Jump to content

madfdg's aquarium


Kostasfdg

Recommended Posts

Θεωρώντας πως θα πρέπει να με γνωρίσετε ταυτόχρονα με το ενυδρείακι μου ανοίγω κατευθείαν θέμα εδώ και όχι στο "καλώς ήρθατε" :bowdown: .Με λίγα λόγια η ιστορία είναι αυτή :

Το όλο εγχείρημα "στεγάστηκε " σε ένα Rio 400 και ξεκίνησε να γεμιζει νεράκι στις 27 Ιουλίου 2006.Τοποθετήθηκε 50 περίπου κιλά ζωντανός αραγωνίτης και προστέθηκαν σταδιακά μέχρι σήμερα 10 κιλά νεκρού και 45 κιλά ζωντανού βράχου.Με πολλή υπομονή (αρκετές βλακιούλες :thumbup: ) και την μεγάλη βοήθεια πολλών φίλων απο "αδελφά" site σήμερα , 8 μήνες μετά , η εικόνα είναι αυτή :

post-2126-1175853794_thumb.jpgpost-2126-1175853827_thumb.jpgpost-2126-1175853853_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας να σας πώ περιληπτικά τον εξοπλισμό μου :

Φωτισμός : Arcadia series 3 (2*150ΜΗ +2*30 T8)

Φίλτρανση :Rena Xp3 χημικο - μηχανικο , EHEIM 2229 W/D βιολογικό , OTTO BF-700 (εδώ να αναφέρω πως όταν στρώσει το φίλτρο άμμου το W/D θα μετατραπεί σε χημικό - μηχανικό) , Aqua Medic Phosfatfilter.

Ψύξη - θέρμανση - UV : Teco Tc-15

Κυκλοφορία :Marea Seio 3200*2 , Nanostream 6045 , Hagen 402 (1000ltr/h)

Skimmer :Turboflotor Multi 1000sl

Ozonizer :Sander 100 (ακόμα δεν έχει λειτουργήσει)

Ph meter/controller Milwaukee SMS-122

Orp meter/controller Milwaukee SMS-510

Α/Ο :Ro-man 4 stage 75 gpd

Link to comment
Share on other sites

Ξανασυνεχίζοντας σήμερα ,ευτυχής , φιλοξενώ :

απο ψαρακια :

Amblygobius Bynoensis , Centropyge Bispinosus , Acanthurus Blochii , Zebrasoma desjardinii , Synchiropus stellatus , Chrysiptera parasema , 6 line wrasse , Foxface Lo , Premnas biaculeatus , Ecsenius stigmatura

ασπόνδυλα:

Lysmata Debelius , Lysmata Amboinensis *2 , Bispira sp., Linckia laevigata , Paguristes cadenati *2 , Trochus sp. *3

Soft

Sarcophyton sp. , Dendronephthya sp. , Zoanthus sp. , Starburst Polyps , Actinodiscus sp. , Rhodactis inchoata

Heteractis magnifica

και μερικές φωτό :bowdown:post-2126-1175854606_thumb.jpgpost-2126-1175854647_thumb.jpgpost-2126-1175854670_thumb.jpgpost-2126-1175854696_thumb.jpgpost-2126-1175854722_thumb.jpgpost-2126-1175854747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας σας υποβάλλω τις μετρήσεις της Κυριακής:

sal :1024

Ph :8.2

redox :430

Nh3-No2-No3-Po4 :0 (καλύτερα θα έλεγα μή ανιχνευσιμα)

Alk : 8dkh

Iodine : 0.06

ca :450 mg

mg:1280 mg

Φίλε ΠΟΠΟ με αυτό τον σκοπό έβαλα το φωτιστικό πρίν ένα μήνα , σιγά - σιγά (η υπομονή είναι αρετή!!) θα αρχίσουν να μπαίνουν τα πρώτα κοραλάκια :bowdown:

Αυτάαααααα!!

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Συγχαριτηρια το ενυδρειο σου εινα πολυ ομορφο και στην συνεχει με αθτα που θα προσθεσεις(Ξαρια,Μαλακια,Κοραλια)θα διξει τελιο,Μπραβο σου λοιπον. :bowdown::thumbup::D;);)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φίλε μου το ενυδρειάκι σου…

Προσεγμένη δουλειά… και το ματάκι πάνω στο φωτιστικό όλα τα λεφτά!!!

Οι ενστάσεις μου για το reef σου είναι…

1.Η κυκλοφορία σου νομίζω ότι είναι ελαφρώς λανθασμένη. Δεν ενοώ τα L/h αλλά την τοποθέτηση των κυκλοφοριτών…

2. Ο τρόπος φίλτρανσης σου στηρίζεται σε κάνιστρα και σίγουρα αποδυναμώνεις τον live rock. Δικό σου θέμα όμως ο τύπος φίλτρανσης…

3. Το skimmer σου νομίζω ότι είναι λίγο «αδύναμο» για το σύστημα σου… Το over skimming είναι must στο reef!

4. Σε ότι αφορά τις τιμές σου… το μόνο που με χάλασε είναι το υψηλό ασβέστιο…

Νομίζω ότι 430-440 είναι καλύτερα!

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. :bowdown: Όσον αφορά τις παρατηρήσεις σου

1.Παιδεύτικα πολύ με το θέμα της κυκλοφορίας και μονο έτσι όπως τους έχω τώρα τοποθετημένους δεν έχω νεκρές περιοχές,στο θέμα της ανατάραξης της επιφάνειας τώρα οι έξοδοι των 2 κάνιστρων και του skimmer φροντίζουν να έχω αρκετά καλή.

2.Η βιολογία στηρίζεται στον LR και στο W/D μέχρι να "στρώσει" το φίλτρο άμμου και να μετατραπεί το W/D σε χημικό.Το σύστημα μου είναι μικρό σε λίτρα για να μπορέσω να στηρίξω όλη την βιολογία μόνο στο βράχο,βλέπω το άμμου σαν εξασφάλιση (καταραμένη ανασφάλεια :D ).

3.Το Skimmer μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα , αν δημιουργηθεί ανάγκη δεν υπάρχει πρόβλημα της αντικατάστασης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήρια μου!!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και πολύ ωραίο το στήσιμο του βράχου.

Θα σου πρότεινα να αποβάλεις τις ανασφάλειές και να εμπιστευτείς τα ζωντανά βιολογικά υλικά, που διαθέτεις.

Θα σου αναφέρω σαν παράδειγμα, το σύστημα Φίλου και μέλους μας, το οποίο είναι 1250lt, υπερφορτωμένο και λειτουργεί άψογα με 60 κιλά βράχο και DSB. Αξίζει να σου αναφέρω, ότι έχει να κάνει αλλαγή νερού πάνω από 14 μήνες και οι τιμές των βασικών παραγόντων του νερού είναι στο 0 (!).

Ο συνδυασμός ασβεστίου και αλκαλικότητας είναι πολύ καλός και αν οι τιμές τους διατηρούνται σταθερές, δεν νομίζω ότι πρέπει να τις αλλάξεις.

Για την απόδοση του skimmer θα δεις στην πορεία, όσο θα φορτώνεις το σύστημα και οι απαιτήσεις θα αυξάνουν. Αν χρειαστεί θα το αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif

Κωστα καλως ηρθες και εδω!! Το ενυδρειο σου εξελισεται πολυ καλα και το μερακι σου ειναι κατι παραπανω απο φανερο!

Το θεμα του βιολογικου φιλτρου ειναι ενα πραγματικα Hot topic και το τι θα ακολουθησεις τελικα ειναι δικο σου θεμα...ετσι και αλλιως οσο περναει ο καιρος θα εξελισεσαι μαζι με το ενυδρειο σου! Προσωπικα υποστηριζω τα φυσικα συστηματα (βιολογικο φιλτρο μονο απο αμμο και ζωντανο βραχο) αλλα οι αποψεις ειναι ποικιλες ετσι και αλλιως...

Καλη συνεχεια και περιμενουμε τις αποψεις σου και στις αλλες αλμυρες κατηγοριες μας !!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι ευχαριστώ παίδες :bowdown: Μάνο μάλλον θα ακούω τις απόψεις σας παρά θα λέω δικές μου διότι είμαι πολύ νέος στην αλμύρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο ΑΖ και καλη συνεχεια!! :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Τι υπεροχη photo...αλλα μας εχεις συνιθησει ετσι και αλλιως Χρηστο.... ειναι απο το ενυδρειο του Κωστα ? :)

Link to comment
Share on other sites

Για τη φωτογραφία δεν το συζητώ.

Σε λίγο το βραχάκι θα κατοικείται μόνο από μανιτάρια. Η φωτογραφία θα αποτελεί μια ανάμνηση για τις ζωανθίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μάνο το reefάκι μου είναι και με την βοήθεια του καλλιτέχνη πιστευω πως θα δείτε κάτι όμορφο :) .Νίκο μάλλον τα βρίσκουν μεταξύ τους αφού συμβιώνουν χωρίς εξωστρακισμούς στο βραχάκι πάνω απο 10 μήνες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητιρια ,προσεγμενο και ομορφο!!

λιγα παραπανω κοραλακια και να βελτιωσεις μερικα πραγματα που αναφερθηκανε θα γινει τελειο

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε ένας χρόνος απο την τελευταία φορά που σας έδειξα το reefακι μου και έχουν αλλάξει πολλά απο τότε γιαυτό ας το ξαναπαρουσιάσω:

Ενυδρείο :RIO 400

Skimmer : Aqua Medic Turboflotor Blue 3000

Κυκλοφορία : Koralia 3*2 , Nanostream 6045 , Marea 3200 , Skimbox. Συνολικά 16000 ltr/h ,δλδ *40

Εξωτερικό φίλτρο το 2217 που τρέχει με άνθρακα και αντιφώσφορο.

Το βιολογικό φορτίο το έχει αναλάβει ο ζωντανός βράχος (περίπου 55 kgr) και ο ζωντανός αραγωνίτης (60kgr).

Φωτισμός: Φωτιστικό της Arcadia (Series 3) με 2*150w ΜΗ (AIHUA) και 2*30w Τ8 ακτινικές (Arcadia).

Λοιπός Εξοπλισμός : Το νεράκι το παράγει μια RO της RO-Man 4 σταδίων το οποίο καταλήγει στο δοχείο της αυτόματης αναπλήρωσης (made by Stathis).

Την θέρμανση - ψυξη και την "αποστείρωση" την έχει αναλάβει ένα TECO TC15 συνεπικουρούμενο με ένα θερμαντήρα της jagger (300w).

Controller Θερμοκρασίας ELIWELL 915c.

Πρόσφατα αποκτήθηκε και τοποθετήθηκε το σύστημα Aquastar της IKS που ,μεχρι στιγμής, είναι controller Ph - ORP και θερμοκρασίας.

Παράμετροι: Έχουμε και λέμε

Ph: Απο 8,1 έως 8,2

Orp : 390-400mv

Nh3 - No2 - Po4 :μη ανιχνευσιμα

No3 : 10

Ca : 430

Kh : 11 - 12 dkh

Mg : 1350mg

Sal :1026

θερμοκρασία : 26,9 - 27,2

Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν όμως τα λόγια , θα μου συγχωρέσετε τις πολλές φωτό αλλά επειδή σε λίγο καιρό θα αντικατασταθεί το παρόν ενυδρείο αυτή είναι και η τελευταία παρουσίαση :)

IMG_3902.jpg

IMG_3995.jpg

IMG_3997.jpg

IMG_3909.jpg

IMG_3929.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...