Jump to content

Nεος Για Αλμυρο Νερο Χρειαζετε Γνωμες-Συμβουλες!


submarine1981

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Να ρωτησω κατι που σκεφτικα μολις τωρα.....

Ο κυκλος του αζωτου ειναι περιπου στο 60- 70 % για να ολοκληρωθει. ΄Δηλαδη ΝΗ3 0 ΝΟ2 0,1 ΝΟ3 100

- Αν εβαζα κοπιποδα να πολαπλασιαζονται σιγα σιγα μεσα στο ενυδρειο ετσι ωστε οταν βαλω τους οργανισμους μου (ψαρια-κοραλια-ανεμωνες κλπ) να υπαρχει αρκετο ζωοπλαγκτον για να τραφουν δεν ειναι καλη ιδεα? θα βοηθησει και στον κυκλο του αζωτου λιγακι.

Τι λετε? και αν ναι, που μπορω να προμηθευτω κοπιποδα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ερώτηση.Είμαι της άποψης οτι κάθε νέο ενυδρείο πρέπει να μπολιάζεται με μικρούς οργανισμούς στην αρχή και να υπάρχει μια περίοδος 2-3 μήνες χωρίς να προστεθεί κάποιος άλλος θηρευτής οργανισμός για να πολλαπλασιαστούν.Τα οφέλη που αποκομίζει κάποιος ακολουθώντας αυτή τη τακτική με υπομονή είναι πάρα πολλά.Στην θέση σου θα περίμενα λίγο να πέσουν τα νιτρικά στο 20 και μετά να ακολουθούσα την διαδικασία αυτή.Στην Αθήνα πολλά μαγαζιά φέρνουν μικρούς οργανισμούς κατα καιρούς δεν έχεις παρά να πάρεις μερικά τηλέφωνα και να βρείς. Δυστυχώς είναι δύσκολη και η μεταφορά λόγω ζέστης.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

χμμ....ωραια....θα το κανω. Σε καμια - δυο εβδομαδες μολις μπορεσω θα βαλω. Βασικα ειχα παει και σε ενα μαγαζι στον Ωκεανο και εκει που ειχε τα κοραλια του και τις ανεμωνες ειχε μεσα κοπιδα και μου αρεσε, και σκεφτηκα και για μενα. Θα σας ενημερωσω για τυχων αποριες.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.....το spray bar ριχνει στην επιφανεια για να υπαρχει αναταραξη, ανταλαγη αεριων κλπ. Ο κυκλοφοριτης πρεπει να κοιταει και αυτος οπως στην φωτο? η επειδη εχω την spray bar προς τα πανω μπορω να ριξω τον κυκλοφοριτη προς το κεντρο-μεση του ενυδρειου?

Η να κανω το αντιθετο? Πως προτεινετε να κανω την διαταξη τους?

post-471-0-79371200-1343056817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υστερα απο αλαγη νερου 50% πηρα αυτες τις ακολουθες μετρησεις. Το ενυδρειο τρεχει απο 3 Ιουλιου. Τι γνωμη εχετε? μεχρι στιγμης εχω πεταξει μεσα κοπιποδα,ροτιφερς,και κατι γαριδες μυσιδες(τις οποιες δεν τις ξαναειδα).

Μηπως πρεπει σιγα σιγα να βαζω τπτ? PO4 0,1 NH3 0 NO2 0 NO3 70 PH 8,2 KH 7,3 SAL 1026 TEMP 29

(για τα Νο3 με βλεπω να βαζω καμια βοτκουλα σιγα σιγα γιατι δεν βλεπω προκοπη και απο μονα τους δεν προκειτε να πεσουν... :(

Link to comment
Share on other sites

Για βότκα πρέπει να έχεις απο την αρχή πολύ δυνατό και καλό σκίμμερ τουλάχιστον 3 φορές τα λίτρα σου..αλλιώς η περίσσια άνθρακα θα μένει στο ενυδρείο και κλάφτα.....Πρέπει να κατανοείς κάθε μέθοδο πολύ καλά πριν την ξεκινήσεις.Δεν είναι αμάξι να βάζεις μπρός και να σε πάει γκάζι φρένο.Διάβασε μερικές περιπτώσεις απο ενυδρεία που τούμπαραν για να καταλάβεις που θέλεις να μπλέξεις. Δοκίμασε το purigen αν δεν γίνεται διαφορετικά που κάνει δουλειά.Με τις προβιοτικές για ασχοληθείς θέλεις αρκετή εμπειρία και σίγουρα δεν είναι για αρχάριο. Με 70 ΝΟ3 μην βάζεις τίποτα.περίμενε να πέσει αρκετά ακόμα <20 για να βάλεις κάτι και να μην το χάσεις.Νομίζω οτι οι μικροοργανισμοί που έβαλες πρέπει να έγιναν αμμωνία...και νιτρικά.Υπομονή και θα πέσουν.Λίγα βακτήρια θα βοηθούσαν να πέσουν πιο γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Μαλλων το purigen ειναι η καλητερη λυση. Δυνατοτερο σκιμερ δεν μπορω να βαλω γιατι το ενυδρειο εχει το σαμπ του στην πλατη, και δεν εχει μεγαλους χωρους. Να το κρεμασω απο εξω δεν θελω γιατι δεν μου κολαει αισθητικα. Τα βακτηρια ειναι και για ΝΟ3?
Link to comment
Share on other sites

το turboflotor 500 σου κάνει?Καλό σκιμεράκι και έχω ακούσει καλά λόγια και καλή τιμή.Τα βακτήρια εγκαθίστανται στον βράχο και στον αραγωνίτη και εκτελούν την απονιτροποίηση. Απο εκεί βγαίνει και το πασίγνωστο Live Sandbed & Live Rock FIltration(LSLRF).Δοκίμασε special blend,MB7,pro-dibio bio-diggest ή ακόμα και KZ zeo bak.όλα δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ενυδρείο έχεις? στο δικό μου χωρούσε πάντως άνετα αλλά έκανα την υπέρβαση και έβαλα σάμπ...αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να δείς στο πόστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ενυδρειο http://www.marine-aquarium.co.za/store/products/nano-aquarium-boyu-tl-550-nano/

Τα τμηματα στο φιλτρο ειναι καπως ετσι http://www.ultimatereef.net/uploader/2009Q1/16122008950.jpg

(οι φωτος δεν ειναι απο το δικο μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσθεσα γυρο στα 2 κιλα νεκρο βραχο. Οπωτε πλεων ειμαι συνολικα στα 14-15 κιλα βραχο σε 130 λτ νερο.

Δειτε και τις φωτος.....υπαρχουν απειρες κρυψωνες που δεν φαινονται στις φωτος. Αρχικα τα εβαζα ετσι οπως μου αρεζαν στο ματι και γενικα με τροπο τετοιο ετσι ωστε να ειναι σταθερα. Ομως χωρις να το θελω(εντελως τυχαια) δημιουργησα πολλα δυκτια που συνδεονται μεταξυ τους και καταληγουν σε σπηλιες,τρυπες... κ.ο.κ τα οποια τελικα θα βγουν σε καλο οταν μπουν ψαρακια μεσα.

- Πως σας φαινετε?

- Μου εχει περισεψει και περιπου 1 κιλο ακομα βραχος αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να βαλω αλλο.

- Τι λετε κι εσεις?

post-471-0-61347900-1345919133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτο 4. Τα αιθωρουμενα ειναι επειδη μολις εβαλα τα βραχια.

post-471-0-87618400-1345919481_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο. τα εβαλα δεξια αριστερα στο πισω μερος.

- Πως φαινετε?

- Πειραζει που ακουμπανε λιγο στο τζαμι? (δεν γινοταν αλιως...)

post-471-0-34808200-1345923895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα.Να υπολογίζεις οτι θα καθαρίζεις και στο πλάι με μαγνήτη ή τηλεκάρτα οπότε καλό είναι να χωράει το χέρι σου.Επίσης καλό είναι να αφήνεις κενά απο κάτω να κυκλοφορεί το νερό.Στο βαθμό που γίνεται φυσικά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Εχει αρκετα κενα απο κατω. Δεν τα εχω στριμοξει.

Αυτο με το καθαρισμα και γω το σκεφτικα αλλα ειπα ας μην το καθαριζω εκει. ή οσο χωραει η μαγνητης.

Να τα αφαιρεσω τελειως λες ε?

(ασχετο....απο τεταρτη θα εχω τα βακτηρια στα χερια μου)

Link to comment
Share on other sites

Δώσε χώρο στο καθάρισμα θα σου χρειαστεί.ποιός ο λόγος να έχεις στριμωγμένο βράχο αφού ο σκοπός είναι να γεμίσεις καλλιεργημένα κοράλλια(θα ανοίξω άλλο θέμα σε αυτό).Κάποια στιγμή θα τον σπάς για να κολλάς κοράλλια (πάντα χρειάζεται).

Πάλι αλλάζει αρκετές φορές μέχρι να πάρει την μορφή που θα έχει.Κουραστική διαδικασία αλλά την περνάμε όλοι.

άλλη γνώμη στρίμωξε τα στο κέντρο και άσε χώρο στο πλάι για κοράλλια...απέφυγε σκοτεινά σημεία.Κράτα τα για κάτω απο το κέντρο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...