Jump to content

Το Χελωνάκι Μου Δεν Τρώει!


Recommended Posts

Ωραια! Τα φυτα θα ειναι τσαμπα λεφτα!! Οι χελωνες δεν τα εχουν καλα μαζι τους!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έχουμε μπει σε new home. Τώρα τρώει κανονικά αλλά είναι όλο στο νησάκι. Το νερό είναι 25 βαθμούς. Δεν ξέρω πήγε να μπει στο νερό και τραβήχτηκε απότομα. Από τότε δεν έχει ξανά προσπαθήσει να μπει στο νερό. Εγώ τον ψεκάζω με νεράκι για να μην ξεραθεί εντελώς. Μήπως να κατεβάσω την θερμοκρασία? 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε θερμομετρο και γνωριζετε την θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο!

Μηπως μπαινει και δν το εχετε δει απλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνει θα μπαίνει μόνο το βράδυ. Μήπως φταίει η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας του νερού? Αυτό δεν το έκανε πριν βάλω θερμοστάτη και φίλτρο, κατά τα άλλα μία χαρά τρώει ( του έδωσα και λίγο κοτοπουλάκι ) και μεγάλωσε και λίγο. Του έβαλα και εμφιαλωμένο νερό μπας και μπει μέσα αλλά πάλι τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε την θερμοκρασια στους 23 να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν φταίει το νερό.. Η Γέφυρα είναι από γυαλί και γλιστράει για αυτό δεν κατεβαίνει... Τον πήρα με το χέρι και τον έβαλα στο νερό και κολυμπούσε μία χαρά αλλά όταν προσπαθούσε να ανέβει πάλι δεν μπορούσε. Τώρα τον ανεβάζω εγώ όταν τον βλέπω να προσπαθεί να ανέβει αλλά δεν είναι λύση αυτή. Τι να βάλω πάνω στη γέφυρα για να μπορεί να ανέβει? Αγόρασα μη τοξική σιλικόνη αλλά δεν έχω πιστόλι και δεν είμαι Αθήνα λόγο Πάσχα , πήγα να πάρω πιστόλι εδώ και μου είπαν θα μου φέρουν σε 10 μέρες οπότε άκυρο...  

 

11087112_400248246824620_683931438_n_zps 11083003_400253853490726_805899813_n_zps

11139497_400248020157976_4595526_n_zpsgg

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε μια πετσετα η κατι τετοιο ! Το χαλικι που εχετε μπορει να ξεβαψει!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πετσέτα. Τον ανέβασα και επάνω. Του έβαλα και γαρίδες γιατί δεν έχει φάει. Για να δούμε. Θα τις βγάλω αυτές τις πέτρες για λίγο τις έβαλα να μην είναι άδειο μέχρι να γυρίσω Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τις Φώτο, και αυτό ήθελα να γράψω για την εξέδρα, αλλά είδα ότι το κατάλαβες κι εσύ. Σε λεία επιφάνεια δεν μπορεί να γαντζωθεί και να ανέβει.... Η καλύτερη λύση είναι να το βγάλεις για μια μέρα, να βάλεις λίγη ενυδρειακη σιλικόνη, σαν αυτή, να κομίσεις πάνω φυσικό χαλίκι η φύλλο φελου καλύτερα, να το αφήσεις να στεγνώσει και θα είσαι οκ μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο φελου από πετ σοπ ? Υπάρχει ενδεχόμενο να τρώει την πετσέτα? Όλο την τραβάει και φοβάμαι μην κόψει κανένα κομματάκι και το φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο φελου από πετ σοπ ? Υπάρχει ενδεχόμενο να τρώει την πετσέτα? Όλο την τραβάει και φοβάμαι μην κόψει κανένα κομματάκι και το φάει. 

Για το φύλλο φελού δεν ξέρω!

Τώρα να φάει την πετσέτα το κόβω λίγο δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο. Τα τζάμια γύρο γύρο έχουν υγρασία. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό? 

Όταν είχα την χελωνιέρα μου έψαχνα να βρω τ θα κάνω γιαυτό!

Γιατί μετά από αρκετό καιρό είχα γεμίσει άλατα στην χελωνιέρα και δεν  μου άρεσε!

Είχα σκεφτεί λοιπόν να βάλω αυτή την ζελατίνα που βάζουμε μερικές φορές πάνω από κανα φαγητό! και να ντύσω εσωτερικά τν χελωνιέρα!

Σαν σκέψη το είχα δεν το έκανα ποτέ όμως για να σου πω εάν πέτυχε η όχι!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:

trachemys scripta

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 60x40x40
Συνολικά Λίτρα: Δεν ξέρω , σχεδόν μέχρι την μέση το έχω γεμάτο 
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί:
Χελώνες: 1
Άλλα είδη: Όχι

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Όχι ακόμα
Πέτρες: Ναι (κίτρινες) 
Ξύλα: Όχι
Ψεύτικα Φυτά: Όχι
Στεριά: Μία εξέδρα με γέφυρα (επάνω έχω βάλει μικρές πέτρες ποταμού )
Άλλα διακοσμητικά : Όχι
Βυθός: Όχι

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): Ναι
Άλλες λάμπες: Όχι (αν πρέπει να πάρω και άλλη ας μου πει κάποιος αν μπορεί) 
Διάρκεια φωτισμού: 8 -10 ώρες την μέρα
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 17 εκατοστά

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: Ναι
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης σταθερά στους 28 βαθμούς
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: όχι
Διατροφή: 3 γαρίδες μία φορά την μέρα


Παράμετροι:
pH: δεν ξέρω
Γενική σκληρότητα (GH):δεν ξέρω
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): δεν ξέρω
Αμμωνία (ΝΗ3):δεν ξέρω
Νιτρώδη (ΝΟ2):δεν ξέρω
Νιτρικά (ΝΟ3):δεν ξέρω
Φωσφορικά (PΟ4):δεν ξέρω
Μέση Θερμοκρασία (°C): 28 βαθμοί

 

Το ενυδρείο το γεμίζω με εμφιαλωμένο νερό

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: 1 φορά το μήνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Τίποτα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Βάζω μπόλικο νερό από το ενυδρείο στην παλιά χελωνιερα και τον αφήνω εκεί μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία το αλλαγμένο νερό στο ενυδρείο 

 

 

Από τότε που του έφτιαξα σωστό ενυδρείο τρώει πάντα και κολυμπάει συνέχεια, σαν να είναι άλλο χελωνάκι. Έχει μεγαλώσει κιόλας τώρα είναι 5,5 εκατοστά! 

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου ελπιζω να το δουνε πολλα παιδια για να δουν οτι με μια σωστη χελωνιερα η χελωνα εχει αλλη εντελως συμπεριφορα! Κατεβασε την θερμοκρασια στους 26 και θα εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω πως καλό είναι να αλλάζουμε το 1/3 του νερού μια φορά την βδομάδα.

Χρειάζεσαι και μια ακόμη λάμπα. Μια απλή λάμπα σποτ που να ζεσταίνει το σημείο που λιάζεται για να στεγνώνει το καβούκι της.

Για να βρεις τα λίτρα που έχεις μέσα πολλαπλασιάζεις το μήκος επί το πλάτος επί το ύψος του νερού. Στην δική σου περίπτωση είναι 60Χ40Χ20= 48 λίτρα. Μέτρα ακριβώς το ύψος του νερού για να βρεις ακριβώς τα λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω πως καλό είναι να αλλάζουμε το 1/3 του νερού μια φορά την βδομάδα.Χρειάζεσαι και μια ακόμη λάμπα. Μια απλή λάμπα σποτ που να ζεσταίνει το σημείο που λιάζεται για να στεγνώνει το καβούκι της.Για να βρεις τα λίτρα που έχεις μέσα πολλαπλασιάζεις το μήκος επί το πλάτος επί το ύψος του νερού. Στην δική σου περίπτωση είναι 60Χ40Χ20= 48 λίτρα. Μέτρα ακριβώς το ύψος του νερού για να βρεις ακριβώς τα λίτρα.

Σωστος!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Την θερμοκρασία την κατέβασα, θα πάω να πάρω ακόμα μία λάμπα. Μήπως πρέπει να του βάζω και τίποτα άλλο? Κάτι για βιταμίνες και ασβέστιο βλέπω που λέτε σε άλλους. Εγώ δεν βάζω τίποτα στο νερό , μήπως πρέπει να βάζω κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Την θερμοκρασία την κατέβασα, θα πάω να πάρω ακόμα μία λάμπα. Μήπως πρέπει να του βάζω και τίποτα άλλο? Κάτι για βιταμίνες και ασβέστιο βλέπω που λέτε σε άλλους. Εγώ δεν βάζω τίποτα στο νερό , μήπως πρέπει να βάζω κάτι? 

 

Καλό είναι να βάζεις που και που!

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορει να ειναι στρεσαρισμενο απο την αλλαγη απο πετ σοπ στο σπιτι,μπορει να μην νοιωθει καλα,να ειναι ο χωρος του ενυδρειου.Εχεις βαλει θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...