Jump to content

New Reef


lozd13

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Μετά απο αρκετό καιρό είπα να αρχίσω ξανά να φτιάξω ένα reefaki μιας και τώρα στεγάζομαι σε ιδιόκτητο σπίτι.Οι σκέψεις μου είναι για ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80 x ? x 60. Το το έβαλα γιατί θέλω να φτιάξω sump στην πλάτη αλλά δεν ξέρω τι διαστάσεις χρειάζεται, οπότε εκεί θα ήθελα τα φώτα σας. Το ενυδρείο θα είναι DIY με 8αρι τζάμι ροντέ.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου!

 

κοίτα το display να έχει φαρδος min 50cm.

άν το να βάλεις σαν στη πλάτη δεν το αποφεύγεις μπορείς να το πας σε "κύβο" 80*80*60

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για 80 βάθος δεν μπορώ. :( Δεν περίμενα να πάρει τόσο πολύ το sump. Πίστευα πως 10 πόντοι είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσει πολυ ενα ενυδρειο να εχει πλατη και να βαζει εκει τον εξοπλισμο :thumbsu:

Θα συμφωνησω με τον πανο για τις διαστασεις.

Μπορεις εστω να το πας στο 70?

 

10 ποντοι που υπολογιζεις ειναι μια χαρα!

Σε παλαιοτερο που ειχα ηταν στους 7 ποντους ισα ισα να χωραει η αντλια επιστροφης(η οποια στην ουσια ειναι κυκκλοφορητηες σε τετοιο ενυδρειο).

Ο/Οι θερμοστατες θα χωρεςσουν μια χαρα εκει και λογικα το σκιμμερ θα εχεις σκεφτει να ειναι εξωτερικο οποτε δεν υπαρχει θεμα :jig:

Το πιο σημαντικο που πρεπει να υπολογιζεις ειναι να χωραει αυτη η αντλια.Αν ειναι πολυ μικρη μπορεις ανετα να το κανεις ακομα και 5 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε πρώτα για skimmer και τον εξοπλισμό που θέλεις να κρύψεις και το υπολογίζεις μετά ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...