Jump to content

Πρωτο Ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα,ειμαι αρχαριος στο θεμα ενυδρειο,οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!Εχω παρει ενα ενυδρειο των 30L και εχω βαλει μεσα τα σχετικα διακοσμητικα(αμμος,φυτα και κλπ).Απο εκει που το πηρα μου εδωσαν μαζι και 2 μπουκαλακια το ενα ειναι το BIOTOPOL και DENITROL.Για το πρωτο μου εχουν πει να το βαλω την πρωτη μερα που εστησα το ενυδρειο καθως και καθε φορα που θα κανω αλλαγη,ενω το δευτερο μ εχουν πει να το βαζω καθε μερα!Το ερωτημα ειναι το ποτε και πως θα ξερω αν ηρθε η ωρα να βαλω τα ψαρια η οχι!!!!!

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως ήρθες στο χόμπυ!!

Υπάρχουν τεστ που μετρούν τις παραμέτρους του νερού. Προσωπικά όταν ξεκίνησα το χομπυ δεν είχα τεστ, έτσι όταν ολοκλήρωσα το στρώσιμο σύμφωνα με αυτά που μου είπαν από το πετσοπ, τους πήγα ένα δείγμα νερού για να μου το τεστάρουν και να μου πουν αν είναι έτοιμο να δεχτεί τα ψάρια που ήθελα να βάλω. Περισσότερα από τους εμπειρότερους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ νερου αμμωνιας νιτωδη και νιτρικα

οταν μηδενισουν τα 2 πρωτα και εχεις μετρησεις σε νιτρικα σημαινει πως στρωθηκε το φιλτρο!

τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα αυτο?

θα πρεπει να δημιουργεις παραλληλα και ριπους, ριχνεις τροφη καθολου μεσα?διοτι φανταζομαι πως δεν εχεις ψαρια μεσα και καλα κανεις αν δεν εχεις! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα τον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι στην αρχη του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Welcome , καλή διαμονή ! Υπομονή και λίγο διάβασμα και θα είσαι μια χαρά !: )

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και μην βιάζεσαι να βάλεις μέσα ψαράκια, όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Και εγώ όταν είχα ξεκινήσει είχα βιαστεί και τα έχασα όλα. Υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα

θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ νερου αμμωνιας νιτωδη και νιτρικα

οταν μηδενισουν τα 2 πρωτα και εχεις μετρησεις σε νιτρικα σημαινει πως στρωθηκε το φιλτρο!

τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα αυτο?

θα πρεπει να δημιουργεις παραλληλα και ριπους, ριχνεις τροφη καθολου μεσα?διοτι φανταζομαι πως δεν εχεις ψαρια μεσα και καλα κανεις αν δεν εχεις! :sarcasm:

Kαλησπερα!Για να πω την αληεθια δν γνωριζω τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο,παντως ψαρια δν εχω βαλει μεσα ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην ειμαστε απολυτοι... με τα τεστ νερου οντως πρεπει ολοι να τα εχουμε αλλα επειδη ξερω το κοστος καποιος μπορει ν μην εχει την οικονομικη ανεση να τα παρει ολα... το αναφερω γενικως αυτο...οπως.ανεφερε και το παιδι παραπανω κι εγω πηγαινα στο πετ σοπ για ορισμενες μετρησεις... για αρχη μπορεις να κανεις αυτο και σιγα σιγα παιρνεις και καποια τεστ! Διαβασε τον κυκλο του αζωτου για να δεις τι παιζει με το ολο θεμα περι ποιοτητας του νερου!

Φιλικα παντα παιδια :)

Έγινε επεξεργασία - petros4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...