Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Εννοω Πανο την παθητικη ροη στον αντιφοσφωρο, την εισοδο νερου απο κατω στο διαμερισμα επιστροφης, αλλα και την υπερβολικη μηχανικη φιλτρανση με ενυδρειακο βαμβακι που βλεπω στην φωτο, που ελπιζω να μην εφαρμοζεις συνεχεια.

 

Σχετικά με την παθητική ροή: Το καταλαβαίνω. Να βάλω έναν phosban reactor να ξεμπερδεύω ή κανένα εσωτερικό φιλτράκι με αντιφώσφορο μέσα? Προτιμώ το δεύτερο λόγω έλλειψης χώρου.

 

Σχετικά με την ροή: Με την πρώτη ευκαιρία θα αδειάσω το sump και θα αλλάξω τα χωρίσματα.

 

Σχετικά με το ενυδρειακό βαμβακι: ναι είναι σχεδόν πάντα μέσα συνήθως στο τελευταίο στάδιο αλλά το αλλάζω κάθε δύο ημέρες. Είναι πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Α ααα, και αφου εχεις προνοησει ,γιατι δεν βαζεις χαεγο στο μεσαιο διαμεριμα; μονο καλο μπορει να σου κανει! Ζημια αποκλειεται.....

 

Εκεί είναι ο χώρος του skimmer.  Δεν έχω χώρο για χαέτο. Αρχίζω όμως να σκέφτομαι να καταργήσω το  skimmer και να βάλω χαέτο.  Θα έπαιζε κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το αλλαζεις καθε δυο μερες δεν ειναι κακο. Εγω θα επαιρνα ενα μικρο εσωτερικο φθηνο φιλτρακι και θα εβαζα εκει το αντιφωσφορο. Δεν χρειαζεται να ξοδεψεις τοσα πολλα για reactor κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πανο νομιζω εχεις χωρο και για τα δυο, αλλα αν βαλεις χαετο, γνωμη μου ειναι να βγαλεις τον αντιφωσφορο. Πιστευω ο χωρος σου αρκει και για σκιμμερ και για χαετο, δες τι εχω κανει εγω στον μισο σχεδον χωρο απο εσενα.

 

post-17121-0-82937600-1448538248_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την παθητική ροή: Το καταλαβαίνω. Να βάλω έναν phosban reactor να ξεμπερδεύω ή κανένα εσωτερικό φιλτράκι με αντιφώσφορο μέσα? Προτιμώ το δεύτερο λόγω έλλειψης χώρου.

 

Σχετικά με την ροή: Με την πρώτη ευκαιρία θα αδειάσω το sump και θα αλλάξω τα χωρίσματα.

 

Σχετικά με το ενυδρειακό βαμβακι: ναι είναι σχεδόν πάντα μέσα συνήθως στο τελευταίο στάδιο αλλά το αλλάζω κάθε δύο ημέρες. Είναι πρόβλημα αυτό?

 

Πανο η γνωμη μου ειναι να βγαλεις το τελευταιο χωρισμα δεξια και να καταργησειςτο βαμβακι

Eτσι το νερο θα πεφτει απο πανω σαν καταρακτης

Το μεσαιο διαμερισμα χρησιμοποιησε το ως refugium βαζοντας chaeto

Link to comment
Share on other sites

 

Το μεσαιο διαμερισμα χρησιμοποιησε το ως refugium βαζοντας chaeto

 

Τι εννοείς? Να βγάλω το skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Να βγάλω το skimmer?

 

Οχι δεν εννοω αυτο, δεν το σκεφτηκα καλα, υπεθεσα οτι θα τα βολεψεις αλλα καλυτερα χωρια το σκιμμερ μηπως και τραβηξει μαλλι της χαετο

 

Πανο τοτε η λυση ειναι να κανεις ενα μεγαλο διαμερισμα υπερχειλισης που να χωραει το σκιμμερ και οτι χωρος μεινει διαιρεσε το στα δυο για refugium και επιστροφη

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πανο τοτε η λυση ειναι να κανεις ενα μεγαλο διαμερισμα υπερχειλισης που να χωραει το σκιμμερ και οτι χωρος μεινει διαιρεσε το στα δυο για refugium και επιστροφη

 

 

Βασίλη δεν γίνεται αυτό. Δεν μπορώ να έχω το skimmer στον ίδιο χώρο με την επιστροφή. Το νερό  κατεβαίνει με πολύ ένταση ,δημιουργεί φυσσαλίδες και ένα μικρό τσουνάμι.  το skimmer δεν θα έχει σταθερή στάθμη και θα τα παίξει. Πρέπει να σκεφτούμε κάτι άλλο αλλά που να χωρέσουν 2 καρπούζια στην ίδια μασχάλη. :(

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν καταλαβες

Το σκιμμερ στο διαμερισμα υπερχιλεισης(πρωτο διαμερισμα)

Σε ολα τα διαμερισματα η σταθμη ειναι σταθερη εκτος της επιστροφης(τελευταιο διαμερισμα)

 

Τελος παντων, παρε κι αλλες γνωμες και θα καταληξουμε καπου

Link to comment
Share on other sites

Πανό σε ένα ενυδρείο που τρέχει, με μεγάλη ιχθυοφορτωση, είναι σχεδόν καταστροφικό να αφαιρεσεις το σκιμερ και να βασισθεί μόνο σε χαετο, έτσι ξαφνικά! Αν θέλεις κάτι τέτοιο, θα πρέπει το κανείς μετά από πολύ σχεδιασμό και ελαφρυνοντας το ριφ σου από πολλα ψαρια, που θα ξανά προσθέτει στη συνέχεια όσο θα ξαναβρίσκει ισσοροπιες. Και έτσι μόνο σε χαετο δεν θα βασιζομουνα! IMHO ένα ATS σωστά σχεδιασμένο= διαστάσεις, ροή ,φως ανάλογα των απαιτήσεων του ριφ και όχι τι χώρο διαθετεις+ χαετο ,είναι ένας καλός συνδυασμός για μείωση των θρεπτικών. Όσο αφορά την χρήση του αντιφοσφωρο, αν και σε πολλά Συμφωνώ με τον φίλο marou, εδώ Διαφωνω. Οι άλγες είναι αποτελεσματικές στην απομάκρυνση no3, αλλά με τα po4, θέλουν βοήθεια! Γι αυτό τρέχω και στο δικό μου μικρή ποσότητα gfo. Αρχικά τον είχα σε φίλτρο, αλλά είδα τεράστια διάφορα βάζοντας τον σε ριακτορα. Προσοχή σε ριακτορα όπου να μπορείς να μειώσεις πολύ την ροή! Οι κινεζικοί δεν έχουν τέτοια δυνατότητα. Ήταν το μοναδικό πράγμα στον εξοπλισμό μου που πήρα ευρωπαϊκό μηχάνημα ,ενώ όλα τα αλλά είναι κινέζικα και diy! Και τα λεφτά θα τα βγάλει σαν μηχάνημα ,γιατί κανείς οικονομία στην ποσότητα του υλικού που χρησιμοποιείς, όταν πετυχαίνεις την ιδανική ανάδευση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα, 

 

μόλις τελείωσα την ανάγνωση όλου του Post, καθώς μόλις το ξέθαψα :Ρ. Σκέφτομαι (μάλλον σκεφτόμουν) να ξεκινήσω και γω reef σε μια άκρη του γραφείου μου, διαστάσεων μάλλον κάτι κοντά σε 70χ70χ50 (π/υ/β). Δυστυχώς μετά απο όλα αυτά που διάβασα θα παραμείνω στα αγγελοψαράκια μου :)

 

πάντως πολύ ωραία προσπάθεια, και όμορφο ενυδρείο, αν και μερικές στιγμές (όπως διάβαζα τα Post) μου έκανε λίγο υπερφορτωμένο. Προσωπική άποψη φυσικά, και θα επαναλάβω οτι ως συνολική προσπάθεια είναι πανέμορφο. δύο τρεις ερωτησούλες μόνο , για εγκυκλοπαιδικούς λόγους:

 

* όλες αυτές τις μετρήσεις, απο που τις παίρνεις? δύσκολο να κάνεις τόοοσα υγρά τεστ, για όλες τις τιμές. Μόνο το τελευταίο ψηφιακό όργανο είδα στην παρουσίασή σου. 

* η οθόνη υπολογιστή που έχεις στο έπιπλο, τι κάνει? γιατί την έχεις? με τι είναι συνδεδεμένη? 

* το φωτιστικό όταν το έψαχνες το ήθελες "οικονομικό" αλλά όχι φτηνό. Αν θεωρείται οικονομικό κάτι στα 600 ευρώ, τα "καλά" πόσο κοστίζουν? 

* τελικά το έχεις μετανοιώσει που έχεις τόσο μικρό sump? το λέω γιατί για το δικό μου (που μάλλον δεν θα γίνει, αλλά δεν έχει σβήσει ακόμα η ελπίδα) σκεφτόμουν ένα αντίστοιχων διαστάσεων. Τι θα πρότεινες ως μια πιο "ιδανική" προσέγγιση, χωρίς να ξεφεύγουν τόσο οι διαστάσεις? 

 

Καλή διασκέδαση με το μπιζουδάκι σου, 

 

Μπάμπης :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη καλησπερα ευχομαι ειλικρινα να νικησει το μονταζ του θαλασσινου και οχι η αποριψη του.Να υποθεσω οτι σε δυσκολεψε η δυσκολια του η η ακριβεια ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα, 

 

μόλις τελείωσα την ανάγνωση όλου του Post, καθώς μόλις το ξέθαψα :Ρ. Σκέφτομαι (μάλλον σκεφτόμουν) να ξεκινήσω και γω reef σε μια άκρη του γραφείου μου, διαστάσεων μάλλον κάτι κοντά σε 70χ70χ50 (π/υ/β). Δυστυχώς μετά απο όλα αυτά που διάβασα θα παραμείνω στα αγγελοψαράκια μου :)

 

πάντως πολύ ωραία προσπάθεια, και όμορφο ενυδρείο, αν και μερικές στιγμές (όπως διάβαζα τα Post) μου έκανε λίγο υπερφορτωμένο. Προσωπική άποψη φυσικά, και θα επαναλάβω οτι ως συνολική προσπάθεια είναι πανέμορφο. δύο τρεις ερωτησούλες μόνο , για εγκυκλοπαιδικούς λόγους:

 

* όλες αυτές τις μετρήσεις, απο που τις παίρνεις? δύσκολο να κάνεις τόοοσα υγρά τεστ, για όλες τις τιμές. Μόνο το τελευταίο ψηφιακό όργανο είδα στην παρουσίασή σου. Τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι της  salifert. Και ναι γίνονται όλα αυτά τα τεστ. 

* η οθόνη υπολογιστή που έχεις στο έπιπλο, τι κάνει? γιατί την έχεις? με τι είναι συνδεδεμένη? Η οθόνη ελέγχει πολλές λειτουργίες του ενυδρείου. Βασικά είναι ένα windows tablet από το οποίο μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση για κάποιες από τις λειτουργίες του ενυδρείου. Είναι συνδεδεμένο πάνω σε ένα έξυπνο πολύπριζο με usb. Θεωρητικά μπορώ να κάνω μέχρι και αλλαγή νερού από όπου και να είμαι.

* το φωτιστικό όταν το έψαχνες το ήθελες "οικονομικό" αλλά όχι φτηνό. Αν θεωρείται οικονομικό κάτι στα 600 ευρώ, τα "καλά" πόσο κοστίζουν?  Εννοούσα όχι φτηνιάρικο. Στο φωτιστικό τα έσκασα αλλά δεν το μετάνιωσα. Αξίζει τα λεφτά του. Τώρα βέβαια αν με ρωτήσεις θα περίμενα από την ATI να έβαζε ένα τηλεχειριστήριο σε τόσο ακριβό φωτιστικό.

* τελικά το έχεις μετανοιώσει που έχεις τόσο μικρό sump? το λέω γιατί για το δικό μου (που μάλλον δεν θα γίνει, αλλά δεν έχει σβήσει ακόμα η ελπίδα) σκεφτόμουν ένα αντίστοιχων διαστάσεων. Τι θα πρότεινες ως μια πιο "ιδανική" προσέγγιση, χωρίς να ξεφεύγουν τόσο οι διαστάσεις? 

Όχι δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια θα ήθελα λίγo χώρο παραπάνω για να μπορούσα να έχω και ένα refugium . Στο χόμπυ μας τα λίτρα μετράνε όπως και να το κάνουμε.

 

Καλή διασκέδαση με το μπιζουδάκι σου, Σε ευχαριστω

 

Μπάμπης :)

 

Χαρά στο κουράγιο σου βρε Μπάμπη να διαβάσεις τόσες σελίδες.

Κατά αρχή να σου πω ότι εγώ δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση . Υπάρχουν πολλά μέλη με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από το δικό μου. Είμαι αρχάριος οπότε έχω κάνει και πολλά λάθη.Οπότε μην σε παίρνει από κάτω και ξεκίνα το.

Όσον αφορά στις ερωτήσεις σου, απαντάω στο κείμενό σου με κόκκινο και ελπίζω να βοηθάω.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα προσθήκη. Η ξεμαλλιάρα εμφύλια :)  :)

 

 

Όχι δεν την χτυπάει η jebao. Είναι αρκετά πιο πίσω .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη καλησπερα ευχομαι ειλικρινα να νικησει το μονταζ του θαλασσινου και οχι η αποριψη του.Να υποθεσω οτι σε δυσκολεψε η δυσκολια του η η ακριβεια ?

 

να πω την αλήθεια, πιο πολύ η τοποθέτησή του. Απο ότι διαβάζω, ένα θαλασσινό θέλει αρκετό χώρο, με εύκολη και σχετικά καθημερινή πρόσβασή του. Ο χώρος που σκεφτόμουν εγώ να το βάλω (δεν υπάρχει κάπου αλλού δυστυχώς), είναι στο τέλος του κάγκου του γραφείου μου, ακριβώς στην γωνία του δωματίου. Για sump, θα υπάρχει κάτω απο το γραφείο, ο μισός χώρος που θα καταλαμβάνει απο πάνω. 

 

Δεδομένου οτι το γραφείο (πάγκος) έχει μήκος 2,5 μέτρα , μπορεί να πάρει Max τους 70-80 πόντους. Το πλάτος του πάγκου είναι 62 εκατοστά, και είνει κολλητός στον τοίχο. Έτσι με 10 εκατοστά απόσταση απο τον τοίχο (φτάνει άραγε???) μου μένουν 50 εκατοστά ενυδρείου. Το ύψος το υπολογίζω στους 60 πόντους με 70, αυθαίρετα όμως. Μπορεί να προσαρμοστεί κατά βούληση. Άρα έχουμε ένα ενυδρείο 80χ70χ50 (ή 80χ60χ50) κολλημένο στην γωνία τοίχου, απο πάνω κλειστό έπιπλο (στο οποίο θα μπει και το φωτιστικό), και απο κάτω οι αντίστοιχες διαστάσεις - 40 εκατοστά στο πλάτος (δηλαδή 40χ70χ60), και αυτές κολλημένες στον σε γωνία (όχι στον τοίχο, η βάση του γραφείου είναι μασίφ έπιπλο 40(π)χ60(β) εκατοστα). 

 

έφτιαξα σχηματάκι για να το καταλάβεις

 

Δεδομένου του χώρου, θεωρώ οτι δύσκολα μπορεί να επιβιώσει το Prοject.

 

εκτός αν υπάρχει και άλλη ιδέα που δεν μου χει περάσει απο το μυαλό...

 

 

* το κενό στο πίσω μέρος μένει ώστε να περάσουν οι σωλήνες.

post-59303-0-59374800-1448835242_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mpampir
Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια, πιο πολύ η τοποθέτησή του. Απο ότι διαβάζω, ένα θαλασσινό θέλει αρκετό χώρο, με εύκολη και σχετικά καθημερινή πρόσβασή του. Ο χώρος που σκεφτόμουν εγώ να το βάλω (δεν υπάρχει κάπου αλλού δυστυχώς), είναι στο τέλος του κάγκου του γραφείου μου, ακριβώς στην γωνία του δωματίου. Για sump, θα υπάρχει κάτω απο το γραφείο, ο μισός χώρος που θα καταλαμβάνει απο πάνω.

Δεδομένου οτι το γραφείο (πάγκος) έχει μήκος 2,5 μέτρα , μπορεί να πάρει Max τους 70-80 πόντους. Το πλάτος του πάγκου είναι 62 εκατοστά, και είνει κολλητός στον τοίχο. Έτσι με 10 εκατοστά απόσταση απο τον τοίχο (φτάνει άραγε???) μου μένουν 50 εκατοστά ενυδρείου. Το ύψος το υπολογίζω στους 60 πόντους με 70, αυθαίρετα όμως. Μπορεί να προσαρμοστεί κατά βούληση. Άρα έχουμε ένα ενυδρείο 80χ70χ50 (ή 80χ60χ50) κολλημένο στην γωνία τοίχου, απο πάνω κλειστό έπιπλο (στο οποίο θα μπει και το φωτιστικό), και απο κάτω οι αντίστοιχες διαστάσεις - 40 εκατοστά στο πλάτος (δηλαδή 40χ70χ60), και αυτές κολλημένες στον σε γωνία (όχι στον τοίχο, η βάση του γραφείου είναι μασίφ έπιπλο 40(π)χ60(β) εκατοστα).

έφτιαξα σχηματάκι για να το καταλάβεις

Δεδομένου του χώρου, θεωρώ οτι δύσκολα μπορεί να επιβιώσει το Prοject.

εκτός αν υπάρχει και άλλη ιδέα που δεν μου χει περάσει απο το μυαλό...

Φίλε μου σου εύχομαι καλή συνέχεια στα αλάτια !

Όμως εδώ είναι η παρουσιάση άλλου μέλους !

Θα ήταν καλύτερα να άνοιγες ένα νέο θέμα ώστε να μπορούμε να σου πούμε και τις απόψεις μας για το δικό σου !

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου εύχομαι καλή συνέχεια στα αλάτια !

Όμως εδώ είναι η παρουσιάση άλλου μέλους !

Θα ήταν καλύτερα να άνοιγες ένα νέο θέμα ώστε να μπορούμε να σου πούμε και τις απόψεις μας για το δικό σου !

Πάντα φιλικά

δίκιο έχεις, σκοπεύω να το κάνω αύριο με την αυγούλα :) απλά έτυχε και με ρώτησε ο φίλος και του απάντησα με ότι είχα στο μυαλό μου :) 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι τώρα αυτό; Μόλις γύρισα από την δουλειά και πάω να ταίσω τα ψάρια και βλέπω αυτά τα σημάδια πάνω στη μία πλευρά του Νάσο. Δεν ξύνεται κάπου , κολυμπάει κανονικά , έφαγε κανονικά και δεν φαίνονται πληγές. Σαν κάπου να ξύστηκε ή να του την έπεσε κάποιο ψάρι αλλά δεν είχα δεί τέτοιες ενδείξεις καβγάδων.

Τι μπορώ να ρίξω στο νερό για να τον βοηθήσω να επουλωθεί ή να μην κακοφορμήσει; melafix πάει στο θαλασσινό ;

0E2083E9-1C0F-4AD5-BFC0-C06BDF69E712_zps

Link to comment
Share on other sites

Πως παει ρε Πανο το ψαρακι; εριξες τιποτα;

 

O Naso είναι μια χαρά.Δεν έριξα τίποτα. Τα σημάδια έχουν φύγει. Προφανώς κάπου θα είχε γδαρθεί σε κανένα βράχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

December update σε Full HD με κάποιες μικροαλλαγές και προσθήκες. Αρχίζω να έχω πρόβλημα χώρου :) :)

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου ρε Πανο ειναι τελειο γεμισε ρε θηριο κιολας αντε ευχομαι να το δεις δασος.Οσο για το προβλημα χωρου που λες φερε τπτ στην συναντηση να ξελαφρωσεις. :bigemo_harabe_net-171:

Link to comment
Share on other sites

:bow:

Εκτος οτι στα βιντεο και τις φωτο ειναι φοβερος

Μπορει τα μ****α (με εξερεση zoanthus και ricordeas) δεν με πολυ τρελαινουν

το ενυδρειο σου μου αρεσει παρα πολυ και ο τροπος που τα εχεις τοποθετησει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...