχο. να γυρισω και τις 2 ροες να κοιτανε την επιφανεια? και για ποιο λογο πρεπει να κοιτανε την επιφανεια?

Πρέπει να έχεις ροή σε όλο το ενυδρείο και όχι πάνω στον βράχο!!Πρέπει να έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια για καλύτερη ανταλλαγή αερίων με το περιβάλλον.Έτσι δεν θα πέφτει και το ph χαμηλά!

- οχι δεν εχω μετρησει....!!! εχω ενα ηλεκτρονικο οργανο το οποιο θελει καλιμπραρισμα και δεν εχω προλαβει ακομα να το κανω. Εκανα ομως μετρησεις ΝΗ3:0 ΝΟ2: 0,1 ΝΟ3: 50 ΡΟ4: 0

Link to comment
Share on other sites

Μια Χαρα το έχεις ξεκινήσει μπράβο. Γυρνά το spraybar στην επιφάνεια του νερού να κάνει αναταραξη για αρχή και άμα δεν είναι αρκετή γυρνά και τον κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Μετρισεις υστερα απο 3 μερες αφου εβαλα τον ζωντανο βραχο. Το φως δεν το αναβω καθολου μεχρι στιγμης

PO4 0,2 NH3 0 NO2 0,1 NO3 70 PH 7,7

Link to comment
Share on other sites

....για να μην λετε κατι...μαλλων ειναι φυσιολογικες οι τιμες προς το παρων... καλο αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

ναι.......εχεις πολυ μελλον ακομα.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...