Jump to content

Το Χελωνάκι Μου Δεν Τρώει!


Recommended Posts

Γεια σας. Πριν από 9 μέρες απέκτησα ένα χελωνάκι. Στην αρχή έτρωγε κανονικά 3 γαριδούλες την μέρα. Τις τελευταίες 3 μέρες δεν έχει φάει ούτε μία. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά πριν σταματήσει το φαγητό δεν έβγαινε καθόλου από το νερό. Τώρα πάει και στο νησάκι λίγο... 

 

11072340_391280397721405_1320377036_n_zp

 

10867226_391280361054742_1655584580_n_zp

 

10949798_391280407721404_258976663_n_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε καινούριο θέμα, αλλά μέχρι τότε διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/forum/293-%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%AF%CE%B2%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82/ για να δεις τι λάθη έχουν γίνει και τι χρειάζεται βελτίωση (ενυδρείο, θερμαντήρας, λάμπα uv, τροφές, αλλαγές νερού κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην αρχή δεν έτρωγαν καθολου για 1 μιση εβδομαδα περιπου, μετα τους εβαλα σε μεγαλύτερο χώρο απο την χελωνιέρα και τοτε αρχισαν να μου τρώνε, βεβαια τώρα η μια δεν πολυ τρώει αλλα η αλλη μην δει γαρίδα τρέχει να την φαει..!

Link to comment
Share on other sites

άρχισα να του βάζω τις γαρίδες πάνω στο νησάκι.. χθες πάλι δεν έφαγε οπότε του τις μάζεψα.. σήμερα τις έφαγε και τις 3. στο pet city πάντως (από εκεί μου την πήραν) ρώτησα και μου είπαν να μην πάρω ούτε λάμπες ούτε τίποτα γιατί απλά νιώθει μοναξιά..  θα πάω πάντως να του πάρω και λάμπες και βιταμίνες μήπως γίνει κάτι... σήμερα που έφαγε πάντως είναι ζωηρός, όλο γύρω γύρω κολυμπάει και ανεβοκατεβαίνει στο νησάκι του.. 

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, νιώθει μοναξιά και θέλει άλλες 5 χελώνες και 3 χρυσόψαρα στη χελωνιέρα που σου έδωσαν. Δεν είναι δικό σου το λάθος, αλλά ο στόχος τους είναι το κέρδος και όχι η ευζωία του οργανισμού που επέλεξες για κατοικίδιο. Τα παιδιά που γράφουν εδώ και στα φόρουμ γενικότερα, δεν έχουν κάτι να κερδίσουν.. Χρειάζεσαι και ενυδρειάκι εκτός των υπολοίπων, με κάποια στάνταρ (θερμοστάτη, φως κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα ότι είναι μεγάλο και είχε και άλλο ένα μικρούλι αλλά μου είπαν ότι παρά είναι μικρό... Δεν ξανά είχα ποτέ χελώνα οπότε δεν ξέρω απολύτως τίποτα και αυτός στο πετ σοπ δεν μου είπε τίποτα από αυτά που μου λες , όταν τον ρώτησα αν θα χρειαστεί κάτι άλλο εκτός από τη χελωνιέρα μου είπε να του πάρω πετρούλες για τον πάτο φαντάσου..  Αν του πάρω άλλη μια χελωνίτσα για παρέα θα είναι οκ σε αυτό ή μαζί με τη χελώνα να πάρω και μία μικρότερη χελωνιέρα? (Ξέρω ότι κουράζω ) αλλά μήπως ξέρεις αν πρέπει να τον ταΐζω και τίποτα άλλο εκτός από γαρίδες? Επίσης όταν λες χρειάζομαι ενυδρείο με φως και θερμοστάτη? Τι ενυδρείο να ζητήσω? Μπορείς να μου πεις μέγεθος κλπ? Διάβασα και σε ένα άλλο θέμα οτι θέλει και φίλτρο και πήγα σήμερα να πάρω και μου έδινε ένα τεράστιο (σχεδόν ήταν στο ίδιο μέγεθος με την χελωνιέρα οπότε δεν το πήρα).. Αν μπορείς να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.. Δεν θέλω να μου πεθάνει..  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διάβασε αυτά που θα σου βάλω. (οχι σημερα χθες!! :P)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-aaeuiaeea-iaanio-eae-dhecnioeineaao-oaaoeea-iaa-aooa/

Αν δεν θες να χάσεις το χελωνάκι σου θα πρέπει να δράσεις άμεσα!

Στο pet shop δεν ήξεραν προφανώς να σου πούνε γιαυτο και σου είπαν οτι να ναι!

Δεν είναι θέμα οτι νοιώθει μοναξιά το χελωνάκι σου αλλά είναι τα θέματα που θα τα διαβάσεις στα link που σου έβαλα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θα πάω αύριο να του πάρω ένα μικρότερο ενυδρείο, ένα φίλτρο (μικρούλι εσωτερικό), μία λάμπα για να μην κρυώνει όταν βγαίνει στο νησάκι και έναν θερμοστάτη (πόσα βατ δεν λέει για την λάμπα αλλά λογικά θα ξέρουν). Επίσης θα πετάξω τα χαλίκια και θα του βάλω πιο πολύ νερό στο καινούριο ενυδρείο γιατί τώρα ίσα που τον καλύπτει το νερό για αυτό δεν πολύ κολυμπάει... Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Τις γαριδούλες πότε να του τις κόψω και να αρχίσω να του δίνω μαρούλια και τέτοια? (Επίσης δεν ξέρω καν τι είδος είναι... μήπως το αναγνώρισες από τις φωτογραφίες??  

Έγινε επεξεργασία - eleni.a
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν θα πάω αύριο να του πάρω ένα μικρότερο ενυδρείο, ένα φίλτρο (μικρούλι εσωτερικό), μία λάμπα για να μην κρυώνει όταν βγαίνει στο νησάκι και έναν θερμοστάτη (πόσα βατ δεν λέει για την λάμπα αλλά λογικά θα ξέρουν). Επίσης θα πετάξω τα χαλίκια και θα του βάλω πιο πολύ νερό στο καινούριο ενυδρείο γιατί τώρα ίσα που τον καλύπτει το νερό για αυτό δεν πολύ κολυμπάει... Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Τις γαριδούλες πότε να του τις κόψω και να αρχίσω να του δίνω μαρούλια και τέτοια? (Επίσης δεν ξέρω καν τι είδος είναι... μήπως το αναγνώρισες από τις φωτογραφίες??

Γιατι να του παρεις μικροτερο ενυδρειο?

Μην βιαστεις να του αγορασεις πραγματα γιατι θα τα παρεις ολα λαθος!! :P

Αυριο αν μπορεσω καποια στιγμη θα σου βαλω τ πρεπει να αγορασεις ωστε να μην πας να δωσεις τσαμπα λεφτα και μετα να τρεχεις και για αλλα πραγματα! Σιγουρα για αρχη θες φιλτρο-θερμοστατη-λαμπα οπως ειπες και εσυ! Αυτες οι φωτο δεν βοηθανε και πολυ για να σου πω τ χελωνα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ πάααρα πολύ... θα περιμένω να μου πεις.. έλεγα να του πάρω μικρότερο γιατί τον μέτρησα και είναι 3,5 εκατοστά και σε αυτά που διάβασα έλεγε να πολλαπλασιάσω το μέγεθος της χελώνας επί πέντε και αυτό που της έχω τώρα είναι διπλάσιο. Αλλά είναι και πολύ ρηχό. Το νερό τώρα ίσα ίσα τον σκεπάζει (ούτε 3 εκατοστά φαντάσου)  και στο δεύτερο θέμα έλεγε να είναι περίπου 7-9 εκατοστά , αλλά δεν μπορώ να του βάλω και άλλο νερό γιατί θα βουλιάξει το νησάκι και δεν θα μπορεί να στεγνώσει... 

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ πάααρα πολύ... θα περιμένω να μου πεις.. έλεγα να του πάρω μικρότερο γιατί τον μέτρησα και είναι 3,5 εκατοστά και σε αυτά που διάβασα έλεγε να πολλαπλασιάσω το μέγεθος της χελώνας επί πέντε και αυτό που της έχω τώρα είναι διπλάσιο. Αλλά είναι και πολύ ρηχό. Το νερό τώρα ίσα ίσα τον σκεπάζει (ούτε 3 εκατοστά φαντάσου) και στο δεύτερο θέμα έλεγε να είναι περίπου 7-9 εκατοστά , αλλά δεν μπορώ να του βάλω και άλλο νερό γιατί θα βουλιάξει το νησάκι και δεν θα μπορεί να στεγνώσει...

Αυτο ειναι ενας μπουσουλας και οχι ο κανονας! Κανονικα θα πρεπει να κανεις την πραξη αυτη με το τελικο μεγεθος τις χελωνας! Για αρχη ενα ενυδρειο με διαστασεις 50-60x30-40 και οσο υψος θες αρκει να παιρνει καμια 10αρια εκατοστα νερο! Αυτο αν πας σε κατασκευη που θα σου βγει και πολυ πιο φθηνα απο ενα εργοστασιακο! Αλλιως εργοστασιακο σε κοντινες διαστασεις! Σε ενα τετοιο ενυδρειο η χελωνα σου θα ειναι για αρκετο καιρο κομπλε!
Link to comment
Share on other sites

Για το μέγεθος του ενυδρείου υπολογίζουμε το τελικό μέγεθος του ζωντανού, αλλιώς υπολογίζουμε να αλλάξουμε ξανά ενυδρείο σε εύλογο χρονικό διάστημα. Το χελωνάκι σου με τις σωστές συνθήκες θα μεγαλώσει αρκετά γρήγορα, οπότε δε χρειάζεσαι μικρότερο, αλλά περίπου στις διαστάσεις που σου είπε ο savou τουλάχιστον.

 

lestro10.jpg

 

κοίτα από τα πλάγια το κεφάλι της χελωνίτσας σου για να δεις ποιο είδος είναι (πιθανόν το πρώτο, δεν φαίνεται καλά από τις φωτογραφίες) 

Link to comment
Share on other sites

Για το μέγεθος του ενυδρείου υπολογίζουμε το τελικό μέγεθος του ζωντανού, αλλιώς υπολογίζουμε να αλλάξουμε ξανά ενυδρείο σε εύλογο χρονικό διάστημα. Το χελωνάκι σου με τις σωστές συνθήκες θα μεγαλώσει αρκετά γρήγορα, οπότε δε χρειάζεσαι μικρότερο, αλλά περίπου στις διαστάσεις που σου είπε ο savou τουλάχιστον.

lestro10.jpg

κοίτα από τα πλάγια το κεφάλι της χελωνίτσας σου για να δεις ποιο είδος είναι (πιθανόν το πρώτο, δεν φαίνεται καλά από τις φωτογραφίες)

Σωστος!

Οσο για το ενυδρειο εννοειτε οτι αν θελεις και εχεις τον χωρο το φτειαχνεις και πιο μεγαλο! Πες μας οταν βρεις πιο ενυδρειο θα παρεις ωστε να σου πουμε και για τον εξοπλισμο!

Link to comment
Share on other sites

Το χελωνάκι μου είναι το 1ο. Θα πάω αύριο να φτιάξω ένα ενυδρείο 60x40. Ύψος θα του πω 20 εκατοστά. Έψαξα για λάμπες στο internet και βρήκα κάποιες που μπορώ να τις βάλω μέσα στο ενυδρείο. Λέτε να πάρω τέτοια? Πάντως προς το παρών έχω γυρίσει το πορτατίφ μου (η λάμπα είναι led) προς τη χελωνιέρα και βλέπω διαφορά ήδη. Τρώει κανονικά και όλο ανεβοκατεβαίνει στο νησάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Μην του πεις ύψος 20 εκατοστά. Αν δώσεις ύψος μόνο 20 εκατοστών, το νερό θα το έχεις στους 10 πόντους? ΈπΈπεισα είναι επίφοβο για να σκαρφαλώσει και να βγει έξω μόλις μεγαλώσει...

Κάνε το 40 πόντους ψηλό, να μπορείς να έχεις νερό 20 πόντους, και να έχεις ασφάλεια ότι δεν θα σκαρφαλώσει, και να μπορείς να βάλεις μια εξέδρα και μια λαμπα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, καν'το 40 πόντους τουλάχιστον, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Και για οφθαλμόλουτρο, μια από τις πιο όμορφες "χελωνιέρες" που έχω δει

post-50447-0-29744200-1427109342_thumb.jpg

 

αφού πας σε κατασκευή, πήγαινε προς αυτή τη λογική

DSC00446.jpg

Έγινε επεξεργασία - ShadowVValker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι baget διαθέτεις για να σου πω πάνω κάτω τ θα χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε μαγαζί με τζάμια και μου είπε ότι η κόλα που βάζουν είναι τοξική και δεν κάνει για ενυδρείο. Οπότε αν ξέρεις και κάποιον να μου προτείνεις που να μπορεί να μου φτιάξει το ενυδρείο θα με βοηθούσε... 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Αρχικά δεν έχω ακούσει για λάμπα uvb που να μπαίνει μέσα στο ενυδρείο μάλλον είναι κάτι άλλο!

Θα χρειαστείς λοιπόν :

1 Θερμοστάτη 50watt

1 Θερμόμετρο

1 Λάμπα uvb

1 Φίλτρο με μπόλικο βιολογικό υλικό (siporax)

Φυσικά μια στεριά! 

Πάμε αναλυτικά τώρα!

Θερμοστάτη θα πάρεις έναν 50watt αλλά να είναι πλήρως βυθιζόμενος γιατί σε τόσο ύψος νερού αναγκαστικά θα μπει οριζόντια.

Θέλεις ένα θερμόμετρο για να βλέπεις ανά πάσα ώρα τι θερμοκρασίες έχεις.

Λάμπα uvb 5.0 είναι ιδανική.Googlare το και θα τις δεις! 

Φίλτρο τώρα!Θέλεις ένα φίλτρο που να παίρνει αρκετό βιολογικό υλικό!Θα μπορούσες ίσως να πας και σε εξωτερικό αυτό θα το αποφασίσεις εσύ και βλέπουμε πιο θα πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε μαγαζί με τζάμια και μου είπε ότι η κόλα που βάζουν είναι τοξική και δεν κάνει για ενυδρείο. Οπότε αν ξέρεις και κάποιον να μου προτείνεις που να μπορεί να μου φτιάξει το ενυδρείο θα με βοηθούσε... 

Εχεις πμ!

Link to comment
Share on other sites

πμ? 

Προσωπικό μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία εξέλιξη?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ! Πήγα σε ένα συνοικιακό  πετ σοπ που φτιάχνει ενυδρεία. Του είπα να μου φτιάξει ένα με διαστάσεις 60χ40 και 40 ύψος. Στην μία γωνιά είναι κλεισμένο με τζάμι και έχει γυάλινη γέφυρα στην μία πλευρά για να ανεβαίνει. (πάνω στην γέφυρα θα μου βάλει πέτρες ποταμού για να είναι πιο εύκολο να ανεβαίνει στην στεριά). Εκεί μάλλον θα βάλω άμμο.Την Παρασκευή θα είναι έτοιμο. Θα πάρω και ότι άλλο χρειαστεί από αυτό έχει τα πάντα. Έχει και φυτά. Θα πάρω 2-3 για να μην φαίνεται το φίλτρο και ο θερμοστάτης.  Σε δύο μέρες θα σας βάλω και φωτογραφίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...