Jump to content

Mikrogeophagus Ramirezi Project


bbetta

Recommended Posts

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις πουου δίνετε.

Το μονο που με προβληματίζει ειναι οτι για μια μικρη περίοδο πριν ψοφησει το αρσενικο τα ψάρια πηγαίνανε μαζί. Θα το έκαναν αυτο άτομα του ίδιου είδους;

Κανένα απο τα δυο δεν ειναι μακρυφτερο, αλλα το οτι ειναι απο διαφορετικό εκτροφέα σας το κατοχυρώνω εγω.

Δεν περίμενα σε καμια περίπτωση να με δυσκολέψουν αυτά τα ψάρια τοσο απο την αρχή... Κανένα τρελό απιστογραμμα να παρηγγελνα θα μου είχε φτάσει μέχρι τωρα. :P

Αυτο που μπορω να κάνω και θα κάνω ειναι να ανεβάσω κι άλλες φωτο. Αλλα μου φαίνεται αρσενικο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφει ο argy1 πιο πάνω... είναι τα πράγματα. ;)

Προφανώς το ερώτημα σου είναι... αν ήταν ιδίου γένους (όχι είδους... που έγραψες)... σωστά;

Εφ' όσον ΔΕΝ υπήρχε θηλυκό στον χώρο... γι'αυτό ενδέχεται να ΜΗΝ είχαν διαμάχες (πάντα ο χαμός... για μια γυναίκα γίνεται :P ).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφει ο argy1 πιο πάνω... είναι τα πράγματα. ;)

Προφανώς το ερώτημα σου είναι... αν ήταν ιδίου γένους (όχι είδους... που έγραψες)... σωστά;

Εφ' όσον ΔΕΝ υπήρχε θηλυκό στον χώρο... γι'αυτό ενδέχεται να ΜΗΝ είχαν διαμάχες (πάντα ο χαμός... για μια γυναίκα γίνεται :P ).-

Σωστη αυτη η τοποθετηση και μεγαλη αληθεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γένους ήθελα να πω... Μάλλον εχω μπλέξει με αρσενικά. Με το που βρω καποιο θηλυκο διαθέσιμο θα ξαναπροσπαθησω. Μέχρι τότε θα έχουμε και το φύλο πιο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, Χρόνια πολλά (και για την γιορτή σου) και καλή χρονιά!!

Είσαι άτυχος... Αυτή η εύρεση του γένους των ψαριών είναι πραγματικά δύσκολη για αρχάριους.

Και σε εμάς το αρσενικό ψαράκι μας άφησε γρήγορα και έχουμε αφήσει για λίγο το δεύτερο μόνο του.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είσαι πιο τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Μαίρη! Καλή Χρονιά να έχουμε!!

Είμαι σίγουρος για τον λόγο που κατέληξε το ψάρι. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξανα αγοράσω κάτι ζωντανό από το μεγάλο κατάστημα της πόλης μου ( οι Θεσσαλονικείς καταλαβαίνουν πολύ καλά για ποιο κατάστημα μιλάω).

Το ψαράκι που έχω τώρα είναι κατά πάσα πιθανότητα αρσενικό. Θα φέρει τοπικό κατάστημα ραμ μέσα στην εβδομάδα και ανάλογα την ποιότητα θα κρίνω αν θα αγοράσω ή όχι. Το κακό με το ψαράκι που ήδη έχω και αποστάλθηκε από Αθήνα είναι ότι μάλλον είχε φάει πολύ ξύλο για να δείχνει ως θηλυκό μέσα στο ενυδρείο και δεν ξέρω αν θα μου παρουσιάσει κι άλλα προβλήματα. Στην περίπτωση που έχω κι αλλη απώλεια, μάλλον θα αλλάξω προσανατολισμό. Δεν είμαι συνηθισμένος να χάνω ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές Μαίρη! Καλή Χρονιά να έχουμε!!

Είμαι σίγουρος για τον λόγο που κατέληξε το ψάρι. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξανα αγοράσω κάτι ζωντανό από το μεγάλο κατάστημα της πόλης μου ( οι Θεσσαλονικείς καταλαβαίνουν πολύ καλά για ποιο κατάστημα μιλάω).

Το ψαράκι που έχω τώρα είναι κατά πάσα πιθανότητα αρσενικό. Θα φέρει τοπικό κατάστημα ραμ μέσα στην εβδομάδα και ανάλογα την ποιότητα θα κρίνω αν θα αγοράσω ή όχι. Το κακό με το ψαράκι που ήδη έχω και αποστάλθηκε από Αθήνα είναι ότι μάλλον είχε φάει πολύ ξύλο για να δείχνει ως θηλυκό μέσα στο ενυδρείο και δεν ξέρω αν θα μου παρουσιάσει κι άλλα προβλήματα. Στην περίπτωση που έχω κι αλλη απώλεια, μάλλον θα αλλάξω προσανατολισμό. Δεν είμαι συνηθισμένος να χάνω ψάρια.

Χρονια πολλα Βασιλη! Καλη χρονια!

Ποιος ειναι ο λογος που αναφερεις;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα Βασιλη! Καλη χρονια!

Ποιος ειναι ο λογος που αναφερεις;

Καλή Χρονιά Θοδωρή!

Αν γνωρίζεις τι παίζει με το κατάστημα που αναφέρω θα καταλάβεις. Δυστυχώς μπήκα στον πειρασμό και αγόρασα απο εκεί, θα είναι η τελευταία φορά όμως! Πήγα ξανά τις προάλλες και είδα ότι από τα 30 ψάρια που είχε ζήτημα να έμειναν 10... Επίσης αν προσέξεις τον δικό μου, από την αρχή μέχρι το τέλος είχε πολύ επίπεδο στομάχι ( τον συγκρίνω και με το ψάρι από την Αθήνα) και δεν έτρωγε καλά. Έδινα πολύ μεγάλη ποικιλία τροφών ( 6 ξηρές, 7 κατεψυγμένες, 1 ζωντανή+βιταμίνες) και δεν πιστεύω πως δεν έβρισκε αυτό που ήθελε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα και καλη χρονια.

Διαβασα το θεμα σου και ειλικρινα σε νιωθω....

Δες, αν μου επιτρεπεται χωρις να θελω να σου χαλασω το θεμα τις φωτο στο λινκ που θα σου ανεβασω και ειλικρινα ομολογω

οτι τυχη μου εν αντιθεση με την δικη σου ιστορια δεν λεγεται...(θα καταλαβεις απο τις φωτο)

Με λιγα λογια θα σου πω πως και τι...

Πριν 2 εβδομαδες πηρα καποια ραμιρεζι (12 στον αριθμο) απο 2 διαφορετικα μαγαζια εδω στα Χανια.

Ξερω οτι καποιοι θα πουν οτι εβαλα πολλα, αλλα ειλικρινα πιστεψε με οτι τα βλεπω με μεγαλη δυσκολια μιας και υπαρχουν ατελειωτες κρυψωνες και επισης σκεφτηκα και τις πιθανες απωλειες....

Τα εβαλα σε ενυδρειο 400 λιτρων με δισκους και σημερα που μιλαμε ακου τα αποτελεσματα(θα τα δεις κι ολας)

2 επιβαιβαιωμενα ζευγαρια!!!και απο οτι μπορω να διακρινω ψηνεται και τριτο.... ηδη κολυμπανε μωρα στο ενυδρειο...

Δεν ξερω φυσικα τι θα απογινουν και που θα φτασουν...(νομιζω οτι δυσκολα θα σωθουν...)

Δεν εκανα απολυτως τιποτε απο θεμα ρουτινας...

απο μετρησεις θα σου πω μονο θερμοκρασια στους 28,4-28,5 και Ph 7,3 μιας και τις εχω μονιμα ηλεκτρονικα.

Επισης ενημερωτικα αυτη τη στιγμη που μιλαμε τρεχει και γεννα σε ενα απο τα ζευγαρια δισκων που υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο ..τι να πω...τυχη;;;δεν ξερω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πράγματα μας λες φίλε Κώστα!! Με το καλό το μεγάλωμα των μικρών!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη χρόνια σου καλά, πολλά και γεμάτα υγεία.

Είπαμε... το να διακρίνεις αρσενικό από θηλυκό ραμιρέζι είναι αρκετά εύκολο... μέρα με τη νύχτα (αρκεί τα ψάρια να έχουν μπει σε καλό νερό, ώστε να έχουν ψιλοστρώσει)... ΜΗΝ το κάνουμε και τόσο μεγάλο θέμα. ;)

Κωστή... σε σώνει κάπως το ότι υπάρχουν πολλές κρυψώνες αλλά... τα "χοντρά" σε αυτά τα ψάρια, γίνονται όταν υπάρχουν μικρά.

Κι εγώ θεωρώ ότι... έχεις υπερβάλει στον αριθμό.

Πιες και μια για μένα... μέχρι να "κατέβω".-

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη χρόνια σου καλά, πολλά και γεμάτα υγεία.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, καλή χρονιά να έχουμε!

Ο κύκλος των Ramirezi , τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον κλείνει εδώ για εμένα. Το ψαράκι δόθηκε σε άλλο άτομο που έψαχνε αρσενικό. Αποκαρδιώθηκα από της χαμηλής ποιότητας ψάρια που υπάρχουν εδώ διαθέσιμα και δεν ήθελα να παραγγείλω για κάποιους λόγους. Φυσικά θα επανέλθω και μάλιστα στην Αμερική πολύ σύντομα μάλιστα. Θα ξαναασχοληθώ με Apistogramma...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει φίλε, καλή συνέχεια με τα απίστο ή ότι άλλο εσύ διαλέξεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκανα comeback! Τα ψάρια είναι διαφορετικού φύλου σίγουρα! Φώτο σύντομα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε βάζεις μυαλό με τίποτα! Χαχα!

Αντε με το καλό! Να πάνε τα πράγματα καλύτερα από πριν!

Link to comment
Share on other sites

Μπράφο φίλε! Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Τα ψαράκια έχουν ωραίες λεπτομέρειες του κόκκινου και ειναι επίτηδες Short Fin και μικρής ηλικίας. Κολυμπάνε μαζί. Φάγανε και φυλλαράκι.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φωτό περιμένουμε. :thumbsu: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες οπωσδηποτε και καλη επιτυχια αυτη τη φορα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν λιγότερο από 24 ώρες μέσα στο ενυδρείο....τα χρώματά τους τα βγάλανε όμως! Είναι μπόμπιρες ακόμα αλλά το θηλυκό έχει γίνει σαν μπαλονάκι από τα αυγά. Βλέπω κάποια παιχνιδάκια και την Παρασκευή θα κάνω μεγάλη αλλαγή αφού έχω αφήσει επίτηδες τα νιτρικά να ανέβουν. Θα ανεβάσω και την θερμοκρασία λίγο. Πως σας φαίνονται;post-39178-0-33538900-1426104962_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα νιτρικα γιατι τα αφησες να ανεβουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...