Jump to content

?? caridina japonica + ramirezi + neon ??


diman

Recommended Posts

Απο χθες φιλοξενώ 5 caridina japonica. Τώρα σκέφτομαι να προσθέσω 3 ramirezi (2 θηλ. + 1 αρσ.) και ενα κοπαδάκι απο 6 neon. Βρίσκει κανές κάποια ασυμβατότητα? (πχ αν υπάρχει πιθανότητα τα ramirezi να φάνε τα νεον ή τις γαριδούλες)

Link to comment
Share on other sites

Αντί για Neon Tetra βάλε Cardinal Tetra(Paracheirodon Axelrodi).

Και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Αντί για Neon Tetra βάλε Cardinal Tetra(Paracheirodon Axelrodi).

Και καλή χρονιά!

Το θέμα είναι οτι δεν έχω βρει καρδιναλιους στο Ηράκλειο! Μόνο neon έχουν! Τα ramirezi που σκοπεύω να πάρω είναι πολύ μικρά ακόμη. Μπορεί να επηρεάσει αυτό κάποιες καταστάσεις (όπως να συνηθίσουν να συμβιώνουν και μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος που θα μεγαλώσουν τα ramirezi)?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι με νεον και ραμιρεζι κανενα απολυτος προβλημα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Neon tetras ζουν σε θερμοκρασίες 20°C-25°C.

Τα Cardinal tetras ζουν σε θερμοκρασίες 24°C-29°C.

Τα Ramirezi(mikrogeophagus) ζουν θερμοκρασίες 25°C-30°C.

Από τα άνωθι πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή είναι τα Cardinal tetras έναντι των Neon tetras.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα test το οποίο έδειξε τις εξής τιμές:

αμμωνία ΝΗ3, νιτρώδη άλατα ΝΟ2, νιτρικά άλατα ΝΟ3 όλα σε μηδενικές τιμές

PH 7

ανθρακική και γενική σκλήρότητα στο maximum!!!! Έφτασε στο τέρμα του test! Τι να κάνω αν θέλω να βάλω τα ramirezi? Πως θα μειώσω τη σκληρότητα? Αλλά αν το νερό μου είναι σκληρό δεν θα μπώ στη διαδικασία να ρίχνω τη σκληρότητα συνέχεια!! Καμιά ιδέα ρε παιδία!!!??? Υπενθιμίζω οτι έχω 60 lit και έχω ήδη 5 caridina japonica

Link to comment
Share on other sites

Το mikrogeophagus ramirezi ζεί στο φυσικό του περιβάλλον, τους ζεστους μήνες Ιούνιο-Ιούλιο από 24-26 την νύχτα και ξεπερνά τους 30 την ημέρα. Τον Ιανουάριο τώρα, η θερμοκρασία φτάνει και τους 22-26 βαθμούς, η θερμοκρασία διαμονής τους είναι λοιπόν απο 22-32C και μάλιστα αντέχουν αύξηση της θερμοκρασίας μικρής διάρκειας μέχρι 36C.

Η διαφορά της θερμοκρασίας στη διαμονή τους ορίζει διάφορες παραμέτρους όπως: περίοδο αναπαραγωγής, εκκόλαψη των αυγών και μάλιστα αν κατα τη διάρκεια του ζευγαρώματος έχουμε αυξημένη θερμοκρασία(άνω των 28C) τότε θα αυξήσουμε τη γέννηση των αρσενικών γόννων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Diman αυτό που χρειάζεσαι για να λύσεις το πρόβλημα του νερού είναι η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ έτσι μπορείς να δημιουργήσεις τις παραμέτρους νερού που χρειάζεσαι για τους φίλους που θα φιλοξενίσει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

deva πολύ ωραία αυτά που λες.

Βλέπω λοιπόν μια ελάχιστη-ακραία θερμοκρασία 22°C γισ τα ramirezi.

Νομίζω πως τα ψάρια δεν καλό να ζουν σε οριακές θερμοκρασίες.

Παρατηρώ σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πως οι κάτω οριακές θερμοκρασίες

των Ramirezi είναι οι φυσιολογικές των Neon tetra.

Άρα μάλλον συμφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

Anyway φίλε Νίκο, το θέμα είναι να βοηθήσουμε τον συνχομπίστα Diman, be cool :)

ΥΓ: ωραίο το ενυδρείο σου, έχεις τίποτα νεότερες φοτο?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τον βοηθήσαμε...

Νεότερες φώτο θα έβαζα στην παρουσίαση αλλά δεν γίνεται να κάνω επεξεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δηλαδή συσκευή η οποία αναλαμβάνει να κάνει την αντίστροφη όσμωση. Πόσο περίπου κοστίζει? Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ramirezi βρήκα απο το pet shop. Πως ακριβώς ονομάζεται ο το είδος αυτο?

post-2814-1167943454_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - diman
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες φιλοξενώ 5 caridina japonica. Τώρα σκέφτομαι να προσθέσω 3 ramirezi (2 θηλ. + 1 αρσ.) και ενα κοπαδάκι απο 6 neon. Βρίσκει κανές κάποια ασυμβατότητα? (πχ αν υπάρχει πιθανότητα τα ramirezi να φάνε τα νεον ή τις γαριδούλες)

Kanena apolitos,problima.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα test το οποίο έδειξε τις εξής τιμές:

αμμωνία ΝΗ3, νιτρώδη άλατα ΝΟ2, νιτρικά άλατα ΝΟ3 όλα σε μηδενικές τιμές

PH 7

ανθρακική και γενική σκλήρότητα στο maximum!!!! Έφτασε στο τέρμα του test! Τι να κάνω αν θέλω να βάλω τα ramirezi? Πως θα μειώσω τη σκληρότητα? Αλλά αν το νερό μου είναι σκληρό δεν θα μπώ στη διαδικασία να ρίχνω τη σκληρότητα συνέχεια!! Καμιά ιδέα ρε παιδία!!!??? Υπενθιμίζω οτι έχω 60 lit και έχω ήδη 5 caridina japonica

Υπενθυμίζω για το πρόβλημα της σκληρότητας. (Να αλλάξω επιλογή ψαριών?)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω για το πρόβλημα της σκληρότητας. (Να αλλάξω επιλογή ψαριών?)

Na baleis 1 i kai ligotero litro Tyrfis sto ex. sou filtro an exeis, i se ena dixtaki mesa sto enudreio sou.Kai kamia riza apo Mopani kai 8a pesoun oi times sou.

Τα Neon tetras ζουν σε θερμοκρασίες 20°C-25°C.

Ta kokkina Neon antexoun se polu upsiloteres 8ermokrasies giauto kai ta exoume me tous Discus.

Link to comment
Share on other sites

Na baleis 1 i kai ligotero litro Tyrfis sto ex. sou filtro an exeis, i se ena dixtaki mesa sto enudreio sou.Kai kamia riza apo Mopani kai 8a pesoun oi times sou.

Τα Neon tetras ζουν σε θερμοκρασίες 20°C-25°C.

Ta kokkina Neon antexoun se polu upsiloteres 8ermokrasies giauto kai ta exoume me tous Discus.

Δεν ξέρω ποιο θα μου βγει πιο οικονομικό σε βάθος χρόνου... η τύρφη ή μια συσκεβή ΑΟ!?

Πόσο χρονικό διάστημα χρειάζεται για να πέσει η σκληρότητα με την τύρφη?

(εν τω μεταξύ κάτι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά με το θερμοστάτη μου: το βάζω πχ στους 22 βαθμούς και το θερμόμετρο μου δείχνει 28-29!! Για να πέσει η θερμοκρασία πρέπει να τον βγάλω απο την πρίζα!)

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εχεις στο 22 και η θερμοκρασια ειναι 28-29 βαθμοι κατεβασε τον θερμαντηρα στο 19 με 20

για να κατεβει και αλλο η θερμοκρασια σου.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι κάτι που κανονίζεται (απλά ανέφερα την απόκλιση επειδή τη θεωρώ μεγάλη). Το πιο σοβαρό για μένα είναι η σκληρότητα του νερού μου! Η τύρφη είναι μια λύση που θεωρώ προσωρινή και ασταθής για να βάλεις ψάρια μαλακού σχετικά νερού. Απο την άλλη δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν οι συσκευές αντίστροφης όσμωσης! Το ιδανικότερο θα ήταν να βρω ψάρια σκληρού νερού (αν και δεν μπορεί να γίνει τέτοιου είδους κατηγοριοποίηση. Nevertheless, έχει κανείς κάποια ιδέα - πρόταση?)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι κάτι που κανονίζεται (απλά ανέφερα την απόκλιση επειδή τη θεωρώ μεγάλη). Το πιο σοβαρό για μένα είναι η σκληρότητα του νερού μου! Η τύρφη είναι μια λύση που θεωρώ προσωρινή και ασταθής για να βάλεις ψάρια μαλακού σχετικά νερού. Απο την άλλη δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν οι συσκευές αντίστροφης όσμωσης! Το ιδανικότερο θα ήταν να βρω ψάρια σκληρού νερού (αν και δεν μπορεί να γίνει τέτοιου είδους κατηγοριοποίηση. Nevertheless, έχει κανείς κάποια ιδέα - πρόταση?)

An 8eliseis na baleis Kixlides Malawi i Tanganika tote 8a exeis problima meta litra sou giati sxedon ola ta eidi xreiazontai megala tank.

Tin Turfi den ti8eoro prosorini lusi kai ostoso exeis koitaxei poso kostizei mia suskeui A/O;

Anyway esu apofasizeis,Egw eipa apla ti gnomi mou.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Diman πρώτα απ' όλα μην βιάζεσαι, το ενυδρείο είναι ένα χόμπυ το οποίο έχει μακροχρόνια αποτελέσματα χρειάζεται αφοσίοση και υπομονή.

1ον: Μία συσκευή αντίστρωφης όσμωσης ξεκινάει περίπου στα 100Eυρώ και ανεβαίνει με τα λίτρα παραγωγής νερού.

2ον: Η τύρφη θα είναι έτσι και αλλιώς σύμαχος σου ειδικά αν συνεχίσεις με ramirezi.

3oν: Ta ramirezi που έχεις στη φοτο είναι ίδια με τα δικά μου και με όλα τα apistogramma ramirezi που έχω δεί, δεν βλέπεις χρώματα γιατί το tank που τα φιλοξενεί δεν είναι βιότοπος και τα ψάρια δεν είναι ευτυχισμένα. Υπάρχουν επίσης τα μακρύπτερα τα οποία όμως δεν είναι άλλη ράτσα παρά το αποτέλεσμα αιμομιξίας και τα golden τα οποία χαίρουν του τίτλου διαφορετικής ράτσααλλά ίσως απλά να πρόκειται για αλπινισμό.

Εάν η αντίστρωφη όσμωση για να μαλακώσεις το νερό σου και τα διάφορα χημικά που θα χρειάζεσαι συνέχεια για να μπορείς να έχεις ψάρια που χρειάζονται τέτοιες συνθήκες σου φανούν "βαριά" για την τσέπη σου τότε μπορείς να κινηθείς με ψάρια περιοχών με πιο σκληρό νερό όπω λίμνης mallawi και taganica.

ΥΓ: Μην στέλνεις τοσο μεγάλα συννημένα γιατί σύντομα δεν θα έχεις χώρο για άλλα, φιλικά DeVa :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σας! Αν κοστίζει η συσκευή ΑΟ 100+ δεν θα τα διαθέσω. Θα πάω στην επιλογή της τύρφης και βράσιμο του νερού (μάλλον). Πόσο διάστημα θα χρειαστεί για να πέσει η σκληρότητα με την τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...