Jump to content

?? caridina japonica + ramirezi + neon ??


diman

Recommended Posts

Με σκοπό πάντα την προσθήκη των ramirezi και neon αγόρασα τύρφη με σκοπό να μαλακώσω το νερό. Μιλώντας με την πωλήτρια του pet shop για το που ακριβώς θα το τοποθετήσω προέκυψε το εξής ζήτημα: εγώ έχω σφουγγαράκι και πάνω απο αυτό υαλοβάμβακα. Αυτή λοιπόν μου συνέστησε να βγάλω τον υαλοβάμβακα γιατί μπουκώνει το φιλτράρισμα όπως λέει. Πείτε μου τη γνώμη σας για αυτό.

Έπειτα που ακριβώς τοποθετώ την τύρφη? Κατω απο το σφουγγάρι? (δεν έχω και πολύ καλή μνήμη!)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω για την δραστικότητα της τύρφης. Σε 2-3 μέρες θα έχει πέσει η σκληρότητα? Θα κάνω βέβαια μέτρηση τη Δευτέρα αλλά ρωτάω για να υπολογίσω περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικός τρόπος μείωσης της σκληρότητας του νερού είναι η προσθήκη νερού αποιονισμένου, δεδομένου ότι τα λίτρα σου είναι λίγα με μειονέκτημα την αγορά και το ΚΟΥΒΑΛΙΜΑ από το SM

Η ταχύτητα μείωσης σκληρότητας και ph έχει να κάνει με της τιμές που βρίσκεσαι σήμερα όσο μεγαλύτερες είναι αυτές τόσο ποιο αργά θα δεις αποτέλεσμα

Σου προτείνω βέβαια και τη προσθήκη διοξειδίου όπως και μερικών φυτών κάτι που αρέσει και στα δύο είδη που ανέφερες καθώς επίσης και ρίζες , τους αρέσει η ύπαρξη κρυψώνων

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm

η και γενικότερα εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

θα σου πρότεινα από προσωπική εμπειρία μέχρι να αποκτήσεις α/ο που πραγματικά σου λύνει τα χέρια

1. προσθήκη νερού από σούπερ μάρκετ

2. χρήση co2 για τη διατήρηση του ph διότι ρίχνοντας μόνο τη σκληρότητα δεν κάνεις τίποτα προτιμούν όξινο νερό και τα δύο είδη

3. περιοδική χρήση τύρφης με μεγάλη προσοχή εάν πρώτα έχεις κάνει τα δύο παραπάνω για να μην οδηγηθείς σε απότομη πτώση του Ph

καλή επιτυχία

:)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το νερό έχει πάρει το και καλά κεχριμπαρένιο χρώμα με την τύρφη αλλά οπτικά δεν μου αρέσει καθόλου. Είναι σαν βρώμικο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου!

Ελπίζω το χαλίκι να μην δημιουργεί πρόβλημα στα ramirezi (που θα βάλω) γιατί κάπου διάβασα οτι χρειάζεται να είναι ψιλό. Οι γαρίδες (caridina japonica) έκαναν την παρουσία τους πιο έντονη μετά την τοποθέτηση της τύρφης.

post-2814-1168096340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όμορφο είναι το ενυδρείο σου!

φυσικά χρειάζεσαι και άλλα φυτά..πολλά πολλά ακόμη για να

δείξει ακόμη πιο όμορφο!

καλό θα ταν να έβαζες πιο ψιλοκοκκο χαλίκι απο την αρχή!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διάρκεια μιας προσπαθειας αλλαγής της θέσης της τύρφης προέκυψε διαρροή! Προσπάθησα να μαζέψω όσα κομματάκια μπορούσα αλλά κάποια ήταν αδύνατον. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρας 3 ημερών απο την προσθήκη της τύρφης οι ενδείξεις του νερού μου εξακολουθούν να μην είναι ικανοποιητικές!

11KH και 24GH! (δεν έχουν μεγάλη διαφορά?)

Είναι πολύ υψηλές και για τα νεον και για τα ραμιρεζι! Μήπως πρέπει να πάω σε αφρικάνικες κιχλίδες? (βέβαια έχω και μικρό ενυδρείο!)

Προτάσεις?

Έγινε επεξεργασία - diman
Link to comment
Share on other sites

1.πλαστικα φυτα ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ

2. το τελευταιο καιρο εχω γινει και εγωμανιακος με τα ραμιρεζε κ θα γινω

εγω αν εφτιαχνα το ενυδρειο σου θα εβαζα πολλα φυτα και θα το εκανα species tank

με ενα ωραιο κοπαδακι απο γαριδες (ειχα και ηταν υπεροχες)

το ξυλο ειναι φυσικο γιατι δε μου φενεται και πολυ

μην εγκαταληπεις τα ραμιρεζι εγω τα εχω 5-6 μερες και ειναι απιθανα και αυριο που θα τα αλλαξω γιατι ειναι ολα αρσενικα δε ξερω ποια να διοξω ειναι απιθανα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα ramirezi! Το θέμα είναι οτι η σκληρότητα του νερού μου είναι πάρα πολύ υψηλή! Δεν είναι φυσικό το ξύλο όπως και τα φυτά (γιατί ως αρχάριος πιθανόν να μην τα κατάφερνα καλά). Το αρχικό σχέδιο μου ήταν και είναι ο τίτλος του post αλλά προβληματίζομαι!

(για μείωση σκληρότητας μπορώ να βάζω και λίγο απιονισμένο νερό ή είναι λάθος? - πως μπορεί να εξηγηθεί η διαφορά μεταξύ Kh - Gh?)

Link to comment
Share on other sites

θερμος υποστηρεκτης το φυσικοι και μπλα μπλα

πηστευω οτι πρεπει να βγαλεις τα ψευτικα φυτα και ξυλο

ενα ξυλο θα σου ναμηλωσει κιολας καποιες τιμες

απο χημεια νερου δε τα παω καλα οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι μια anoubia cryptocorynew echinodoryw riccia και θα εισαι αρχοντας και αλλα φυτα βεβαια που αν ψαξεις λιγο θα τα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφοβα

αν δε κανο λαθος

ειμαι κατα 60% σιγουρος πος καπου ειχα διαβασει οτι αν εχετε ξυλα απο θαλασσα που βρησκουμε στις ακτες ειναι καλα βεβαια πρεπει να τα βρασουμε οπως ολτα τα ξυλα και τα δικο μου δεν εχουν πιασει αλγη 2μηνες τυποτα και ειναι υπεροχο

ο αμανο καπου ελεγε οτι να απολυμανεις το ενυδρειο με ενα πανακι με νερο και αλατι για να μην εχεις αλγη και το ειχα κανει και τωρα δεν εχω καθολου εκτος απο παρα πολυ λιγη που μπορω και τι καθαριζω αυτο το λεω για το ξυλο δηλαδη αν εχεις ξυλο απο θαλασσα δεν εισαι αναγκασμενος να αγορασεις αλλα περημενε τη γνωμη καποιου ποιο εμπειρου

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφοβα

αν δε κανο λαθος

ειμαι κατα 60% σιγουρος πος καπου ειχα διαβασει οτι αν εχετε ξυλα απο θαλασσα που βρησκουμε στις ακτες ειναι καλα βεβαια πρεπει να τα βρασουμε οπως ολτα τα ξυλα και τα δικο μου δεν εχουν πιασει αλγη 2μηνες τυποτα και ειναι υπεροχο

ο αμανο καπου ελεγε οτι να απολυμανεις το ενυδρειο με ενα πανακι με νερο και αλατι για να μην εχεις αλγη και το ειχα κανει και τωρα δεν εχω καθολου εκτος απο παρα πολυ λιγη που μπορω και τι καθαριζω αυτο το λεω για το ξυλο δηλαδη αν εχεις ξυλο απο θαλασσα δεν εισαι αναγκασμενος να αγορασεις αλλα περημενε τη γνωμη καποιου ποιο εμπειρου

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχεις κανει καμια μετρηση στο νερο της βρυσης να δεις σκληροτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιξει άλλο ένα post στο αρχάριοι γλυκού νερού και έχω θέσει κ εκεί την ερώτηση. Που το είπε και ο istellas, οπότε το απόγευμα θα κάνω μέτρηση σκληρότητας του νερού της βρήσης. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ουπς δε το χω δει ... :) Οκ αναμενουμε λοιπον ... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πέρας 3 ημερών απο την προσθήκη της τύρφης οι ενδείξεις του νερού μου εξακολουθούν να μην είναι ικανοποιητικές!

11KH και 24GH! (δεν έχουν μεγάλη διαφορά?)

Είναι πολύ υψηλές και για τα νεον και για τα ραμιρεζι! Μήπως πρέπει να πάω σε αφρικάνικες κιχλίδες? (βέβαια έχω και μικρό ενυδρείο!)

Προτάσεις?

Φιλε με GH 24 δε νομιζω να καταφερεις και πολλα πραγματα με την τυρφη :)

Πρεπει να παρεις Α/Ο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Στο εχουν πει και οι προηγουμενοι αλλα με αυτη τη γενικη σκληροτητα δεν ξερω κανενα τροπικο ψαρι να ζει(οπως πρεπει).

Αλλα οπως σου ειπε και ο deva ολοι μαθαινουμε απο τα λαθη μας!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση που θέλω να θέσω είναι: ποιο επηρεάζει περισσότερο τα ψάρια η Kh ή η Gh? Γιατί βλέπω σε κάποια sites με προφίλ ψαριών και αναφέρουν μόνο Kh.

Περιμένω να καταθέσετε τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...