Jump to content

Νέο Reef 140 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σκέφτομαι να στήσω ένα DIY reef σε διαστάσεις 70x40x50h και ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για τον εξοπλισμό.

 

H υπερχείληση σκέφτομαι να είναι "μπαλκονάκι"εσωτερικό ή εξωτερικό τύπου durso με μια βασική έξοδο και μια ασφαλειάς (δηλαδή σαν να έλειπε η μεσαία από το σχήμα)

 

front-wide.jpg

 

 

Θα ήθελα να μου διευκρινήσετε τις εξής τεχνικές λεπτομέρειες:

 

  1. Καλύτερα μπαλκόνι εσωτερικό όπως στην εικόνα ή εξωτερικό όπως εδώ (https://www.google.gr/search?q=durso&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=RYceVfHvNZXUapvegeAO&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1920&bih=955#tbm=isch&q=durso+overflow&imgdii=_&imgrc=AYC7AU1pVT6j1M%253A%3BP1d2A7G5_esEBM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg137.imageshack.us%252Fimg137%252F6384%252Fdisplaytankwoverflowdur.png%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.reefcentral.com%252Fforums%252Farchive%252Findex.php%252Ft-1697639.html%3B514%3B378)? Αν είναι εσωτερικό θα πρέπει να γίνουν τρύπες με ποτηροτρύπανο στην πλάτη, αν είναι εξωτερικό θα κοπεί η πλάτη πάνω και θα γίνουν τρύπες με ποτηροτρύπανο στον πάτο του μπαλκονιού.
  2. Τι διαστάσεις να έχει το μπαλκόνι?
  3. Τι μέγεθος PVC θέλω για τις σωληνώσεις? Φ32?
  4. Σε ποια από τις σωληνώσεις χρειάζεται βάνα? Στην βασική, στην ασφαλείας, στην επιστροφή από την αντλία?
  5. Το sump θα βρίσκεται 1 μέτρο κάτω από το επίπεδο επιστροφής. Τι αντλία χρειάζομαι?
  6. Για φωτισμό καλύπτομαι με 2 LED E27 36W σαν αυτές εδώ (http://www.ebay.com/itm/E27-15-21-27-36-54W-LED-Aquarium-Light-Coral-Reef-Tank-Plant-Grow-Lamp-PAR38-/181593782595?pt=LH_DefaultDomain_0&var=480551633045&hash=item2a47d53943)?

 

Πρώτη φορά θα κάνω τέτοιο εγχείρημα και έχει την δυσκολία του, αλλά πιστεύω με κατάλληλη βοήθεια και τις συμβουλές όλα θα είναι οκ. Οπότε παρακαλώ στα φώτα σας, οι καλές συμβουλές θα κρίνουν την αποδοση το ενυδρείου μαζί με την ικανοτήτα μου στα μαστορέματα ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα την πλήρη λειτουργία του συγκεκριμένου συστήματος υπερχείλησης, οπότε θα στηθούν όλα όπως προβλέπονται σε αυτό το άρθρο (http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx), με εσωτερικό μπαλκόνι και 3 σωληνώσεις-εξόδους. Ακολουθώντας πιστά αυτό το μοντέλο (Εδώ https://www.youtube.com/watch?v=R07UnT459LU πολύ ωραίο βίντεο με την έναρξη λειτουργίας του), τα παραπάνω ερωτήματα (1,2,4) κρίνονται απαντημένα :) Οπότε τα ερωτήματα αναθεωρούνται ως εξής και παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει στα υπολοιπόμενα ερωτήματα για να προχωρήσω το συντομότερο στην υλοποίηση.

 

  1. Τι μέγεθος PVC θέλω για τις σωληνώσεις? Φ32?
  2. Το sump θα βρίσκεται 1 μέτρο κάτω από το επίπεδο επιστροφής. Τι αντλία χρειάζομαι?
  3. Για φωτισμό καλύπτομαι με 2 LED E27 36W σαν αυτές εδώ (http://www.ebay.com/...=item2a47d53943)?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη λοιπόν

1) Φ32 η φ40

2)θες μια αντλία 2000 με 2500 λίτρα την ώρα υπαρχουν πολλες επιλογές

3) για το φωτισμό ανάλογα τι θες να βαλεις μέσα αυτές δεν νομίζω να ειναι και ιδανικές ειδικά δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη λοιπόν

1) Φ32 η φ40

2)θες μια αντλία 2000 με 2500 λίτρα την ώρα υπαρχουν πολλες επιλογές

3) για το φωτισμό ανάλογα τι θες να βαλεις μέσα αυτές δεν νομίζω να ειναι και ιδανικές ειδικά δυο

 

Για αντλία θα προσπαθήσω να βρω κάποια καλή προσφορά στις αγγελίες λογικά στην ισχύ που λες. Για τον φωτισμό τι θα προτείνες? Τις συγκεκριμένες λάμπες τις πρότεινε ένα παιδί σε άλλο thread για nano reef που ήταν η αρχική σκέψη, αρχικά μου είχε πει μια 54watt για 60 λίτρα. Σε αυτές πόσες και ποιας ισχύς μπορεί να κουμπώσουν καλά για ελευθερία στην επιλογή κοραλιών? Κάποια άλλη επιλογή εξίσου οικονομικά?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σημαντικό! Για κυκλοφορήτες ή wavemaker γνώμες θα ήθελα σε αυτά τα λίτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σημαντικό! Για κυκλοφορήτες ή wavemaker γνώμες θα ήθελα σε αυτά τα λίτρα ;)

 

Μια αποδοτική και οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα είναι είναι η rw4 της jebao.

Μπορείς να δεις ένα βιντεάκι όταν την είχα πρωτοβάλει στο ενυδρείο μου....

https://www.youtube.com/watch?v=WSzlhmL_qD4

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παρόμοια λίτρα, εμενα ειναι στα 160.Εχω μια jebao rw4 και μια tunze 6045. Αλλα παίζουν πολλα ρόλο στην κυκλοφορία, μια rw4 μπορει να μη σε καλύψει.

 

Για φωτισμό εχω 4χ24 Τ5 και δυο λάμπες LED σαν αυτες που ανέφερες αλλα στα 27 Watt. Ειναι καλες αλλα εχουν μικρή γωνία κάλυψης, στις 60 μοίρες και ειναι σαν spot. 

Εγω τις εχω σαν συμπληρωματικό φωτισμό και ειμαι ευχαριστημένος. Εχουν ωραίο φως.

 

Αν θελεις να εχεις μονο αυτες χρειάζεσαι περισσότερες απο δυο. Οι 54 Watt ειναι πολυ δυνατές και θα πρέπει να τις εχεις αρκετά ψηλά.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια αποδοτική και οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα είναι είναι η rw4 της jebao.

Μπορείς να δεις ένα βιντεάκι όταν την είχα πρωτοβάλει στο ενυδρείο μου....

https://www.youtube.com/watch?v=WSzlhmL_qD4

 

 

Εχουμε παρόμοια λίτρα, εμενα ειναι στα 160.Εχω μια jebao rw4 και μια tunze 6045. Αλλα παίζουν πολλα ρόλο στην κυκλοφορία, μια rw4 μπορει να μη σε καλύψει.

 

Για φωτισμό εχω 4χ24 Τ5 και δυο λάμπες LED σαν αυτες που ανέφερες αλλα στα 27 Watt. Ειναι καλες αλλα εχουν μικρή γωνία κάλυψης, στις 60 μοίρες και ειναι σαν spot. 

Εγω τις εχω σαν συμπληρωματικό φωτισμό και ειμαι ευχαριστημένος. Εχουν ωραίο φως.

 

Αν θελεις να εχεις μονο αυτες χρειάζεσαι περισσότερες απο δυο. Οι 54 Watt ειναι πολυ δυνατές και θα πρέπει να τις εχεις αρκετά ψηλά.

 

 

Ποσές και σε ποια watt μπορώ να βάλω από αυτές? 3x36w ας πούμε?

 

 

Για κυκλοφορητή θα δω επίσης σε αγγελίες πάνω στα μοντέλα αυτά που επισημάνατε ;)

Link to comment
Share on other sites

Skimmer επίσης προδιαγραφές όποιος μπορεί... πόσα λίτρα την ώρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Για τεχνικό εξοπλισμό ήθελα να ρωτήσω

 

1. Με 150watt θερμοστάτη στο sump καλύπτομαι?

2. Γιατί κυκλοφορητή να κοιτάω? Πόσα λίτρα την ώρα? Ένα ή δύο μικρότερους?

3. Γιατί skimmer να κοιτάω επίσης? Πόσα λίτρα την ώρα? Έχω βρει αυτό (http://www.petsupermarket.gr/5979/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-sea-protein-skimmer-ps1.html) σε αγγελίες 45 ευρώ και αυτό (http://oceantech.gr/shop/aqua-medic-turboflotor-blue-series/) 70 ευρώ...

 

Σωληνώσεις και έπιπλο είναι έτοιμα, προχωράω! ;)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε αξιοπιστες και δοκιμασμενες λυσεις!
Καταρχην,μια τετοια αξιοπιστη λυση αναφορικα με την αντλια επιστροφης απο το σαμπ στο ενυδρειο ειναι η eheim compact 3000.
Και με δεδομενο οτι αφενος ειχα κατα το παρλεθον την ιδια υπερχειληση κι αφετερου χρησιμοποιουσα την EHEIM COMPACT 3000 που ειναι και ρυθμιζομενη σου λεω υπευθυνα οτι στην πραξη σε βολευει παρα πολυ!
Ταυτοχρονα προκειται για μια αντλια που ειναι δοκιμασμενη απο πολλα παιδια ενω αντεχει για πολλα χρονια(εγω την εχω σχεδον 8 χρονια τωρα) σε αντιθεση με μια jebao που μου καηκε στον 1.5 χρονο.
Ενω η ροη της ρυθμισμενη στο maximum κι ομως αυτη ειχε αρχησει να μειωνεται απο μονη της(αβυσσος η ψυχη της κινεζας αντλιας)..............μεχρι που παρεδωσε πνευμα!!!
Τωρα για μεσα στο ενυδρειο χρειαζεσαι τουλαχιστον δυο μικροτερους wavemakers παρα εναν μεγαλο,εγω προτιμω tunze που μπορεις να τους κατευθυνεις κι επειτα  vortech.Για jebao wavemaker δεν σου προτεινω γιατι μια wp που ειχα επισης κι αυτη στα 2 χρονια καηκε η κεφαλι της!!!

ο θερμοστατης ειναι οκ,απλα θα χρειαστεις κοντρολλερ για μεγαλυτερη ακριβεια.
σκιμμερ προτιμω το δευτερο.

ελπιζω να βοηθησα

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι οπωσδηποτε αξιοπιστες και δοκιμασμενες λυσεις!

Καταρχην,μια τετοια αξιοπιστη λυση αναφορικα με την αντλια επιστροφης απο το σαμπ στο ενυδρειο ειναι η eheim compact 3000.

Και με δεδομενο οτι αφενος ειχα κατα το παρλεθον την ιδια υπερχειληση κι αφετερου χρησιμοποιουσα την EHEIM COMPACT 3000 που ειναι και ρυθμιζομενη σου λεω υπευθυνα οτι στην πραξη σε βολευει παρα πολυ!

Ταυτοχρονα προκειται για μια αντλια που ειναι δοκιμασμενη απο πολλα παιδια ενω αντεχει για πολλα χρονια(εγω την εχω σχεδον 8 χρονια τωρα) σε αντιθεση με μια jebao που μου καηκε στον 1.5 χρονο.

Ενω η ροη της ρυθμισμενη στο maximum κι ομως αυτη ειχε αρχησει να μειωνεται απο μονη της(αβυσσος η ψυχη της κινεζας αντλιας)..............μεχρι που παρεδωσε πνευμα!!!

Τωρα για μεσα στο ενυδρειο χρειαζεσαι τουλαχιστον δυο μικροτερους wavemakers παρα εναν μεγαλο,εγω προτιμω tunze που μπορεις να τους κατευθυνεις κι επειτα  vortech.Για jebao wavemaker δεν σου προτεινω γιατι μια wp που ειχα επισης κι αυτη στα 2 χρονια καηκε η κεφαλι της!!!

ο θερμοστατης ειναι οκ,απλα θα χρειαστεις κοντρολλερ για μεγαλυτερη ακριβεια.

σκιμμερ προτιμω το δευτερο.

ελπιζω να βοηθησα

 

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Για αντλία αυτήν θα πάρω. Για κυκλοφορητές 2 των πόσων λίρων την ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Και με μια eheim compact 2000 κανεις την δουλεια σου, ρυθμιζομενη κι αυτη και πιο οικονομικη

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/pumps/compact_plus

 

Αν βαλεις tunze παρε 2 6025

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=GR&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter052

Link to comment
Share on other sites

Και με μια eheim compact 2000 κανεις την δουλεια σου, ρυθμιζομενη κι αυτη και πιο οικονομικη

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/pumps/compact_plus

 

Αν βαλεις tunze παρε 2 6025

http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=GR&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter052

 

Φίλε την ΕΗΕΙΜ Compact 3000+ θα την πάρω σε λίγο από αγγελία 50 ευρώ, πιστεύω καλά είμαστε από αντλία :P

 

Για τους κυκλοφορητές ήθελα να ρωτήσω με 2 θα είναι χαλαρή η ροή? Το λέω γιατί θέλω να αποφύγω καταστάσεις όπως κάτι ενυδρεία που βλέπω που τα ψαράκια δε μπορούν να σταθούν, πάνε όφου φυσάει ο άνεμος σε ακραίο επίπεδο :)

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη θα σου δωσω γιατι σε βλεπω ανυπομονο, το θαλασσινο θελει υπομονη!

 

Η αντλια που εχεις βρει ειναι πολυ καλη, αλλα σου εγραψα και παραπανω η 2000 ειναι πιο οικονομικη στην αγορα της οσο και στα watt(σημαντικο)

 

Κυκλοφορητη ξεκινα με εναν και βλεπεις, η jebao παντως ειναι ρυθμιζομενη και εχουν αρκετα μελη χωρις προβληματα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη θα σου δωσω γιατι σε βλεπω ανυπομονο, το θαλασσινο θελει υπομονη!

 

Η αντλια που εχεις βρει ειναι πολυ καλη, αλλα σου εγραψα και παραπανω η 2000 ειναι πιο οικονομικη στην αγορα της οσο και στα watt(σημαντικο)

 

Κυκλοφορητη ξεκινα με εναν και βλεπεις, οι jebao παντως ειναι ρυθμιζομενες και εχουν αρκετα μελη χωρις προβληματα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλη θα σου δωσω γιατι σε βλεπω ανυπομονο, το θαλασσινο θελει υπομονη!

 

Η αντλια που εχεις βρει ειναι πολυ καλη, αλλα σου εγραψα και παραπανω η 2000 ειναι πιο οικονομικη στην αγορα της οσο και στα watt(σημαντικο)

 

Κυκλοφορητη ξεκινα με εναν και βλεπεις, η jebao παντως ειναι ρυθμιζομενη και εχουν αρκετα μελη χωρις προβληματα

 

 

Φίλε δεν είμαι πολύ ανυπόμονος, απλά προσπαθώ ένα ένα οτι χρειάζεται να κλείνω τρύπες και με την σειρά του να το στήσω σιγά σιγά... :)

 

Για jebao βρήκα με 40 τη RW-4, αλλά τελικά το μετάνιωσε ο φίλος που την έδινε... Επειδή κοιτάω κυρίως μόνο αγγελίες γιατί πολλοί φίλοι δίνουν πράγματα σε καλές τιμές, από jebao στα λίτρα μου εκτός από την RW-4 τι άλλο κοιτάω? Π.Χ. WP-25?

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέχρι τώρα έχω μαζέψει τα εξής από εξοπλισμό:

 

1. Σωληνώσεις Σταματίου PVC Φ32 σε πολύ καλές τιμές. Πήρα ένα κομμάτι από γωνία 90ο, Τ, βάνα να βγάλω μετρήσεις για τρύπες, επίπλο και θα πάω σύντομα να πάρω ότι χρειάζεται για να βγει η συγκεκριμένη υπερχείληση (http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx)

2. Έστησα σε μαραγκό έπιπλο 70χ55χ65Y, θυμίζω η γυάλα θα έχει διαστάσεις 70x40x50Υ, μέτρησα να μείνουν 15 πόντοι για τις σωληνώσεις από πίσω, ώστε να μπορεί να μπει χέρι να γυρίσει βάνες και να γίνεται έλεγχος.

3. Μεταχειρισμένη αντλία EHEIM Compact 3000+ με 50 ευρώ.

4. Κυκλοφορητή Tunze 6025 μεταχειρισμένο στα 20 ευρώ, ψάχνω για ένα ακόμη.


 

 

Μετά το πάσχα θα πάρει σειρά το κόλλημα της γυάλας και του sump, το όποιο κατά πάσα πιθανότητα θα έχει διαστάσεις 50χ30χ35Υ. Αν δεν βρω θερμοστάτη Jagger 150-200W μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή θα πάω να πάρω καινούργιο, κοιτάω και για σκιμερ μεταχειρισμένο.

 

Ερωτήσεις:

 

  1. Η επιστροφή από την αντλία πρέπει να είναι επίσης Φ32, αν ναι πως θα προσαρμοστεί η Φ32 στην μύτη της αντλίας που είναι σχεδόν η μισή?
  2. 1-2 πόντοι περιθώριο από την άκρη της υπερχείλησης ασφαλείας (αυτή που η γωνία 90ο είναι προς τα πάνω) μέχρι το όριο του overflow box  (εσωτερικό μπαλκόνι) είναι καλά? Κάπου εκεί το υπολογίζω με βάση τα σχήματα στο διαδίκτυο...
  3. Εκτός από τις 3 τρύπες που θα ανοίξω στο έπιπλο για να κατέβουν οι σωληνώσεις στο sump και 1 για να βγει το καλώδιο απ'την μπαλαντέζα, να ανοίξω επιπλέον για εξαερισμό του sump?
Link to comment
Share on other sites

πολυ μικρη η 6025 και χωρις περιθωρια ρυθμισης θα σε παιδεψει νομιζω
Πραγματικα προχωρα με λιγο πιο αργα βηματα.......ουτε ο φωτισμος μου φαινεται αρκετα ποιοτικος.
Γενικα βλεπουμε ενυδρειαρες με τ5 λαμπες και biopellets η ats μελετησε το λιγο.
Τωρα που ξεκινας να μην κανεις λαθη που πολυ απο εμας εκαναν ετσι θα γλυτωσεις και χρημα αλλα και ψυχικη ταλαιπωρια εξαιτιας της μελλοντικα επερχομενης αντικαταστασης λαθος εξοπλισμου.
Αργα βηματα με υπομονη σωστα σου ειπε και το αλλο το παλικαρι να παρεις μηχανηματα που και ειναι ποιοτηικα αλλα και θα σου ταιριαζουν σαυτο που θες να δημιουργησεις

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη η 6025 και χωρις περιθωρια ρυθμισης θα σε παιδεψει νομιζω
Πραγματικα προχωρα με λιγο πιο αργα βηματα.......ουτε ο φωτισμος μου φαινεται αρκετα ποιοτικος.
Γενικα βλεπουμε ενυδρειαρες με τ5 λαμπες και biopellets η ats μελετησε το λιγο.
Τωρα που ξεκινας να μην κανεις λαθη που πολυ απο εμας εκαναν ετσι θα γλιτωσεις και χρημα αλλα και ψυχικη ταλαιπωρια εξαιτιας της μελλοντικα επερχομενης αντικαταστασης λαθος εξοπλισμου.
Αργα βηματα με υπομονη σωστα σου ειπε και το αλλο το παλικαρι να παρεις μηχανηματα που και ειναι ποιοτηικα αλλα και θα σου ταιριαζουν σαυτο που θες να δημιουργησεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,
Λοιπον απο εμπειρια για μενα υπερεχουν οι tunze και λογο αξιοπιστιας και λογο τιμης,θεωρω πολυ καλες αλλα υπερκοστολογημενες τις vortech.
Ενω αναφορικα με τις φθηνες jebao που ειχα δεν μου αντεξε καμια παραπανω απο 2 χρονια.
Ειδικα τo μοντελο WP 25 που λεει ο φιλος ,το ειχα και στην ουσια δεν κατορθωσα να το χαρω αρκετα.
Ενω υπαρχουν κι αρκετα παραδειγματα αλλων παιδιων που κατα καιρους αντιμετωπισαν αυτα τα προβληματα με τις συγκεκριμενες αντλιες πχ
http://www.aquazone.gr/forums/topic/98542-dhniaecia-iaa-jebao-wp40/?hl=%2B%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%2Bjebao
Επισης θεωρω την WP25 πολυ μεγαλη,για το δικο σου ανυδρειο.
Πραγματι,αν και δεν ειναι προβλημα αυτο,θα δεις τα ψαρια να πηγαινουν οπου φυσαει ο ανεμος,οπως προειπες.Ωστοσο το προβημα εγκειται στο γεγονος οτι θα σε ταλαιπωρησει τοσο μεγαλη αντλια σε ενα τετοιο ενυδρειο με τον αραγωνιτη που θα σου σηκωνει αλλα και τα μ****α και ευκολα κοραλλια που δεν θελουν τοσο δυνατη ροη.
Γι αυτο εσυ χρειαζεσαι wavemaker που θα φθανει στο maximum τα 6000l/h.
Σημαντικη διαπιστωση (και δικη μου αλλα εχω ακουσει διαμαρτυριες και αλλων παιδιων πανω σ'αυτο το θεμα) αποτελει το γεγονος οτι μετα τους πρωτους 6 μηνες για ανεξηγητους λογους εκοβε η ροη της και η αποδωση της γενικα εμφανως μειωνονταν.
Εδω να τονισω οτι ξερω να συντηρω σωστα αντλιες.
Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι θα αξιζε καλυτερα να επενδυσεις τα χρηματα σου σε μια tunze,μεχρι που να δουμε κριτικες αρκετων παιδιων που θα εχουν διπλοχρονησει με jebao.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μικρη η 6025 και χωρις περιθωρια ρυθμισης θα σε παιδεψει νομιζω

Πραγματικα προχωρα με λιγο πιο αργα βηματα.......ουτε ο φωτισμος μου φαινεται αρκετα ποιοτικος.

Γενικα βλεπουμε ενυδρειαρες με τ5 λαμπες και biopellets η ats μελετησε το λιγο.

Τωρα που ξεκινας να μην κανεις λαθη που πολυ απο εμας εκαναν ετσι θα γλιτωσεις και χρημα αλλα και ψυχικη ταλαιπωρια εξαιτιας της μελλοντικα επερχομενης αντικαταστασης λαθος εξοπλισμου.

Αργα βηματα με υπομονη σωστα σου ειπε και το αλλο το παλικαρι να παρεις μηχανηματα που και ειναι ποιοτηικα αλλα και θα σου ταιριαζουν σαυτο που θες να δημιουργησεις

 

 

Καταληγω λοιπον στο συμπερασμα οτι θα αξιζε καλυτερα να επενδυσεις τα χρηματα σου σε μια tunze,μεχρι που να δουμε κριτικες αρκετων παιδιων που θα εχουν διπλοχρονησει με jebao.

 

Και εγώ λέω φίλε να δούμε πως θα τσουλήσει με 2 tunze 6025 στα 3000l/h , όπως είπαν και φίλοι παραπάνω και βλέπουμε. Άλλωστε δεύτερο χέρι τα παίρνω τα πράγματα για να περιορίσω το κόστος, 20 ο καθε κυκλοφορητής που έχει 50+ κανονικά, και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον εδώ μέσα να βρίσκουμε οικονομικές λύσεις, εγώ έδωσα ότι είχα, τώρα παίρνω πάλι σε καλές τιμές από τρίτους...

 

Για τον φωτισμό σίγουρα υπάρχει ένα ρίσκο. Θέλω να ξεκινήσω με την συγκεκριμένη αρκετά οικονομική λύση, που ίσως έχει φόντα να σταθεί...

 

Το επόμενο σημαντικό βήμα είναι να γίνουν σωστά οι υπολογισμοί στα τζάμια. Προσωπικά έβγαλα τις εξής μετρήσεις για 10ρια τζάμια:

 

M: Μήκος Π: Πλάτος Υ: Ύψος

 

Πάτος: 70Mx40

Πρόσοψη - Πλάτη : 70Mx50Y

(Στην πλάτη ξεκινάει 1η τρύπα Φ32 25 πόντους από αριστερά και ανά 10 πόντους άλλες 2, δηλαδή στα 25,35,45. Επιστροφή στα 5 από δεξιά. Περιθώριο από πάνω 7 πόντοι, όλα)

Πλαινά: 38Πx50Y

Μπαλκόνι πάτος: 68Μx10Π

Μπαλκόνι πλευρά: 68Μx13Y

(Αυτό δίνει 1 πόντο από τις δυο ενεργές εξόδους μέχρι πάτο και 2 πάνω στην έξοδο ασφαλείας)

 

post-60338-0-56173500-1428574940_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οπως σου είπαν τα παιδιά. Εχεις κατι πολυ καλο στο μυαλο σου αλλα το πας λιγο βιαστηκά. Το έπιπλο σου ειναι αρκετά χαμηλό και άρα οχι πρακτικό. Η κυκλοφορία και το φως έχουν να κάνουν πανω απ ολα με τι θελεις να φιλοξενησεις.

Για το φως έριξα μια ματια στο link. Δεν εχω άποψη αλλα δεν θα ταν και η επιλογή μου. Με κυκλοφορία, πιστεύω οτι 2 jebao rw4 θα εισαι μια χαρα καλυμμένος σε γενικές γραμμές και με πολλαπλές επιλογές κατι που δεν θα το χεις με τις wp.

Καλη συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οπως σου είπαν τα παιδιά. Εχεις κατι πολυ καλο στο μυαλο σου αλλα το πας λιγο βιαστηκά. Το έπιπλο σου ειναι αρκετά χαμηλό και άρα οχι πρακτικό. Η κυκλοφορία και το φως έχουν να κάνουν πανω απ ολα με τι θελεις να φιλοξενησεις.

Για το φως έριξα μια ματια στο link. Δεν εχω άποψη αλλα δεν θα ταν και η επιλογή μου. Με κυκλοφορία, πιστεύω οτι 2 jebao rw4 θα εισαι μια χαρα καλυμμένος σε γενικές γραμμές και με πολλαπλές επιλογές κατι που δεν θα το χεις με τις wp.

Καλη συνέχεια! :)

 

Φίλε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Σχετικά με αυτές:

 

  1. Το έπιπλο είναι έτοιμο, το έχω παραλάβει. Το ύψος είχε να κάνει πολύ με την θέση που βρίσκεται το ενυδρείο, δίπλα στο κρεβάτι. Είναι η καλύτερη γωνία θέασης που μπορούσε να βγει :) Θα βόλευε πολύ να πάει το ύψος ακόμη και στο 1.10, που είχα το προηγούμενο, αλλά δεν το έβλεπα όπως θα ήθελα. Οπότε πιστεύω ότι με βάση αυτό η επιλογή είναι η καλύτερη δυνατή, 60 οφέλιμο δεν είναι και άσχημα για ένα sump ακόμη και 45 πόντους. Ίσως κοπιάσω λίγο παραπάνω στον καθαρισμό και τις εργασίες, αλλά το πως βλέπουμε το ενυδρείο μας είναι σίγουρα μια σημαντική παράμετρος ;)
  2. Ο φωτισμός ενέχει ρίσκο σίγουρα. Η μόνη άποψη που έχω μέχρι τώρα είναι του toexan που έχεις 2 λαμπίτσες μαζί με T5... Οπότε βλέποντας και κάνοντας... Ή θα αποδειχθεί μια καλή επιλογή σε καλό κόστος ή θα φανεί προβληματική και θα πρέπει να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.
  3. Για τις RW-4 μακάρι να βρω αγγελία. Αλλιώς θα δω την καλύτερη επιλογή που θα προκύψει ;)

 

Το σχέδιο δεν ξέρω πως το κρίνεται?

 

Επίσης για το sump θα ήθελα κάποια βοήθεια. Εκτός από 3 διαμερίσματα(skimmer,refugium με βράχο χαέτο,αντλία επιστροφής) χρειάζονται αντιφωσφόρος και άνθρακας και σε αυτά τα sump με την συγκεκριμένη διαρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...