Jump to content
adlib

Όταν Η Υιοθεσία, Συμβαίνει Μεταξύ Των Κιχλίδων

Recommended Posts

Για διάφορους λόγους, αρκετοί άνθρωποι διαλέγουν να υιοθετήσουν κάποιο παιδί. Αυτό συμβαίνει αρκετά χρόνια και είναι πλέον σύνηθες φαινόμενο.

Πως θα σας φαινόταν όμως αν αυτό ακριβώς, γινόταν με τις κιχλίδες?

Η υιοθεσία στα ζώα εν μέρη αμφισβητεί τη θεωρία της εξέλιξης του Δαρβίνου, οπού λέει οτι τα ζώα πρέπει να μεγαλώνουν όσο το δυνατόν περισσότερα απο τα δικά τους μικρά.

Οι επιστήμονες για καιρό προσπαθούσαν να εξηγήσουν για ποιους λόγους να συμβαίνει, γιατί να μειώσεις των αριθμό των μικρών σου, ενώ την ίδια ώρα δίνεις περισσότερες πιθανότητες σε κάποιον άλλο?

Το πανεπιστήμιο της Βιέννης ενδιαφέρθηκε για το θέμα και "βούτηξε" στα βαθιά. Συγκεκριμένα στην λίμνη Tanganyika για να παρατηρήσει ένα συγκεκριμένο είδος κιχλίδας. Το Neolamprologus Caudopunctatus, ένα είδος που είναι μονογαμικό και φτιάχνει φωλιές για να προστατέψει τα μικρά του.

riskmanageme.jpg

Ομάδα απο Neolamprologus Caudopunctatus στην λίμνη Tanganyika

Βουτώντας στα 12 μέτρα στον πάτο της λίμνης μπόρεσαν και μάζεψαν δείγματα DNA από 350 γονείς και γόνο από 30 φωλιές. Μετά από τις απαραίτητες μελέτες, βγήκαν τα αποτελέσματα.  Οι περισσότερες φωλιές είχαν γόνο που δεν προερχόταν απο το ζευγάρι της φωλιάς, μάλιστα πολλές φωλιές είχαν γόνους από αρκετούς γονείς. Επειδή η περιοχή των φωλιών ήταν χαρτογραφημένη, οι επιστήμονες  είδαν οτι οι γόνοι ταξίδεψαν απο 1 μέχρι και πάνω απο 40 μέτρα για να φτάσουν στην φωλιά των θετών τους γονιών.

Είναι γνωστό οτι τα μικρά ψαράκια μπορούν να κολυμπήσουν κάποια μέτρα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να φτάσουν τα 40, οπότε το πιο πιθανό είναι να τα μετέφεραν οι γονείς τους.  Το να μεταφέρουν σε πολύ μακρινές φωλιές τα μικρά τους, εξασφαλίζει την επιβίωση τους ακόμα και αν όλες οι φωλιές κοντά στην δική τους δεχτούν επίθεση. Γιατί όμως οι άλλοι γονείς να δεχτούν να υιοθετήσουν τα μικρά? 

neolamprologus-caudopunctatus1.jpg

Neolamprologus Caudopunctatus pair and fry

Είναι γνωστό οτι το μικρότερο σε μέγεθος ψάρι θα δεχθεί επίθεση πρώτο. Οι επιστήμονες απέδειξαν οτι εκεί υπολογίζουν και οι θετοί γονείς. Δέχονται να υιοθετήσουν γόνο που είναι μικρότερος σε μέγεθος απο τον δικό τους και δίνουν τους δικούς τους μικρότερους γόνους για υιοθεσία.  

Ένα είδος ψαριού που δέχεται πολύ συχνά επιθέσεις απο θηρευτές, πρέπει να βρει έναν τρόπο ώστε να εξασφαλίσει την επιβίωση. Ο χρόνος έχει δείξει στα N.Caudopunctatus, οτι το να μοιράζεις τον γόνο σε διάφορες φωλιές δίνει μεγαλύτερα ποσοστά να σωθεί κάποιο μικρό. Αυτό είναι το αποτέλεσμα πολλών χρόνων εξέλιξης, που διασφάλισε την επιβίωση αυτού του πανέμορφου ψαριού, που βλέπουμε συχνά-πυκνά στα ενυδρεία μας.

πηγή:

http://phys.org

Edited by adlib

Τι ειπες τωραααα!!!! Και πανεμορφο και τσακαλι!

δίνεις ρέστα Στάθη!!!!!!!!!!!!!!! μην σταματάς φίλε μου!!!!

Έχει γίνει μια φορα στα Apistogramma Borellii μου. Πραγματικά μαγικο!

Σταθη εισαι τρελα!!!

Απίστευτο!

Πάρα πολύ ενδιαφέρων!!!!!!!!!!

Έχει γίνει μια φορα στα Apistogramma Borellii μου. Πραγματικά μαγικο!

Δηλαδή Βασίλη? Π.χ. είχες 2 ζευγάρια και ανταλλάξανε μερικά μικρά?

Χαίρομαι που σας άρεσε παιδιά και εγώ το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρων. :)

Edited by adlib

Στάθη είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα τέτοια θέματα. Μόνο στη φύση μπορούμε να παρατηρήσουμε την φυσιολογική ζωή των ψαριών. Όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε πως 100 ή 200 λίτρα νερού μπορούν να αποτελέσουν μια μικρογραφία της φύσης δυστυχώς κάνουμε λάθος.

Για εμένα ένα από τα στοιχεία που κρατάι ζωντανό το ενδιαφέρον μου για το χόμπι είναι η αναζήτηση τέτοιων πληροφοριών. Από την άλλη πλευρά βέβαια, όσο περισσότερες πληροφορίες συλλέγω, καταλαβαίνω πόσα πράγματα στερούνται τα ψαράκια μου ζώντας σε ένα ενυδρείο...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By adlib
      Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα να δούμε πως θα τα πάει το ζευγαράκι. 
      Τα συγκεκριμένα ψάρια ήρθαν σαν "δωράκι" μαζί με το Tropheus και μη θέλοντας να τα βάλω στο main tank έστησα ένα καινούριο.
      Το ζευγάρι στις πρώτες βδομάδες ήδη έδειχνε σημάδια ζευγαρώματος αν και νεαρό σε ηλικία. 
      Στην τρίτη βδομάδα είχαμε την πρώτη γέννα και μετά από άλλες τρεις βδομάδες ακόμα μια! 

Διαφορά μεγέθους γόνου 

Ενα βίντεο με τους γονείς και τις 2 γέννες στη χειρότερη δυνατή ανάλυση! 

• By adlib
      700lt Tanganyika

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):184x62x65
      Συνολικά Λίτρα:718

Οργανισμοί
      Ψάρια: Tropheus Duboisi F1, Eretmodus Marksmithi F1

Διακοσμητικά υλικά
      Πέτρες:100+kg Ocean Rock 
      Βυθός:40kg αραγωνιτης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2x54w 
      Διάρκεια φωτισμού:08:00-20:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:Fluval FX6, Eheim 2217
      Θέρμανση/ Ψύξη:2x300w, ITC-308 controller 
      Διατροφή:Tropical spirulina Forte, JBL Novo Rift, Vitalis Rift Lake Green Pellets, NorthFin Veggie, NewLife Spectrum cichlid formula 

Παράμετροι
      pH:7,6
      Νιτρικά (ΝΟ3):5-15
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25,5

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:40% κρύο κάθε βδομάδα 
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Microbe-lift Special Blend, API Stress Coat+
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμό φίλτρων κάθε μήνα εναλλάξ

Η πορεία του ενυδρείου από τα 60 στα 700lt

Photo credit: @Rythor
      Instagram: https://instagram.com/alex_papadopoulos?utm_source=ig_profile_share&igshid=n92krmg3yxt5

• By adlib
      Είπα οτι θα αντέξω μέχρι να το ολοκληρώσω αλλά δυστυχώς λύγισα..
      Ακολουθεί ιστορία... Πάρ' τε ποπ κορν!
      Έχω μετακομίσει στο εξωτερικό εδώ και κάποιο διάστημα, οπότε η ασχολία μου με τα ενυδρεία έπρεπε να μπει για λίγο στην άκρη.
      Τον τελευταίο καιρό βέβαια άρχισα δειλά δειλά να ψάχνω για καμιά γυάλα να ψιλοαρχίσω να το "βρέχω"... 
      Πριν μερικές βδομάδες και ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω επιτέλους το ενυδρείο που ήθελα, οι φίλοι μου στα γενέθλια μου, μου κάναν δώρο(μαντέψτε)..... ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!
      Και ενώ σαν δώρο και σκέψη ήταν τέλειο, δυστυχώς το ενυδρείο φώναζε από μακρυά οτι δεν το διάλεξε κάποιος που "ξέρει" από ενυδρεία. 

60 λίτρα(αν και σκόπευα για μεγαλύτερο, δεν με χαλάει), με αερόφιλτρο(λέω θα φάει σούτι, το'χω) και διαστάσεις 47χ30χ60 με το 47 να είναι το ΠΛΑΤΟΣ και το 60 το ΥΨΟΣ!!!!Ο Θεός να μας φυλάει!!!Έξαλλος!!!!!!Φίλοι είστε εσείς?!?!?! Δεν κρατήσατε τίποτα από όοοοοοολα αυτά που έχω πει κατά καιρούς?????
      Τι να το κάνω το όρθιο αγγούρι?????? Αφρικάνος είμαι!! Σοβαρευτείτε λίγο!!  

Μετά από κανά 2-3 μέρες με σκέψεις και παίζοντάς το χαρούμενος μπροστά τους για το δώρο τους, το αποφάσησα!!
      Θα το δω ως challenge και το λιώσω! Θα πάρω αυτη την άχαρη μάζα από πλέξιγκλας και θα το μετατρέψω σε ενυδρείο!!
      Και για να με νοιώσετε καλύτερα, τόση ώρα μιλάω για το biorb life 60(εδώ μπορείτε να κλάψετε άφοβα...θρηνήστε μαζί μου..)

Και ενώ μου πέρασαν χιλιαδες σκέψεις από το μυαλό(μέχρι να το ξαναγυρίσω στα αλάτια σκέφτηκα Παναγία μου!!), λέω θα το κανω μια Tanganyikάρα να γουστάρουμε!!
      Σε αυτό το θέμα θα δούμε σιγά σιγά το "ταξίδι" μου στο να μετατρέψω αυτό τον έμετο, σε ένα proper ενυδρείο(αν τα καταφέρω ποτε).

• By isildur_13
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Species Tanganyika

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):135×55×60
      Συνολικά Λίτρα:450lt
      Sump (λίτρα): Ενθετο sump 15×55×60, 50lt

Οργανισμοι
      Ψάρια: 22 Tropheus kasakalawe

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Βαμμενη με ακρυλικο μαυρη πλατη
      Πέτρες: Σιδηροπετρα
      Βυθός: Μαυρη αμμος μικρης κοκκομετριας

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Φωτιστικο led της sun sun 18 watt
      Διάρκεια φωτισμού: 17:00 - 01:00

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Κεντρικη αντλια Sicce syncra 2.5 (2.400lt/h) 
      Θέρμανση/ Ψύξη: Δυο jagger 300w και συστημα diy με ανεμιστηρακια συνδεδεμενα στο  stc1000
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: κυκλοφορητης sicce xstream (3500 lt/h) 
      Διατροφή: Ocean nutrition spirulina και vegi flakes, Tropical spirulina, 3 algae και forte, Sera San και flora, Μια φορα στις 15 κατεψυγμενη της ocean nutrition formula 2

Παράμετροι
      pH:8+
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):10
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25-28

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: καθε 15 το 30%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μονο Prime

Φωτογραφίες:

• By argy1
      Αλλαξε το τοπιο,εφυγαν τα κοχυλια,και την θεση τους πηραν καποιες πετρες που διαλεξα για να υποδεχτει το ενυδρειο μια ομαδα τζουλι που τοσο πολυ ηθελα να φιλοξενησω τον τελευταιο καιρο! Θα προσπαθησω να βγαλω ενα ζευγαρι οταν μεγαλωσουν και τα υπολοιπα θα φυγουν,εκτος και αν εχω καταφερει μεχρι τοτε να στησω το μεγαλυτερο που σκεφτομαι.

Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
      Συνολικά Λίτρα:60
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:
      Ψάρια:5 Julidochromis transcriptus
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: πρασινο βοτσαλο
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: θαλασσινη αμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 sera daylight
      Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: astro 2208
      Θέρμανση/ Ψύξη: jager 75w και ανεμηστηρες ελεγχομενα απο εναν stc
      Λίπανση:
      Παροχή CO2:
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή: μεγαλη ποικιλια απο πρωτεινουχα φλεικς

Παράμετροι
      pH: 8
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-27

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 50%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

• By Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• By argy1
      Γενική κατηγορία ενυδρείου Αφρική Λίμνη Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60x30x30
      Συνολικά Λίτρα:54
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά:Στην αρχη υπηρχαν βαλισνεριες,αυτη τη στιγμη τιποτα
      Ψάρια:Neolamprologus similis
      Άλλα είδη:Melanoides trubeculata,δυο physa (τα θελω γιατι τρωνε τα αυγα τους απο το τζαμι,μεζεδακι)

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:Μαυρο αυτοκολητο
      Πέτρες:
      Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά : 100 (ακριβως) αδεια κελυφη απο helix aspersa maxima
      Υπόστρωμα:
      Βυθός:Αμμο θαλασσης

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Μια t8 sylvania grolux 15watt
      Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:Astro 2208 700lt/h,σφουγγαρι,βαμβακι και τρια λιτρα σιποραξ
      Θέρμανση/ Ψύξη:θερμαντηρας 100watt και ανεμησταρας ελεγχομενος απο stc-1000
      Λίπανση:Οχι
      Παροχή CO2:Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:ocean nutricion omni flakes,tropical tanganyika flakes, νεοεκκολαφθεισα artemia,νεογεννητα σαλιγκαρια physa.

Παράμετροι
      pH:8
      Γενική σκληρότητα (GH):8
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
      Αμμωνία (ΝΗ3):
      Νιτρώδη (ΝΟ2):
      Νιτρικά (ΝΟ3): 0-40
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C):23 (χειμωνα) 28 (καλοκαιρι)

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:Καθε εβδομαδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Προετοιμασια σε βαρελι,παιρνω νερο απο φιλτρο κεντρικης παροχης και προσθετω cichlid lake salt.Το αλατι δεν το βαζω για να πειραξω τις σκληροτητες αλλα κυριως για να μην λειψει καποιο ιχνοστοιχειο απο το νερο οποτε μπαινει και σε μικροτερη δοσολογια απο την συνηστωμενη.
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:Καθαρισμος φιλτρου και σκουπα οταν χρειαζεται αλλα σκουπα θελει πολυ σπανια.

Φωτογραφίες:
      Γενικα το ενυδρειο εχει περασει διαφορα οπως αλλαγη φωτισμου,μετακομηση,αφαιρεση φυτων (τα ψαρια το ηθελαν και το εκαναν μονα τους) Οποτε οι φωτογραφιες ειναι απο τις διαφορες φασεις που περασε στο παρελθον και κυριως οταν πρωτοστηθηκε.Υποσχομαι και μια φωτογραφια του ενυδρειου οπως ειναι αυτη τη στγιμη αλλα θα την ανεβασω λιγο αργοτερα.Θα δειτε την κατασταση του βυθου και θα εκπλαγειτε! Ειδικα αυτοι που ισχυριζονται οτι τα similis δεν σκαβουν οσο τα μουλτις
      Λοιπον στην πρωτη φωτο βλεπετε το ενα και μοναδικο ζευγαρι που καταφερα να βρω πριν απο δυο χρονια.Εμφανως ταλαιπωρημενα και με μονιμο προβλημμα στα πτερυγια (αφου συγκατοικουσαν με mbuna στον προηγουμενο ιδιοκτητη).Eυτυχως καταφεραν να επιζησουν και να δημιουργησουν μια τεραστια αποικια και να δωσω και σε συνχομπιστες ψαρια απο αυτα τα δυο.Ευτυχως οι απογονοι ειναι υγειεστατοι αφου τα γονιδια τους ειναι σωστα,απλως δεν προκειται να ξαναβγαλουν πτερυγια αλλα δεν με πειραζει καθολου.

Βίντεο:
      Εδω βλεπετε πως επεξεργαζονται την προσθηκη ενος ramshorn πριν το εκτελεσουν (αυτο δεν το τραβηξα)

Ωρα φαγητου

Υποσχομαι και ενα βιντεο ακομη την ωρα της αρτεμιας ;P
    • By NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ