Jump to content

Calvus 200 Λίτρα


dpap

Recommended Posts

Μακαρόνια με κρέας Νίκο ! :) Απλά πράγματα και λιτά ! :)

Για τους καλβους σου ρώτησα…. :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ορε . Πολη καλη φαση εκανες.

για πες πως τα πανε με τα ocellatus?

Link to comment
Share on other sites

Για τους καλβους σου ρώτησα…. :P

Το ξέρω Νίκο και εγώ για τους κάλβους μιλούσα ... ;):P

Link to comment
Share on other sites

Για τους καλβους σου ρώτησα…. :P

Το ξέρω Νίκο και εγώ για τους κάλβους μιλούσα ... ;):P

Μπραβο ορε . Πολη καλη φαση εκανες.

για πες πως τα πανε με τα ocellatus?

Δεν έχουν κλείσει ακόμα ούτε εβδομάδα. Νομίζω ότι επειδή οι κάλβοι είναι ακόμα μικροί , δεν έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Δεν έχουμε σηκωμένα πτερύγια , ούτε επιθέσεις , ούτε φουσκώματα. :)

Έχουμε μέλλον ακόμα !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα , έχω πάρει σχεδόν από την αρχή την τροφή.

 

Έχει κανείς εμπειρία με τη συγκεκριμένη ; Ρωτάω γιατί τα ocellatus gold δείχνουν μεγαλύτερη προτίμηση από τους κάλβους.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν εχω εμπειρια με την συγκεκριμενη τροφη, αλλα γενικοτερα στα πελετς εχω παρατηρησει οτι ή τα ψαρια θα τρελενονται ή δεν θα τα ακουμπανε! ενω τα φλεικς τρώγονται ευκολοτερα απο ολα! αν δεν υπαρχουν μεγαλοσωμες κιχλιδες εγω δεν θα εδεινα πελετς ή θα εδεινα 1-2 φορες την εβδομαδα ετσι για αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη , είδες πως είναι ακριβώς ; Αν περάσεις το ποντίκι πάνω από τη συσκευασία σου δείχνει τη μορφή τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι τις ειδα! ειχα σε τετοια μορφη ακριβως σπιρουλινα και σχεδον δεν την ακουμπουσαν, που ηταν και 12-13 εκατοστα ψαρια! μολις εδωσα σε φλεικς τα ρημάξανε! οι καλβοι τι μεγεθος εχουν? μηπως τους ερχονται μεγαλα τα πελετς?

Link to comment
Share on other sites

Οι κάλβοι είναι 5 εκατοστά ίσως λίγο παραπάνω.

Επειδή μου φάνηκαν και εμένα λίγο μεγάλα , τα κόβω στα δύο.

Θα ελαττώσω τη συχνότητα να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

και οι δικοί μου προτειμούν τα flakes από τα μπιλάκια που βυθίζονται αμέσως, μάλλον επειδή τους αρέσει να κυνηγούν την τροφή παρά να τη συλλέγουν από τον πάτο. ταίζω με ανοιχτό φίλτρο και κυκλοφορητή για να υπάρχει αυτή η κίνηση στην τροφή

Link to comment
Share on other sites

τι αλλες τροφες δινεις?

 

 και 1 φορά τη βδομάδα κατεψυγμένη για κιχλίδες.

 

και οι δικοί μου προτειμούν τα flakes από τα μπιλάκια που βυθίζονται αμέσως, μάλλον επειδή τους αρέσει να κυνηγούν την τροφή παρά να τη συλλέγουν από τον πάτο. ταίζω με ανοιχτό φίλτρο και κυκλοφορητή για να υπάρχει αυτή η κίνηση στην τροφή

 

Ωραία , θα δοκιμάσω και εγώ flakes και θα σας πω εντυπώσεις. Και εγώ με ανοιχτό φίλτρο ταΐζω. :)

Link to comment
Share on other sites

σπιρουλινα δεν δινεις καθολου Δημητρη? μπορεις αν θες μια φορα την εβδομαδα να δινεις! αν και σαρκοφαγα καλο ειναι να καλυψεις ολο το φασμα διατροφικών αναγκων!

Link to comment
Share on other sites

σπιρουλινα δεν δινεις καθολου Δημητρη? μπορεις αν θες μια φορα την εβδομαδα να δινεις! αν και σαρκοφαγα καλο ειναι να καλυψεις ολο το φασμα διατροφικών αναγκων!

Έχεις δίκιο παράληψη, η μια από τις 2 κατεψυγμένες που έχω περιέχει σπιρουλίνα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μεγαλώσαμε καθόλου ;

DSC_2005_zps076f2704.jpg

DSC_2008_zpsa2ae03e5.jpg

DSC_2021_zps1d735e2f.jpg

DSC_2023_zpscc3ea727.jpg

Με τα led με δυσκολεύει η φωτογραφία ... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι φάτσες! :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο , το πόσο αργά μεγαλώνουν δεν λέγεται !! Τα apple snails στο άλλο ενυδρείο μέσα σε ένα μήνα έχουν γίνει τριπλάσια ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωινή αναφορά :

Η μικρή που φαίνεται στην φωτογραφία , την τελευταία εβδομάδα, έμενε διαρκώς μέσα στο κέλυφός της. Επειδή την κυνηγούσε αρκετό καιρό ο αρσενικός, είχε μείνει αρκετό καιρό έξω από κάποιο κέλυφος.

Βλέποντας την συμπεριφορά της τελευταίας εβδομάδας, υπέθεσα ότι αφού μπόρεσε να βρει κέλυφος, χωρίς να την ενοχλεί κανείς, έμενε μέσα για να μην το χάσει.

Χτες το βράδυ έκατσα και τα παρατήρησα περισσότερη ώρα από ότι κάνω συνήθως και είχα επικεντρωθεί στην θηλυκιά..

Για να μην πολυλογώ, είδα ουρίτσες μικροσκοπικές ! :)

Να αφήσω τη φύση να κάνει το παιχνίδι της, σύμφωνοι, αλλά τι προτείνετε να κάνω για τάισμα ; Μέχρι στιγμής οι τροφές που δίνω δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουν να καταναλωθούν από τα μικρά. Να δοκιμάσω τριμμένο flake και με τη βοήθεια πιπέτας να στοχεύσω κοντά στο κέλυφος ;

Τα ocellatus έτσι και πλησιάσει κάτι, ορμάνε σαν τρελά...

Αφρικανοί βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα μωρακια σου,ωραια φαση

Και μια ερωτηση ,επιδη δεν διαβασα ολο το θεμα,εχεις μονο το ζευγαρι μεσα,η εχεις και αλλους καλβους μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω και τους Καλβους, πεινασμενοι δεν ειναι αλλα ειναι φτιαγμενοι για τετοια "κολπα"...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλο ενυδρειο να μεταφερεις το κοχυλι με το θυληκο,θα ηταν καλυτερα πιστευω.

Τριψε flakes και δοκιμασε.Υπαρχουν και τροφες εμποριου που ειναι σαν πουδρα.Ριξε μια ματια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλλο ενυδρειο να μεταφερεις το κοχυλι με το θυληκο,θα ηταν καλυτερα πιστευω.

Τριψε flakes και δοκιμασε.Υπαρχουν και τροφες εμποριου που ειναι σαν πουδρα.Ριξε μια ματια :)

Αυτό είναι το καλύτερο!

Οι κάλβοι μεγαλώνουν πολύυυ αργά όπως θα διαπίστωσες, και τα μικρά κινούνται αργά και ψαρωτικά με αποτέλεσμα μέσα σε λίγες μέρες να μην υπάρχουν μικρά. Τα ποσοστά επιβίωσης μικρών κάλβων μέσα στο ίδιο ενυδρείο είναι συντριπτικά κατά τους έως και 100%.

Μετέφερε τα καλύτερα σε άλλο ενυδρείο. Αλλά εγώ δεν θα σου πρότεινα και να πάρεις την θηλυκιά. Κάνε αναρόφηση καλύτερα με μια σκούπα βυθού τα μικρά αν σε βολεύει, η αν είναι όλα συγκεντρωμένα πάρε το κοχύλι.

Αλλά να ξέρεις ότι και αλλού να τα βάλλεις το 30% όλων των μικρών ζουν περίπου απο κάθε γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...