Jump to content

Nεος Για Αλμυρο Νερο Χρειαζετε Γνωμες-Συμβουλες!


submarine1981

Recommended Posts

Το φανταστικα αυτο για τα κοραλια αλλα ειπα οτι "ενταξει...ποσο να μεγαλωσουν" Βλεπεις ειμαι και λιγο αρχαριος στο Reef. Οπωτε θα τα αφαιρεσω. 14 κιλα βραχος καλα δεν ειναι για 130 λιτ ενυδρειο? Καποια στιγμη αν βρω θελω να βαλω chaeto και στο σαμπ, οπωτε... θα ειμαι ενταξει πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χεχε βγάλε βράχο...

άσε 12-13 στο display και τα υπόλοιπα στο σάμπ...θα πάς με purigen τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Με ενα απο αυτα ΜΒ7 ,Special Blend & Prodibio-bio-diggest (μου τα ειχες προτεινει ;) ) Μολις μπει η χαετο θα δω που θα κυμανθουν τα νιτρικα και αναλογα μετα ειτε με βακτηρια ή με purigen. Εκτος αν ειναι τοσο σουπερ η χαετο και δεν χρειαστω τπτ απο αυτα :)

Εχω βρει χαετο στο εξωτερικο! Αν δεν βρω σε λιγο καιρο απο εδω τοτε θα παρω απο εκει και ο θεος βοηθος.

(Σημερα εριξα μπολικα κοπιποδα+rotifer μεσα στο ενυδρειο.. :) ζουν μια χαρα )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο δουλευει 2 μηνες.... και σημερα μπηκαν οι πρωτοι οργανισμοι...

1 Nemateleotris Decora http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2971+173&pcatid=173

2 Calcinus species (Ερημιτες κοκκινοι)

1 Trochus Histrio http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+526+564&pcatid=564

1 Archaster Typicus http://thierry.forumotion.com/t135-archaster-typicus-sand-sifting-sea-star

1 Lysmata Wurdemanni http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2971+701&pcatid=701

Πως σας φαινονται?

Για αρχη πιστευω καλα ειμαι....ισως αν εβαζα μερικα σαλιγκαρακια ακομα να ηταν καλητερα...αλλα δεν ειχε αλλα το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ψαρι που εγκαινιασε το ενυδρειο..! Κανει βολτες , τρωει και φαινετε να εχει συνηθησει τον χωρο του. Ομως το κοιταω και ειναι μονο του το κακομοιρο. Ισως επρεπε να επαιρνα και κατι ακομα για να μην ειναι ετσι μονο του. Αλλα εχε χαρη που θελω σιγα σιγα να βαζω οργανισμους στο ενυδρειο για να μην γινει κανενα μπαμ απο νιτρικα.

Να ενημερωσω οτι το ενυδρειο δεν εχει αντιφοσφωρο. Δεν του εχω βαλει ακομα και εχω τιμες 0,25 συνεχεια. Μονο ενεργο ανθρακα εχω και σκιμερ (και φυσικα τα ζωντανα βραχια-αραγονιτη)

post-471-0-49644400-1346831608_thumb.jpg

post-471-0-47445500-1346831632_thumb.jpg

post-471-0-96924200-1346831785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις... PO4 0,25 NH3 0 NO2 0 NO3 25 PH 8,1 KH 7,7 SAL 1025 TEMP 29

Ισως απο Δευτερα βαλω κανενα ψαρακι ή συνεργειο καθαρισμου

Link to comment
Share on other sites

και 29 βαθμούς κελσίου?

σοβαρέψου.... :P

Αν κάνεις μια καλή αλλαγή νερού το Σ/Κ να πέσουν ΝΟ3 κάτω απο 15....καλό θα κάνεις.

απο θάλασσα αλλάζεις νερό και είναι τόσο χαμηλά η αλκαλικότητα?

Link to comment
Share on other sites

- Φτιαχνω νερο απο αντιστρωφη οσμωση και αλατι τροπικ μαριν.

- Με την θερμοκρασια δεν μπορω να κανω κατι :( Ειναι πολυ 29 αλλα πως να την ριξω? Τα παγακια δεν μου αρεσουν.χειροτερα θα ειναι. μια θα κατεβαινει και μια θα ανεβαινει.

- Να σου πω....Αστερια ειχες ποτε? τον ειδες στις φωτος αυτον που εχω? Σκεφτομαι να παω να αγορασω κατεψυγμενη γαριδα απο σουπερ-μαρκετ γιατι δεν ξερω αν βρησκει τπτ να φαει εκειμεσα. Αν και απο το μαγαζι μου ειπαν οτι βρησκει μονος του να φαει αλλα εγω παλι εχω τις αμφιβολιες μου...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα γιαυτό εξηγείτε το χαμηλό dKH πιστεύω το καλύτερο αλάτι.Αστερία όχι δεν είχα ποτέ και ούτε θα έβαζα σε ενυδρείο κάτω απο 300 λίτρα.Αν έχεις ανεμιστήρα στο σπίτι κάνε ένα κόπο να τον χρησιμοποιήσεις να δείς πώς πέφτει.Έχει διάφορα σχέδια και πατέντες στο DIY τμήμα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο στήσιμο, τα ζωντανά εξαιρετικά και οι μετρήσεις καλές για το διάστημα που τρέχει τοι ενυδρείο σου.

Καλή συνέχεια λοιπόν και καλή ... κοραλίνηηηηη !!!

Link to comment
Share on other sites

- Φαινετε καλο αλατι αυτο. Και εχω ακουσει και απο καταστημα οτι χρησιμοποιει το ιδιο για τα δικα του ενυδρεια.

- Για τον αστερια μου ειπαν απο το μαγαζι οτι δεν εχει προβλημα...... Παλια παντος που ειχα βαλει αστερια σε μεσογειακο ενυδρειο μου εζησε 2-3 μηνες και μετα ψοφησε(ισως του την επεσαν κατι καβουρια που ειχα μεσα γιαυτο)

- Θα παω σε λιγο στα τζαμπο μηπως βρω κανενα ανεμηστηρα με καμια τσιμπηδα ή καμια βαση καταληλη να τον βαλω πανω απο το ενυδρειο.

Παντος απο τις φωτος πως σου φανηκαν τα λιγοστα ζωντανα που εχω μεσα? τα ζωανθους μια χαρα φαινονται! Μολις δουν φως ανοιγουν αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα βιντεακι σημερινο απο το ενυδρειο....

Η κυκλοφορια ειναι σωστη? Η αντλια επιστροφης του φιλτρου ειναι 1200λτ/ωρα και ο κυκλοφοριτης κοραλια2 (2300λιτ/ωρα)

Με αυτη την κυκλοφορια τα ψαρια κολυμπουν συνεχως. Δηλαδη αν θα θελουν να ξεκουραστουν λιγακι θα πρεπει να βρουν καποιο μερος με χαμηλη ροη(πιθανον κοντα σε βραχια). Ετσι πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι σημερινο απο το ενυδρειο....

Η κυκλοφορια ειναι σωστη? Η αντλια επιστροφης του φιλτρου ειναι 1200λτ/ωρα και ο κυκλοφοριτης κοραλια2 (2300λιτ/ωρα)

Με αυτη την κυκλοφορια τα ψαρια κολυμπουν συνεχως. Δηλαδη αν θα θελουν να ξεκουραστουν λιγακι θα πρεπει να βρουν καποιο μερος με χαμηλη ροη(πιθανον κοντα σε βραχια). Ετσι πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι φρόντισε να έχεις ροή στην επιφάνεια για να παίρνει περισσότερο οξυγόνο το ενυδρείο.Έχεις λίγες άλγες και καλό θα έκανε λίγος αντιφώσφορος. Το Blue tang ξέρεις οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να το αλλάξεις σπίτι ή να το αποχωριστείς γιατί θέλει πολλά περισσότερα λίτρα.Το Decora είναι εξαιρετική επιλογή για αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον μια εβδομαδα και θα δω πως θα κυμανθει ο φωσφορος γιατι εχω βαλει και χαετο. Αυτο το μπλου τανγκ ειναι σε μεγεθος....10 λεπτου. Μου ειπε απο το μαγαζι οτι δεν φερνουν συχνα τοσο μικρα και οτι το συγκεκριμενο μολις μεγαλωσει λιγο κιτρινιζει η κοιλια του!! Ξερετε κατι τετοιο? Δεν εχω δει τανγκ με κιτρινη κοιλια.

Για τις αλγες.....ενα θα πω. Το μπλου τανγκ εχει κανει φοβερη επιδρομη!! Δεν εχει αφησει τπτ!! Τις τρωει με μεγαλη ευχαριστηση. Αφου σκεφτομαι που να βρω αλγες σαν μαλλι για να τις δινω να τις τρωει αφου του αρεσει τοσο πολυ.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

αν μπειΣ στο liveaquaria.com το έχει και όντως δεν το έχω δει εγώ πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ετσι θα γινετε. Βασικα το πληρωσα 38 Ευρω λογο της κιτρινης κοιλιας και επειδη ηταν σε τοσο μικρο μεγεθος.

Αρα ειχε δικιο αυτος που ελεγε οτι δεν ερχεται συχνα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Σημερινες μετρησεις.

ΝΗ3:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:25

ΡΟ4:0,3

ΚΗ:7,3

ΡΗ:8,1

Αλατοτητα:1025

θερμοκρασια 27

Ταΐζω 3-4 φορες την μερα με φυλαρακι,πελετς και ζωντανη αρτεμια. Μαλλων πρεπει να ελατωσω λιγακι την συχνωτητα ταΐσματος γιατι το εχω παρακανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...