Jump to content

Κατασκευή Νέου Ενυδρείου Reef


grigoros

Recommended Posts

Είμαι στα σκαριά για την κατασκευή ενός μεγαλύτερου ενυδρείου απο αυτό που έχω τώρα με διαστασεις 130*80*55 ( 572 λίτρα ) με το πλαϊνό τζάμι και το μπροστά crystal clear, αυτό που θέλω να ρωτήσω απο κάποιον που γνωρίζει απο εμπειρία κατασκευής ή κάποιον που ασχολείται επαγγελματικα είναι αν μπορώ να βάλω 10αρι τζάμι και όχι 15αρι, το λέω γιατί το κόστος για αυτή την διαφορά στα 5 χιλιοστά φεύγει στο διπλάσιο και όταν δυσανασχετησα λίγο για την τιμή ο τζαμας που θα τα κόψει μου πρότεινε να βάλω 10αρι τζάμι, με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχει πρόβλημα στα λίτρα που θέλω και ότι έχει δώσει και για κατασκευη αλλων ενυδρείων στα ίδια λίτρα, απλώς μου είπε να βάλω και μια έξτρα κόντρα στη μέση, κόντρες θα μπουν περιμετρικά και πάνω και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

10άρι βάλε αν ούτως ή άλλως θα βάλεις κόντρες. μέχρι 80 πλάτος δεν έχεις προβλημα και φαντάζομαι 50 θα κάνεις το νερό. εγώ στο 140 χ 60 χ 52 10άρι έχω και αν ήταν τα τζάμια για πλάτος 80 πάλι θα το κολλούσα.

Υ.γ. και αν χρειαστείς βοήθεια ξέρεις.....μην ντραπείς!

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτήρη στα 50 εκατοστά θα βγει το ύψος του νερού, κόντρες θα μπουν κανονικά όπως το γράφω παραπάνω.

Υ.Γ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Άντε άντε!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη δεν ειμαι επαγγελματιας οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως και εγω στις ιδιες σχεδον διαστασεις

1,20χ88χ60 εχω 10αρι με μικρες κοντρες ομως περιφεριακα στον πατο του ενυδρειου και πανω στα τελειωματα.

Το ενυδρειο τρεχει τωρα σχεδον 3 χρονια χωρις το παραμικρο προβημα.

Καλη αρχη και καλη επιτυχια :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρη τρομερές διαστάσεις!

ειδικά το πλάτος τα σπάει!!!

Η πιο σημαντική διάσταση για να καταλάβεις τι τζάμι θα χρησιμοποιήσεις είναι το ύψος. Όσο πιο ψηλό τόσο πιο παχύ τζάμι.

Το 10ρι είναι μια χαρά στην περίπτωση σου!

Καλή συνέχεια! :bigemo_harabe_net-64:

Πότε με το καλό θα το ξεκινήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία! Ωραίες διαστάσεις.Θα το έκανα λίγο ψηλότερο

μέχρι 80 πλάτος δεν έχεις προβλημα

Η πίεση του νερού δεν αλλάζει με το πλάτος

Γρηγορη δεν ειμαι επαγγελματιας οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως και εγω στις ιδιες σχεδον διαστασεις

1,20χ88χ60 εχω 10αρι με μικρες κοντρες ομως περιφεριακα στον πατο του ενυδρειου και πανω στα τελειωματα.

Το ενυδρειο τρεχει τωρα σχεδον 3 χρονια χωρις το παραμικρο προβημα.

Καλη αρχη και καλη επιτυχια :bigemo_harabe_net-64:

Αφού έχεις και ζωντανό παράδειγμα άσε την μεσαία κόντρα γτ θα σου σπάσει τα νεύρα παρακάτω.

Πάντως αν θες περισσότερη ασφάλεια υπάρχει και το 12άρι

Link to comment
Share on other sites

Φοβερες διαστασεις!!

Γρηγορη στη θεση σου θα εβαζα μια φαρδουτσικη ( 6-8 ποντους) κοντρα στη μεση και

τουλαχιστον τα πλαινα 15αρια,

για να κοιμαμαι πιο ησυχος :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας, απ'οτι βλεπω οσα παιδια εχουν 10αρι σε κοντινα λιτρα δεν εχουν καποιο θεμα οποτε αυριο πηγαινω καρφι να τα παραγγειλω, σημερα τελειωσα το σαμπ, κοντρα θα μπει και στη μεση Βαλαντη, απο βδομαδα θα ξεκινησω και την κατασκευη της βασης και διαφορα παρελκομενα που θα μαζεψω, θα υπαρχει ανανεωση μεχρι την ολοκληρωση, το στησιμο και την μεταφορα των ζωντανων στο καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

οπότε φιλε μου δε θα κατεβασουμε τα μανικια με το δικο μου θεμα τη Κυριακη....

συνεχιζουμε σε δικο σου θεμα απο Δευτερα....ομορφα πραγματα,,ετσι! ετσι! ετσι!

:bigemo_harabe_net-117: :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια Γρηγορη. Ειμαι σιγουρος οτι και το καινουργιο θα τα σπαει....

Στο ιδιο σημειο θα μπει με το παλαιο? η κατασκευη με τα υαλοτουβλα θα γκεμισθει?

Υ.Γ οτιδηποτε θες, χτυπα τηλεφωνο....

Link to comment
Share on other sites

με το καλό η νέα κατασκευή...

Link to comment
Share on other sites

Mωρε μπραβο η δυτικη πλευρα της πολης :bigemo_harabe_net-64: .Την καταφερες τελικα απ'οτι βλεπω Γρηγορη την γυναικα.Θα σου ελεγα και εγω στα 60 το υψος τουλαχιστον :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

με 60 ύψος αλλάζει ο βαθμός ασφάλειας όμως!

Link to comment
Share on other sites

Η πίεση του νερού δεν αλλάζει με το πλάτος

το ξέρω! :bigemo_harabe_net-134: απλά με το πλάτος θα πρέπει να αλλάξει το φωτιστικό!

Link to comment
Share on other sites

Θωμά εχουμε και το δικο σου εργο να ξεκινησουμε δεν το ξεχναω, οσο για βοηθεια και καφεδακι φυσικα ευχαριστως, εντελώς νέα κατασκευή θα γίνει, πολυ πιο συμμαζεμενα και η βάση με το υαλοτουβλο θα γκρεμιστεί γιατί η σιδερένια βάση άρχισε να σκουριαζει και θέλω να αποφύγω τα χειρότερα, οπότε Στάθη μεταξύ μας κατάλαβες την δικαιολογία που είπα στη γυναίκα μου για να με αφήσει χαχαχα, Γιώργο ευχαριστώ φίλε, Βαλαντη όπως κατάλαβες δεν έχω ησυχία με τις κατασκευές και τώρα που έχω και τον δικό μου χώρο ένα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη το φωτιατικο θα αλλάξει και θα φτιάξω ενα με 140 λεντ, με 108 λεντ που εχω τώρα δεν θα καλυπτεται ο υφαλος.

Link to comment
Share on other sites

απλά θα προσθέσεις 38 led ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Σου αξίζει το καλύτερο , καλη συνέχεια να έχεις φιλαρακι.

Μακάρι να ήμουν εκει να βάλω και γω ένα χεράκι.

Οσο για το πάχος των τζαμιων το 12αρι δεν θέλει καν κόντρες παρα μόνο στον πάτο.

Αν κρίνω απο αυτο που έχεις τωρα , ειμαι συγουρος θα γίνει κουκλί.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη σκεφτομαι να γινει ενα φωτιστικο απο την αρχη, θα δω, Θοδωρη να 'σαι καλα, κοντρες θελω να βαλω πλαινες σιγουρα για να ειναι πιο ασφαλη, θα ερθεις οταν το τελειωσω για καφεδακι, να περνας καλα φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Στο μήκος αυτό καλό θα ήταν εκτός από τις περιμετρικές κόντρες που θα βάλεις πάνω, να βάλεις και μια στην μέση(πάνω-κάτω), γιατί υπάρχει μια περίπτωση να σου κάνει κοιλιά… σπάνια περίπτωση αλλά σου προτείνω να μην το ρισκάρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κατασκευή του ενυδρείου και του sump τελείωσε και είμαι στην δεύτερη μέρα με το ενυδρείο γεμάτο νερό για τεστάρισμα post-41420-0-29083000-1379434283_thumb.jpgpost-41420-0-38141100-1379434286_thumb.jpgpost-41420-0-65607100-1379434310_thumb.jpg τώρα μένει να σιδερώσω την ταινία απομίμησης ξύλου περιμετρικά και επίσης περιμένω να ντυθεί η βάση ελπίζω μέχρι την Παρασκευή όπως μου είπε ο επιπλάς κατά 90%.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βγηκε γρηγορη! :bigemo_harabe_net-64:

Ανυπομονω να το γεμισεις.

Παντως εχεις βαλει αρκετες κοντρες και ειναι αρκετα ασφαλες το ενυδρειο ωστε να βγαλεις την μεσαια κοντρα.

Ισως να σε ενοχλει καποια στιγμη στην τοποθετηση η' αφαιρεση βραχου και σε καποιες εργασιες.

Τωρα θα ειναι ευκολο που ειναι αδειο.Οταν ειναι γεματο ισως σε δυσκολεψει.

Νομιζω και αισθητικα θα ειναι καλυτερο.

Οποτε γεμισμα ξεκινας απο δευτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...