Jump to content

Eheim Pick Up 160


SPYROS81

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ενα ενυδρείο 65 λίτρα φυτεμένο και σκέφτομαι να αναβαθμισω το φίλτρο μου. Βρήκα το φίλτρo eheim pick up 160 στα 28 ευρώ. Είναι καλό? Με καλυπτει ; Μπορω να μεταφέρω το siporax απο το παλιό (ενα hailea)??

Υ.γ ξέρω οτι καλυτερα θα ηταν το εξωτερικό φίλτρο αλλά πολύ ακριβά...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε καλύπτει, αλλά αυτό που θέλω να σου πω αν τελικά το επιλέξεις είναι να μην αλλάξεις το σφουγγάρι του με οποιοδήποτε άλλο υλικό τύπου siporax κ.λ.π. γιατί δεν θα έχει απόδοση. Αυτά τα φίλτρα είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν και να έχουν την μέγιστη δυνατή απόδοση με αυτό το σφουγγάρι. Το σφουγγάρι δεν εφάπτεται εσωτερικά στα τοιχώματα του κάδου και το καπάκι δεν έχει οπή εξόδου του νερού. Δηλαδή, δεν δουλεύει όπως τα εξωτερικά της σειράς classic ας πούμε, όπου το νερό μπαίνει από κάτω, φιλτράρεται και βγαίνει από την κεφαλή. Αν δούλευε με την ίδια φιλοσοφία με τα classic θα μπορούσες να βάλεις siporax. 

Στην περίπτωση του pick up, το νερό εισέρχεται στο εσωτερικό του σφουγγαριού από το κάτω μέρος του, "κοντράρει" στο καπάκι και αναγκάζεται έτσι να περάσει μέσα από τους πόρους του σφουγγαριού καθ' όλο το μήκος του και γεμίζει τον κάδο. Γι' αυτό και δεν εφάπτεται (το σφουγγάρι) εσωτερικά στα τοιχώματα του φίλτρου. Μετά περνάει πίσω στην βάση του φίλτρου από δύο μακρόστενες οβάλ τρύπες που βρίσκονται στο πίσω μέρος του κάδου και σχετικά χαμηλά και από εκεί οδηγείται στην κεφαλή και στην έξοδο.  

Αν βάλεις άλλο υλικό, τότε το νερό θα μπει στον κάδο από το κάτω μέρος του φίλτρου και θα βγει από τις οβάλ τρύπες απευθείας  χωρίς να έρθει σε επαφή με τη μεγαλύτερη ποσότητα βιολογικού υλικού που θα βρίσκεται πάνω και μπροστά από αυτές.

    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή. Δηλαδή μέσα έχει μόνο σφουγγάρι για την ανάπτυξη βιολογίας ?? Από ροή πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο μη το παρεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ροή είναι όσο λέει και ρυθμίζεται κιόλας. Δεν βουλώνει εύκολα, καθαρίζεται σε ελάχιστο χρόνο, είναι αθόρυβο και αξιόπιστο. Χρησιμοποιώ δύο pick up 200αρια σε μεγαλύτερα ενυδρεία με κανονική ιχθυοφόρτιση και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω με προβληματίζει λίγο οτι δεν παιρνει βιολογικό υλικό + οτι θέλει στρώσιμο εξ αρχής. Βιολογία αναπτύσσει δηλαδή μονο στο σφουγγάρι ;

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια καλησπερα!

Γιατι πελαγωνετε και πνιγοσαστε σε μια κουταλια νερο! 

Στο περιπου κοβεται το σφουγγαρι στη μεση ( οριζοντια ).

Ενα απο τα δυο το κοβεται και αυτο στη μεση.

Κατω τοποθετειται το ενα σφουγγαρι στη μεση ( μεσα σε ενα διχτυ ) βαζεται το βιολογικο

που θελετε και απο πανω το αλλο σφουγγαρι.

Τοσο απλα!

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι μια χαρά βιολογικό υλικό είναι. Η eheim τα προτείνει για συγκεκριμένα λίτρα λαμβάνοντας υπόψη εννοείται ότι η ιχθυοφόρτιση θα είναι κανονική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Giorgosmarios φαντάζομαι το εχεις δοκιμασμένο με αυτον τον τροπο??

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια καλησπερα!

Γιατι πελαγωνετε και πνιγοσαστε σε μια κουταλια νερο! 

Στο περιπου κοβεται το σφουγγαρι στη μεση ( οριζοντια ).

Ενα απο τα δυο το κοβεται και αυτο στη μεση.

Κατω τοποθετειται το ενα σφουγγαρι στη μεση ( μεσα σε ενα διχτυ ) βαζεται το βιολογικο

που θελετε και απο πανω το αλλο σφουγγαρι.

Τοσο απλα!

 

Το δίχτυ με το βιολογικό υλικό θα εμποδίσει την ομαλή ροή και λειτουργία. Στην ουσία το φίλτρο θα υπολειτουργεί. Όπως έγραψα αρχικά αυτά τα φίλτρα δεν έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας όπως τα εξωτερικά classic ή άλλα εσωτερικά τύπου Hailea RP. 

Link to comment
Share on other sites

Giorgosmarios φαντάζομαι το εχεις δοκιμασμένο με αυτον τον τροπο??

 

 

:bigemo_harabe_net-117:

Με εντλερ και αρκετη ιχθυο φορτωση 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Το δίχτυ με το βιολογικό υλικό θα εμποδίσει την ομαλή ροή και λειτουργία. Στην ουσία το φίλτρο θα υπολειτουργεί. Όπως έγραψα αρχικά αυτά τα φίλτρα δεν έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας όπως τα εξωτερικά classic ή άλλα εσωτερικά τύπου Hailea RP. 

 

Ας πουμε οτι δεχομαστε τη λογικη που αναφερεις!

Τη βιολογια θα αναπτυχθει μονο στο σφουγγαρι?

Το σφουγγαρι καποια στιγμη δεν θα το ξεβγαλεις να καθαρισει οταν θα εχει 

βουλωσει?

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις βλέπω είναι διαφορετικές αλλά ο διάλογος είναι παντα ωφέλιμος!☺ .αν είναι έτσι όπως τα λές και παιρνει βιολογικό υλικό με ενδιαφέρει! Έχω 8 ψαράκια και πολλές πολλές γαρίδες και με το σιποραξ είμαι ευχαριστημένος απλα θέλω ενα πιο αξιόπιστο φίλτρο απο αυτό που έχω και να μην βουλωνει συνέχεια. 28 ευρώ μου φάνηκε φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.atlantidaaquarios.com.br/loja1/sera-siporax-mini-35g.html

Οχι ομως με το δικο του διχτυ, γιατι δεν θα μπορεις να το κουμανταρεις ( κουλουριασεις )

γυρω απο το κεντρικο αξωνα ( σωληνα ) που εχει εσωτερικα.

Εγω ειχα παρει τα μαυρα που κλεινουν απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα το ξεβγάλω όταν βουλώσει. Το ίδιο θα κάνω και στο siporax όμως. Εκτός βέβαια αν δεν θεωρείς το σφουγγάρι βιολογικό υλικό οπότε δεν επιμένω. Όμως η λειτουργία του pick up δεν είναι θέμα δικής μου λογικής. Η σχεδίασή του είναι αυτή να λειτουργεί έτσι. Στα hailea RP π.χ. αν έχεις στην κατοχή σου θα δεις ότι το νερό μπαίνει από κάτω, περνάει από το σφουγγάρι που είναι μασίφ ας πούμε και εφαρμόζει εσωτερικά στον κάδο και βγαίνει από πάνω. Στα pick up δεν λειτουργεί τόσο απλά. Η ροή ακολουθεί πολύπλοκη διαδρομή και στο τέλος περνάει μέσα από την βάση στην πλάτη για να καταλήξει στην έξοδο. Όταν θα χρειαστεί να καθαρίσεις το δικό σου και το ανοίξεις δες πως δουλεύει. Πάντως αν το χρησιμοποιείς όπως λες (δηλαδή κατ' εμένα στο μισό) και είσαι ευχαριστημένος τότε αυτά τα φίλτρα είναι άπαιχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Αρα μου αναφερεις οτι κατα πασα πιθανοτητα το φιλτρο μου δεν εργαζοταν στο επαρκω του  σωστα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι δεν ειναι βιολογικο υλικο!Το σφουγγαρι κανει μηχανικη φιλτρανση και οχι βιολογικη οπως το βιολογικο υλικο!Αν δεν εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο σου,τοτε δεν εχεις σωστο φιλτραρισμα! Το σφουγγαρι πιανει βιολογια,αλλα ελαχιστη σε σχεση με το βιολογικο υλικο.

Το φιλτρο αυτο δεν μπορει να μην παιρνει βιολογικο υλικο μεσα,το εχουν κανει πολλοι απο εδω και δουλευε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι ειναι μια χαρα βιολογικο υλικο και παραλληλα κανει και μηχανικη

φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι ειναι μια χαρα βιολογικο υλικο και παραλληλα κανει και μηχανικη

φιλτρανση.

Η βιολογια που κραταει το σφουγγαρι ειναι λιγη. Αν δεν βαλεις βιολογικο υλικο θα ειναι ελλειπης η φιλτρανση σου.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ και εγώ με τα λίγα που έμαθα πιστεύω ότι βιολογικό υλικό χρειάζεται και το έχω δοκιμασμένο το siporax. Πόση ποσότητα παίρνει siporax, πάνω από ένα διχτακι ? Ψάχνω ένα εσωτερικό φίλτρο που να παίρνει πάνω από ένα που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια σκεψη για κρεμαστο φιλτρο!στο ενυδρειο σου(hailea), βγαινει ευκολα το πισω ανοιγομενο καπακι και μπορεις να βαλεις κατι τετοιο η αυτο με σαφως καλυτερα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανε και μια σκεψη για κρεμαστο φιλτρο!στο ενυδρειο σου(hailea), βγαινει ευκολα το πισω ανοιγομενο καπακι και μπορεις να βαλεις κατι τετοιο η αυτο με σαφως καλυτερα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις!

+1
Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια που κραταει το σφουγγαρι ειναι λιγη. Αν δεν βαλεις βιολογικο υλικο θα ειναι ελλειπης η φιλτρανση σου.

 

Καθολου λιγη φτανει να εχεις κανονικη ιχθυοφορτωση.Τοσα χρονια

δουλευω φιλτρα μονο με σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

κανε και μια σκεψη για κρεμαστο φιλτρο!στο ενυδρειο σου(hailea), βγαινει ευκολα το πισω ανοιγομενο καπακι και μπορεις να βαλεις κατι τετοιο η αυτο με σαφως καλυτερα αποτελεσματα σε ολους τους τομεις!

Εννοείς να βγάλω τελείως το καπάκι δεν κατάλαβα καλά. Φαίνεται καλή λύση...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο σου εχει δυο ανοιγομενα καπακια ενα μπροστα και ενα πισω(πιστευω)!το καπακι(τελαρο),μενει οπως ειναι!μπορεις να το κοψεις πολυ ευκολα(το ξαναβαζεις κουμπωτο ξανα),και να βαλεις ενα κρεμαστο φιλτρο αν αποφασισεις κατι τετοιο!

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...