Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Αποχαιρετώ το 2015 με το παρακάτω videaki  πάντα σε HD   :)

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν και συνεχίζουν να βοηθάνε σε αυτή την προσπάθεια και το αφιερώνω σε κάποιον που κάποτε μου είπε ότι δεν θα κατάφερνα να φτιάξω ποτέ  reef tank. Ποτέ μη μου λες ποτέ :)

 

Καλή Χρονιά σε όλους και τα καλύτερα έρχονται.

 

φιλε παναγιωτη εκτος  οτι το ενυδρειο σου ειναι υπεροχο με υγεια και χρωματα. εχω να πω και ενα μαγαλο μπραβο στο βιντεακι σου που ειναι σαν τρειλερ απο ντοκιμαντερ. :thumbsu:  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο,μπραβο και μπραβο ρε πανο :bow:  :bow:

Απιστευτο βιντεο και ακομα πιο απιστευτο ενυδρειο ρε συ!

Στο ειπα κ πριν....το ενυδρειο σου ειναι 10 φορες καλυτερο απο του γκουρου που σου ειπε πως δεν θα καταφερεις να κανεις reef :thumbsu:

Ασε που το εχεις καταφερει στο 1/10 του χρονου και του χρηματος που εχει ξοδεψει εκεινος.Και δεν ειχε ποτε ενυδρειο που να μοιαζει με το δικο σου!

Σε εκεινον μενουν τα κηρυγματα και σε εσενα ενα πανεμορφο ενυδρειο!Θα βλεπει το βιντεο και θα θελει να πηδηξει απο το μπαλκονι :hysterical:

Αν τον χασουμε τον γελοτοποιο να ξερεις πως θα εισαι εσυ υπευθυνος :usd:

Φτου φτου φτου!

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα ξαναπώ για το ενυδρείο σου φίλε, θα γίνω γραφικός! Το συγκεκριμένο βίντεο το κάνει όμως ακόμα πιο όμορφο, μαγικό. Δείχνει (είναι...άλλωστε) υπερπαραγωγή. Για άλλη μια φορά μπράβο σου ρε τρελέ!

......ΠΕΘΑΙΝΩ να μάθω ποιος είναι ο γκουρού που δε πίστευε σε σένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο εχει γινει το ενυδρειο σου Παναγιωτη.Αλλα και η ποιοτητα του video τα σπαει!!!Μπραβο σου για ολα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά φιλαράκι!

 

το vibeo τα σπασε!!!! καταπληκτικό!!!

 

:bow: :bow: :bow:

 

 

Φιλε Παναγιωτη φοβερο το βιντεο, οπως και η σταγονα ωκεανου που εχεις!!! Συγχατητηρια!

 

 

φιλε παναγιωτη εκτος  οτι το ενυδρειο σου ειναι υπεροχο με υγεια και χρωματα. εχω να πω και ενα μαγαλο μπραβο στο βιντεακι σου που ειναι σαν τρειλερ απο ντοκιμαντερ. :thumbsu:  :thumbsu:

 

 

Μπραβο,μπραβο και μπραβο ρε πανο :bow:  :bow:

Απιστευτο βιντεο και ακομα πιο απιστευτο ενυδρειο ρε συ!

Στο ειπα κ πριν....το ενυδρειο σου ειναι 10 φορες καλυτερο απο του γκουρου που σου ειπε πως δεν θα καταφερεις να κανεις reef :thumbsu:

Ασε που το εχεις καταφερει στο 1/10 του χρονου και του χρηματος που εχει ξοδεψει εκεινος.Και δεν ειχε ποτε ενυδρειο που να μοιαζει με το δικο σου!

Σε εκεινον μενουν τα κηρυγματα και σε εσενα ενα πανεμορφο ενυδρειο!Θα βλεπει το βιντεο και θα θελει να πηδηξει απο το μπαλκονι :hysterical:

Αν τον χασουμε τον γελοτοποιο να ξερεις πως θα εισαι εσυ υπευθυνος :usd:

Φτου φτου φτου!

 

 

Δε θα ξαναπώ για το ενυδρείο σου φίλε, θα γίνω γραφικός! Το συγκεκριμένο βίντεο το κάνει όμως ακόμα πιο όμορφο, μαγικό. Δείχνει (είναι...άλλωστε) υπερπαραγωγή. Για άλλη μια φορά μπράβο σου ρε τρελέ!

......ΠΕΘΑΙΝΩ να μάθω ποιος είναι ο γκουρού που δε πίστευε σε σένα.

 

 

πανεμορφο εχει γινει το ενυδρειο σου Παναγιωτη.Αλλα και η ποιοτητα του video τα σπαει!!!Μπραβο σου για ολα!!!

 

Ρε παιδιά τι να πω?  Σας ευχαριστώ πολύ. Κάποτε είχα κάνει λάθος επικρίνοντας τα παλαμάκια αλλά τελικά αυτά είναι που μας κρατάνε και συνεχίζουμε για το καλύτερο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αποχαιρετώ το 2015 με το παρακάτω videaki  πάντα σε HD   :)

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν και συνεχίζουν να βοηθάνε σε αυτή την προσπάθεια και το αφιερώνω σε κάποιον που κάποτε μου είπε ότι δεν θα κατάφερνα να φτιάξω ποτέ  reef tank. Ποτέ μη μου λες ποτέ :)

 

Καλή Χρονιά σε όλους και τα καλύτερα έρχονται.

 

Πωωω εχεις ξεφυγει!!!  :bow:

 

Πως παει η Scleronepthya?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά απο τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ Rowa Phos κάποια σαρκόφυτα αρνούνται να ανοίξουν τους πολύποδες.

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία ? οι μετρήσεις των φοσφωρικών μου είναι 0,002.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τα σαρκόφυτα γενικά ειναι λιγο περίεργα κοράλλια. Μπορει να τα βλέπεις κλειστά για μερες ή και βδομάδες και ξαφνικά να ανοίξουν. Πολλες φορές αλλάζουν και δέρμα και μενουν κλειστά αρκετό καιρό.

 

Επειδή ομως είναι soft χρειάζονται και λίγη "βρωμιά" στο νερό. Είναι πιθανό και να οφείλεται στα χαμηλά νιτρικά.

 

Πόσο καιρό είναι κλειστά; Εχεις παρατηρήσει μηπως αλλάζουν δέρμα; Νιτρικά ποσα εχεις;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες μετρήσεις μου Θοδωρή

49526e9d8ff989ac74695b31c225ebae_zpst420

Link to comment
Share on other sites

Εχεις  πολυ χαμηλα νιτρικά Παναγιώτη, σχεδον μηδεν που ειναι πολυ καλο βέβαια αλλα οχι τοσο για τα soft και τα Lps. Ισως να οφείλεται και σε αυτο. Θέλουν λίγο "βρώμικο" νερό.

 

Επίσης το μαγνήσιο ειναι ψηλά, προσπάθησε να το ρίξεις, 1200-1250 θα ειναι καλα. Και να ανεβεί λίγο το ασβέστιο, 400-420.

 

Αν μπορεις να βγάλεις καποια φωτο τα σαρκόφυτα να δουμε πως είναι, θα βοηθούσε. Εχεις προσέξει καμια διάφανη μεμβράνη πάνω τους, να φεύγει το δέρμα τους;

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν

DSC_0246_zpsv7zbyf7i.jpg

Τώρα

58F1CBDA-F31A-4A27-B847-06F9E7C4D5A3_zps

Πριν

3AA0D128-3EE6-4AA5-860A-A559E3A6629A_zps

Τώρα

944098CA-5CF8-42F2-8C0F-2BE644E637F3_zps

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο ειναι σινουλάρια, δεν ειναι σαρκόφυτο.

 

Το δευτερο, δεν νομιζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς. Μάλλον θα αλλάξει δέρμα.

 

Τους εχεις αλλάξει θέση;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Περισσότερο με απασχολεί και με ανησυχεί η σινουλάρια παρά το σαρκόφυτο. Το σαρκόφυτο ναι του άλλαξα θέση όταν σταμάτησε να ανοίγει αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο το είχα παλιότερα μην στεναχωριέσαι καθόλου κατα καιρούς με το έκανε και σε μένα και ξανά άνοιγε κανονικά !

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο το είχα παλιότερα μην στεναχωριέσαι καθόλου κατα καιρούς με το έκανε και σε μένα και ξανά άνοιγε κανονικά !

Οκ αλλά είναι σχεδόν δυο εβδομάδες έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι δεν τους αρέσει να αλλαζουν θεση. Οταν άλλαξα θεση στο δικό μου, εκανε δυο βδομάδες να ανοίξει. Υπομονή λοιπόν και παρακολούθα το.

 

 

Τη σινουλάρια δοκίμασε να της αλλάξεις θέση, αν και δεν νομιζω οτι χρειάζεται να ανησυχείς. Το παθαίνουν κι αυτες που και που. Βασικά θελουν φως και μετρια κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε τα νιτρικα και θα δεις αλλα κορσλια Πανο

Πως τα ανεβάζουμε τα νιτρικά Νικόλα?

Link to comment
Share on other sites

Πως τα ανεβάζουμε τα νιτρικά Νικόλα?

διπλασιαζουμε Πανο την τροφη που ριχνουμε...
Link to comment
Share on other sites

διπλασιαζουμε Πανο την τροφη που ριχνουμε...

ΟΚ . Και φαντάσου ότι έχω να κάνω αλλαγή νερού πάνω από 2 εβδομάδες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, κι εγώ πιστεύω οτι το σύστημα που τρέχεις με τόσο χαμηλά θρεπτικά δεν βοηθάει τα μαλακά κοράλια, τάισε λίγο περισσότερο μη στεγνώσεις και έχεις άλλα θέματα ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τώρα είδα το θέμα. Η σινουλάρια το έκανε και σε μένα αυτό. Έμενε έτσι λίγες μέρες και μετά όλα ΟΚ. Για το σαρκόφυτο όμως δεν ξέρω.

ΑΑΑ για άλλη μια φορά οι φωτό είναι super!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη φαίνονται καλύτερα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...